چگونه در گلدان توت فرنگی بکاریم؟
 • آموزش و مقالات
 • گلدان و محیط های رشد
 • خودتان انجام دهید

چگونه در گلدان توت فرنگی بکاریم؟

توت فرنگی ریشه‌های سطحی دارد بنابراین به راحتی می‌توانید آن را در گلدان بکارید و پرورش دهید و در داخل منزل یا فضای باز قرار دهید. اگر گیاه توت فرنگی را در فضای داخل ساختمان می‌گذارید باید جلوی پنجره ای نورگیر آن را قرار دهید. امروز در "نازبو" شما را با مراحل کاشت و پرورش توت فرنگی از بذر و گیاه آشنا می‌کنیم.

کاشت گیاه توت فرنگی

1- گیاه توت فرنگی را از فروشگاه گل و گیاه خریداری نمایید. اطمینان حاصل کنید گیاهی که می‌خرید، برگ‌های قهوه ای یا سوخته نداشته باشد و کاملاً سالم و سبز باشد.

2- گلدانی انتخاب کنید که در ته آن سوراخ‌های زهکشی آب وجود داشته باشد. اگر چه می‌توانید گلدان مخصوص توت فرنگی را نیز بخرید که منافذ زیادی دارد اما هر ظرف یا گلدانی می‌توان برای آن استفاده کرد. توت‌فرنگی در هر گلدانی که خاک خوبی داشته باشد و نور کافی دریافت کند، رشد کرده و میوه می‌دهد.

3- دو سوم گلدان را با خاک گلدانی پر کنید. گلدان توت فرنگی باید حداقل 45 سانتیمتر قطر داشته باشد. اگر چه ریشه‌های گیاه توت فرنگی سطحی است، اما گسترش ریشه های آن زیاد است و به فضایی با وسعت کافی نیاز دارد.

4- به گلدان آرام آرام آب بدهید تا زمانی که آب شروع به تخلیه از ته گلدان کند. سپس 5 تا 6 حفره خاکی با ارتفاع حدود 2.5 سانتیمتر درست کنید. بین حفره ها باید حداقل 15 سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد تا ریشه‌ها فضای کافی برای رشد داشته باشند. خود حفره ها نباید بیش از 7.5 سانتیمتر پهنا داشته باشند.

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

5- با ملایمت گیاه توت فرنگی را از گلدان اولیه خود خارج کنید. اگر گلدان خیلی تنگ باشد در صورت لزوم گلدان را با قیچی پاره کنید. با دقت خاک اضافی را بریزید و با دست ریشه های گیاه را محافظت کنید.

6- یک بطری را با آب پر کنید. ریشه های توت فرنگی را یک ساعت در آب نگه دارید تا به اندازه کافی رطوبت جذب کند.

7- گیاه را از آب خارج کنید و هر بوته را در یکی از تپه های خاکی بگذارید. ریشه ها را طوری بچینید که از اطراف گسترده شوند.

8- گلدان را با خاک پر کنید. توجه داشته باشید تا سطح طوقه گیاه خاک بریزید. ساقه ها از طوقه بیرون میزنند بنابراین نباید آن را زیر خاک دفن کنید.

9- کاملا گلدان را آبیاری کنید. با استفاده از آب پاش استفاده کنید تا خاک گلدان را فرسایش ندهید. با ملایمت به خاک آب بدهید تا آب از سوراخ ته گلدان خارج شود. در صورت لزوم میتوانید خاک بیشتری اضافه کنید چرا که پس از آبیاری معمولا حبابهای هوا خارج شده و سطح خاک پایینتر میرود.

کاشت بذر توت فرنگی در گلدان

1- ابتدا گلدان را با خاک پر کنید و آن را کاملا آبیاری نمایید. با استفاده از انگشت گودالی با 6 میلی متر عمق در خاک حفر کنید و بین سوراخهایی که ایجاد میکنید 15 سانتیمتر فاصله بدهید.

در هر سوراخ سه بذر بریزید. توجه داشته باشید بذرها کوچک هستند. برخی افراد با استفاده از موچین بذرها را از پاکت برمی‌دارند و در خاک می‌ریزند.

روی بذرها را بپوشانید، می‌توانید با انگشت روی خاک را کمی فشار دهید. مراقب باشید زیادی فشار ندهید، چون ممکن است خاک را فشرده کنید. متراکم شدن خاک باعث می‌شود بذرها نتوانند به راحتی برویند و از خاک بیرون بزنند.

2- یک پلاستیک شفاف روی گلدان بکشید. با این کار رطوبت گلدان را حفظ می‌کنید تا زمانی که بذرها برویند.

3- گلدان را در مکانی آفتابی بگذارید. گیاه توت فرنگی مکانی گرم و پر نور دوست دارد. بنابراین اگر در زمستان توت فرنگی می‌کارید گلدان را کنار رادیاتور یا منبع گرمایی دیگر قرار دهید.

4- بذرها را آبیاری کنید. باید خاک بذرها مرطوب باشد، اما غرق آب نباشد. هر روز خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید خشک نشده است.

5- کیسه پلاستیکی را زمانی می‌توانید بردارید که بذرها جوانه زده باشند. همین که جوانه‌ها بالا آمدند نیاز به فضای بیشتری برای رشد دارند، بنابراین نگذارید پلاستیک بماند. هنگامی که پلاستیک را از روی گلدان برمی‌دارید خیلی زودتر خاک آن خشک می‌شود بنابراین هر روز باید رطوبت خاک را بررسی کنید.

6- برخی از گیاهان توت فرنگی را پس از جوانه زدن بذرها بچینید. برای این کار باید گیاهان ضعیفتر را انتخاب کنید تا فضا برای رشد گیاهان قوی تر کافی باشد. 15 سانتیمتر فاصله بین گیاهان باقی مانده بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  bahman
  05 خرداد 1398
  bahman

  سلام.وقتی جوانه زد یعنی ذرش بیاریم بزنیمش تو.گدانه دیگه؟یا نه بمونه توی عمون گلدون تا بار بده