نازبو
آموزش و مقالات

معرفی گیاه کراسولا

گیاهان ساکولنت به دلیل داشتن تنوع زیاد و آسان بودن پرورش و نگهداری از آن ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند . کراسولا گونه ای متنوع از گیاهان ساکولنت هستند و دارای حدود 350 گونه مختلفند. کراسولا یا گیاه یشم گیاهان انرژی زا بوده و فضای خانه را مطبوع و پرانرژی می کند این گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی، نگهداری می‌شود. به طور کلی نگهداری از آن و برطرف کردن نیازهایش کار بسیار ساده و لذتبخشی است. این گیاه مقاوم و زیبا را به راحتی می‌توان با هرس کردن به بونسای تبدیل کرد. جهت خرید بذر بونسای به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

مشخصات گیاه کراسولا:

کراسولا با نام علمی "Crassula ovata" از خانواده "Crassulaceae" و جنس "Crassula" تعلق دارد و بومی جنوب آفریقا است که امروزه به شکل گسترده ای در اکثر نقاط به عنوان گیاهی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاه یشم گیاهی گوشتی (بافت برگها و ساقه می توانند آب در خود ذخیره کنند) ، همیشه سبز با برگهایی ضخیم و براق می باشد و رشدی آهسته و کند دارد و پس از گذشت سالها حداکثر  3-1 متر رشد می‌کند و ارتفاع می‌یابد.

کراسولا جزء گیاهان انرژی زا بوده و و فضای خانه را مطبوع و پرانرژی می کند. نگهداری گیاه کراسولا در خانه سبب تبادل انرژی های مثبت شده، رفاه و آرامش را برای شما و خانواده تان به ارمغان می آورد.

همچنین بخوانید: مناسب ترین گیاه برای خانه شما کدام است؟

کراسولا

رنگ برگها نیز معمولا سبز یشمی است و به همین دلیل این گیاه ، گیاه یشم خوانده می شود اگرچه با تغییر شرایط نوری و وجود نور مستقیم آفتاب در برگ برخی از ارقام ته مایه ای از رنگ قرمز نیز می تواند پدیدار شود. رنگ ساقه های جوان نیز سبز یشمی است اما ساقه با بزرگ و بالغ شدن قهوه ای رنگ و چوبی می‌شود. تحت شرایط مساعد محیطی گلهایی ستاره‌ای شکل به رنگ سفید و یا صورتی در بهار شکوفا می شوند. البته وجود دوره های تاریک سرد و خشک در زمستان نیز می تواند منجر به گل‌دهی این گیاه در این زمان از سال شود.

ارقام و نمونه های مختلفی از این گیاه وجود دارد که برخی همانند C. ovata 'Hummel's (نمونه ای است که انتهای برگهایش قرمز رنگ می شود) محبوب‌تر از دیگران هستند. همچنین امروزه از گیاه کراسولا بونسای تهیه می شود که بسیار مورد توجه قرار گرفته است که در این حالت ارتفاع گیاه زیر 30 سانتیمتر نگه داشته می شود. نام انگلیسی متداول این گیاهlucky plant (گیاه شانس)، Friendship plant (درخت دوستی ، Jade Plant (گیاه یشم ) و Money Tree (درخت پول) است.

تزیین محیط با ساکولنت ها

گیاهانی که برگهای گوشتی و آبدار دارند به عنوان ساکولنت یا گیاهان گوشتی شناخته می‌شوند. نه تنها پرورش این گیاهان بسیار آسان است، بلکه به علت تنوع زیاد رنگ‌، اندازه و شکل برگ از آنها می‌توان برای تزئین فضاهای کوچک و بزرگ استفاده کرد. تزیین محیط با ساکولنت ها

چگونه محیط را با ساکولنت ها تزئین کنیم؟

گیاهانی که برگهای گوشتی و آبدار دارند به عنوان ساکولنت یا گیاهان گوشتی شناخته می‌شوند. نه تنها پرورش این گیاهان بسیار آسان است، بلکه به علت تنوع زیاد رنگ‌، اندازه و شکل برگ از آنها می‌توان برای تزئین فضاهای کوچک و بزرگ استفاده کرد. تزیین محیط با ساکولنت ها

نیازها و شرایط نگهداری کراسولا:

آبیاری کراسولا: گیاه یشم به آبیاری کمی در تابستان و آبیاری کمتری در زمستان نیاز دارد. البته این گیاه دوران رکود و یا استراحت در زمستان ندارد و لازم نیست تا آبیاری گیاه در طی زمستان قطع شود اما به دلیل کاهش فعالیت عمومی گیاه در طی این فصل حتما باید آبیاری گیاه را کاهش داد. به طور کلی روش آبیاری کراسولا بدین صورت است که تا زمانی که خاک گیاه خشک نشده است نباید به گیاه آب دهید. به بیان دیگر چه در تابستان و چه در زمستان قبل از آبیاری ابتدا شرایط رطوبتی سطح خاک را بررسی کنید در طی تابستان زمانی که سطح خاک خشک شده بود گیاه را آبیاری کنید اما در طی زمستان صبر کنید تا خاک تا حدود عمق 2-1 سانتیمتری نیز خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کنید. گل کراسولا نسبت به آبیاری زیاد و یا باقی ماندن آب در خاک حساس است که در صورت چنین مسئله ای ابتدا برگها ریزش می کنند و سپس ساقه گیاه خواهد پوسید. از طرفی خشکی کشیدن بیش از اندازه این گیاه باعث می شود که از ضخامت برگهای این گیاه کاسته شود و حالتی چروکیده بیابند و در صورت شدید بودن و طولانی مدت بودن خشکی خاک امکان ریزش برگها نیز وجود دارد.

فیلم تکثیر کراسولا :

[aparat id="87Izb"]

بیشتر بخوانید: آبیاری کاکتوس و ساکولنت

خاک مناسب برای کراسولا : گیاه یشم به خاکی با زهکش بسیار خوب نیاز دارد. چنین خاکی مانع از ماندگاری آب در محیط اطراف ریشه ها می شود . وجود مواد ارگانیک همانند خاک برگ به رشد بهتر این گیاه کمک می کند. به عنوان مثال می توان از مخلوط خاک برگ+کوکوپیت+پرلیت استفاده کرد و به این مخلوط ورمی کمپوست (مثلا به میزان یک مشت ) نیز اضافه کرد. همچنین خاک مخصوص کراسولا می توان ترکیبی از دو قسمت پیت موس+یک قسمت شن یا پرلیت باشد. البته اینها تنها مثالهایی برای مخلوط خاکی این گیاه است و شما می توانید از هر نوع مخلوط خاکی که سبک است و زهکش خوبی دارد برای این گیاه استفاده کنید. توجه داشته باشید مخلوط های خاکی که برای کاکتوسها استفاده می شود معمولا از حجم بیشتری از شن تشکیل شده است و مواد ارگانیک بسیار کمی دارد و اگرچه از زهکش بسیار خوبی برخوردار است اما گیاه یشم در چنین خاکی رشد کمی خواهد داشت. برای کوددهی باید کود را با شروع فصل بهار و در طی تابستان انجام داد و از کوددهی گیاه در طی پاییز و زمستان خودداری کرد.

همچنین بخوانید: خاک مناسب گیاهان آپارتمانی چه خاکیست؟

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

نور مناسب کراسولا : به مکانی روشن و پر از نور نیاز دارد. اصولا این گیاه می تواند نور مستقیم آفتاب را نیز تحمل کند اما اگر مدتی گیاهتان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کرده اید به شکل ناگهانی آنرا به مکانی با نور مستقیم منتقل نکنید. این کار می تواند منجر به چروکیدگی برگها و بروز نواحی سوخته بر روی برگهای گیاه شود. بلکه این کار را به تدریج و در طی چند هفته انجام دهید تا گیاه به تابش اشعه های مستقیم آفتاب عادت کند. همچنین این گیاه نور صبح تا ظهر تا بیش از نور بعد از ظهر دوست دارد زیرا وجود دمای بالاتر هوا نسبت به صبحگاه همراه با اشعه مستقیم آفتاب می تواند موجب افزایش آسیب به گیاه شود.

اگر نور مورد نیاز کراسولا فراهم بوده و گیاه از اشعه مستقیم آفتاب نیز بهره مند باشد امکان دارد بعد از مدتی نواحی قرمز رنگی بر روی پهنه برگها شکل بگیرد که موجب زیبایی بیش از پیش گیاه خواهد شد. نور کم محیط ابتدا منجر به کم رنگ شدن برگهای گیاه و سپس ریزش آنان می شود. توجه داشته باشید که اگر نیاز نوری کراسولا محیا نباشد و هر مقدار مکان نگهداری این گیاه از نور کمتری برخوردار باشد باید آبیاری گیاه را نیز کمتر کرد.اگرچه گیاه یشم نور مستقیم آفتاب را تا حدودی دوست دارد(بخصوص آفتاب صبح تا ظهر) اما سعی کنید گیاهی که برای مدتها است در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب رشد کرده است به شکل تدریجی به نور مستقیم آفتاب عادت دهید. تابش نور مستقیم آفتاب به گیاهی که به چنین شرایطی عادت ندارد می تواند منجر به بروز نواحی سوخته بر روی برگها می شود.

دما مورد نیاز کراسولا : بهترین دمای نگهداری کراسولا برای رشد 24-15 درجه سانتیگراد است البته دما را تا حدود صفر درجه می تواند تحمل کند اما به هر حال بهتر است گیاه را در شرایطی نگه داریم که چنین دمایی وجود نداشته باشد تا از خطر سرمازدگی و یخزدگی در امان باشد. همچنین وجود هوای سرد می‌تواند خطر پوسیدگی این گیاه را بسیار افزایش دهد. بنابراین بهتر است که حداقل دما را برای این گیاه در حدود 10 درجه در نظر بگیریم.

برای کوددهی نیز میتوان هر ماه از کودی کامل با فرمول ملایم 10-10-10 استفاده کرد و می توان غلظت آنرا به نصف نیز کاهش داد. تعویض گلدان این گیاه هر 3-2 سال یکبار لازم می شود و بهترین زمان تعویض نیز در اوایل فصل بهار است. جهت خرید کود مناسب به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

ساکولنت های مناسب آپارتمان

ساکولنت ها یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین گیاهان در باغ‌های جدید می‌باشند. پرورش آن‌ها آسان است، در برابر خشکی مقاوم هستند و تکثیر آن‌ها بسیار آسان است. ساکولنت های مناسب آپارتمان

ساکولنت های مناسب آپارتمان

ساکولنت ها یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین گیاهان در باغ‌های جدید می‌باشند و دلیل این موضوع هم کاملاً مشخص است. پرورش آن‌ها آسان است، در برابر خشکی مقاوم هستند، بسیار بادوام می‌باشند و تکثیر آن‌ها بسیار آسان است. ساکولنت های مناسب آپارتمان

نحوه قلمه زدن کراسولا:

 تکثیر کراسولا بسیار آسان است به شکلی که می توان فقط یک برگ از این گیاه را جدا کرد و در بستری مناسب که نگهدارنده رطوبت است به شکل عمودی قرار داد تا ریشه تشکیل شود. به عنوان مثال میتوان از مخلوط شن + پرلیت برای کاشت قلمه های این گیاه استفاده کرد. بعد از شکل گیری ریشه، گیاهچه ای کوچک شروع به رشد می کند اما توجه داشته باشید که برگ اولیه (که در ابتدا کار در خاک قرار می دهیم) در نهایت خواهد خشکید و از بین خواهد رفت. گلدان محتوی قلمه های برگی را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

شکل گیری ریشه ها حدود یک ماه طول می کشد. آبیاری در زمانی که ریشه ها در حال شکل گیری است لازم نیست و حتی می‌تواند موجب پوسیدگی قلمه ها شود. بنابراین مرطوب کردن بستر کاشت قبل از قرار دادن قلمه‌ها کافی است. ساقه های این گیاه توانایی این را دارند که اگر با خاک تماس داشته باشند در طول خود و اکثرا در قسمت گره ( ناحیه اتصال برگ به ساقه) ریشه تولید کنند. ریشه زایی بخصوص زمانی که طول روزها کوتاه است (در پاییز و یا در بهار) بهتر صورت می‌گیرد اما با این وجود در تمامی فصول سال می توان نسبت به قلمه گیری از این گیاه اقدام کرد.

از ساقه های گیاه نیز میتوان قلمه تهیه کرد. بدین صورت که از گیاهی بالغ و ساقه های رسیده و بالغ گیاه می توان قلمه ای با طول حداقل 10-7 سانتیمتر تهیه کرد و برش را از قسمت بالای یک گره زد. به بیان دیگر قلمه ها حداقل باید یک جفت برگ داشته باشند. اگر تعداد برگها بیش از این است ابتدا برگهای موجود در قسمت پایین قلمه را جدا کنید تا بتوان به راحتی آنرا در بستر خاک کاشت. البته قبل از عمل کاشتن به مدت یک شب قلمه ها را در مکانی خشک و با دمای ملایم قرار دهید تا رطوبت اضافه آن از بین برود. سپس قلمه ها در بستر کاشت قرار می‌گیرند و لزومی به آبیاری آنان تا زمان شکل گیری ریشه نمی باشد. حدود یک 4-3 هفته طول می‌کشد تا رشد ریشه ها آغاز شود.

بیشتر بخوانید: آموزش قلمه زدن گیاهان

خرید بذر کاکتوس

کاکتوس ها یکی از پرطرفدارترین شاخه گیاهان زینتی محسوب می شود که تکثیر آن ها از طریق بذر بسیار ساده می باشد. براحتی می توانید در منزل کاشت بذر کاکتوس را انجام داده و از داشتن گیاه کاکتوس و بزرگ شدن آرام آرام این گیاه بسیار زیبا لذت ببرید. خرید بذر کاکتوس

خرید بذر کاکتوس

کاکتوس ها یکی از پرطرفدارترین شاخه گیاهان زینتی محسوب می شود که تکثیر آن ها از طریق بذر بسیار ساده می باشد. براحتی می توانید در منزل کاشت بذر کاکتوس را انجام داده و از داشتن گیاه کاکتوس و بزرگ شدن آرام آرام این گیاه بسیار زیبا لذت ببرید. خرید بذر کاکتوس

تعویض گلدان: به طور کلی تعویض گلدان باعث تاخیر در رشد گیاه و عدم گل‌دهی  می شود مخصوصا اگر گلدان جدید بسیار بزرگ تر باشد زیرا که گیاه در صورت احساس فضای زیاد در خاک اقدام به رشد ریشه میکند سپس به شاخ و برگ رسیدگی میکند. پس هر موقع ریشه ها از زیر گلدان بیرون زد تقریبا هر ۲ یا ۳ سال یک بار، در ابتدای بهار گلدان را فقط با یک سایز بزرگتر تعویض کنید.

نحوه هرس کراسولا : هر ساقه ای را که خارج از فرم اصلی گیاه رشد کرده است می توانید کوتاه کنید اما توجه کنید که به طور کل بیش از 30درصد از حجم کل شاخسار گیاه را قطع نکنید . بیش از این می تواند به گیاه شوک وارد کند. همچنین سرزنی گاه به گاه برخی از ساقه ها در طی فصل رشد می تواند به ایجاد فرم بوته ای و انبوه تر این گیاه کمک کند.

زمان هرس کراسولا : این گیاه نیاز چندانی به هرس ندارد اما اگر مرکز گیاه دچار انبوه شاخسار شده است و یا ساقه هایی بیش از اندازه بلند شده اند میتوان در اواخر زمستان یا اوایل بهار و قبل از اینکه رشد فعال گیاه شروع شود نسبت به هرس گیاه اقدام کرد.

آفات، بیماری و مشکلات کراسولا :

شپشک آرد آلود و شپشک سپردار از جمله آفات این گیاه محسوب می شوند. برای مبارزه با آفات این گیاه از مالاتیون استفاده نکنید زیرا گیاه یشم و تمامی انواع کراسولا به این ماده شیمیایی حساسیت دارند.

بیماری های قارچی از جمله بیماری های شایع این گیاه هستند بخصوص اگر شرایط آبیاری این گیاه به شکل نامناسب انجام گیرد و نور مکان نگهداری از گیاه نیز نامناسب و کم باشد.

ساقه هایی را که نشانه هایی  از پوسیدگی را نشان می دهند تا قسمتی از ساقه که سالم است از گیاه جدا کنید و برای مقطع برش خورد از قارچکش استفاده کنید. البته اگر مشکل پوسیدگی به ریشه های گیاه نیز برسد دیگر کاری برای گیاه نمی توان انجام داد.

سفیدک پودری نیز بیماری قارچی دیگری است که می تواند بر روی برگها و ساقه ها لکه های سفید رنگ ایجاد کند.

پوسیدگی باکتریایی با عامل باکتریایی اروینیا Erwinia از دیگر بیماری های این گیاه است که موجب پژمردن و از بین رفتن گیاه می شود و تنها راه حل آن دور انداختن گیاه بیمار است .

همچنین بیماری ویروسی وجود دارد که با نام حلقه سیاه شناخته می شود و بر روی قسمتهای زیرین برگها حلقه های سیاه رنگی ایجاد می کند. بیماریهای ویروسی راه درمان ندارند  و فقط باید به حذف برگهای آلوده اکتفا کرد.

همچنین بخوانید: روش های طبیعی برای مبارزه با آفات

علت نازک و لاغر شدن برگهای کراسولا : 

هنگامی که آب کافی به گیاه نرسد ذخیره آبی آن در برگها به سمت ریشه ها می رود و در نتیجه برگها چروکیده و نازک می شوند. اگر خشکی و بی آبی ادامه پیدا کند، برگها افتاده و گیاه به خواب می رود. چون آخرین قطره آب موجود در گیاه از دست می رود و به ریشه حرکت میکند تا زنده بماند، با آب دهی مناسب به گیاه و دریافت رطوبت کافی دوباره ریشه ها و برگها رشد می کنند.

علت ریزش برگ کراسولا :

باید مراقب باشید گیاه دچار تنش آبی نشود. تنش آبی باعث ریزش برگ کراسولا می شود. بنابراین توجه داشته باشید آبدار نبودن برگها و لاغر شدن آنها یک واکنش طبیعی به بی آبی است.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

تکثیر ساکولنت از طریق برگ

ساکولنت ها یکی از گیاهان محبوبی به شمار می روند که در اکثر خانه ها پیدا می شود. با مطالعه این مقاله روش تکثیر این نوع گیاهان را بیاموزید تا بتوانید کلکسیونی از ساکولنت های خاص و جذاب داشته باشید.

اشتباهات رایج در نگهداری ساکولنت

اگر چه مراقبت از ساکولنت ها بسیار آسان است، اما برخلاف باور عموم در صورتی که از نیازهای آنها آگاهی نداشته باشید به راحتی باعث نابودی آنها می‌شوید. جهت اطلاعات بیشتر از نحوه نگهداری کلیک کنید.

نحوه نگهداری از ساکولنت ها

ساکولنت‌ها می‌توانند به خوبی در محیط‌های گرم و کم آب زندگی کنند و با کمک گرفتن از بدنه گوشتی خود به شکل شگفت ‌انگیزی در این محیط‌ها زنده بمانند. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

آموزش نگهداری تراریوم کاکتوس

یکی از روش‌های نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نگهداری آنها داخل شیشه یا به اصلاح تراریوم است. جهت آشنایی بیشتر با اصول نگهداری از تراریوم کاکتوس ها و ساکولنت ها کلیک کنید.

دیدگاه شما

حمیدرضا

8 ماه قبل

سلام رو و زیر برگهای کراسولای من رگه های سیاه دیده میشه مثل تارعنکبوت سیاه میشه بگید چی شده؟قبلا اینجوری نبود

نازبو - زلفی پور

8 ماه قبل

سلام عکس گیاهتون رو توی واتساپ بفرستید بررسی میشه شماره واتساپ: 09192145297

هستی

12 ماه قبل

گیاه یشم من خیلی خوب و سرحاله و هیچ آفتی نداره فقط خورد به یه جایی و یکی از برگ هاش شکست باید چیکار کنم؟احتمال داره خشک یا خراب بشه؟؟

نازبو - زلفی پور

10 ماه قبل

سلام نه دوست عزیز اگه یدونه از برگاش شکسته مشکلی واسه خود گیاه پیش نمیاد

رمضانی

1 سال قبل

سلام خسته نباشید گیاه یشم خریدم ودراپارتمان بانور کمی هست ودرطول روز توی ترانس تونورخورشید قرامیدم ولی نمیدونم چرا برگهاش کمرنگ وازحالت گوشتی کمترشدن وسرحال وسبز نیس وهفته ای یک بار اب میدم دلیلش چیه ممنون میشم پاسخ بدین

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام جا به جایی مدام گیاه براش آزار دهنده س

میترا

1 سال قبل

سلام گیاه یشم من بعداز جابجایی خونه برگ ریزان کرده وتقریبا همه برگاش ریخته حتی اونایی که مونده همه از سمت پنجره سیاه شده میشه بگین مشکل چیه؟ ممنون

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام احتمالا گیاه قارچ گرفته، از قارچکش استفاده کنید و رطوبت محیطی رو بالا ببرید

ثمین

2 سال قبل

سلام وقت بخیر. علت و راه درمان دانه های ریز قهوه ای تقریبا برجسته روی برخی برگهای کراسولا چی هست ؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام ثمین عزیز از قارچ کش مناسب استفاده کنید، جهت خرید سم و قارچکش به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

سارا

2 سال قبل

سلام خسته نباشید گیاه یشم من در طول یکسالی که خریده ایم و بعد از تعویض گلدان اصلارشدی نداشته ولی مشکلی هم برایش پیش نیامده و ریزش برگ کمی داشته که الان خوب شده ولی حتی جوانه های کوچک سر برگها به همان اتدازه اولیه مانده و رشد نکرده شرایط نگهداری را کاملا رعایت کرده ام و ریشه ها رو بررسی کردم و پوسیدگی قارچی هم نداره علت توقف رشدش چی میتونه باشه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام سارای عزیز گیاه رو تغذیه کنید و رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید

اسیه

1 سال قبل

سلام گیاه یشم من اول برگاش چروکیده شدن بعد یه ده روزی یا شایدم بیشتر ساقه هاش هم شل وول شدن نمیدونم چه جوری نجاتشون بدم؟ اول که خریداریش کرده بودم با وجود تعویض گلدون رشد خوبی داشت که منم سر زنی کردم تا ساقه هاش قوی بشن نمیدونم انگاری قهر کرده اینم ممکنه؟ باتشکر از شما

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام مطلب نحوه هرس گیاهان رو بخونید، در مورد شل شدن ساقه آبیاری رو کمتر کنید و از قارچکش استفاده کنید، جهت خرید قارچکش به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

ناشناس

2 سال قبل

سلام کاراسولای من یکی دو تا از برگ هاش چروک شده و یجورایی خشک شده چیکار کنم ؟؟!

ناشناس

2 سال قبل

سلام علت پژمرده شدن گل یشم چیست ؟ لطفا زود پاسخ بدین

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز ناربو دلایل متعددی میتونه داشته باشه، لطفا مشکل و شرایط نگه داری گیاه رو بیشتر توضیح بدید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو گیاه رو از دید آفت بررسی کنید.

طاهری

2 سال قبل

سلام برگهای بزرگ و گوشتی کراسولای من ک در ظاهر سالم هستند دارن میریزن.خواهش میکنم راهنمایی کنید ک علتش چیه و چجوری میتونم جلوگیری کنم؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو آبیاری رو کمتر کنید احتمالا مشکل حل میشه

زهرا

2 سال قبل

سلام من کراسولا گوشتی دارم نمیدونم چرا انقد رشدش رو به هواست ... انقد داره بلند میشه نمیدونم چیکارش بکنم اصلا چه گلدونی بگیرم که مناسبش باشه ... برگهاشم رو به پایین آویزون شده کنده میشه ... خواهش میکنم بهم بگید انقد یه گلهام وابسته ام وقتی اینجوری میبنمشون حالم بد میشه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام زهرای عزیز آبیاری رو کمتر کنید، کوددهی کنید و نور گیاه رو بالاتر ببرید. جهت تعویض گلدان مطالب زیر رو مطالعه کنید : روش صحیح تعویض گلدان چند نکته برای تعویض گلدان ها چگونه گیاهانی شاداب و سرزنده داشته باشیم؟ چگونه بفهمیم گلدان برای گیاه تنگ است

ماریا

2 سال قبل

سلام.من گیاه کراسولا رو حدودا ۲ ماه پیش خریدم.نه خاکشو عوض کردم نه جاشو.ولی نمیدونم چرا چند وقته همش برگاش میریزه و تعداد خیلی کمی از برگاش کمرنگ تر از بقیه شدن.ولی مشکل اساسی من ریزش بیش از حد برگ هاست با اینکه چروکیده نشدن و هنوز جوان اند خیلی می ریزن.چی کار کنم.۱۰ روز یه بار هم بش آب میدم

مریم

1 سال قبل

سلام. ممنون میشم پاسخ بدید ک چرا گیاه کراسولای من ک برگای گوشتی داره بعضی از برگاش با اشاره دست می افتن برگاش. قبلا اینجوری نبود ولی الان اشاره میشه برگا میافتند. علت رو بفرمایید لطفا.

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام آبیاری رو منظم کنید و اگه گیاه قارچ نداره کوددهی کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام ماریای عزیز فکر میکنم آبیاری شما کمه، هنگامی که سطح خاک خشک میشه باید آبیاری کنید، همچنین می تونین از قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

لیلی

2 سال قبل

سلام وقت بخیر. کراسولا من یکم برگهاش شل و چروک شده بود بهش آب بیشتری دادم ولی الان ساقه هاش شل شدن. انتهای ساقه اش شل شده. چکار باید بکنم تا زنده بمونه؟ ممنون میشم سریعتر کمکم کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام لیلی عزیز شل شدن و چروک شدن برگ های کراسولا هم از بیشبود و هم از کمبود آبیاری میتونه باشه، آبیاری کراسولا رو تا خاک کراسولا خشک نشده انجام ندید، دمای بالا از عوامل دیگه‌ی شل شدن برگ های کراسولا هست، برای اطمینان از عدم پوسیدگی ریشه هم میتونین از قارچ کش بنومیل استفاده کنین.

ناشناس

3 سال قبل

کراسولا چندساله بشه گل بد

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام بستگی به نحوه نگه داری شما داره

ریحانه

3 سال قبل

سلام برگ‌های گیاه من تقریبا به طور کامل ریخته☹ باید چیکار کنم تا دوباره برگ دربیاره؟؟؟؟

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

سلام احتمالا زهکشی خاکتون خوب نیست، اگه هنوز ساقه گیاه پوسیده نشده، اول یکم قارچ کش بهش بزنین و بعد خاکش رو با یه خاک مناسب و زهکشی خوب تعویض کنید جهت خرید ابزار باغبانی مورد نیازتون می تونین از لینک های زیر اسنفاده کنید :
خرید کود
خرید خاک و بستر کشت
خرید قطره رشد
خرید قارچ کش کاپتان

محمدجعفری

3 سال قبل

سلام.من کراسولایشمم روتوحیاط نگهداری میکردم چندروزپیش که رفتم سراغش دیدم چندتاازبرگهاش آفتاب سوخته شده من اون برگهاروازگیاه جداکردم وخوده گیاه روآوردم داخل خونه کنارگلدونای دیگم به نظرتون گیاهم زنده میمونه.اگه میشه راهنماییم کنید

مهرداد

3 سال قبل

با سلام. دلیل رشد نکردن کراسولا چیه؟ چطور میشه رشدش رو افزایش داد؟

دکتر زیبایی

3 سال قبل

سلام برای تغذیه کود سه بیست مناسبه؟ یا کود دیگری نیاز هست؟ ممنون ازمطالب مفیدتون

شهرزاد

8 ماه قبل

سلام. گلدونای من سال اول که خریدمشون پر گل بودن ولی امسال شد دوسال که گل ندادن. هر سه تاشون هم کاملا سرحال هستن و گیاه ها در حال رشدن. برای گلدهی چیکار باید کرد؟ آبدهیشون مرتبه. کود هم هر فصل بهشون میدم و کاملا هم سالمن

نازبو - زلفی پور

8 ماه قبل

سلام چه گلهایی هستن؟ نور کافی دارن؟ کود پتاس بالا برای گل دهی مناسب ترن

مریم

9 ماه قبل

سلام برگای یشمم نازک‌شده اولا اب کم دادم ک ایطور شده ولی الان نه . ولی هنوزم برگاش گوشتی نشده . براش دستگاه بخور روشن کنم با فاصله یک متر تا دوباره برگاش قوی بشن ؟؟؟ مرسی

نازبو - زلفی پور

7 ماه قبل

سلام بله اگه گیاه بیش از اندازه خشکی بکشه برگها چروک و نازک میشن باید هر زمان خاک خشک شد عمیق آبیاری کنید تا آب اضافی از زیر گلدون خارج بشه و آب زیر گلدونی رو حتما خالی کنید آبیاری رو منظم انجام بدین درست میشه دستگاه بخور به طراوت گیاه کمک میکنه

ناشناس

1 سال قبل

نه خوبه

آرگان

4 سال قبل

سلام . من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام 30 دقیقست اینجا دارم . با اجازتون اینجا برای دوستم تو واتس اپ فرستادم . ممنون

رویا

4 سال قبل

سلام خب پس از چی برای افت کش استفاده کنیم به جای مالاتیون؟

...

3 سال قبل

از سم دیازینون