نحوه کاشت و پرورش فندق در خانه

نحوه کاشت و پرورش درخت فندق در خانه

در این مطلب خواهید خواند

فندق درختچه زیبایی است که در اثر کنار هم قرار گرفتن و در یک ردیف بودن به موازات سایر ردیف ها باغاتی زیبا انبوه را به وجود آورده که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. اوج زیبایی باغات فندق اواسط فصل بهار است وقتی که شکوفه های فندق نمایان شده و سبزی برگ ها با سفیدی شکوفه ها با هم در آمیخته و منظره ای چشم نواز ایجاد می شود. آب و هوا در رشد و نمو درخت فندق تاثیر بسزائی دارد بطوری که فندق طالب آب و هوای معتدل، مرطوب و نسبتاً سرد می باشد (دوستدار زمستان ملایم و تابستان خنک است). جهت خرید بذر درخت به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

مشخصات درخت فندق:

فندق درختچه ای است با ارتفاع ۱/۵ متر که معمولا بلند نمی شود ولی در مواردی که شرایط آب و هوایی مساعد و خاک بسیار حاصل خیز باشد به ارتفاع ۶ تا ۷ متر (گاهی بیشتر) در می آید و به سهولت جنگلی انبوه به وجود می آورد. بومی اروپا و آسیای صغیر است که کشت آن از زمان های بسیار قدیم در ایران متداول بوده و به صورت خودرو در جنگل های ارسباران، تالش، زنجان دیده می شود. درخت فندق پهن و نوک تیز با دو ردیف دندانه، به رنگ سبز یا دم برگی بطول تقریباً یک سانتی‌متر می باشد. فندق دارای دو نوع گل نر و ماده است که به صورت سنبله آویخته در پاییز ظاهر می شود. نوع نر این گل‌ها دارای ۳ تا ۸ پرچم است و مجموعه آن به صورت سنبله های آویخته در پاییز ظاهر می‌شود. هر گل آذین گل‌های ماده فندق ۱۰ عدد گل کوچک دارد اما در هر خوشه ۳-۲ عدد میوه تشکیل می‌شود. گل‌های فندق ۳ تا ۴ سال پس از کاشت ظاهر می‌شوند. اما باردهی از ۵ الی ۶ سالگی آغاز می‌گردد و به مدت ۲۰ – ۱۰ سال درختان فندق باروری اقتصادی دارند. میوه آن که فندق نامیده می‌شود، در حالت تازه از پوشش سبز رنگی پوشیده شده است ولی تدریجاً پس از خشک شدن از آن جدا می‌شود. گرچه چوب فندق به سرمای زیاد مقاوم است اما به جوانه‌های گل فندق در ۱۰- درجه سانتیگراد آسیب جدی وارد می‌شود و موجب کاهش محصول می‌گردد.

همچنین بخوانید: آووکادو و شرایط نگهداری و پرورش آن

نحوه کاشت و پرورش فندق در خانه

نحوه کاشت و پرورش فندق:

کاشت و پرورش فندق به لحاظ اقتصادی دارای اهمیت بالایی است و در کشت آن باید به شرایط آب و هوایی و منطقه ای توجه کرد. بالا بودن یا پایین بودن دما در منطقه زیر کشت می تواند آسیب زیادی را به درختان وارد کند زیرا این درختچه در شرایط آب و هوایی مساعد قابل رشد است. فندق از طریق بذر، پاجوش، پیوند و خواباندن تکثیر می‌شود.

تکثیر درخت فندق از طریق هسته و بذر

برای کاشت و پرورش فندق می توان از میوه تازه استفاده کرد اما علاوه بر این که رویش و جوانه زنی هسته این گیاه سخت است، گیاه حاصل شده شبیه گیاه مادری نخواهد شد و در خصوصیات خود از نظر کیفیت و کمیت میوه می تواند با گیاه مادری متفاوت باشد. به هر حال برای کاشت هسته می بایست میوه ها را در اواخر تابستان یعنی زمانی که پوسته‌ها کمی سخت شده است و به رنگ قهوه‌ای قرمز درآمده است از گیاه مادری جدا کرد. با استفاده از یک سمباده باید سعی کرد که ضخامت پوسته را کاهش داد. شکستن روش خوبی نیست زیرا می تواند به هسته درون میوه آسیب برساند. سمباده زدن نیز می بایست با دقت باشد تا به هسته آسیب نرسد . زمانی که پوسته نازک شد سمباده زدن را می بایست متوقف کنیم. میوه هایی که اکنون پوسته های نازکی دارند به مدت ۲۴ ساعت در آب قرار می‌گیرند. میوه هایی که بر روی آب شناور می شوند را دیگر استفاده نمی کنیم زیرا آنها جوانه زنی خوبی نخواهند داشت. مابقی میوه ها را در مخلوطی که می تواند رطوبت نگهدارد همانند شن +خاک برگ که حدود ۲۰ سانتیمتر عمق دارند قرار می‌دهیم به نحوی که عمق کاشت میوه ها حدود ۵-۲٫۵ سانتیمتر است. گلدان را داخل پلاستیک شفاف بگذارید اما در پلاستیک را یا نبندید و یا اگر می بندید بر روی بدنه پلاستیک چندین سوراخ به منظور تهویه هوا ایجاد کنید. بعد از قرار دادن بذرها در پوشش پلاستیکی، نوبت بر طرف کردن نیاز سرمایی بذرها است. ظرف حاوی بذرها را درون یخچال و یا مکانی سرد که دمای حدود ۴-۳ درجه دارد قرار می‌دهیم و مدت زمان مورد نیاز حدود ۵-۳ ماه است. در طی این مدت نباید اجازه داد که مخلوط خاکی کاملا خشک شود اما نیازی به آبیاری نیز نیست بلکه کافی است سطح آنرا با عمل غبار پاشی آب کمی مرطوب کنیم. بعد از گذشت این مدت زمان، ظرف محتوی بذرها را به مکانی روشن و با دمای حدود ۲۶ درجه در طی روز و ۲۱ درجه در طی شب قرار می دهیم. مراقب عدم خشک شدن سطح خاک باشید. اگر همه چیز خوب پیش برود، حدود ۳۰ روز بعد شاهد جوانه زنی هسته ها خواهیم بود. گیاه جوانی که از بذر جوانه می زند باید حدود ۳۰-۱۵ ارتفاع بیابد و بعد آماده انتقال از ظرف اولیه به مکان بعدی می شود. جهت خرید کود مناسب به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

معرفی درخت کاکائو

کاکائو یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین خوراکی ها در جهان محسوب می شود که به دلیل خواص کاکائو و نیز طعم خاص آن، افراد زیادی و کشور های مختلفی به کاشت درخت کاکائو روی آورده اند.

معرفی درخت کاکائو و نحوه کاشت آن

کاکائو یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین خوراکی ها در جهان محسوب می شود که در بین مواد غذایی از ارزش بالایی برخوردار است. به دلیل خواص کاکائو و نیز طعم خاص آن، افراد زیادی و کشور های مختلفی به کاشت درخت کاکائو روی آورده اند.

تکثیر از طریق خوابانیدن گیاه

مهمترین روش تکثیر این گیاه، خوابانیدن است. توجه کنید روش خوابانیدن شیوه های مختلفی دارد که برای درختان فندق از شیوه خوابانیدن تپه ای استفاده می شود. یعنی مخلوط خاک به شکل تپه ای کوچک بر روی ساقه های کوتاه شده گیاه مادری قرار می گیرند تا این ساقه ها در بین چنین مخلوط خاکی تولید ریشه کنند. در این روش گیاه فندق در طی زمستان که در حال رکود است کف زنی می شود یعنی شاخه های آن از نزدیک سطح زمین قطع می شوند . این کار باعث می شود که با آمدن بهار، شاخه های جدیدی مجددا و از ریشه های گیاه رویش کنند. البته عمل کوتاه کردن ساقه ها در بهار نیز انجام می شود زیرا اگر اجازه دهیم جوانه های گل روی این شاخه ها شکل بگیرند در واقع گیاهانی را که قرار است از این طریق تکثیر کنیم ضعیف کرده ایم. همچنین برخی از پرورش دهندگان اجازه می دهند که از میانه این شاخه ها ، یک یا دو شاخه بلند شوند و برگ سار داشته باشند تا در غذا سازی برای ریشه های گیاه مادری (و نه ریشه هایی که قرار است روی بدنه ساقه ها شکل گیرد) نقش داشته باشند و به این مسئله کمک بکنند اما مابقی ساقه ها در این مقطع زمانی یعنی اوایل بهار مجددا تا نزدیکی سطح زمین کوتاه می شوند. سپس به شاخه تا اوایل تابستان اجازه رشد داده می شود که در این زمان شاخه ها به ضخامت حدود ۱-۰٫۵ سانتیمتر می رسند.

تکثیر از طریق پیوند زدن

شیوه پیوند یکی دیگر از راه های کاشت و پرورش فندق است . یعنی پایه از یک نوع و قسمت تاج از نوعی دیگر است. معمولا پایه از انواعی انتخاب می شود که دارای خصوصیت خوب ریشه دهی و گستراندن ریشه در خاک و همچنین تولید کم پاجوش باشد و ارقامی که دارای خصوصیات و کیفیت بالای میوه هستند برای تاج انتخاب می شوند و روی پایه با استفاده از روش پیوند قرار می گیرند. از شیوه های مختلف پیوند همانند انگلیسی، پیوند زبانه ای و یا شکافی به منظور انجام عمل پیوند استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: آموزش پیوند زنی درختان

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

شرایط نگهداری درخت فندق

آبیاری: این گیاه به آبیاری منظمی نیاز دارد قبل از هر بار آبدهی سطح خاک را چک نمایید در صورت خشک شدن مجدداً آبدهی را انجام دهید. هر ۴ روز یکبار آبدهی برای گیاه مناسب می‌باشد.

خاک: فندق درختی است که با هر نوع خاکی سازش دارد اما جهت رشد بهتر به خاک نیمه عمیق (حداقل ۵۰ سانتی متر) با قدرت جذب آب بیشتر نیاز دارد خاک‌های رسوبی، رسی و شنی برای رشد این گیاه مناسب هستند میزان آهک موجود در خاک باید کمتر از ۱۰درصد باشد زیرا ریشه درخت در خاک خفه می شود و از بین می رود به همین دلیل باید خاک سبک و با زهکشی خوب داشته باشید تا گیاهتان رشد خوبی داشته باشد.

نور: فندق به نور مستقیم و زیاد آفتاب نیاز دارد آن را در محلی از حیاط بکارید که نور خوبی را دریافت نماید.

رطوبت: میزان رطوبت نسبی مورد نیاز فندق ۶۰-۸۰ درصد می باشد.

برداشت

گل‌دهی فندق ۳ تا ۴ سال پس از کاشت صورت می‌گیرد، ولی معمولاً باردهی از سال ۵ یا ۶ شروع می‌شود مدت باردهی ۱۰ تا ۲۰ سال است. شاخه‌هایی که طول آن ها ۱۶ تا ۲۵ سانتی متر است بیشترین ظرفیت باردهی را دارند. برداشت فندق در اواخر تابستان تا اوایل پائیز و زمانی انجام می پذیرد که برگ ها و خوشه های خاردار میوه شروع به قهوه ای شدن نمایند. میوه ها را هر ساله با کمک دست و یا ماشین آلات لرزاننده پس از رسیدن برداشت می کنند زیرا متعاقباً با ریزش میوه ها و برگ هایش مواجه می شوند. بدین دلیل بسیاری از باغداران بجای استفاده از دستگاه های لرزاننده ترجیح می دهند که میوه های فندق بصورت طبیعی بر سطح زمین بریزند سپس براحتی جمع آوری گردند.میوه های فندق پس از رسیدن بر روی زمین می ریزند. میوه هایی که به روی زمین می ریزند، در اثر رطوبت خاک تغییر رنگ می دهند از این رو برای جلوگیری از آن باید در اولین فرصت پوست میوه ها جدا شود. میوه ها در طول فصل باید ۲ تا ۳ بار جمع آوری شوند.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

5 پاسخ

  1. با سلام خسته نباشین
    میخواستم بپرسم خدمتتون آیا کاشت درخت فندق در شهر کرج که رطوبت بالایی ندارد و امکان آفتاب سوختگی برگ های فندق هست امکان پذیر هست یا اینکه توصیه نمیکنید؟!
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.