اطلاعیه:

شرایط نگهداری و پرورش گل خورشیدی

گل خورشیدی گیاهی همیشه سبز با برگ های خطی یا نواری شکل به رنگ سبز تیره براق و به طول نیم متر است. ارتفاع این گیاه به حدود ۵۰ سانتی متر می رسد. ساقه گلدهنده در فصل بهار حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد گل لوله ای تا قیفی شکل به رنگ نارنجی یا پرتقالی رنگ دارد. گل خورشیدی یک گل آپارتمانی است که در زمستان به هوای معتدل نیاز دارد. اما در تابستان می توان آن را بیرون پنجره گذاشت. پس از سه سال از زمان کاشت شروع به گل دادن می کند و گل های آن بادوام است. گل خورشیدی گیاهی بدون ساقه و دارای ریشه های ژوخه ای است.این گیاه به خاطر برگ های دایمی و نیزگل های آن پرورش داده می شود.

شرایط نگهداری از گل خورشیدی
از اوایل پاییز باید به گیاه آب کمتری داد تا طول ساقه گل دهنده به ۱۵ سانتی متر برسد. سپس به میزان مناسب آب داده و آن را در حرارت ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نگاه می‌داریم. بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود. پس از گل دادن باید خاک گلدان را عوض کرد و این عمل در اردیبهشت و خرداد ماه صورت می‌گیرید. به علت حساس بودن ریشه ی اصلی این گیاه بهتر است گلدان آن را تعویض نکرد بلکه به تعویض خاک سر گلدان آن اکتفا کرد و فقط هر ۳ یا ۴ سال یکبار زمانی که ریشه ها تمام گلدان را پر کرده آنرا در گلدان بزرگتری کاشت. خاک مناسب آن خاکی سبک است که مخلوطی از خاک باغچه ،ماسه و خاکبرگ پوسیده است. قبل از گلدهی یکبار با کودهای کریستالون صورتی رنگ طبق دستور تغذیه گردد.بعد از گلدهی تا اواسط تابستان ماهی یکبار با همان دستور تغذیه کنید تا گیاه بتواند برای سال آینده توشه ای ذخیره کند. زمانی که سطح خاک خشک شود باید دوباره آبیاری گردد در زمان رشد به آب فراوان احتیاج دارد اما پس از گلدهی آبیاری را کم کرده و تنها در حد زنده بودن به گیاه آب داده شود.موقع ظهور غنچه های گل مقداری کود شیمیایی محلول نیز باید به آب آبیاری اضافه کرد. برای گلدهی زیاد و خوب به نور زیاد غیر مستقیم مثل پنجره های شمالی نیاز دارد. می توان این گل را در بهار و تابستان در زیر سایه درخت یا دیوار داخل حیاط نگهداری کرد.

تکثیر و ازدیاد گل خورشیدی
گل خورشیدی از طریق بذر و پاجوشهایی که مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شکل، غده‌ها و ریشه‌ها به وجود آمده اند تکثیر می‌شود. .باید اشاره کرد که گل خورشیدی به ندرت از طریق کاشت بذر افزایش می یابند زیرا با این روش ۳ یا ۴ سال طول میکشد این گیاهان به گل بروند.

تکثیر با تقسیم بوته
گلدان های خورشیدی که چندین پاجوش دارند و کاملا متراکم شده اند برای افزایش استفاده می شوند.زمان تقسیم بسته به گونه و زمان گلدهی هنگامی است که گیاه شروع به ایجاد رشد جدید بکنددر این زمان،پاجوش ها را با احتیاط کامل به طوری که به ریشه های گوشتی آن آسیب نرسد از بوته ی مادری جدا کرده و هر کدام را جداگانه در گلدان مناسب با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتی متر حاوی کمپوست با پایه پیت کشت میکنند.هر پاجوش باید شامل دست کم ۳ تا ۴ برگ بوده و طول آن حدود ۲۵ سانتی متر باشد. قلمه‌ها را در مای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید و به طور منظم خیس و خشک بودن خاک را کنترل کنید. زیرا آبیاری به موقع به ویژه در مراحل اولیه تکثیر، در سرعت ریشه دهی بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.