اطلاعیه: خرید بالای ۲۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

تهیه کود خانگی برای کاکتوس

کاکتوس یکی از گل های فوق العاده بی نظیری است که در هر خانه ای می توانید یکی از آنها را بیابید. این گل به دلیل حساسیت های زیاد رشدی که ندارد، انتخابی مناسب برای هر خانه ای می باشد. اما بدون شک نیاز به کود داشته و باید کود خانگی برای کاکتوس به درستی تهیه و ترکیب شود. 

در خانه بدون نیاز به هیچ عمل دشواری می توانید کود مناسب را برای گل های کاکتوس تهیه نمایید. این گیاه دوست داشتنی نیز همچون دیگر گل ها به کود خاصی نیاز دارد. جهت تهیه کود خانگی برای کاکتوس ابتدا باید بدانیم چه کودی مناسب است. 

کاکتوس ها نیز همچون دیگر نمونه های گل، نیاز به رشد دارند. اگر از خاک مناسبی برخوردار نباشند، بدون شک قادر نخواهند بود به میزان قابل توجهی رشد کنند. برای این که گل های کاکتوس را تقویت کنیم، باید کود خانگی برای کاکتوس تهیه نماییم. جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که کاکتوس ها گیاه هایی هستند که به کندی رشد می کنند. پس هرگز با این تصور که کود بیشتر می تواند منجر به رشد بیشتر کاکتوس شود، آنها را نابود نکنید. هر چیزی برای رشد گیاه کاکتوس باید به میزان مناسب باشد. 

بیشتر بخوانید: آموزش اصول کوددهی

خرید کود مخصوص کاکتوس

هر چند به نظر می رسد کاکتوس ها نیاز غذایی کمی دارند، اما برای رشد و سلامت گیاه می بایست از کودهای تخصصی این گیاهان استفاده کرد. کود مخصوص کاکتوس حاوی سه ماده مغذی نیتروژن، پتاسیم، فسفر ، هیومیک و فولیک اسید با درصدهای معین می باشد.

خرید کود مخصوص کاکتوس

هر چند به نظر می رسد کاکتوس ها نیاز غذایی کمی دارند، اما برای رشد و سلامت گیاه می بایست از کودهای تخصصی این گیاهان استفاده کرد. کود مخصوص کاکتوس حاوی سه ماده مغذی نیتروژن، پتاسیم، فسفر ، هیومیک و فولیک اسید با درصدهای معین می باشد.

مواد تشکیل دهنده کود خانگی برای کاکتوس

برای این که کودی مناسب برای رشد کاکتوس تهیه نماییم، باید بدانیم از چه ترکیباتی استفاده کنیم. هر چه قدر مواد منحصر به فرد تر باشند، بدون شک کود بهتری نیز برای خاک تهیه خواهد شد. معمولا جهت تهیه کود خانگی برای کاکتوس از اجزای اصلی تشکیل دهنده با واحد گالن باید استفاده شود. برای اجزای فرعی کود نیز می توان از قاشق های غذاخوری، چای خوری، یا گرم و اونس استفاده کرد. به برخی از مهمترین مواد تشکیل دهنده کود خانگی برای کاکتوس در زیر اشاره خواهیم نمود. 

  • شن و ماسه 

معمولا شن و ماسه های درشت و خشن که برای ساختمان سازی از آنها استفاده می شود، یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی کود های خانگی برای کاکتوس به شمار می رود. استفاده از این شن و ماسه ها، منجر به زهکشی و هوادهی به گل شده و استفاده از آن لازم است. اما اصولا استفاده از شن ها و ماسه های درشت در ساخت کود خانگی برای کاکتوس قادر نیست ظرفیت نگهداری از آب را بالا ببرد. پس باید استفاده از آنها به میزان مناسب بوده تا نه سنگین شود و نه برای گل ضرری داشته باشد. نکته ای که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است، که هرگز شن و ماسه را با خاک رس ترکیب نکنید.

  • پیت ماس

پیت ماس ها یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده اصلی کود خانگی برای کاکتوس هستند. استفاده از پیت ماس به دلیل بافت طبیعی که دارند، باعث می شود گردش هوا در کود به راحتی انجام شود. از سوی دیگر ظرفیت آبرسانی به خاک را افزایش داده و از خشک شدن آن جلوگیری می نماید. البته این نکته را به یاد داشته باشید که اگر بیش از اندازه در کود خانگی برای کاکتوس از پیت ماس استفاده شود، خاک قابلیت تخلیه خود را از دست داده و قادر نخواهد بود محلی مناسب برای رشد کاکتوس به شمار رود. بهتر است پیش از استفاده پیت ماس و مخلوط نمودن آن با سایر مواد، آن را خیس و مرطوب کنید. جهت خرید پیت ماس و خرید خاک و بستر کشت مناسب به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

چگونه خاک کاکتوس تهیه کنیم؟

خاک مخصوص کاکتوس برای حفظ سلامت گیاه و ایجاد شرایط مشابه زیستگاه اصلی آن لازم است. خاک گلدان کاکتوس حاوی شن طبیعی و مواد مغذی کم بوده و همچنین خشک است تا مشابه محیط طبیعی آن شود.

چگونه خاک کاکتوس تهیه کنیم؟

خاک مخصوص کاکتوس برای حفظ سلامت گیاه و ایجاد شرایط مشابه زیستگاه اصلی آن لازم است. خاک گلدان کاکتوس حاوی شن طبیعی و مواد مغذی کم بوده و همچنین خشک است تا مشابه محیط طبیعی آن شود.
  • ورمیکولیت

در بیشتر موارد در ترکیب ساخت کود خانگی برای کاکتوس از ورمیکولیت استفاده می شود. این نوع از خاک رس، متعلق به خانواده میکا بوده و خود در پوسته هایی با لایه های مختلف تهیه می شود. این خاک ها قادر هستند هوا و مواد مغذی را به خوبی در خود حفظ نموده و در رشد گیاه تاثیر موثر داشته باشند. 

البته این مسئله را مد نظر قرار دهید که برای تهیه کود خانگی برای کاکتوس بهتر است حتما ورمیکولیت را از فروشگاه های لوازم باغبانی خریداری نمایید. این ماده مغذی به راحتی فشرده شده و توانایی آن را دارد تا آب را به میزان قابل توجهی در خود حفظ نماید. پس می تواند به عنوان یکی از مواد اصلی ساخت کود های خانگی به شمار رود. 

  • پرلیت

استفاده از پرلیت ها هم در کود هایی که با پایه خاک تهیه می شوند مناسب هستند، هم کودهایی که دارای پایه پیت ماس می باشند. پرلیت های مورد استفاده در کود خانگی برای کاکتوس همان سنگ های منسجم شده آتشفشانی هستند، که در دمای 1800 درجه حرارت دیده و تولید می شوند. پرلیت ها بسیار سبک بوده و همچون شن و ماسه قادر هستند تخلیه خوبی را در اختیار گل شما قرار دهند. اما متاسفانه نسبت به شن و ماسه از هزینه بیشتری نیز برخوردار می باشند. با تمام مزایایی که می توانیم برای استفاده از پرلیت در ساخت کود خانگی برای کاکتوس بیان نماییم، معایبی را نیز در خود جای داده اند. این مواد قادر نیستند آب را در کود حفظ نمایند و باید پیش از مخلوط کردن با دیگر ترکیب های ساخت کود، آنها را مرطوب نمود. از طرف دیگر پرلیت ها قادر هستند در زمان اب دهی به گیاه، به بالای محیط آمده و بر روی سطح آب شناور شوند. جهت خرید پرلیت به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

سایر مطالب مرتبط از نگاه کاربران نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه کاربران نازبو را بخوانید

محصولات فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.