نازبو
آموزش و مقالات

بذر گوجه فرنگی، شرایط کاشت و پرورش آن

گوجه فرنگی یکی از محصولات پر مصرفی است که در کشور ما به فراوانی کشت و استفاده می شود. اما آیا تاکنون به تاریخچه این مواد غذایی توجه کرده اید؟ یا این که اصلا بذر گوجه فرنگی از کجا به کشور ما رسید؟ این بذر را در زبان افغانستانی بادمجان رومی می گویند.  یکی از بذر هایی است که می توان به راحتی در هر منطقه ای آن را تکثیر نمود. باید بگوییم بذر گوجه فرنگی از راسته دو لپه ای ها بوده و برای موارد مختلفی استفاده می شود. می توان آن را به صورت خام خواری استفاده نمود و می توان از آن رب تهیه کرد. جهت خرید بذر گوجه فرنگی به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

ریشه بذر گوجه فرنگی اصولا عمیق بوده و نیاز به خاک زیادی برای رشد دارد. اما می توان آن را در گلخانه و در گلدان، یا در باغ و باغچه نیز کشت نمود. برخی از افراد که در آپارتمان ساکن هستند، و علاقه بسیار زیادی به باغبانی دارند، می توانند این میوه خوشمزه و پر مصرف را در گلدان پرورش دهند. بذر گوجه فرنگی و میوه آن، از خواص بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل در مکان های بسیار زیادی آن را کشت  می نمایند. باید بگوییم یکی از ویژگی های خاص گوجه فرنگی، پرورش آن بدون نیاز به خاک است. البته این روش چندان برای پرورش گوجه فرنگی مناسب نخواهد بود. جهت خرید پکیج بذر گوجه فرنگی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

خرید بذر گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از صیفی جاتی است که انواع مختلفی دارد. برای خرید بذر گوجه فرنگی باید دقت داشت که با توجه به شرایط آب و هوایی و منطقه ای که هستید بهترین بذر را خریداری کنید. خرید بذر گوجه فرنگی

خرید بذر گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از صیفی جاتی است که انواع مختلفی دارد. برای خرید بذر گوجه فرنگی باید دقت داشت که با توجه به شرایط آب و هوایی و منطقه ای که هستید بهترین بذر را خریداری کنید. خرید بذر گوجه فرنگی

مکان مورد نیاز جهت کشت بذر گوجه فرنگی

بهترین مکانی که می توانیم برای کشت این محصول انتخاب نماییم، مناطقی است که از  خاک فراوان و آب و هوای معتدلی برخوردار باشد. اگر بخواهیم بهترین زمان کشت این محصول را بیان نماییم، باید بگوییم در ابتدای بهار، زمانی که زمین سرما را از خود دور نموده است، بهترین زمان برای کشت بذر گوجه فرنگی به شمار می رود. البته شهرهایی که دارای آب و هوای گرم هستند، اصولا برای کشت بذر گوجه فرنگی اواخر زمستان را انتخاب می کنند. تا زمانی که هوا هنوز گرم نشده است، این محصول را برداشت نمایند. 

خاک مناسب برای کشت بذر گوجه

یکی از مهمترین مواردی که باید در کشت بذر گوجه فرنگی به آن توجه نماییم، انتخاب خاک مناسب است. خاک این محصول باید از مواد مغذی بسیار زیادی بهره مند باشد. از طرف دیگر این خاک اگر زهکشی شده باشد، مسلما مناسب تر خواهد بود. اصولا برای زهکشی خاک از خزه استفاده می کنند. اسید موجود در خاک باید بین 6 تا 7 باشد. اگر در خاکی که بذر گوجه فرنگی کاشته میشود، کمی آهک وجود داشته باشد، نیز می تواند مناسب بوده و تاثیر بهتری را بر محصول داشته باشد. جهت خرید خاک و بستر کشت مناسب به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

6 روش برای رشد سریع تر گوجه فرنگی

با شروع فصل رشد، باغبانان در سراسر کشور مشتاقانه منتظر دیدن اولین گوجه رسیده خود هستند. در این مقاله چند راه مؤثر برای رشد سریع تر گوجه فرنگی ارائه شده است. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید

6 روش برای رشد سریع تر گوجه فرنگی

با شروع فصل رشد، باغبانان در سراسر کشور مشتاقانه منتظر دیدن اولین گوجه رسیده خود هستند. در این مقاله چند راه مؤثر برای رشد سریع تر گوجه فرنگی ارائه شده است. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید

بهترین دما برای محصول گوجه فرنگی

همیشه برای کاشت هر بذری، دمای محیط بسیار مهم است. اگر قصد کشت بذر گوجه فرنگی در گلخانه دارید، بهترین دمایی که می توانیم برای این محصول استفاده کنیم، دمای 18 الی 20 درجه سانتیگراد است. برای گوجه فرنگی چه دما بالا باشد، چه پایین، هر دو می تواند مضر به شمار رود. به هیچ عنوان نباید تا پیش از رشد بذر گوجه فرنگی دمای آن به زیر 15 درجه سانتیگراد برسد.  

مراقبت از گوجه فرنگی و کود دهی آن

گوجه فرنگی گیاهی بسیار حساس است. از این رو باید بسیار مراقب مراحل رشد آن باشید. بذر گوجه فرنگی تقریبا به چند عنصر مهم برای رشد نیاز خواهد داشت. مثلا این محصول باید برای رشد، آب هیدروژن دریافت نموده و کربن نیز به دست آورد. اکسیژن نیز از طریق هوا به او خواهد رسید. پس این سه عنصر مهم، برای رشد بذر گوجه فرنگی بسیار لازم و ضروری هستند. از طرف دیگر کود دهی مناسب و در زمان مشخص نیز، برای رشد این محصول لازم خواهد بود. بهترین کودی که می توانیم برای گوجه فرنگی استفاده کنیم، کود های مرغی یا کم نیتروژن هستند. بذر گوجه فرنگی نیاز به کود دهی زیادی ندارد. از این رو هر یک ماه یک بار، برای کود دهی این محصول کافی خواهد بود. می تواند با این روش، هم میوه و هم ساقه گوجه فرنگی را تقویت کرد. جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

خرید کود گوجه فرنگی

هر گیاهی برای رشد، نیاز به مواد مغذی دارد که این مواد مغذی معمولا از طریق کود برای گیاه تامین می کند. کود مخصوص گوجه فرنگی می تواند در روند رشد بسیار موثر باشد. خرید کود گوجه فرنگی

خرید کود مخصوص گوجه فرنگی

هر گیاهی برای رشد، نیاز به مواد مغذی دارد که این مواد مغذی معمولا از طریق کود برای گیاه تامین می کند. کود مخصوص گوجه فرنگی می تواند در روند رشد بسیار موثر باشد. خرید کود گوجه فرنگی

کاربرد های گیاه گوجه فرنگی 

شما بر سر هر سفره ای این محصول خوشمزه را مشاهده می نمایید. پس باید بگوییم یکی از مهمترین محصولات در سبد هر ایرانی گوجه فرنگی است. از این رو کاربرد های آن نیز بسیار زیاد بوده و به روش های مختلفی می توان از آن استفاده نمود. مثلا سس گوجه، رب گوجه، پودر گوجه، آب گوجه، پوره گوجه و.. همگی از جمله مزایایی است که شما با کشت بذر گوجه فرنگی، تهیه میوه آن، به دست خواهید آورد. علاوه بر آن می توان این میوه خوش طعم را به صورت خام و در سالاد نیز استفاده نمود. 

بیماریها و آفات بذر پس از کشت

معمولا این گیاه به بیماری ها و آفات متعددی دچار می شود. از جمله بیماری هایی همچون شانکر، انتروکیناز، کپک خاکستری، پژمردگی های باکتریایی و ... که همگی با سمپاشی به موقع قابل رفع یا پیشگیری خواهند بود. 

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

نحوه کاشت و نگهداری گوجه گیلاسی در خانه

اگر شما دوست دارید گوجه فرنگی را در خانه پرورش دهید ولی فضای محدودی دارید، پرورش آن در گلدان راه حل ایده آلی است. پرورش گوجه گیلاسی، با رشد جمع و جور و میوه های کوچکی که دارد یک تنوع عالی برای امتحان کردن است.

آشنایی با بهترین بذر گوجه فرنگی گلخانه ای

برای اینکه بتوان بهترین بذر گوجه فرنگی گلخانه ای را شناسایی کرد، نیاز به تحقیقات بسیار زیاد و گسترده ای می باشد. زیرا باید شرایط مختلف مورد بررسی قرار بگیرند و پس از این بررسی ها نیاز است بهترین بذر برای کاشتن انتخاب شود.

بهترین کود گوجه فرنگی و نحوه استفاده از آن

بهترین کود گوجه فرنگی محصولی است که بتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز گوجه فرنگی را برای رشد تامین کند، کمبود هر یک از عناصر لازم، می تواند کیفیت محصول را به طور قابل ملاحظه ای تحت کنترل قرار دهد. کلیک کنید

معرفی 7 ماده مفید برای تقویت گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای افراد تازه کار و برای حرفه‌ای‌ها است. در این مقاله ۷ ماده مفید برای تقویت گوجه را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در هنگام کشت بذر گوجه به خاک آن اضافه کنید. کلیک کنید.

دیدگاه شما