تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

آلوئه ورا (آلوورا) یا صبر زرد گیاهی است علفی و چند ساله با برگ‌های ضخیم، گوشتی و دراز. حاشیه‌ برگ‌های آن کمی پیچ و خم‌دار و دارای تیغ است. گل‌های آن‌ به‌صورت خوشه‌ای زیبا در انتهای محور ساقه گل‌دار و به رنگ سبز مایل به زرد قرار دارند. آلوئه ورا خاص مناطق آفریقایی است که به آن زنبق بیابانی یا صحرایی هم می‌گویند. در برخی کشورها با نام‌هایی چون «گیاه جاودانگی»، «گیاه دارویی»، «گیاه ملکه» و … نامیده می‌شود.

نام  فارسی: آلوئه ورا
خاستگاه: جنوب آفریقا
نام انگلیسی:
Aloe vera
نام علمی: Aloe sp
خانواده: Xanthorrhoeaceae
نامهای دیگر: صبر زرد

مشخصات

آلوئه ورا با نام علمی “Aloe sp” از خانواده سریشیان گیاهی است گوشتی و آبدار و بومی آفریقا که بیشتر به خاطر خاصیت دارویی و بعد گیاه زینتی نگهداری می شود. آلوئه ورا برگ های بزرگ، ضخیم و نیزه ای دارد که به صورت طوقه ای پشت سر هم قرار می گیرند. در بعضی گونه ها برگ ابلق بوده یا به نقاط یا نوارهایی با رنگ متفاوت تزیین شده است. گل‌های آن به رنگ قرمز، نارنجی و زرد و استوانه تا سه‌گوش، زنگوله‌ای و یا لوله‌ای شکل است که در اکثر گونه‌ها به‌صورت واژگون روی ساقه گل‌دهنده قرار دارند. یک گونه ی زینتی هم به نام شاخ بزی دارد که نباید با این اشتباه گرفت. آلوئه ورا را نظیر کاکتوس باید همیشه در آفتاب نگهداری کرد.

انواع آلوئه ورا:

• آلوئه درختی (A. arborescence) همان شاخ بزی است که ارتفاع آن زیاد و دارای برگ‌های ظریف و کشیده است و بومی جنوب آفریقا می باشد.

A. mitriformis کوتاه و برگ‌های آن در وسط شیاردار است.

• A. saponaria اندازه متوسط، برگ‌ها سبز رنگ پریده با رگبرگ‌های به رنگ روشن یا کرم که به شکل خطوط باریک یا نقطه‌چین روشن در متن سبز رنگ مشاهده می‌شوند.

صبر زرد (A. variegate) برگ‌های آن دارای نوارهای سفید و سبز تیره عرضی است و لبه آن‌ها دندانه‌دار است. در اوایل بهار گل می‌دهد. باید در مورد صبر زرد دقت کرد که در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و نباید قطرات آب روی برگ‌ها ریخته شود، چون باعث پوسیدگی می‌شود.

A. barbadensis برگ‌ها سبز خاکستری با لبه‌های صورتی و دندانه‌دار است. گل‌های لوله‌ای زرد رنگ روی خوشه انتهایی در تابستان ظاهر می‌شود. به علت ویژگی دارویی بخش ژله مانند وسط برگ کشت و پرورش آن مورد توجه قرار گرفته است.

نیازها و شرایط نگهداری آلوئه ورا:

آبیاری: آلوئه ورا به خاطر برگهای گوشتی و آبکی که دارد و ذخیره آب در برگ به خشکی مقاوم است. آبیاری زیاد، خاک سنگین و دایم مرطوب، زهکش نامناسب، عدم استفاده از شن در ترکیب خاک، مانده آبی در زیر گلدانی و خاک باعث پوسیدگی گل میشود. خشکی کشیدن گیاه، آب کم مخصوصا در فصول بهار و تابستان موجب باریک شدن و پیچیدگی برگ در ابن گل میشود.

دما: بهترین دما برای نگهداری الوئه ۱۸تا۲۴ درجه است در زمستان اجازه ندید دمای محیط نگهداری از ۱۰پایین تر بیاید هر چند تحمل سرما را دارد ولی بیشتر واریته ها به خاطر آبکی بودن برگها و وجود آب زیاد داخل بافت گل به سرما حساس هستند و زود از بین میروند.

خاک: ترکیب معمولی با زهکشی کامل مثل خاک کاکتوس توصیه می شود.

تغذیه و کوددهی: آلوئه ورا به کود زیاد نیازی ندارد، تولید کنندگانی که این گیاه را پرورش میدهند برای رشد زایشی و تحریک به گلدهی از کودهای با فسفر بالا مثل ۱۰*۴۰*۱۰ از بهار تا اول پاییز
نصف غلظت معمول استفاده میکنند ولی برای پرورش دهندگان خانگی که این گل را در منازل برای برگدهی نگهداری میکنند کودهای ۱۰*۱۰*۱۰ ماهی یکبار از اول بهار تا اول پاییز با نصف غلظت معمول استفاده می شود کوددهی زیاد باعث رشد کم در گیاه میشود.!

تکثیر آلوئه ورا:

با پاگیاه در تابستان و کاشت بذر در بهار و قلمه برگ افزایش می‌یابد. نوع درختی با قلمه نیز افزایش می‌یابد و در زمان ریشه‌دهی نیازی به آبیاری ندارد. بستر کاشت قلمه‌ها و پاگیاه‌ نظیر بستر کاشت کاکتوس‌ها است.

خواص دارویی آلوئه ورا:

آلوئه‌ورا با بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی بهتر به سلول ها، باعث ایجاد شادابی و برطرف شدن خستگی ها می شود، سطح انرژی را بالا می برد و حس خوبی به فرد می دهد.

مبتلایان به بیماری قند می‌توانند با مصرف این گیاه قندخون خود را کنترل کنند.

• تقویت و تعدیل سیستم ایمنی در بیماری‌های ویروسی مثل تبخال، ترمیم زخم، ترمیم آسیب‌های ناشی از سوختگی و ضد التهاب است.

یبوست را برطرف کرده و روده‌ها را تمیز می‌کند. همچنین برای معالجه اسهال خونی مفید است.

• برای رفع ریزش مو، شیرآبه آن را به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید.

• صبر زرد بهترین کرم مرطوب‌کننده است، برگ‌ها را بشکنید و ژله آن را به پوست بمالید.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
  • باسلام من ازاین گیاه سه قلمه گرفتم یک ساله یک سانت بلند نشده ؟دلیلش چی میتونه باشه ؟؟؟