چگونه کاکتوس رنگی درست کنیم؟
 • آموزش و مقالات
 • گلها
 • کاکتوس و ساکولنت ها

چگونه کاکتوس رنگی درست کنیم؟

دنیای کاکتوس‌ها بسیار شگفت انگیز است و این کاکتوس ها گونه های مختلفی دارند و در اشکال مختلف کروی، استوانه ای و.. دیده می‌شوند. در سال‌های اخیر، کاکتوس‌ها با توجه به زیبایی و مقاومت نسبت به شرایط مختلف محیطی طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. برای داشتن کاکتوس رنگی راهی جز پرورش و پیوند کاکتوس وجود ندارد؛ پیوند زدن روشی است که بر روی گیاهان مختلفی انجام می‌شود و در آن، باغبان دو گیاه مختلف را برش زده و به یکدیگر پیوند می‌زند و آنها را به صورت یک گیاه واحد پرورش می‌دهد. اگر دو گیاهی که به یکدیگر پیوند زده می‌شوند با هم سازگار باشند، به یکدیگر متصل شده و به صورت یک گیاه واحد رشد می‌کنند. کاکتوس ماه که با نام کاکتوس ژیمنو نیز شناخته می‌شود، یک کاکتوس پیوندی کوچک است که قسمت بالایی آن رنگ قرمز، نارنجی یا زرد دارد و قسمت پایینی آن سبز رنگ است. رنگ سبز کاکتوس به دلیل وجود کلروفیل (سبزینه) است، قسمت بالایی کاکتوس ماه، گونه‌ای جهش یافته است که فاقد کلروفیل (سبزینه) است. کاکتوسی که کلروفیل نداشته باشد نمی‌تواند به تنهایی به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه با کاکتوس دیگری که دارای کلروفیل است پیوند زده شود.

برای خرید پکیج بذر کاکتوس استوانه ای به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاکتوس ژیمنو

برای خرید خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

چطور کاکتوس رنگی درست کنیم؟

برای پیوند کاکتوس ژیمنو مراحل زیر را باید انجام دهید:
1- یک کاکتوس ژیمنو کالیسیم میهانوویچی قرمز، زرد یا نارنجی سالم و یک کاکتوس هیلوسرئوس سالم که بزرگی آن به حدی باشد که بتوان آن را پیوند زد، تهیه کنید.
2- یک چاقوی تیز را ضد عفونی کنید (برای کاهش خطر عفونت کاکتوس).
3- با استفاده از چاقو، قسمت بالایی کاکتوس هیلوسرئوس را ببرید به گونه ای که اندازه قسمت برش داده شده با اندازه کاکتوس ژیمنو کالیسیم میهانوویچی که قرار است با آن پیوند داده شود، یکی باشد.
4- گوشه‌های کاکتوس هیلوسرئوس را بچینید به گونه ای که گوشه های آن به سمت پایین شیب دار شوند.
5- یک لایه نازک دیگری را از بالای هیلوسرئوس برش بزنید و یک لایه نازک از پایین ژیمنو کالیسیم میهانوویچی نیز برش بزنید. دو کاکتوس را روی یکدیگر قرار دهیدتا آوندهای آن‌ها در تماس با یکدیگر قرار بگیرند. آوند، لوله‌های دایره‌ای است که در مرکز کاکتوس قرار دارد و با برش کاکتوس قابل مشاهده است.

همچنین بخوانید : اشتباهات رایج در کاشت کاکتوس


6- با استفاده از یک نوار لاستیکی دو کاکتوس را به یکدیگر بچسبانید ( نباید نوار لاستیکی را خیلی محکم یا خیلی شل ببندید). 7- اجازه دهید این دو کاکتوس به مدت دو تا سه هفته در تماس با یکدیگر رشد کنند و سپس نوار لاستیکی را باز کنید. دقت کنید که کاکتوس را باید در دمای بالای 60 درجه نگداری کنید و در فصول رشد آن (بهار و تابستان) هر ماه کود دهید. جالب است بدانید که طول عمر کاکتوس ماه، فقط چند سال است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  Aslo
  06 شهریور 1400
  Aslo

  خوبه

 • پاسخ
  ناشناس
  01 فروردین 1400
  ناشناس

  سلام کاکتوس ژمینو من سبز شده چیکار کنم؟؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  07 فروردین 1400
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو اگه منظورتون رنگیه که روی گیاه زدن، اون از بین میره بعد از یه مدت

 • پاسخ
  ناشناس
  25 شهریور 1399
  ناشناس

  به نظرم جالب نبود

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 شهریور 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همزاه عزیز نازبو ممنونیم که نظر خودتون رو با ما و همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو به اشتراک گذاشتید. لطفا اگر پیشنهادی جهت بهتر شدن محتوای سایت دارید با ما به اشتراک بگذارید.

 • پاسخ
  Amirmohammad.gym
  11 تیر 1399
  Amirmohammad.gym

  چگونه رنگیش کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  12 تیر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام امیر محمد عزیز این کار داخل خونه قابل انجام نیست.

 • پاسخ
  امیر
  26 اسفند 1399
  امیر

  سلام و عرض ادب واقعا ممنون اطلاعات خیلی عالی در اختیار دوست داران کاکتوس گذاشتین واقعا خسته نباشید فقط یک سوال داشتم بعضی ها چطور با پور کاکتوس هارو رنگ میکنن کاکتوس خراب نمیشه؟؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  26 اسفند 1399
  نازبو - یاوری

  سلام امیر عزیز رنگ خاصیه ولی در کل به نظرم هرچی طبیعی تر باشه بهتره

 • پاسخ
  مهدی شجاعی
  03 تیر 1399
  مهدی شجاعی

  از کجا کاکتوسه ژیمنو تهیه کنیم ؟؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  04 تیر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام مهدی عزیز جهت خرید بذر کاکتوس به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید، در صورتی که سوال یا مشکلی داشتید با همکاران ما تماس بگیرید.

 • پاسخ
  عطیه خدامرادی
  08 خرداد 1399
  عطیه خدامرادی

  اطلاعات خوبی بود .ممنون

 • پاسخ
  ناشناس
  25 شهریور 1399
  ناشناس

  اره

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 خرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام عطیه عزیز خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

 • پاسخ
  ناشناس
  10 اردیبهشت 1399
  ناشناس

  ممنون

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  11 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست عزیز ممنون از نظر شما، مطلب آموزش پیوند زدن کاکتوس و انواع کاکتوس خانگی با عکس و نام برای شما جذابه، پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید، همچنین جهت خرید بذر کاکتوس به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.