نگهداری و پرورش کاکتوس گل ستاره ای
 • آموزش و مقالات
 • گلها
 • کاکتوس و ساکولنت ها

نگهداری و پرورش کاکتوس گل ستاره ای

کاکتوس گل ستاره ای گیاهی بدبو اما زیبا و تماشایی است با گل‌هایي پنج پر که شبیه ستاره دريايي است. کاکتوس گل ستاره ای گیاهی زیبا و بسیار بزرگ و البته بدبو است. بوی بد این گل مگس‌ها و حشرات دیگر را جذب می‌کند. گیاه این حشرات را نمی‌خورد بلکه از آنها برای گرده افشانی و باروری استفاده می‌کند. گل‌هاي آن طیف رنگ گسترده اي دارد و شامل رنگ‌هاي مسی، زرد، قرمز و ارغوانی با نقش‌هاي رنگی است. این گیاهان دقیقا کاکتوس نیستند، بلکه اعضای گروهی از گیاهان گوشتی و آبدار هستند. کاکتوس گل ستاره ای گیاهی با ساقه‌های نرم و بدون تنه اصلی است که از یک نقطه مرکزی گسترش پیدا کرده و پهن می‌شود. این گیاه پوست ضخیمی شبیه به گوشت مردار دارد. از نظر اندازه از چهار - پنج سانتیمتر تا گل‌هایی با وسعت 30 سانتیمتر ممکن است متفاوت باشند. گونه‌های این گیاه بومی افریقای جنوبی است. بنابراین پرورش آن معمولا مستلزم دمای گرم و مرطوب با محیط گلخانه ای است.

برای خرید بذر کاکتوس به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نام  فارسی: کاکتوس گل ستاره ای
خاستگاه: آفریقای جنوبی
نام انگلیسی:
CARRION FLOWER
نام علمی: STAPELIA GIGANTEA
خانواده:  ASCLEPIADACEAE  - استبرقیان
نامهای دیگر: Carrion Plant - Toad Plant - Stapelia nobilis - Stapelia marlothii - سوسن لاشه - گیاه وزغ - کاکتوس قورباغه‌ای

برای خرید خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

مراقبت از کاکتوس گل ستاره ای

پرورش این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی و گلدانی در بیشتر مناطق ایران امکان ‌پذیر است. می‌توانید گیاه را در فصل گرما در فضای باز قرار بدهید و یا آن را در محیط گلخانه بگذارید. پرورش و مراقبت از گیاه کاکتوس گل ستاره ای کار ساده ‌ای است و نیاز زیادی به مراقبت ویژه ندارد.

نور: گل ستاره ای مانند تمامی کاکتوس‌ها ز نظر نور طیف گسترده ای از شرایط نوری را تحمل می‌کند و باید گلدان اين گیاه را در آپارتمان پشت پنجره‌هاي آفتاب گیر يا در لبه بيروني پنجره‌ها زير نور خورشید قرار دهید.
خاک: خاک مناسب برای اين گیاه مخلوطی از خاک باغچه و ماسه ريز است و به طور کلي خاکي با بافت سبک و زهکش خوب برای بیشتر کاکتوس ها توصیه مي شود. در اوایل فصل بهار کوددهی را با کود رقیق شده انجام دهید.
دما: دمای مطلوب برای رشد و پرورش گل ستاره ای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است و اين کاکتوس مي‌تواند گرمای شدید و دمای زیاد را به خوبی تحمل کند. این گیاه به محیط سرد و خشک در طول استراحت خود در فصل زمستان دارد.
آبیاری: ممکن است اسم این کاکتوس شما را به اشتباه بیندازد، چرا که این گیاه برخلاف سایر اعضای خانواده خود، نیاز زیادی به رطوبت و آبیاری دارد.

کاربردهای کاکتوس گل ستاره ای

کاربردهای متداول به عنوان گیاه زینتی است. شاخه‌های گسترده این گیاه گوشتی ممکن است به خودی خود برای برخی چندان زیبایی نداشته باشد، اما به محض گلدهی گیاه در فصل تابستان جلوه ی زیبایی ایجاد می‌کند. با این حال نباید بوی بد گل‌ها را فراموش کنید. گل‌های رسیده و بالغ این گیاه پس از چند روز بوی به شدت متعفنی از خود منتشر می‌کنند. این بو برای جذب حشراتی تولید می‌شود که به دنبال مواد آلی مرده هستند. در صورتی که با مگس میوه یا آفت‌های دیگر مشکل دارید، این گیاه زیبای بد بو را به آنجا منتقل کنید. حشرات هنگامی که وارد گل این گیاه می‌شوند در بوی متعفن مرداری آن غرق شده و همانجا مسحور می‌شوند و نمی‌توانند حرکت کنند. برای این که هم از زیبایی آن لذت ببرید و هم از بوی بد آن اذیت نشوید بهترین کار این است که گیاه را در فضای باز مانند بالکن یا ایوان نگهداری کنید. فقط به خاطر داشته باشید در صورتی که هوا سرد می‌شود، باید آن را به داخل خانه بیاورید چرا که این گیاه به سرما حساس است.

برای خرید پکیج بذر کاکتوس گنبدی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تکثیر و ازدیاد کاکتوس گل ستاره ای

تکثیر این گیاه زیبا به دو صورت انجام می‌شود. در صورتی که می‌توانید بوی بد گل این گیاه را تحمل کنید، اجازه دهید گل‌های آن کامل رسیده و سپس خشک شوند. پس از آن بذرهای گیاهان رسیده و آماده برداشت هستند. بذرها را جمع کنید و آنها را در جای گرمی قرار دهید تا به کمک آنها گیاه را تکثیر نمایید. تکثیر گیاه از طریق قلمه زدن خیلی آسانتر است. برای قلمه زدن شاخه ای به طول 7 تا 10 سانتی‌متر را از گیاه جدا کنید و بگذارید در محلی خشکی بماند تا ته آن خشک شده و پینه ببندد. سپس انتهای پینه بسته شاخه را در خاک پیت که کمی رطوبت دارد قرار دهید. قلمه کاشته شده را در مکانی کم نور بگذارید و خاک را مرطوب نگه دارید اما نباید رطوبت خاک زیاد باشد وگرنه قلمه خراب می‌شود. پس از مدتی قلمه تبدیل به گیاهی جدید می‌شود. گیاه جوان را در خاک معمولی بکارید و مراقبتهای گفته شده در مورد کاکتوس گل ستاره ای را به کار ببندید. این روش تکثیر کاکتوس گل ستاره ای بوی بد کمتری دارد و به شما امکان می‌دهد این گیاه زیبا را با دوستان و عزیزان خود شریک شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  ناشناس
  12 اردیبهشت 1399
  ناشناس

  سلام بیشتر سایت ها رو نیگا کردم بیشتر کپی هم بودن ولی مطلب شما جدید بود واسم.تشکر وقت گذاشتین

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  15 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام همراه عزیز نازبو خوشحالیم که ما رو دنبال می کنید، خوشحال میشیم اگه توصیه یا تجربه ای دارید در اختیار ما و سایر همراهان فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدید.

 • پاسخ
  ناشناس
  22 مهر 1399
  ناشناس

  سلام.من این گیاهو دارم...بعد از دوسال دیدم گل داده...خیلی جالب بود گلش...ولی فقط یکی دو روز بود،دوباره برگشت به حالت غنچه..چکار کنم که باز گل بده؟ غنچه های دیگشم اصلا باز نشدن..من ساکن پردیس هستم و این گلدان تو ایوان لب پنجره هست و حسابی آفتاب میخوره.

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  23 مهر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز کاکتوس ها معمولا سالی یک بار گل میدن و به مدت خیلی کم، استفاده از کود میتونه مفید باشه و کمک کنه

 • پاسخ
  لیلا
  13 فروردین 1399
  لیلا

  سلام من از این گیاه دارم ولی از بالا گیاه شروع به زرد میکنه و در آخر هم شاخه خشک میشه و گیاه شاخه های انعطافی پیدا کرده دلیلش چی میتونه باشه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  14 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  سلام میتونه از کمبود رطوبت باشه، لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید : چگونگی درمان گیاهان آپارتمانی جهت خرید بذر از فروشگاه نازبو به لینک زیر مراجعه کنید خرید بذر