نازبو
معرفی انواع کراسولا
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی انواع کراسولا

انواع کراسولا را می‌توان در فضای داخل یا خارج آپارتمان و خانه پرورش داد که گونه‌های متفاوتی دارند، اما به طور کلی مراقبت و نگهداری مشابهی برای آنها توصیه می‌شود. این گیاهان بسیار مقاوم هستند و تا حد زیادی می‌توانند خشکی و کم آبی را تحمل کنند. کاشت انواع کراسولا به صورت مخلوط بسیار زیبا و جالب می‌باشد و یک منظره بی نظیری را می‌سازد. خوشبختانه این گیاه به مراقبت فراوان نیاز ندارد و هر فردی می تواند به راحتی آن را رشد دهد و در صورت نگهداری و مراقبت کراسولا بطور صحیح به ندرت دچار بیماری می‌شود. رنگ برگ این گیاهان معمولا سبز یشمی است و به همین دلیل این گیاه، گیاه یشم خوانده می‌شود اگرچه با تغییر شرایط نوری و وجود نور مستقیم آفتاب در برگ برخی از انواع کراسولا ته مایه‌ای از رنگ قرمز نیز می‌تواند پدیدار شود. همچنین برخی دیگر ارقام نیز برگ‌هایی به رنگ سبز- زرد دارند. با این حال رنگ اکثر ارقام محبوب این گیاه همان رنگ سبز یشمی است.

بیشتر بخوانید : معرفی گیاه کراسولا

آشنایی با انواع کراسولا

1- کراسولا نقره ای یا کراسولا اواتا یا کراسولای قاشقی ( jade plant )

کراسولا نقره ای

یکی از انواع کراسولا اواتا یا نقره ای است که برگهای بیضوی شکل به رنگ سبز دارد که حاشیه‌هایش کمی به سرخی متمایل است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و از خانواده Carassulaceae تعلق دارد، کراسولا اواتا گیاهی است که برای تبدیل شدن به بونسای بسیار مناسب است و افرادی که دوست دارند یک بونسای در منزل داشته باشند، می‌توانند از این گیاه استفاده نمایند گل کراسولا اواتا به صورت خوشه‌ای و به رنگ سفید است. این گیاه را می‌توانید در تراس و بالکن نگهداری کنید و در شرایطی که نیم سایه - نیم آفتاب باشد قرار دهید.

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

شرایط نگهداری کراسولا اواتا

نور: نور زیاد و در برخی ساعات روز به نور مستقیم نیاز دارد.
آبیاری: در روزهای گرم هفته ای سه بار و در روزهای سرد هفته ای یک الی دوبار نیاز دارد. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود
خاک: خاک سبک با زهکشی خوب می‌خواهد. ترکیبی از ماسه و خاک برگ و کوکوپیت
کود: در فصول بهار و تابستان هر دو هفته یکبار از کود مخصوص کاکتوس استفاده شود.
هرس: در فصل بهار می‌توانید شاخه هایش را هرس نمایید.
تکثیر: از طریق قلمه برگ یا قلمه ساقه و یا از طریق بذر قابل تکثیر است.

2-  کراسولا درختی ( Crassula arborescens )

کراسولا درختی

این گونه کراسولا در ایران بسیار شناخته شده است و در بسیاری از گلخانه‌ها کشت‌ و کار آن متداول است. دارای شکل عمودی است که در نهایت یک‌ متر و یا بیشتر رشد می‌کند. برگ‌های آن گرد و با لبه‌ی صاف است. گل‌های صورتی آن به‌ ندرت ظاهر می‌شود. از طریق قلمه به آسانی قابل تکثیر است.

شرایط نگهداری کراسولا درختی

خاک مناسب: مخلوط خاک باغچه به همراه خاکبرگ و زهکشی مناسب

زمان گلدهی: گل‌ها جنبه زینتی ندارد

آبیاری: خاک خشک تا مرطوب

روش تکثیر: این گیاه با قلمه گیری تکثیر می‌یابد. انواع قلمه ای که می‌توان از آنها در رابطه با کراسولا استفاده نمود، شامل قلمه برگ و قلمه ساقه می‌باشد. کراسولا را می‌توان از طریق کاشت بذر نیز تکثیر نمود.

نکات پرورشی: برگ‌های گوشتی بخش زینتی گیاه را تشکیل می‌دهند؛ ماهی یک بار آن را با کود مخصوص کاکتوس‌ها تغذیه نمایید؛ در زمستان با افزایش دما برگ‌ها دچار ریزش می‌شوند، دارای رشد کندی است، برای جلوگیری از افتادگی گیاه به سمت پاییز لازم است به طور مرتب هرس شود.

کراسولا خرفه ای

برای خرید بذر کاکتوس به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

3- کراسولا خرفه ای ( Crassula portulaca )

در ایران مردم بیشتر با خرفه ایرانی آشنایی دارند، که به عنوان گیاه دارویی مصرف می‌شود، اما لازم است به این نکته اشاره کنیم که خرفه با نام علمی crassula portulaca دارای گونه‌های فراوانی است و برخی به اشتباه گونه‌های گوشتی آن را کاکتوس می‌نامند. گونه ای از خرفه که در سال‌های اخیر به منازل مردم راه یافته و به صورت بونسای نیز در برخی موارد دیده می‌شود، گیاه کراسولا خرفه است که دارای ظاهری بسیار زیبا، برگ‌های سبز رنگ و گوشتی می‌باشد. گل کراسولا خرفه ای، جنبه تزیینی ندارد.

شرایط نگهداری کراسولا خرفه ای

آبیاری: با گیاه کراسولا خرفه ای باید به صورت یک گیاه آپارتمانی رفتار کنید، زیرا برخی با این تصور که این گیاه کاکتوس است آن را از آبیاری محروم می کنند، در صورتیکه کراسولا خرفه به هفته ای دوبار آبیاری نیاز دارد.
نور: گیاه کراسولا خرفه نیازمند به نور است و بهترین مکان برای نگهداری آن پشت پنجره در معرض نور می‌باشد. سعی کنید مکان قرارگیری کراسولا خرفه را تغییر ندهید و میزان نور آن را همواره ثابت نگه دارید، زیرا تغییر ناگهانی مکان قرارگیری آن، موجب ریزش برگ‌های زیبای خرفه می شود.
خاک: مناسب ترین خاک برای پرورش خرفه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه، کود و مقداری خاک برگ می‌باشد.
دما: کراسولا خرفه گیاهی آپارتمانی است و بهترین دما برای نگهداری آن فضای داخل خانه می‌باشد که در طیف 12 تا 27 درجه ی سانتیگراد است.

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

4- کراسولای بورگاندی یا پلاتی فیلا ( Crassula Burgundy ، Crassula Platyphylla )

کراسولای بورگاندی معروف به کراسولا سبز برگ‌های متحد المرکز و گوشتی دارد که سبز رنگ است و حاشیه برگ‌ها در اثر نور زیاد و سرما به رنگ سرخ در می‌آید و ظاهری زیباتر به این گیاه می‌بخشد. اگر در تراس و یا بالکن هم باکسی دارید که می‌خواهید به سرعت با گیاهی زیبا آنرا پوشش دهید، کراسولا بورگاندی انتخاب خوبی است. دقت کنید این گیاه را به عنوان گیاه آپارتمانی خریداری نکنید چرا که نیاز کراسولا بورگاندی به نور مستقیم آفتاب زیاد است و لازم است در روز مقداری نور مستقیم دریافت کند.

شرایط نگهداری کراسولا بورگاندی

نور: در شرایط نیم سایه–نیم آفتاب بهترین رشد را دارد. بهتر است در روزهای بسیار گرم از تابش نور مستقیم خورشید به برگ‌هایش جلوگیری نمایید.
آبیاری: آبیاری منظم نیاز دارد . در روزهای گرم روزی یکبار آبیاری شود و در روزهای سرد هفته ای یک الی دوبار
خاک: از خاک‌های سبک با زهکشی بسیار خوب که مخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها است استفاده نمایید.
تکثیر: از طریق پاجوش‌ها یا از طریق برگ قابل تکثیر است. برگ‌های این ساکولنت وقتی روی خاک میافتد ریشه می‌زند و خود تبدیل به یک گیاه دیگر می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  رضا
  26 آذر 1402
  رضا

  با سلام و عرض خسته نباشید کراسولا دارم ک برگاش میریزه.۲۰ روزه خریدم. روی سطح بعضی از برگ هاش لکه های سفید دیده میشه ک با دست پاک میشن.لطه های قهوه ایی هم وجود داره ک جزء بافت برگه. علت این علائم چی هستن؟

 • پاسخ
  حامد
  20 اردیبهشت 1401
  حامد

  سلام اینکه میگید تغییرات ناگهانی مکان گیاه، منظورتون اینه که مثلا داخل خونه هم از یه اتاق به یه اتاق دیگه با همون دما تقریبا جابجا بشه بازم مشکل داره؟ من آخه قبل سرکار همه گلهارو میزارم دم پنجره رو میز نور داشته باشن، بعد از ظهر میزارمشون سر جاشون تو اتاق و پذیرایی

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  04 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام اگه جای ثابتی برای گیاهانتون در نظر بگیرید بهتره ولی معمولا این گونه تغییرات که شرایط یکسانی دارن برای اکثر گلها مشکلی پیش نمیاره ولی گلهای حساسی مثل بنجامین و انواع بونسای ها نسبت به کوچکترین جابجایی هم حساس هستن و باید همیشه جای ثابتی براشون در نظر بگیرید

 • پاسخ
  ابوالفضل
  20 بهمن 1400
  ابوالفضل

  سلام کراسولا نقره ای دارم تمام برگ هاش چروکیده میشن میریزن ودیگه ام برگ جدید در نمیاره و بعداز مدتی هم ساقه ها از بالا شروع به چروکیده شدن و خشک شدن می کنن و خراب شدن تا الان هم دوتا خریدم به همین نحو میشن

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  26 اسفند 1400
  نازبو - یاوری

  سلام آبیاری منظم و رطوبت محیطی بالا میتونه کمک کنه

 • پاسخ
  Maryam
  06 تیر 1400
  Maryam

  باسلام و خسته نباشید. عذر میخوام کراسوالای من رشد خیلی کمی داره ، در برگ های پایینی هم نقاط سیاهی پدیدار شده علت چی می تونه باشه؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 تیر 1400
  نازبو - یاوری

  سلام قارچی شده، از قارچکش مناسب استفاده کنید.

 • پاسخ
  محمد
  31 مرداد 1400
  محمد

  من دو تا کراسولا خرفه ای دارم از قلمه ی یک کراسولای دیگه آوردم ریشه زدن می‌خوام بدونم بزرگ میشن تنه شون کلفت میشه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  14 شهریور 1400
  نازبو - یاوری

  سلام معمولا بله ولی باید هرس کنید

 • پاسخ
  معظمه
  13 خرداد 1400
  معظمه

  سلام من کراسولا خرفه ای تازه گرفتم خیلی کوچیکه ریشه هم داره اما پژمرده شده،چرا این طور شده و چیکار کنم شاداب شه وشروع به ردشد کنه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  18 خرداد 1400
  نازبو - یاوری

  سلام شرایط نگه داری رو بفرمایید

 • پاسخ
  ناشناس
  15 اردیبهشت 1400
  ناشناس

  سلام من یه کراسولا خرفه ای دارم همش برگ هاش زرد میشه و میریزه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  07 خرداد 1400
  نازبو - یاوری

  سلام زهکشی خاک رو بررسی کنید و رطوبت محیطی رو بالا ببرید

 • پاسخ
  نویسنده
  14 اردیبهشت 1400
  نویسنده

  یک گیاه خریدم شبیه این کراسولا هاست ولی خودش نیست اسمش هم نمیدنم راهنمایی کنید لطفا

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  04 خرداد 1400
  نازبو - یاوری

  سلام عکسش رو برای همکاران ما ارسال کنید ولی احتمالا هم خانواده هستن

 • پاسخ
  رقیه
  27 اسفند 1399
  رقیه

  سلام من یک کراسولای خرفه ای دارم که فاصله برگاش یکم زیاد شده دلیلش چی میتونه باشه؟

 • پاسخ
  ناشناس
  24 مرداد 1401
  ناشناس

  مهم نیست . برگاش دیر در میان . طبیعیه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  13 فروردین 1400
  نازبو - یاوری

  سلام رقیه عزیز گیاه رو تغذیه کنید و رطوبت محیطی رو بالا ببرید

 • پاسخ
  ناشناس
  11 مرداد 1399
  ناشناس

  من کاراسولا نقره‌ای دارم برگ هاشمی میریزی چی کار کنم ؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  12 مرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو دلیل ریزش بزگ های کراسولا اصلی ترین دلیل ریزش برگ های کراسولا افراط در آبیاریه درمان ریزش برگ های کراسولا آبیاری رو منظم کنید

 • پاسخ
  زینب
  09 دی 1399
  زینب

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من کراسولا خرفه ای دارم.. میخواستم بپرسم مانند سبزی خرفه قابل استفاده برای خوراکی هست یا خیر؟اصلا باهم فرق دارند یا خیر؟

 • پاسخ
  ماریا
  08 خرداد 1400
  ماریا

  سلام وقت بخیر.من تازه کراسولا خریداری کردم آیا میتونم گلدونشو بلافاصله تعویض کنم یا باید به محیط عادت کنه بعد

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 خرداد 1400
  نازبو - یاوری

  سلام ماریای عزیز بهتره صبوری کنید

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  22 دی 1399
  نازبو - یاوری

  سلام زینب عزیز اطلاع دقیقی ندارم، ولی توصیه میکنم برای مصرف خوراکی استفاده نکنید.

 • پاسخ
  شادی
  07 مرداد 1399
  شادی

  سلام خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون.من یه کراسولا لوله ای آبی دارم اما یکی از بوته هاش برگهاش قهوه ای و خشک شد و‌ساقه اش کلا داخلش سبز لجن شد و از بین رفت هفته ای یکبار یا ده روز یکبار هم بهش اب میدادم مشکلش چی بوده،؟ و اینکه چیکار کنم بقیه بوته ها خراب نشن؟ ممنون میشم راهنماییم کنید ❤️❤️❤️

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  12 مرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام شادی عزیز دلیل پوسیدگی کراسولا آبیاری بیش از حد زهکشی نامناسب خاک خالی نکردن آب داخل زیرگلدانی درمان پوسیدگی کراسولا آبیاری رو منظم کنید زهکشی خاک رو بررسی کنید و در صورت وجود مشکل در خاک یا ریشه از خاک رو تعویض کنید و از قارچ کش مناسب استفاده کنید آب داخل زیرگلدانی رو بعد از هربار آبیاری حتما خالی کنید

 • پاسخ
  آزاده
  01 تیر 1399
  آزاده

  سلام کراسولا آتشین دارم ساقه هاش دارن ریشه میزنن مشکلی ایجاد نمیکنه؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  01 تیر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام آزاده عزیز میتونین با خزه بپوشونید تا حدی که بتونه از اون ریشه ها هم استفاده کنه، مشکل خاصی نداره ولی اگه بتونین بپوشونین ریشه ها رو رشد بهتری خواهد داشت.

 • پاسخ
  آرزو
  03 آذر 1398
  آرزو

  سلام کراسولا آواتا یا نقره ای را چگونه از طریق برگ تکثیر کنم.باتشکر از مطالب مفیدتون

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  10 آذر 1398
  ابوالفضل یاوری

  سلام برگ رو بصورت اریب ببرین داخل هورمون ریشه زایی بزارین و بعد بزارینش داخل پیتماس

 • پاسخ
  رضا
  09 آبان 1398
  رضا

  سلام یه کراسولا خریدم که نه خودم اسمشو میدونم نه کسی ???اگر میشه راهنمایی کنید

 • پاسخ
  میثم
  10 خرداد 1401
  میثم

  از برنامه plantnet استفاده کنید، از گیاه عکس میگیرید اسم و مشخصات گیاه رو براتون میاره

 • پاسخ
  محمد
  13 شهریور 1398
  محمد

  سلام کراسولا من برگهاش چروک شده علتش چیه ممنون میشم

 • پاسخ
  ناشناس
  13 تیر 1400
  ناشناس

  دلیلش کم آبیه مقاومت گیاه کم شده حتما از تقویتی واسه گیاهت استفاده کن

 • پاسخ
  Mina
  05 خرداد 1400
  Mina

  کم آبی و نور خیلی زیاد

 • پاسخ
  ناشناس
  14 دی 1399
  ناشناس

  آبیاری کم ونور کم باعث میشه حتما اگه هوای شهرتون سرد نیست یه ساعتی بیرون از اتاق نگه دارید تو هوای بیرون عالیه

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  15 شهریور 1398
  ابوالفضل یاوری

  سلام میتونه به دلیل کمبود رطوبت یا آبیاری کم باشه

 • پاسخ
  غریب
  01 دی 1397
  غریب

  با سلام خدمت شما عزیز.بنده یک کراسولا خرفه ای دارم رشد خوبی داشت تا هفته پیش متوجه رنگ پریدگی برگهاش شدم با کمی زیر و رو کردن خاکش متوجه شدم پر از کرم خاکی است.به ناچار تصمیم گرفتم که خاکش رو عوض کنم.در خاک جدید از ترکیب کوکوپیت پرمیت و ماسه و مقداری ورمی کمپوست استفاده کردم.ولی متأسفانه زردی و ریزش برگهاش همچنان ادامه دارد چه بساز شل شدن برگهاش و حالت سوختگی سر برگها هم اضافه شده.لطفا راهنمایی کنید چه کاری از من برای نجاتش.سپاسگزارم

 • پاسخ
  ذوالفا
  24 مرداد 1401
  ذوالفا

  خاکش رو عوض کن و بهش پور دارچین اضافه کن . پودر دارچین باعث میشه دیگه کرم و پشه و موریانه بهش نزنه

 • پاسخ
  ناشناس
  17 فروردین 1401
  ناشناس

  تو آفتاب بزارش خوب میشه

 • پاسخ
  ناشناس
  06 تیر 1400
  ناشناس

  بایست داروی برا ازبین بردن اون کرما استفاده میکردی' از کارشناسای گیاهان میتونی خرید کنی

 • پاسخ
  علی
  04 تیر 1397
  علی

  گل کراسوالا پهن برگ دارم لکه های سیاه داخل برگ هستند بعد از مدتی از داخل برگ بزرگ شده برگ رو پلاسیده میکنه لطف میکنبن از چه سمی استفاده کنم ازبین میره؟سمپاشی اثر نمیکنه

 • پاسخ
  ناشناس
  11 خرداد 1400
  ناشناس

  بهش اب زیاد میدید

 • پاسخ
  ناشناس
  24 آبان 1399
  ناشناس

  نور مستقیم باعث شده

گزارش اشکال در سایت