معرفی هاورتیا گورخری
  • آموزش و مقالات
  • گلها
  • کاکتوس و ساکولنت ها

معرفی هاورتیا گورخری

هاورتیا گورخری با نام علمی "HAWORTHIA ATTENUATA" از خانواده "ASPHODELACEAE" و از گیاهان گلدار چندساله بومی کشور آفریقای جنوبی است. گیاهان کوچکی هستند و به طور معمول حدود 20 سانتیمتر ارتفاع دارند و به صورت انفرادی و یا انبوه در زادگاه خود دیده می‌شوند. هاورتیا گورخری یکی از ساکولنت‌های معروف که در تمام نقاط جهان تولید می‌شود. ارتفاع این گیاه تا ۲۰ سانت نیز می‌رسد. جز ساکولنت های کوچک محسوب می‌شود. دارای برگ‌ها سبز رنگ سفتی می‌باشد که بر روی آن نقاط راه راه سفیدی دیده می‌شود و به همین دلیل به این اسم معروف می‌باشد. برگ این گونه سبز تیره با خال خال سفید با مقادیر مختلفی از چند رنگ است. برگ‌های گوشتی و آبدار آلوئه گورخری، در کنار یکدیگر به صورت به هم چسبیده قرار می‌گیرند. اکثر گونه‌های هاورتیا به راحتی در منازل قابل نگهداری می‌باشند و نسبت به کاکتوس‌ها به نور کمتری احتیاج دارند و زمانی که به شرایط مکانی عادت کنند به راحتی تکثیر می‌شوند.


بیشتر بخوانید : چگونه گلدان را زهکشی کنیم ؟

هاورتیا گیاهی سازگار با مکانش است و شاید نوعی وابستگی به نگهدارنده‌اش یابد. جوانه‌های جانبی هاورتیا را بعد از اینکه حدود 2 الی 3 سانتیمتر رشد کردند، از بوته اصلی جدا نموده و در گلدان کوچک مستقل بکارید، گلدان‌های سایز بزرگ به گیاه هاورتیا آسیب می‌رساند. چنانچه مایلید در فصل گرم هاورتیا را در خارج از محیط منزل و فضای آزاد نگهداری نمایید، بهتر است در مکانهای سایه و دور از تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد. می‌توان گفت برای کسانی که محدودیت مکان و وقت کم دارند و علاقمند به همدم بودن با یک گیاه هستند، هاورتیا همه شرایط فوق را دارا می‌باشد و موجود زنده ایست برای پر کردن اوقات تنهایی.

 

نام فارسی: هاورتیا گورخری
خاستگاه: آفریقای جنوبی ، شرق کیپ تاون
نام انگلیسی:
Haworthia Fasciata
نام علمی: HAWORTHIA ATTENUATA
خانواده:  ASPHODELACEAE  - سريشيان
نام‌های دیگر: Haworthia fasciata , Zebra plant , هااورت سیا , آلوئه آتنواتا , هاورتیا , آلوئه گورخری
تعداد گونه: 200

هاورتیا گورخری

برای خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نیازهای هاورتیا گورخری

نور: هاورتیا گورخری به نور ملایم فیلتر شده احتیاج دارد بخصوص در فصل رشد. در گرما و نور زیاد معمولاً رشد گیاه متوقف می‌شود. اگر خانه شما کم نور است در فصول گرم حداقل برای مدت دو هفته گیاه را به خارج از ساختمان ببرید تا از نور کافی بهره­ مند شود، سپس آن را به جای خود بازگردانید.
آبیاری: به آبیاری متوسط نیازی دارد. در فصل رشد می‌توان هفته‌ای دو بار آبیاری کرد. فصل رشد این گیاه معمولاً اوایل بهار و پاییز می‌باشد. در فاصله بین دو آبیاری حتماً اجازه دهید خاک خشک شود. از گلدانی استفاده کنید که دارای سوراخ‌هایی در کف باشد. خاک: خاک مناسب برای اغلب ساکولنت از جمله هاورتیا گورخری، خاک سبک با زهکشی مناسب که می‌تواند ترکیبی از ماسه، پیت ماس و اندکی ورمی باشد. در کل خاک کاکتوس‌ها نباید آب را به مدت طولانی در خود نگه دارند.
کود: در بهار و تابستان از کود کاکتوس و یا N.P.K 20.20.20 استفاده می‌شود، ولی در پاییز و زمستان که فصل رکود رشد است از کود استفاده نمی‌کنیم.
تکثیر: در بهار و اوایل تابستان با جدا کردن پاگیاه، قلمه و استفاده از بذر می‌توان این گیاه را تکثیر نمود. هاورتیا ها عموماً به سه روش زیر قابل تکثیر می‌باشند:

1- بذرگیری
2- پاجوش
3- قلمه زنی از طریق برگ

برای خرید خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

هاورتیا گورخری

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

عوارض، مشکلات و بیماری هاورتیا گورخری

دلیل خشک شدن نوک برگ‌های هاورتیا گورخری چیست؟ این عارضه زمانی که رطوبت محیط کم باشد، همچنین نور و گرمای زیادی گیاه دریافت می‌کند اتفاق می‌افتد. با انتقال گیاه به مکانی خنک‌تر با نور ملایم‌تر از ابتلا به این عارضه می‌توان جلوگیری کرد.
چه زمانی می‌توانم پاجوش‌ها را جدا کنم؟ جدا کردن پاجوش‌ها از گیاه مادری بسیار آسان می‌باشد و در هر فصلی امکان پذیر است، جز زمان خواب گیاه ولی باید اجازه دهید پاجوش‌ها تا حدی بزرگ شوند که در اثر از دست دادن آب سریع از بین نروند.
دلیل تغییر رنگ برگ‌های هاورتیا گورخری از پایین چیست؟ تغییر رنگ برگ‌های قدیمی تا حدودی طبیعی می‌باشد، ولی تغییر رنگ می‌تواند در اثر آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی و نامناسب بودن خاک اتفاق بافتد. هرگونه تغییر رنگ بخصوص در قسمت‌های پایین گیاه باید مورد بررسی قرار گیرد تا از خراب شدن گیاه جلوگیری شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

گزارش اشکال در سایت