معرفی گیاه سیسوس یا پیچ کانگرو
  • آموزش و مقالات
  • گلها
  • گیاهان داخلی

معرفی گیاه سیسوس یا پیچ کانگرو

سیسوس با اسم علمی پیچ کانگورو "Cissus antractica" ، از خانواده "Vitaceae" می‌باشد این جنس دارای ۳۵۰ گونه مختلف از گیاهان خشبی همیشه سبز بالا رونده و حاوی ده گونه با ساقه گوشتی است. پیچ کانگورو، بومی استرلیا بوده و ارتفاع آن به ۵ تا ۶ متر می‌رسد. سیسوس علاوه بر استفاده از ان به عنوان گیاه آپارتمانی در سایبان‌ها و آلاچیق‌ها نیز مورد استفاده دارد. در برابر سایه مقاوم بوده و گیاهی کم توقع و مناسب برای افراد مبتدی است. گیاهی بسیار بی دردسر است و می‌تواند نوسانات قابل توجه دما را نیز تحمل کند. پیچ کانگورو را می‌توان هم در اتاقی گرم و هم در ورودی سرد یک راهرو نگه داشت.

برای خرید بذر گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

 

نام فارسی: سیسوس
خاستگاه: استرالیا
نام های انگلیسی:
Kangaroo vine
نام علمی: CISSUS ANTRACTICA
خانواده: Vitaceae-انگور
نام‌های دیگر: پیچ کانگرو، پیچ سیسوس
تعداد گونه: 350

سیسوس

بیشتر بخوانید : نگهداری از انواع گل آپارتمانی بنفش

نیازهای سیسوس

نور: به نور فراوان نزدیک پنجره احتیاج دارد، ولی از تابش مستقیم آفتاب بیزار است.

دما : در زمستان درجه حرارت ۱۵ و در تابستان در ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید، اگر درجه حرارت بالاتر از ۲۰ باشد، غبارپاشی ضروری به نظر میرسد.

آبیاری: بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.

رطوبت: در صورتی که درجه حرارت در تابستان بالای ۲۰ درجه است، غبارپاشی روزانه و گرنه هفته ای یکبار کافی است.

تغذیه: کود مورد نیاز سیسوس را میتوان به میزان ۴ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از فروردین تا شهریور مورد استفاده قرار داد. در زمستان هرگز نباید کود مصرف شود.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک باغچه و شن و خاک برگ، برای رشد سیسوس مناسب است.

برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تعویض گلدان: هنگامی که گیاه جوان و در حال رشد است، هر دو سال یکبار تعویض کنید و زمانی که دیدید ریشه از زیر گلدان بیرون زده، باید اقدام به تعویض گلدان بکنید وگرنه برگ‌ها به مرور زرد شده و رشد گل متوقف می‌شود.

تمیز نمودن برگ‌ها: غبارپاشی برای تمیز نگهداشتن گیاه کافی است. در صورت نیاز می‌توانید هر دو ماه یکبار از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کنید، توجه کنید که استفاده مداوم از آن برای گیاه ضرر دارد.

تکثیر: در فصل بهار قلمه‌هایی از آن را جدا کنید و آنها را در زیر یک شیشه نگهدارید تا ریشه کند. قلمه‌های Cissus discolor را می‌بایست در دمای حداقل 20 درجه سانتیگراد نگهداشت، در حالی که قلمه‌های پیچ کانگورو در 15 درجه سانتیگراد هم به خوبی رشد می‌کنند.

همچنین بخوانید  : معرفی یاس بنفش

سیسوس

عوارض و درمان

رشد گیاه کند شده و برگ‌ها رنگ پریده هستند: گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می‌برد، هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

فاصله بین برگ‌ها زیاد و رشد گیاه کند شده است: نور کافی نیست،گلدان را به محل روشن‌تری منتقل کنید، ولی مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

لکه‌های قهوه ای روی برگ‌ها مشاهده می‌شود: آبیاری بیش از اندازه صورت گرفته است، اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، آبیاری را تنظیم کنید.

برگ‌ها سست شده و در نهایت می‌ریزند: هوا سرد و خشک است، گیاه را به محل گرمتر منتقل نموده و آبیاری کنید.

رنگ برگ‌ها زرد می‌شوند و تار عنکبوتی پشت برگ‌ها وجود دارند: کنه قرمز ریز عامل ان است، گیاه به سم خیلی حساس است، با پنبه آغشته به سم پشت برگ‌ها مالیده، غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

برای خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

برگ‌ها بد شکل و چسبناک هستند و حشرات سبز رنگی روی آن‌ها مشاهده می‌شود : با سم حشره کش نفوذی گیاه را هر هفته یکبار سمپاشی کنید تا عارضه برطرف شود.

برگ‌ها نازک چروک خورده و سقوط می‌کنند: درجه حرارت خیلی بالا است، گیاه را به محل خنک تری و با جریان ملایم هوا منتقل کنید، رطوبت را با غبارپاشی افزایش دهید.

رشد متوقف است و برگ‌های پائینی می‌ریزند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

ازدیاد و تکثیر پیچ سیسوس : این گیاه را می‌توان به راحتی در خانه نگهداری کرد و با یک روش شناخته شده، به نام Direct-stieking، یعنی کاشت مستقیم قلمه‌ها درون گلدان، تکثیر این گیاه است. با استفاده از یک چاقوی تیز، قیچی باغبانی و یا سر شاخه زن، قلمه‌های انتهایی ساقه را به اندازه ۸ تا ۱۲ سانتیمتر جدا کنید، در پودر هورمون ریشه زایی رو برده و سپس با دقت در گلدان بکارید. قبل از این کار، برگ‌های پایین قلمه‌ها را جدا کنید. هر ۳ تا ۴ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید. قلمه‌ها را باید با کیسه پلاستیکی شفاف، بپوشانید و تا زمان ریشه دهی که معمولاًسه هفته طول می‌کشد، در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید، نگاه دارید.  

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

گزارش اشکال در سایت