نازبو
آموزش و مقالات

معرفی اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی طرفداران بی‌شماری دارد. گیاهی چند ساله و علفی با برگساری همیشه سبز است که گل‌های سفید رنگی زینت بخش آن می‌شود.

نام‌های فارسی: برگ قاشقی ، گل چمچه ای، لیلی صلح
خاستگاه: کلمبیا
نام لاتین: Spathiphyllum
نام علمی:  ARACEAE - شیپوری
خانواده: Araceae
بومی منطقه ای: آمریکای مرکزی

برای خرید بذر گل به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

اسپاتی فیلوم لیلی صلح بومی مناطق گرمسیری آمریکا و در حدود ۴۰ گونه دارد که معروف‌ترین آنان Spathiphyllum wallisii است.
برگ‌های اسپاتی فیلوم سبز براق و نوک تیز است. گیاه به ارتفاع کل ۶۰-۴۵ سانتیمتر می‌رسد. گل‌های این گیاه معمولاً در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می‌گیرد و عمر نسبتاً طولانی از چهار تا ده هفته دارد. حتی ممکن است که در طی سال دو مرتبه شاهد گلدهی این گیاه باشیم.
به دلیل تصفیه کننده بودن هوا و مقاوم بودن به نور کم، مناسب برای اداره‌جات و بانک‌ها و منازل می‌باشد. این گیاه ساقه ندارد و یا ساقه آن کوچک است و از این نظر شبیه آنتوریوم است.گاهی دارای ریزوم است. ماس شیره آن با دست باعث ایجاد حساسیت می‌شود.
اسپات به تدریج از سفید به سبز روشن تغییر رنگ می‌دهد و به مدت ۶-۵ هفته جذاب باقی می‌ماند؛ سپس جذابیت خود را از دست می‌دهند که بهتر است حذف شوند. گل‌ها از مرکز خوشه‌ها خارج می‌شود و عمدتاً در بهار و اغلب دوباره در اواخر تابستان روی دم‌گل‌های بلند به طول ۲۵-۲۰ سانتیمتری تولید می‌شوند، که ارتفاعشان بلندتر از برگ‌ها می‌باشد.

اسپاتی فیلوم

برای خرید پیت ماس به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

آبیاری:
در طی تابستان به آبیاری و غبارپاشی منظم نیاز دارد. خاک گلدان نباید خشک شود و همیشه باید مرطوب نگه داشته شود، اما این به معنی خیس و غرقاب شدن خاک نیست. محیط خیس و آبیاری بیش از اندازه موجب پژمردگی حاشیه برگ‌ها و سپس تمامی برگ و افتادن برگ‌ها و گاهی سوختن و سیاه شدن نوک و حاشیه برگ‌ها خواهد شد.
توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم در محیط‌های پر نور به آبیاری بیشتر و در محیط‌هایی با نور کمتر به آبیاری کمتر نیاز دارند. بهترین راه بررسی سطح خاک گلدان است زمانی که سطح خاک تا عمق ۲٫۵ سانتیمتری در حال از دست دادن رطوبت است باید گیاه را آبیاری کرد.
با رسیدن زمستان و کاهش نیاز گیاه به آب باید آبیاری را کاهش داد. در طی فصول گرم فراهم کردن رطوبت محیط به رشد و شادابی این گیاه کمک می‌کند. کمبود رطوبت محیط از جمله دلایل قهوه ای شدن برگ‌های این گیاه است.
برای رفع مشکل رطوبت علاوه بر غبارپاشی روزانه گیاه می‌توان یک عدد زیر گلدانی را از سنگریزه پر کرد سپس تا نیمه دیواره زیرگلدانی در آن آب ریخت و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه‌ها قرار داد توجه داشته باشید که کف گلدان گیاه به هیچ عنوان با سنگریزه‌ها در تماس نباشد. آب داخل زیرگلدانی به تدریج تخلیه شده و رطوبت بیشتری در هوا شکل خواهد گرفت.
دما:
 دمای محیط نگهداری باید همیشه بالای ۱۳ درجه سانتیگراد باشد. دمای ۲۳-۱۵ درجه سانتیگراد برای این گیاه بهترین است و دما را تا ۳۲ درجه سانتیگراد البته به شرط آبیاری و غبارپاشی منظم تحمل می‌کند. دمای بیش از اندازه محیط از جمله دلایل پیچش و سوختگی برگ‌ها است.

اسپاتی فیلوم
نور:
اسپاتی فیلوم گیاهی سایه دوست است. محیط باید از نوری میانه و معتدل برخوردار باشد و باید آن را از اشعه مستقیم آفتاب دور نگهداشت زیرا نور مستقیم منجر به سوختن قسمت‌هایی از پهنه برگ و همچنین گلدهی اندک و پراکنده گیاه خواهد شد.
نور کم محیط موجب پیچش، رنگ پریدگی و نازکی برگ‌ها به خصوص برگ‌های جوان و کاهش گلدهی و همچنین ریز شدن گل‌ها می‌شود. پنجره های رو به شمال و یا غرب در خانه مکان‌های مناسبی برای نگهداری اسپاتی فیلوم است.
خاک:
اسپاتی فیلوم به خاکی با زهکش سبک و مناسب نیاز و می‌توان از ترکیب پیت ماس+ خاک برگ+ پرلیت استفاده کرد و یا آنکه ترکیب کوکوپیت+پرلیت+ خاک برگ را به کار برد. عدم وجود عناصر کافی در بستر کاشت از جمله دلایل کاهش رشد، پریدگی رنگ و کوچک ماندن برگ‌ها به خصوص برگهای جوان و عدم شکل گیری گلها است.
بهتر است که کود را در طی فصل رشد یعنی بهار و تابستان بکار برد. استفاده از کودهای کامل که حاوی آهن و منیزیم است برای این گیاه بسیار مناسب است، زیرا اسپاتی فیلوم به کمبود آهن و منیزیم نیز حساس است و در اثر کمبود این دو عنصر حاشیه برگ‌های آن زرد خواهد شد.

برای خرید کوکو پیت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


تکثیر:
اسپاتی فیلوم به تدریج انبوه و گسترده می‌شود، بنابراین در زمان تکثیر گیاه می‌توان گیاه مادری را به دو یا سه دسته تقسیم کرد و هر قسمت را در گلدانی جداگانه کشت نمود. هنگام قرار دادن گیاه جوان در گلدان مستقل مراقب باشید که آن را در همان سطحی که قبلا در خاک قرار داشته است بکارید.
عمیق تر کاشتن گیاه کمکی به رشد بهتر آن نخواهد کرد. این گیاه در صورت شرایط مساعد محیطی بذر نیز تولید می‌کند که برای تکثیر می‌توان از آنان استفاده کرد. بعد از قهوه ای شدن گل‌ها و پوشش بذر، پوشش ذرها را باید با چاقویی تیز شکافت و بذرها را در بستری سبک و مرطوب به شکل سطحی کاشت و لایه نازکی از بستر کاشت را بر روی انان قرار داد و دمای محیط را حدود ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد تنظیم کرد.
وجود نور جوانه‌زنی بذرها را تسریع می‌کند بنابراین ظرف محتوی جوانه‌ها را در محیطی روشن اما به دور از نور آفتاب قرار می‌دهیم. افزایش رطوبت نسبی محیط و یا کشیدن پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت بذرها به جوانه زنی آنان کمک خواهد کرد. اگر تمامی شرایط مناسب باشد در طی ۱۰ روز شاهد جوانه زنی بذرها خواهیم بود.

اسپاتی فیلوم

آفات و بیماری:
شته و کنه تار عنکبوتی آفت اسپاتی فیلوم است، حشرات سپردار نیز گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. این حشرات بر روی برگ دمبرگ و یا ساقه تجمع می‌کنند و از شیره گیاهی تغذیه کرده و موجب زردی برگ‌ها ضعیف شدن گیاهان می‌شوند.
تریپس نیز از دیگر آفات است که می‌تواند از شیره گیاه تغذیه کند که در نتیجه فعالیت آنان برگ‌ها در هم پیچیده و بدشکل می‌شوند و لکه‌هایی نقره ای – خاکستری بر روی برگ‌ها ایجاد می‌شود. بلایت فیتوفترا از جمله بیماری‌های قارچی است که لکه‌های مرده سیاه یا قهوه ای رنگ در حاشیه یا مرکز پهنه برگ ایجاد می‌کند.
پوسیدگی ریشه قارچی که با دو قارچ Pythium و Cylindrocladium شکل می‌گیرد، بیماری دیگری است که موجب زرد شدن برگ‌ها بخصوص برگ‌های پایین گیاه نزدیک به ریشه می‌شود و گاهی با پژمردگی گیاه نیز همراه است.
ممکن است لکه‌های بیضی شکل قهوه ای تیره بر روی پهنه و دمبرگ شکل گیرد، به خصوص در نواحی نزدیک سطح خاک به وجود آید که در این مرحله نشانه از بین رفتن اکثر ریشه‌های گیاه و مرگ حتمی گیاه است. لکه برگی بیماری دیگری است که که بر اثر آن لکه‌هایی حلقوی به رنگ سیاه تا قهوه ای بر روی حاشیه و پهنه برگ مشاهده می‌شود.
در لکه‌ها ممکن است حلقه‌های متحد المرکز وجود داشته باشند. عدم آبیاری بیش از اندازه، تهویه مناسب هوای محل نگهداری گیاه، استفاده از بسترهای کاشت ضدعفونی شده از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع بیماری‌های قارچی است. اما اگر بیماری شروع شد و پیشرفت داشت باید از سموم مناسب قارچ‌کش استفاده کرد.
بیماری‌های ویروسی موزاییک موجب ظهور لکه‌های زرد رنگ بر روی پهنه برگ، بدشکلی برگ‌ها و کوچک ماندن قامت گیاه می‌شود. بیماری ویروسی راه حل ندارد و تنها باید گیاه آلوده را از بین برد.

اسپاتی فیلوم
 

هرس:
بعد از خشک شدن گل‌ها می‌توان ساقه آنان را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد همچنین برگ‌های خشکیده و ضعیف را نیز بهتر است که از نزدیکی سطح خاک قطع کنیم.
سمیت:
این گیاه برای انسان، گربه و سگ‌ها سمی است، زیرا اکثر بافت‌های این گیاه اُگزالات (اُکسالات) کلسیم دارند و شیره برخی از واریته‌هایش سوزاننده پوست می‌باشد. آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید و دست‌ها را پس از تماس با این گیاه شستشو دهید.

 

دیدگاه شما

ایمان

2 سال قبل

سلام . جدیدا گیاه اسپاتی من داره برگ هاش سیاه میشه . شدن سیاه شدن برگ هاش زیاد شده. واسش جزیره درست کردم ولی بازم سیاه میشه . میخواستم خاکش و عوض کنم گفتن الان فصل عوض کردن خاک نیست . یکی گفت گیاه قارچ گرفته قارچ کش بهش زدم . هر روز هم برگ هاش و اسپری آب میکنم . گیاه رو بردم داخل اتاقی که بخاری نداره . حدس میزدم شاید به خاطر خشک شدن هوای منزل گیاه سیاه میشه . چیکار کنم گیاهم خوب بشه؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام ایمان عزیز قارچ کش آبیاری کنید و دمای محیط رو کم کمتر کنید براش، اگه داخل خونه نگه داری میکنید، مشکلی با تعویض گلدون نداره

مصطفی

3 سال قبل

سلام گل من نوک برگهاش داره سیاه میشه میشه بگین علتش چیه

شهاب روزمه

4 سال قبل

اگر یک تصفیه کننده خوب هوا می‌خواهید، اسپاتی فیلوم را انتخاب کنید. این گیاه قادر است فرمالدیید، بنزن، متیل، تولوین، استون، و مونوکسید‌کربن هوا را تصفیه کند.

زهرا

4 سال قبل

سلام گل من برگاش ازکوچیکی داره فرمیخوره سمپاشی کردم حشره ای هم ندیدم چکارکنم نمیخام خراب شه

مهدیه

4 سال قبل

سلام گیاه من رشد شو از دست داده برگها ش سیاه شدن و گلهاش باز نمیشن

ابوالفضل یاوری

4 سال قبل

در بخش پرسش و پاسخ سایت سوالتون رو مطرح کنید http://localhost/سوالی-بپرسید/

الهام

4 سال قبل

سلام . گیاه من پر از لکه های قهوه ای تیره شدن ، حتی برگ های تازه در اومدش ، باید چیکار کنم؟

مسعود

5 سال قبل

واقعا متشکر از اطلاعات و راهنمایی شما