ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

معرفی ۷ ماده مفید برای تقویت گوجه

داشتن باغچه و مراقبت کردن از آن سرگرم کننده و جذاب است. در عین حال باغچه سبزیجات و میوه‌های رایگان به شما می‌دهد و می‌توانید در کنار برداشت محصولتان هوای تازه بخورید، آفتاب بگیرید و ورزش کنید.گیاه گوجه فرنگی یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای افراد تازه کار و برای حرفه‌ای‌ها است. هر باغچه‌ای حداقل به یک گیاه گوجه فرنگی نیاز دارد و هیچ چیز بهتر از برداشت گوجه فرنگی خودتان که آبدار، شیرین و خوش‌طعم نیز باشد، نیست؛ به ویژه که گوجه فرنگی یکی از مواد غذایی اصلی در هر آشپزخانه‌ای است.
ما در این مقاله ۷ ماده مفید برای تقویت گوجه را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در هنگام کشت بذر گوجه به خاک آن اضافه کنید. برای اطمینان از پرورش بهترین گوجه فرنگی از نظر طعم و اندازه لازم است که از همان ابتدا آن‌ها را تغذیه کنید. اضافه کردن این هفت مورد به بستر کشت گوجه فرنگی نه تنها مقادیر کافی از کود و مواد مغذی به گیاه می‌رسانید بلکه شانس گیاه در مقابله با آفات و بیماری‌های احتمالی را هم افزایش می‌دهید. همچنین در هنگام برداشت، محصول خوب و پرباری نصیبتان می شود.

تنوع بی نظیری از انواع گوجه را می توانید از اینجا تهیه کنید.

7 ماده مفید برای تقویت گوجه

هنگام کشت بذر گوجه فرنگی چه چیزی به خاک بستر اضافه کنیم؟

این سوالی است که اغلب باغبانان تازه کار و خبره، هنگام کشت بذر گوجه، مطرح می‌کنند و برخی آن را دستورالعمل تهیه بستر کشت گوجه فرنگی نیز می‌نامند. می‌توانید این دستورالعمل را در گلدان یا زمین کشت اجرا کنید (البته در نظر داشته باشید که موردی مانند گذاشتن سر ماهی در گلدان ممکن است ایده خوبی نباشد زیرا دیگر حیوانات می‌توانند به راحتی آن را بیرون بیاورند).
در این قسمت ۷ ماده مختلف را برای اضافه کردن به بستر کاشت گوجه فرنگی به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید از ابتدا آن را به شکلی سالم پرورش دهید.
آسپیرین
آسپیرین (استیل سالیسیلیک اسید) ایمنی گیاه را تقویت می‌کند، آن را در مقابل بیماری‌ها محافظت می‌کند و در نتیجه میزان بازدهی را افزایش می‌دهد. برای این کار می‌توانید یک قرص آسپیرین خرد شده را در خاک بستر بذر بریزید یا این که آن را در یک بطری اسپری حل کنید و مستقیما روی گیاه گوجه فرنگی اسپری کنید.
جوش شیرین
حتی برای کشت بذر و پرورش گیاه گوجه فرنگی در گلدان، جوش شیرین یکی از مواد مورد علاقه باغبان‌ها در طول دوران‌های مختلف بوده است. برای این که محصول شیرین‌تری داشته باشید جوش شیرین را روی حفره کشت و پایه گیاه بپاشید. خاک، این ماده را به طور کامل جذب می‌کند و از آن برای پایین آوردن سطح اسیدیته میوه‌ها و در نتیجه تولید محصول شیرین‌تر استفاده می‎کند.
گرد استخوان
گرد استخوان یک منبع غنی از فسفر و کلسیم است که به ایجاد یک ساختار ریشه‌ای خوب و تولید گوجه فرنگی با کیفیت از بذر کمک می‌کند. کافی است هنگام کاشت، یک فنجان گرد استخوان را به حفره کاشت اضافه کنید.

قهوه
دانه‌های قهوه، نیتروژن را به خاک اضافه می‌کنند و پیش از این که آن را به بستر اضافه کنید نیازی به کمپوست کردن ندارد.

7 ماده مفید برای تقویت گوجه
پوست تخم مرغ
پوسته تخم مرغ باعث افزایش میزان کلسیم خاک می‌شود که یکی از مولفه‌های اصلی مورد نیاز برای رشد گیاه است. این ماده از پوسیدگی گلگاه که یک بیماری شایع در گوجه فرنگی است جلوگیری می‌کند. برای آماده‌سازی پوسته تخم مرغ، ابتدا پوسته‌های خالی را به مدت ۵ دقیقه در آب بجوشانید تا ضد عفونی شوند. سپس آن‌ها را با استفاده از دست یا مخلوط کن خرد کنید، به این ترتیب برای استفاده در باغچه آماده هستند.
قبل از کشت بذر یا گیاهچه حتما مقداری پوسته تخم مرغ خرد شده را داخل حفره کاشت، اطراف کرت‌ها یا گلدان بریزید یا این که پوسته‌ها را با استفاده از دستگاه خردکن پودر کنید و روی این قسمت‌ها بپاشید. برای جمع آوری پوسته تخم مرغ می‌توانید از دوستان و خانواده خود بخواهید تا پوسته تخم مرغ‌هایی را که مصرف می‌کنند، دور نریزند. به یاد داشته باشید که پوسته تخم مرغ تمیز بو نمی‌دهد بنابراین با نگه داشتن آن‌ها پس از شکستن تخم مرغ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.
توجه: اگر روش‌های مختلفی را برای پوسیدگی گلگاه امتحان کرده‌اید و نتیجه نگرفته‌اید این مورد می‌تواند جواب‌گو باشد.
نمک اپسوم یا سولفات دو منیزی
بسیاری از گیاهان گوجه فرنگی، مخصوصا در طول فرآیند میوه دهی به خاطر کمبود منیزیم ضعیف می‌شوند یا از بین می‌روند. باغبانانی که محصولات ارگانیک تولید می‌کنند استفاده از نمک اپسوم را برای این مورد توصیه می‌کنند زیرا منیزیم به تقویت دیواره‌های سلولی کمک می‌کند و جذب ازت، فسفر و گوگرد را در گیاهان بهبود می‌بخشد. قبل از کاشت گیاهچه گوجه فرنگی در حفره کاشت، یک یا دو قاشق غذا خوری نمک اپسوم به آن اضافه کنید. منطقه را با یک لایه خاک بپوشانید و مطمئن شوید که ریشه به طور مستقیم با نمک در تماس نباشد.
سر ماهی
کشاورزان و باغبان‌های حرفه‌ای از سر ماهی به عنوان یک کود طبیعی برای گیاهان استفاده می‌کنند. این زباله طبیعی، پتاسیم، نیتروژن، فسفر و کلسیم را به داخل خاک آزاد می‌کند. تنها مشکلی که در استفاده از سر ماهی وجود دارد این است که حیوانات مختلف تمایل دارند آن را از خاک بیرون بیاورند. برای جلوگیری از بروز این مشکل آن را در عمق بیشتر دفن کنید. شما می‌توانید سر ماهی را به همین حالت میان خاک قرار دهید یا این که برای ایجاد یک محلول فوق تقویتی آن را آسیاب و با آب و شیر مخلوط کنید.

7 ماده مفید برای تقویت گوجه

دستور تهیه بستر کشت بذر گوجه فرنگی باید موارد زیر را شامل شود:

۱- آسپیرین
۲- جوش شیرین
۳- پودر استخوان
۴- دانه قهوه
۵- پوست تخم مرغ
۶- نمک اپسوم
۷- سر ماهی
موارد گفته شده را با خاک یا کمپوست مخلوط کنید و سپس گیاهچه گوجه فرنگی را درون خاک بکارید. موهای ظریفی که روی ساقه می‌بینید پس از کاشتن به ریشه تبدیل می‌شوند بنابراین هر چه آن‌ را در عمق بیشتری دفن کنید ساختار ریشه بهتر خواهد شد. با اضافه کردن این هفت مورد به بستر کاشت شانس تولید بهترین گوجه فرنگی از نظر اندازه و کیفیت بیشتر می‌شود و دیدن رشد و شکوفا شدن بذر گوجه‌ها احساس بسیار خوبی به شما می‌دهد.

همچنین بخوانید: ۶ روش برای سرعت بخشیدن به رشد گوجه فرنگی


نویسنده مطلب نازبو - یاوری
  • سلام دوستان ببخشىد پودر هر استخانى مناسبه ىا نه.باسپاس از شما.

    • سلام جاسم عزیز
      انواع استخوان به دلیل داشتن عناصری مانند کلسیم میتونه کمک کنه ولی پیشنهاد میکنم از کود مخصوص گوجه فرنگی استفاده کنید، جهت خرید کود گوجه فرنگی میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.