ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل شب تاب (ژینورا) گونه گیاهی آسیایی از جنس Gynura و خانواده کاسنی است. این گیاه بومی مناطق مرکزی آسیا مخصوصاً هند و اندونزی است. این گیاه زیبا دارای برگ هایی با پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی گردد. برگها دندانه دار و به صورت نامنظم روی ساقه ها می روید و گلهایش که به صورت چند مجموعه پرتقالی رنگ تشکیل می‌شود نقش تزیینی زیادی دارد.

این گیاه تزیینی برای کاشت گروهی به خصوص با گیاهان برگ سبز مناسب است، همچنین استفاده از آن در سبد آویزان و یا جامهای شیشه ای هم رایج است.
نگهداری آن ساده بوده و اگر هر شش ماه یکبار جوانه های انتهای گیاه را حذف کنیم حالت پرپشت به خود می گیرد . گلهای ریز زرد رنگ آن کمی بدبوست و به محض مشاهده قبل از بازشدن باید حذف گردند. حذف فوری آنها بیدار شدن جوانه های جانبی و رشد آنها و در نتیجه توپی و پرپشت شدن گیاه را به دنبال دارد.
این گیاه با افزایش سن، کرکهایش بلندتر شده و گسترش پیدا می‌کنند و از شدت رنگشان کاسته می‌شود. بیشتر این گیاهان تا دو یا سه سال جذاب و زیبا باقی می مانند.

شرایط رشد گل شب تاب
نور: یک قاعده در مورد گیاهان رنگین برگ هست که در مورد شب تاب نیز صدق می کند ، اینکه جهت نمایان شدن بهتر و بیشتر رنگ ها در برگ نیاز به نور غیر مستقیم قوی دارد، پشت پنجره پرنور بهترین مکان است.اما نگذارید نور مستقیم خورشید به برگهای آن بتابد. در نور کافی رنگ بنفش برگ ها پدیدار شده و در نور کم برگ ها سبز رنگ می شوند. می توان از آفتاب صبحگاهی حداکثر دو ساعت برای بهتر شدن رنگ برگ ها بهره برد.

دما: ژینورا محیط خنک را ترجیح می‌دهد و دمای بهینه برای آن ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتیگراد است.

آبیاری: در تابستان آبیاری روزانه و در زمستان هفته ای یکبار پیشنهاد می‌شود، اگر درجه حرارت پایین تر از ۱۳ درجه سانتیگراد است،آبیاری را متوقف کنید،روی برگهای گیاه آب نریزید چرا که برگها کرکی هستند و رطوبت را در خود نگه می‌دارند و شروع به پوسیدن می‌کنند. پس از آبیاری برگها را تکان دهید تا قطرات آب از روی برگها بریزند. غبار پاشی برگها هفته ایی یکبار توصیه می شود تا غبار روی پرز برگها زدوده شود.

خاک: به خاک غنی با زهکش مناسب نیاز دارد. مخلوطی از خاک باغچه و پرلیت و موس با حجم مساوی و کوددهی ماهانه از بهار تا پاییز به رشد بهتر گینورا کمک می کند. کمبود مواد غذایی موجب ریز شدن، رنگ پریدگی و فاصله زیاد برگ ها روی ساقه می شود.
از سال سوم به بعد، هنگامی که ریشه ها از ته گلدان بیرون آمدند، نیاز به تعویض گلدان (در ابتدای فصل بهار) دارد. عدم تعویض گلدان موجب تراکم زیاد ریشه ها و پژمردگی ساقه و برگ می شود.

روش تکثیر شب تاب:
الف. از ساقه های سالم قلمه هایی تهیه کنید که حداقل ۲ جفت برگ داشته باشد.
ب. یک جفت برگ پایینی را قطع و ساقه را طوری در خاک کاشت کنید که جفت باقیمانده درست در سطح خاک باشد،آبیاری کنید و سه هفته اول گلدان را با چادر پلاستیکی بپوشاند،هر روز به مدت ۵ دقیقه چادر پلاستیکی را بردارید.

درمان گل شب تاب در صورت مشاهده موارد زیر:
۱- برگهای جدید ریز و ساقه گل دهنده آشکار شده است: گل را قطع کنید تا قدرت گیاه متوجه تولید برگ شود.
۲- لکه های سوخته روی برگها دیده می‌شوند: هنگام آبیاری یا غبار پاشی قطرات آب روی برگها جا مانده است،پس از غبار پاشی یا آبیاری ساقه را تکان دهید،غبار پاشی در آفتاب انجام ندهید.
۳- ساقه پوسیده و گیاه در حال تلف شدن است:دو حالت دارد،یا هوا خیلی سرد است که گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید،یا افراط در آبیاری عامل ان است،سوراخ ته گلدان را بازدید و اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس آبیاری را با میزان کمتری شروع کنید.
۴- برگها بد شکل و حشرات چسبنده سبز رنگ روی آنها به چشم می‌خورد: با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.
۵- برگها و ساقه ها پژمرده می‌شوند: دو حالت دارد،یا گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید و آبیاری های بعدی را تنظیم کنید،چنانچه آبیاری مرتب باشد ولی گیاه در حال تلف شدن است،ریشه ها را بازدید کنید،در صورت متراکم بودن آنها نیاز به تعویض گلدان با یک اندازه بزرگتر دارد.
۶- شاخه ها منحرف،دراز بیش از اندازه و فاصله برگها زیاد است: نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،طبق دستور گیاه را تغذیه کنید،در صورتی که گیاه شما بیش از ۳ سال عمر دارد،از ساقه های ان به عنوان قلمه استفاده کنید.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
 • سلام . آیا شب تاب با بذر هم تکثیر میشود؟

 • باتشکربله مایلم دربحث شرکت کنم.

 • باتشکربله مایلم

 • باتشکرازمطالب مفیدتون.درموردگرفتن قلمه برای تکثیرژینوراازقلمه قبلی،چقدربایدبگذردهمچنین گرفتن قلمه وکاشت آن درفصل وموقع خاصی باید باشدیانه؟

 • من از برگ این گیاه هم تکثیر کردم (توی ماسه)

 • با سلام
  گیاه ژینورای من رشد خوبی داشت تا زمانی که یک قلمه از اون گرفتم. متاسفانه به تدریج برگها دچار سوختگی شده و از بین رفتند. برگهای جدید بسیار ریز بوده و به محض به وجود آمدن دچار سوختگی و خشکی بیش از حد می شوند و سپس می ریزند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  ضمنا آبیاری و نور را هم کنترل کردم ولی هیچ تغییری حاصل نشد

 • من خیلی راحت تکثیر میکنم نه چادر پلاستیکی میزارم روش و ن چیز دیگه ای ، از بالای گیاه تا یکم بلندتر میشه قلمه میزنم میکارم داخل همون گلدون ،ولی گلدونش انقد پر شده که همشون روی هم چتر درست کردن

 • سلام کسی که گفتین قلمه رو مستقیم داخل همون گلدان بدون چادر پلاستیکی میذارین
  قلمه ریشه دار نشده خراب نمیشه؟ من یه قلمه ازش گرفتم گذاشتم تو اب که ریشه بده بعد بکارم میترسم الان بدون ریشه بکارم خراب شه

  • سلام
   نه بعضی از کیاهان رو مستقیما داخل خاک بزارین موردی نداره

 • گیاه من حشرات ریز سفید رنگی داره که در تمام سطحش هستن از چه سمی باید استفاده کنم برای از بین بردنشون

 • سلام گلدان های شما پر شده ولی گل من همش یه شاخه رفته بالا باید چیکار کنم گلدونم پر از گل بشه ..اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون …

 • سلام ببخشید گل شب تاب من یک شاخه اس باید چکاری انجام بدم تا عین گلدان های شما پر بشه …اگه لطف کنید راهنمایی کنید …مرسی

  • سلام سمیرای عزیز
   رطوبت رو بالا ببرید، زهکشی خاک رو بررسی کنید و در صورتی که زهکشی خاک مناسب نبود خاک رو تعویض کنید، همچنین استفاده از قطره محرک رشد رو پیشنهاد میکنم، جهت خرید قطره محرک رشد و خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • خیلی مطالب کامل بود

  • سلام سمیه عزیز
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین