ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل بنت قنسول که در ایران به گل کریسمس نیز معروف است بومی کشور مکزیک است. برگ های قرمز بنت قنسول واقعا زیبا و خیره کنندست و این گل از جمله گیاهان ارزان قیمت و پرطرفدار محسوب می شود. این درختچه زیبا با قرار گرفتن در شرایط ایده آل، تا ارتفاع ۳ الی ۴٫۵ متر رشد می کند. در دمای زیر ۱۰ درجه گیاه آسیب می بیند بنابر این به عنوان یک گیاه آپارتمانی عرضه می شود و در تولید آن سعی شده گیاه کوتاه در حدود ۴۵ الی ۶۰ سانتیمتر و برگ های فشرده و پرپشت بماند. گل های گیاه بنت قنسول کوچک و فاقد ارزش زینتی است ولی برگ ها و دمبرگ های انتهایی گیاه به رنگ هایی قرمز، قرمز تیره، سفید، صورتی، کرم در می آید که اصطلاحاً به آن گل می گویند.

ویژگی‌های ظاهری
برگ : هشتاد درصد بنت قنسول ها قرمز بوده و ما بقی صورتی، سفید و یا کرم هستند. بنت قنسول های قرمز ۸ هفته طول می کشد که از رنگ سبز به قرمز درآیند. برگ‌ها سرنیزه‌ای شکل بوده و در زمستان براکته‌های قرمز رنگ آن ظاهر می‌شوند. لبه های برگ ها صاف و یا گاهی دالبر دار دیده می شوند.
گل : پروسه ی گلدهی و رنگ گیری برگ ها با طول کوتاه روزها در زمستان آغاز می شود و در پاییز می توانید گل دادن آن را مشاهده نمایید به این نکته توجه داشته باشید که افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر می اندازد.

نگهداری از بنت قنسول
نور: گیاهان دارای برگ های رنگی نیاز به نور خیلی زیاد دارند. بنت قنسول به فضایی روشن نیاز دارد اما به دور از نور مستقیم. پس بهتره است که این گیاه را نزدیک پنجره قرار دهید.قرار گرفتن در زیر نور غیر مستقیم آفتاب به مدت ۶ ساعت در روز نیاز نوری این گیاه را برطرف می کند. اگر در روزهای سرد زمستان آن را کنار پنجره برای نورگیری قرار می دهید از برخورد آن به شیشه ی سرد پنجره جلوگیری کنید. از نور زیاد و مستقیم آفتاب و خشکی دور نگه داشته شود. نور کم محیط باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگ ها و ریزش برگ های گیاه به خصوص برگ های پایینی و کدر شدن رنگ برگ های رنگین این گیاه می شود. میزان تاریکی مطلق شبانه ۱۴ – ۱۲ ساعت در شبانه روز برای گیاه است.

آبیاری: بنت قنسول گیاهی رطوبت دوست است. چون شرایط نگهداری از گلها در مکانهای مختلف، متفاوت است پس نمیشود زمان دقیقی بین دو آبیاری ذکر کرد. بطور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق ویا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید. به اندازه آبیاری کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه به گیاه آسیب می زند. زمان گلدهی بنت قنسول با رطوبت مناسب افزایش می یابد پس گیاه را به طور منظم مرطوب کنید.

دما: دمای بالا مانع از گلدهی بنت قنسول میشود. بهترین دما برای این گل بین ۱۵ تا ۲۴ درجه ی سانتی گراد است و دماهای پایین تر باعث کندی رشد و دماهای بالاتر هم مانع گلدهی میشود یا گلدهی را به تاخیر می اندازد.

خاک: از خاکی با زهکش خوب استفاده کنید. نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند. مثلاً مخلوطی از پیت موس+ پرلایت و یا خاک برگ +کوکوپیت برای این گیاه مناسب است. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد.

کوددهی: در زمان گلدهی به هیچ عنوان کوددهی نکنید. هر دو هفته یکبار یا هر ماه از کودهای کامل و مناسب گیاهانی که در خانه نگهداری می‌شوند برای کوددهی استفاده کنید. در صورتی که گیاه بنت قنسول در شرایط مناسب محیطی قرار گیرد باید بعد از چند هفته شروع به رشد کند. از کودی استفاده کنید که نیتروژن کمتر و پتاسیم بیشتری داشته باشد.

تکثیر بنت قنسول
بهار و تابستان بهترین زمان برای تکثیر گل کریسمس است. تکثیر گیاه بنت قنسول از طریق قلمه صورت میگیرد و بهتر است که در فصل بهار و تابستان سرشاخه های جوان را جدا کنید و داخل محلول ریشه زا قرار بدید و بعد از ریشه زدن بکارید. اما آسان ترین روش تکثیر بنت قنسول آن است که قلمه های سخت و خشبی (چوب سخت) را بعد از هرس در پاییز در گلدان بکارید.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
  • ممنون از شما دوست عزیز گل من صورتی شده علتش چیه؟

  • تمام برگای گلم ریخته،فقط ساقه سبزش مونده اول تواتاق بودبعدگذاشتیم توحیاط که نورمستقیمم بهش نمیخوره،بایدچیکارکنم حالش خوب شه؟:(((((

    • این گیاه حساسه و نیاز به رطوبت بالا و سیکل روشنایی و تاریکی منظم داره

  • گل من یه چیزای سفید پشت برگاش زده و داره کمکم برگاش می ریزه باید چیکار کنم تا دوباره بهبود دهی بشه و بیشتر برگای پایینش
    میریزه