ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

مارنتا

نام  فارسی: مارانتا
خاستگاه: مناطق گرمسیری آسیای جنوب غربی و هند
نام  انگلیسی:
Maranta
نام علمی: MARANTA LEUCONEURA
خانواده:  MARANTACEAE
ارتفاع: ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر
تعداد گونه: ۲۵

توضیحات:

مارانتا با اسم علمی “Maranta leuconeura” ، از خانواده “Marantaceae” بوده و بومی برزیل است. این جنس دارای ۲۵ گونه و  از گیاهان همیشه سبز دائمی است.

در مقایسه با برخی از گیاهان گلدانی، نگهداری مارانتا کمی مشکل‌تر است و توجه بیشتری را می‌طلبد. سالهای متمادی مارانتا برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی دانستند ولی اکنون به خوبی با محیط سازگار شده است.

برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن در آمده و هاله ای رنگین بخش مرکزی را از سایر قسمتها متمایز می سازد،رگبرگها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ بو جود می آورد،در سبد آویزان رواج فراوان دارد.

مارنتا

نیازها:

نور: محیطی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب را می‌خواهد بخصوص در تابستان مکانی با سایه بیشتری را ترجیح می‌دهد . در زمستان باید مکانی با نور بیشتر اما به دور از تابش مستقیم آفتاب را باید برای آن تهیه کرد. نور مستقیم آفتاب موجب کدر شدن رنگهای برگ و حتی سوختن و برگ برگها می‌شود.

شاید تنها زمانی که نور مستقیم آفتاب برای این گیاه مشکلی ایجاد نمی‌کند، صبح و عصر روزهای سرد زمستانی باشد. نور شدید محیط (شرایطی بجز نور مستقیم آفتاب) موجب پریدگی رنگ برگها می‌شود.کمبود نور نیز یکی از عوامل عدم باز شدن برگهای جوان این گیاه است که در این صورت باید گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کرد.

دما: این گیاه در دمای ۳۰-۱۶ درجه رشد می‌کند اما بهترین محدوده حرارتی برای آن ۲۶-۲۱ درجه سانتیگراد است. این گیاه سرما را دوست ندارد و حداقل دمایی که تحمل می‌کند ۱۶ درجه سانتیگراد است. سردی هوا موجب پیچیدگی و پژمردگی برگها می‌شود.

آبیاری: این گیاه رطوبت را دوست دارد بنابراین در طی روزهای گرم گیاه را به خوبی آبیاری کنید و هموازه بستر خاک گلدان را مرطوب نگهدارید. اما این به معنی خیس و غرقاب شدن خاک نیست.

آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب خمیدگی برگهای گیاه و ایجاد زخمهایی قهوه‌ای رنگ بر روی برگسار می‌شود و امکان دارد مشکل پوسیدگی ساقه و برخی از بیماریهای قارچی پیش آید. بنابراین اگر نگران آبیاری بیش از اندازه این گیاه هستید بهتر است صبر کنید تا بین هر دو عمل آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی  و البته نه تمامی آن ، خشک شود و سپس گیاه را آب دهید.

معمولا در تابستان هفته‌ای ۳-۲ مرتبه و در زمستان هفته‌ای یک مرتبه گیاه را آب دهید. سوختن و قهوه ای شدن نوک برگها نشانه کمبود رطوبت در روزهای گرم و خشک است. همچنین ادامه تشنگی گیاه می‌تواند موجب پیچیدگی و پژمردن برگها گیاه شود و در نهایت برگها خم می‌شوند و می‌ریزند.

بنابراین در روزهای گرم به آبیاری مناسب این گیاه توجه کنید و انرا به شکل روزانه نیز غبارپاشی کنید. اما گاهی غبارپاشی روزانه نیز نیاز رطوبتی این گیاه را تامین نمی‌کند بنابراین از این روش استفاده کنید:  یک زیر گلدانی بزرگتر انتخاب کنید و داخل زیرگلدانی تا ارتفاع لبه آن سنگریزه بریزید و  تا نیمه ارتفاع دیواره در آن آب بریزید.

گلدان را بر روی سنگریزه ها بگذارید . توجه کنید که ته گلدان نباید با آب در تماس باشد. گرمای هوا آب را به تدریج بخار خواهد کرد و این روش رطوبت مورد نیاز این گیاه را تامین خواهد کرد.در روزهای سرد زمستان اگر دمای میحط به حدود ۱۰ درجه سانتیگراد رسید، هر ده روز یکبار آبیاری گیاه کافی است.

رطوبت: غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تأمین رطوبت پیشنهاد می گردد، کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روشی جالب در تأمین نیاز رطوبتی است. افزودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار یکی دیگر از راه های تأمین رطوبت پایدار است.

تغذیه: تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طیق دستور به میزان یک گرم در لیتر، هردو هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف گردد. توجه داشته باشید که خاک این گیاه تا حدودی باید حالت اسیدی داشته باشد در غیر اینصورت به خوبی نمی‌تواند از نیتروژن خاک استفاده کند.

خاک مناسب: خاک این گیاه تا حدودی باید حالت اسیدی داشته باشد و از زهکش خوبی نیز برخوردار باشد. استفاده از کمپوست و پیت موس در مخلوط خاکی این نیازها را برآورده خواهد ساخت. به عنوان مثال کاربرد دو قسمت پیت موس و یک قسمت خاک بوم و یک قسمت شن یا پرلایت محیط خوبی برای رشد این گیاه ایجاد می‌کند.

تعویض گلدان: گلدان گیاه را با شروع فصل رشد می‌توان عوض کرد اما اصولا گلدان گیاه مارانتا را زمانی عوض کنید که حجم برگسار نسبت به حجم گلدان بسیار بیشتر شده است. این گیاه تعویضهای پی در پی را دوست ندارد . همچنین اگر گیاه شما رشدی کند داشته است لازم نیست تا گلدان آن را عوض کنید.

با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید، مواظب باشید خاک را زیاد از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم ننمایید. در کاشت گروهی و همراه با دیگر گیاهان به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگ ها: غبارپاشی برگ های گیاه را تمیز می نماید، در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز می توانید استفاده نمایید، از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.

هرس: مارنتا به هرس خاصی نیاز ندارد مگر قطع برگهای مسن و خشکیده آن به منظور تحریک تولید و رشد برگهای جوان.

مارنتا

ازدیاد:

مارنتا در شرایط رطوبتی بالا رشد خواهد کرد و در زمان تکثیر گیاه باید به این نکته توجه داشته باشید .تکثیر این گیاه به دو روش تقسیم بوته و قلمه گیری، زمانی که گیاه کاملا رشد کرده و انبوه است، می باشد. البته تکثیر از راه تقسیم آسانتر و شانس موفقیت آن بیشتر است.

از اواسط تا اواخر بهار خاک را مرطوب کرده و به آرامی گیاه را از گلدان بیرون آورید و به قسمتهای دارای ریشه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱-۹ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و آن را با کیسه پلاستیکی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید.

در روش قلمه گیری از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی به طول ۱۰ سانتی متر را جدا کنید ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و به روش مشابه با روش تقسیم بوته عمل کنید .

بعد از دو ماه کیسه را بردارید و تا زمانی که گیاه کامل شود آن را با کود مایع تغذیه کنید. سپس به گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.

آفتها، مشکلات خاص و درمان :

برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه باید از خاکی با زهکش مناسب استفاده کرد و گیاه را میزان کافی آب داد.

برگهای رنگ پریده به خاطر هوا تاریک است. گلدان را به محل روشن تری دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل نمایید. کمبود عناصر غذایی باعث زایل شدن رنگ برگ ها شده است، هر دو هفته یک بار طبق دستور تغذیه مصنوعی نمایید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به خاطر وجود آفت حشره می باشد ، گیاه را هر دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

نور زیاد می تواند باعث رنگ پریدگی برگها شود که با انتقال آن به جای کم نور تر آنرا رفع کنید

اگر با برگهای پژمرده و پیچ خورده مواجه شدید علت آن برودت زیاد هوا می باشد گلدان به محل گرم تری احتیاج دارد. تشنگی هم همین علایم را به وجود می آورد، رطوبت خاک گلدان را بازدید و آبیاری را تنظیم نمایید.

اگر هوا خیلی گرم باشد برگها خم شده و سقوط میکنند گلدان را به محل گرم تری منتقل کنید و غبارپاشی روزانه فراموش نشود.

 آبیاری بیش از اندازه باعث خمیدگی برگ ها شده یا زخم های قهوه ای روی آنه شکل می گیرد و حاشیه آنها به طرف داخل خم می شوند اجازه دهید سطح خاک خشک شود، هر ده روز یک بار آبیاری کنید، زهکش را بازدید نمایید.

 کنه قرمز ریز باعث می شود برگ ها کمرنگ شده و سطح زیرین آنها تار عنکبوت بزند عامل آن است، هر دو هفته یک بار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید، غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

هرگز در آفتاب غبارپاشی نکنید زیرا باعث سوختگی برگها می شود عبور نور آفتاب از قطرات آب مانند عبور آن از شیشه است، هنگام صبح یا عصر غبارپاشی نمایید.

بیماری ویروسی موزاییک نیز گاهی این گیاه را گرفتار می‌کند که در اثر ان لکه‌های زرد رنگی بر روی برگها تشکیل می‌شود و احتمال کوچک و بدشکل شدن برگها نیز وجود دارد.


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • ممنون از راهنمایی مفید و ارزنده

  • من ۱۰ روزی هست که یه گلدون مارانتا گرفتم اما الان برگهاش از پایین داره زرد میشه و همه برگها خم شدن به پایین. در طول شب هم مثل قبل اصلا بالا نمیان. غبار باشی و کنترل نورش رو هم انجام میدم. مشکل چی میتونه باشه؟

  • ممنون از راهنمایی تون نوک برگهای مارونتای من قهوه ای شده البته از اول ک خریدم بود چیکار بای بکنم

    • سلام
      رطوبت محیطی را بالاتر ببرید همچنین از آبیاری زیاد گیاه(خیسی خاک بیش از حد) خودداری کنید. جهت خرید بذر و خرید کود به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.