تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل های سایه دوست از جمله عناصر تزیینی و طبیعی هستند که مانند هر گل و گیاه دیگری باعث شادابی ما شده و در عین حال رنگ فرح بخش سبز را به خانه ما می آورند.

در این پست سعی می کنیم چند نمونه از گیاهان آپارتمانی سایه دوست ( گل های آپارتمانی کم نور ) و گل هایی که به نور کم مقاوم ( گیاهان آپارتمانی مقاوم ) و برای فضاهای بسته و آپارتمان های کم نور مناسب هستند را به شما معرفی کنیم.

در کنار گل های آپارتمانی سایه دوست نباید از درختچه های آپارتمانی سایه دوست که زیبایی فوق العاده ای دارند غافل شد. در ادامه اسامی گلهای آپارتمانی سایه دوست را برای شما لیست کرده ایم و توضیحاتی راجع به آن داده ایم.

۱- گیاه گندمی

گیاهان آپارتمانی سازگار با نور کم
گل گندمی گیاهی است زیبا و ارزان و سریع الرشد از خانواده مارچوبه سانان برای افراد مبتدی و نا آشنا به نگهداری گیاه آپارتمانی بسیار مناسب است،به علت وضع خاص برگها و آویزان شدن آنها در سبد های آویزان استفاده می شود،گیاهچه های حاصله در انتهای ساقه های طویل منبع تولید و تکثیر گیاه است که همین گیاهچه ها در سبد های آویزان منظره جالبی را ارائه میکند، گیاهی است مناسب برای نگهداری ریشه ها در آب می باشد. دقت شود که این گل با گل گندم که یک گل بیرونی است متفاوت است. 

نیازها:
بهترین وضعیت این گل قرار دادن در کنار گلدان های دیگر در حیاط در نقطه ای سایه است، آفتاب مستقیم در تابستان به برگ های آن آسیب میزند، بهتر است که گلدان آن در داخل منزل و کنار پنجره با نور زیاد باشد تا برگهایش زیاد از حد دراز نشوند و بشکنند. از نظر دما بی اندازه مقاوم است و تا حدود صفر درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

 

۲- گیاه برگ بیدی

گل های سایه دوست
این گیاه از گروه تراوسکانتیا و دارای ۶گونه است و بیشتر برای تزئین طاقچه، پشت پنجره و بالکن های سرپوشیده نگهداری می شود و احتیاج به خاک مرغوب و تقویت شده دارد. این گیاه به سرمای زمستان بسیار حساسیت دارد و در کمتر از ۸ درجه از بین می رود. گیاهی است زیبا و سریع الرشد و کم توقع و ارزان ، به طوری که از یک گلدان ان در یک سال متوالی میتوان ۵ گلدان جدید تهیه و تکثیر کرد.

نیازها:
برگ بیدی به سایه تا نور متوسط نیاز دارد. نور مستقیم خورشید در رشد این گیاه بسیار موثر است. به گرمای زیاد، تا حدود ۳۰ درجه سانتی گراد نیاز دارد. به سرمای زمستان بسیار حساسیت دارد و در کمتر از ۸ درجه از بین می رود .برگ بیدی در بهار و تابستان احتیاج به آبیاری روزانه دارد، اما در فصل زمستان هفته ای یک بار آبیاری کافی است.

 

۳- برگ قاشقی

با دوام ترین گیاه آپارتمانی
گل برگ قاشقی از خانواده پیپراسه و زادگاه آن برزیل و جنگل آمازون بوده، دارای برگهای قلبی شکل، گوشتی به رنگ های سفید کرمی و سبز می باشد، زادگاه این گیاه جنگل های نسبتا تاریک بوده و به همین سبب سایه آپارتمان را به خوبی تحمل میکند. در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.

نیازها:
نیم سایه آفتاب و نور کنار پنجره احتیاجات نوری آن را تامین می کند، احتیاج به مراقبت در برابر اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر دارد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان می‌دهد. اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود، آبیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا  (بوتریتیس) می گردد.

۴- گل آنتوریوم

گیاهان سایه دوست آپارتمانی

گل آنتوریوم از جمله گل های سایه دوست است که برگهایش کشیده و خنجری به رنگ سبز پررنگ و براکته (برگ زیر گل) هایش قرمز و قلبی شکلند. دوام گل و براکته آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدار می ماند.گلهای واقعی آنتوریوم اندام فنر مانندی اند که از داخل براکته ها رشد می کنند.گلهای ان خوشه ای و پیچیده شده در یک براکته بزرگ قلبی شکل رنگین می‌باشد. این گیاه به خاطر گلهای بادوام و زیبایش که غالبا دارای دمگل بسیار بلند است در گلخانه کشت و کار می‌شود.

نیازها:
به نور ملایم با سایه آفتاب علاقه مند است. در تابستان آن را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید. دوستدار محیط گرم و مرطوب است. آنتوریوم به جنگلهای استوایی تعلق دارد، به همین دلیل گرما و رطوبت زیاد سبب رشد بهتر آن می گردد. به آب سنگین و سرما بسیار حساس است در زمستان۸-۶ هفته استراحت دارد. در بهار و تابستان بایستی بین دو آبیاری خاک خشک شود، آبیاری در زمستان هفته ای یک بار کافی است.

۵- گیاه برگ عبایی

گیاهان سایه پسند
مقاوم ترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان است به طوری که گیاه فولادی نام گرفته برگهایی بلند و کشیده شبیه برگ ذرت و الیاف مقاوم و به رنگ سبز تیره است و مستقیما از ساقه های زیر زمینی خارج شده واریته ابلق با برگهایی به رنگ سبز و کرم نیز موجود است اما مقاومت کمتری نسبت به برگ سبز دارد دارای گلهایی بنفش و گود در خاک گلدان است که جنبه ی زینتی ندارد. عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اطاق می ماند.

نیازها:
بهترین دمای مناسب برای نگهداری در اتاق است. نیم سایه نیم آفتاب را ترجیح می‌دهد، نور کامل آفتاب باعث ایجاد لکه هایی سوخته در برگ می‌شود. نور کم را به خوبی تحمل می کند. در تابستان باید گلدانها را در نیم سایه بگذارید. دقت کنید بین دو آبیاری خاک خشک شود ولی دشمن این گل آبیاری زیاد است ! بهتر است با آب بدون املاح آبیاری کرد تا از زردی برگها به خاطر سنگینی و قلیایی شدن خاک جلوگیری شود.آبیاری با آب سنگین باعث زردی برگها می شود. این گل به کمبود آهن بسیار حساس است بنابراین اسید هیومیک با آهن هر دو هفته یکبار تغذیه کنید و هر ماه یکبار با کود کامل هم تغذیه شود.

۶- سانسوریا

گیاهان سایه نشین
از گیاهان مورد استفاده زیاد در خانه ها می باشد . از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه و بومی افریقاست ، برگها بلند و کشیده و خاردار با حاشیه زرد و به شکل سرنیزه ، ارتفاع برگها به یک متر می رسد و تکثیر آن از طریق برگ و یا ساقه های زیرزمینی است ، بسیار کم توقع و مقاوم در برابر خشکی و سایه ولی در این واریته به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد.

نیازها:
نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است ، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند . در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است، در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه . در زمستان هر ۳ هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته آبیاری کافی است به دلیل ساقه گوشتی گیاه که سرشار از آب است از آبیاری زیاد از اندازه پرهیز نمایید چون باعث پوسیدگی گیاه می گردد . در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.

 

۷- پوتوس قلبی

گیاهان سایه پسند فضای باز
پوتوس گیاهی محبوب با برگ های قلبی شکل و زینتی  است. دارند. بسیاری از گونه ها حالت بالارونده دارند. از آنجایی که این گیاه تصفیه کننده ی هواست ارزش آن برای ادارات و دفاتر دولتی دو چندان است. این گیاه زینتی از هر نظر مقاوم ترین فیلودندرون هاست.

در ایران به نام پوتوس قلبی معروف است، بالارونده و نیاز به تکیه گاه خزه دار دارد، سریع الرشد بوده و نگهداری آن ساده است، به همین دلیل در اکثر منازل عمومیت دارد. پوتوس مقاومت عجیبی به تاریکی دارد

نیازها:
تقریبا در همه نقاط آپارتمان قابل نگهداری است، بهترین مکان نزدیک پنجره است لذا گیاه را از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید. حداقل درجه حرارت برای پوتوس در زمستان ۱۸ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه است.

دقت کنید که بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود و با توجه به اینکه رطوبت معمولی اتاق برایش کافیست نیازی به مه پاشی ندارد.

۸- درختچه پاچیرا

گیاهان سایه دوست فضای سبز
پاچیرا یا درخت پول به تازگی وارد ایران شده و به همان نام درخت پول مشهور است این گیاه آپارتمانی زیبا و گران قیمت بومی آمریکای مرکزی و شرق آسیا ست و در علفزار ها و باتلاق های این مناطق زندگی می کند. برگ های سبز تیره با حالت کشیده و پنجه مانند دارند و ساقه صاف و بلند و مرتجع این گیاه که اغلب به خاطر زیباتر شدن بافته می شوند چشم هر بیننده ای را می نوازد. این گیاه بسیار سریع الرشد است و نگهداری از آن بسیار آسان است و ارتفاع آن در شرایط مساعد تا ۲ متر نیز می رسد.

نیازها:
در محیط کم نور و سایه مانند مثل گوشه اتاق پذیرایی یا لابی هتل و رستوران و دفتر کار بسیار خوب رشد می کند و پنجره های شرقی بهترین مکان از نظر رفع نیاز نوری این گیاه زیباست. به آبیاری هفته ای یکبار نیاز دارد ، دوستان این گل به آب زیاد حساس است، آب زیاد باعث زردی و سیاهی برگها از نوک می‌شود. .

در ضمن روی ساقه ها و بین ساقه ها آب نریزید چون باعث پوسیدگی می‌شود، در زمستان چون نور کمتر می‌شود و رشد گیاه هم کم، پس حتما آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش دهید. پاچیرا دمای متوسط خانه یعنی ۱۶ تا ۲۴ درجه را تحمل میکند.

۹- گل عشق یا اکسالیس

انواع گیاهان سایه دوست آپارتمانی

گل عشق نیز از جمله گل های سایه دوست است که ظاهر این گیاه بی نظیر خود گویای این است که چرا به گیاه عشق معروف شده است. این گیاه عمدتا با شبدر ایرلندی نیز اشتباه گرفته می شود. اما مدل برزیلی رنگ های بسیار درخشان تر و برجسته تری دارند، از بنفش گرفته تا قرمز سیر توسط این گیاه تولید می شوند. این گیاه اگر در مرحله پیاز گل خریداری شود تا یک هفته بعد سریعا رشد کرده و پس از ۱۰ هفته گل می دهند. گل عشق اگر در گلدان های روشن و سفید کاشته شوند بسیار زیباتر خودنمایی خواهند کرد.

۱۰- زامیفولیا

اسامی گیاهان آپارتمانی سایه دوست

زامیفولیا گیاه دیگری است که رشد سریعی داشته و نیاز به مراقبتی بسیار کم دارد. این گیاه ارتفاع زیادی می گیرد و به همین خاطر در هر جایی که باشد خود را کامل نشان می دهد. این گیاه هم به نور مستقیم خورشید نیازی نداشته و سایه دوست است. اما در عکس دوم این قسمت با گیاه ایستاده دیگری به نام درخت اژدها آشنا می شویم. وقتی صحبت از درخت های خانگی می شود سخت می شود گیاهی را پیدا کرد که مقاوم باشد اما درخت دراسنا مارپیچی از این قاعده مستثنی است. این گیاه هم سایه دوست بوده و فقط زمانی که خاکش خشک می شود نیاز به آب پیدا می کند.

مطالب پیشنهادی:

۱۰ گیاه مناسب اتاق خواب

۱۵ گیاه مناسب برای محل کار

۸ گیاه مناسب دستشویی و حمام

۱۰ گیاه مناسب اتاق کودکان

۱۵ گیاه مناسب گلدان های آویز

۱۰ گیاه مقاوم که به یکبار آبیاری در ماه نیاز دارند

گیاهان رطوبت دوست برای حمام


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
 • سلام، یه گل عروس دارم بعد یه مدت که رشد کرد به سمت پایین خم شده، باید پایه بزنم یا اشکالی نداره؟

  • نه بزن هیچ مشکلی پیش نمیاد

 • albate

 • عالی است

 • سلام ببخشید تو عکس اول گل دوم از سمت چپ اسمش چیه من از این گل دارم ولی اسمشو نمیدونم تا در موردش مطالعه کنم

  • اسم گیاه کروتون هستش

 • ممنون از اطلاعات خوبتون

 • سلام من یه سانسوریا پا کوتاه دارم پشت پنجره شرقی که شیشه مات کن هم داره رشد میکنه یا میسوزه؟

  • سلام
   مشکلی نداره

 • سلام یه گل فیتونیا ابلغ دارم جدیدا نوک برگ هاش داره قهوه ای و خشک میشه علت چیه؟ هفته ای دوبار آب میدم و نور زیاد داره اتاقم

  • رطوبت رو زیاد کنید، فیتونیا گیاه رطوبت دوستیه و به اندک خشکی هوا حساسه، خاک رو هم از لحاظ زهکشی بررسی کنید، وقتی آب میدید به گیاه آب اضافه باید به سرعت از انتهای گلدان خارج بشه، در صورتی که این اتفاق نمیفته، انتهای گلدون رو با مقداری لیکا(پوکه معدنی) پر کنید سپس از خاک مخصوص گل و گیاه زینتی استفاده کنید. همچنین فیتونیا به نور غیرمستقیم نیاز داره نه نور مستقیم

   جهت خرید خاک و بستر کشت اینجا رو کلیک کنید

 • سلام من گیاهی دارم که نامش رو نمی دونم کمکم می کنیید لطفا

  • سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   عکس گیاه رو برای همکاران ما ارسال کنید یا از اپلیکیشن picture this استفاده کنید