ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

انواع کراسولا را می توان در فضای داخل یا خارج آپارتمان و خانه پرورش داد که گونه های متفاوتی دارند اما به طور کلی مراقبت و نگهداری مشابهی برای آنها توصیه می شود.

این گیاهان بسیار مقاوم هستند و تا حد زیادی می‌توانند خشکی و کم آبی را تحمل کنند. کاشت انواع کراسولا به صورت مخلوط بسیار زیبا و جالب می‌باشد و یک منظره بی نظیری را می‌سازد. خوشبختانه این گیاه به مراقبت فراوان نیاز ندارد و هر فردی می تواند به راحتی آن را رشد دهد و در صورت نگهداری و مراقبت کراسولا بطور صحیح به ندرت دچار بیماری می شود.

رنگ برگ این گیاهان معمولا سبز یشمی است و به همین دلیل این گیاه ، گیاه یشم خوانده می شود اگرچه با تغییر شرایط نوری و وجود نور مستقیم آفتاب در برگ برخی از انواع کراسولا ته مایه ای از رنگ قرمز نیز می تواند پدیدار شود. همچنین برخی دیگر ارقام نیز برگهایی به رنگ سبز- زرد دارند. با این حال رنگ اکثر ارقام محبوب این گیاه همان رنگ سبز یشمی است. 

آشنایی با انواع کراسولا :

۱- کراسولا نقره ای یا کراسولا اواتا یا کراسولای قاشقی ( jade plant ) :

کراسولا نقره ای

یکی از انواع کراسولا اواتا یا نقره ای است که برگهای بیضوی شکل به رنگ سبز دارد که حاشیه هایش کمی به سرخی متمایل است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و از خانواده Carassulaceae تعلق دارد کراسولا اواتا گیاهی است که برای تبدیل شدن به بونسای بسیار مناسب است و افرادی که دوست دارند یک بونسای در منزل داشته باشند می توانند از این گیاه استفاده نمایند

گل کراسولا اواتا به صورت خوشه ای و به رنگ سفید است . این گیاه را می توانید در تراس و بالکن نگهداری کنید و در شرایطی که نیم سایه – نیم آفتاب باشد قرار دهید .

شرایط نگهداری کراسولا اواتا

نور: نور زیاد و در برخی ساعات روز به نور مستقیم نیاز دارد .

آبیاری: در روزهای گرم هفته ای سه بار و در روزهای سرد هفته ای یک الی دوبار نیاز دارد . بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود

خاک: خاک سبک با زهکشی خوب می خواهد . ترکیبی از ماسه و خاک برگ و کوکوپیت

کود: در فصول بهار و تابستان هر دو هفته یکبار از کود مخصوص کاکتوس استفاده شود

هرس: در فصل بهار می توانید شاخه هایش را هرس نمایید

تکثیر: از طریق قلمه برگ یا قلمه ساقه و یا از طریق بذر قابل تکثیر است

۲-  کراسولا درختی ( Crassula arborescens )

کراسولا درختی

این گونه کراسولا در ایران بسیار شناخته شده است و در بسیاری از گلخانه‌ها کشت‌ و کار آن متداول است. دارای شکل عمودی است که در نهایت یک‌ متر و یا بیشتر رشد می‌کند. برگ‌های آن گرد و با لبه‌ی صاف است. گلهای صورتی آن به‌ ندرت ظاهر می‌شود. از طریق قلمه به آسانی قابل تکثیر است.

شرایط نگهداری کراسولا درختی

خاک مناسب: مخلوط خاک باغچه به همراه خاکبرگ و زهکشی مناسب

زمان گلدهی: گل ها جنبه زینتی ندارد

آبیاری: خاک خشک تا مرطوب

روش تکثیر: این گیاه با قلمه گیری تکثیر می یابد. انواع قلمه ای که می توان از آنها در رابطه با کراسولا استفاده نمود شامل قلمه برگ و قلمه ساقه می باشد. کراسولا را می توان از طریق کاشت بذر نیز تکثیر نمود.

نکات پرورشی: برگ های گوشتی بخش زینتی گیاه را تشکیل  می دهند؛ ماهی یک بار آن را با کود مخصوص کاکتوس ها تغذیه نمایید؛ در زمستان با افزایش دما برگ ها دچار ریزش می شوند، دارای رشد کندی است، برای جلوگیری از افتادگی گیاه به سمت پاییز لازم است به طور مرتب هرس شود.

۳- کراسولا خرفه ای ( Crassula portulaca )

کراسولا خرفه ای

در ایران مردم بیشتر با خرفه ایرانی آشنایی دارند که به عنوان گیاه دارویی مصرف می شود اما لازم است به این نکته اشاره کنیم که خرفه با نام علمی crassula portulaca دارای گونه های فراوانی است و برخی به اشتباه گونه های گوشتی آن را کاکتوس می نامند.

گونه ای از خرفه که در سالهای اخیر به منازل مردم راه یافته و به صورت بونسای نیز در برخی موارد دیده می شود گیاه کراسولا خرفه است که دارای ظاهری بسیار زیبا، برگهای سبز رنگ و گوشتی می باشد. گل کراسولا خرفه ای جنبه تزیینی  ندارد.

شرایط نگهداری کراسولا خرفه ای :

آبیاری: با گیاه کراسولا خرفه ای باید به صورت یک گیاه آپارتمانی رفتار کنید، زیرا برخی با این تصور که این گیاه کاکتوس است آن را از آبیاری محروم می کنند، در صورتیکه کراسولا خرفه به هفته ای دوبار آبیاری نیاز دارد.

نور: گیاه کراسولا خرفه نیازمند به نور است و بهترین مکان برای نگهداری آن پشت پنجره در معرض نور می باشد. سعی کنید مکان قرارگیری کراسولا خرفه را تغییر ندهید و میزان نور آن را همواره ثابت نگه دارید، زیرا تغییر ناگهانی مکان قرارگیری آن، موجب ریزش برگهای زیبای خرفه می شود.

خاک: مناسب ترین خاک برای پرورش خرفه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه، کود و مقداری خاک برگ می باشد.

دما: کراسولا خرفه گیاهی آپارتمانی است و بهترین دما برای نگهداری آن فضای داخل خانه می باشد که در طیف ۱۲ تا ۲۷ درجه ی سانتی گراد است.

۴- کراسولای بورگاندی یا پلاتی فیلا ( Crassula Burgundy ، Crassula Platyphylla )

کراسولای بورگاندی

کراسولای بورگاندی معروف به کراسولا سبز برگهای متحد المرکز و گوشتی دارد که سبز رنگ است و حاشیه برگها در اثر نور زیاد و سرما به رنگ سرخ در می اید و ظاهری زیباتر به این گیاه می بخشد.

اگر در تراس و یا بالکن هم باکسی دارید که می خواهید به سرعت با گیاهی زیبا آنرا پوشش دهید کراسولا بورگاندی انتخاب خوبی است . دقت کنید این گیاه را به عنوان گیاه آپارتمانی خریداری نکنید چرا که نیاز کراسولا بورگاندی به نور مستقیم آفتاب زیاد است و لازم است در روز مقداری نور مستقیم دریافت کند.

شرایط نگهداری کراسولا بورگاندی

نور: در شرایط نیم سایه – نیم آفتاب بهترین رشد را دارد . بهتر است در روزهای بسیار گرم از تابش نور مستقیم خورشید به برگهایش جلوگیری نمایید

آبیاری: آبیاری منظم نیاز دارد . در روزهای گرم روزی یکبار آبیاری شود و در روزهای سرد هفته ای یک الی دوبار

خاک: از خاکهای سبک با زهکشی بسیار خوب که مخصوص کاکتوس ها و ساکولنت ها است استفاده نمایید .

تکثیر: از طریق پاجوش ها یا از طریق برگ قابل تکثیر است . برگهای این ساکولنت وقتی روی خاک می افتد ریشه می زند و خود تبدیل به یک گیاه دیگر می شود.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • گل کراسوالا پهن برگ دارم لکه های سیاه داخل برگ هستند بعد از مدتی از داخل برگ بزرگ شده برگ رو پلاسیده میکنه لطف میکنبن از چه سمی استفاده کنم ازبین میره؟سمپاشی اثر نمیکنه

 • با سلام خدمت شما عزیز.بنده یک کراسولا خرفه ای دارم رشد خوبی داشت تا هفته پیش متوجه رنگ پریدگی برگهاش شدم با کمی زیر و رو کردن خاکش متوجه شدم پر از کرم خاکی است.به ناچار تصمیم گرفتم که خاکش رو عوض کنم.در خاک جدید از ترکیب کوکوپیت پرمیت و ماسه و مقداری ورمی کمپوست استفاده کردم.ولی متأسفانه زردی و ریزش برگهاش همچنان ادامه دارد چه بساز شل شدن برگهاش و حالت سوختگی سر برگها هم اضافه شده.لطفا راهنمایی کنید چه کاری از من برای نجاتش.سپاسگزارم

 • سلام کراسولا من برگهاش چروک شده علتش چیه ممنون میشم

  • سلام
   میتونه به دلیل کمبود رطوبت یا آبیاری کم باشه

 • سلام
  یه کراسولا خریدم که نه خودم اسمشو میدونم نه کسی
  😯😯😯اگر میشه راهنمایی کنید

 • سلام کراسولا آواتا یا نقره ای را چگونه از طریق برگ تکثیر کنم.باتشکر از مطالب مفیدتون

  • سلام
   برگ رو بصورت اریب ببرین داخل هورمون ریشه زایی بزارین و بعد بزارینش داخل پیتماس

 • سلام
  کراسولا آتشین دارم
  ساقه هاش دارن ریشه میزنن
  مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  • سلام آزاده عزیز
   میتونین با خزه بپوشونید تا حدی که بتونه از اون ریشه ها هم استفاده کنه، مشکل خاصی نداره ولی اگه بتونین بپوشونین ریشه ها رو رشد بهتری خواهد داشت.