ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل شیپوری

نام  فارسی: شیپوری
خاستگاه: لسوتو ، سوازیلند
نام های انگلیسی: lily of the Nile, Calla lily, Easter lily, Arum lily, Varkoor,pig’s ear
نام علمی: ZANTEDESCHIA AETHIOPICA
خانواده: Araceae
بومی منطقه ای: آفریقای جنوبی

توضیحات:

• گل شیپوری بومی نواحی آفریقای جنوبی است. دارای ریزوم های ضخیم و دمگل قوی و بلند است. گل ها شبیه شیپور بوده و نظیر تمامی گیاهان تیره Araceaeگل آذین آن چمچه است. چون این گیاه مخصوص مناطق مرطوب و شرجی میباشد بنابراین هنگام خرید اطمینان حاصل کنید که شرایط محیطی لازم برای پرورش این گیاه را دارید.

• این گل بسیار بزرگ، سفید رنگ و قیف مانند است. در داخل آن میلچه یا اسپادیکس گرز مانند زرد رنگی قرار دارد و در اواسط تابستان شکفته می‌شود.برگ آن همیشه سبز، نیمه راست، کمانی شکل و به رنگ سبز تیره است.

• اگرچه گل شیپوری را می توان به عنوان گیاهی زینتی و خانگی نیز نگهداری کرد اما توجه داشته باشید که به دلیل نیاز این گیاه به محیطی نسبتا خنک برای گلدهی ، ممکن است بعد از خریداری گیاه مادری از یک نهالستان ، گلدهی آن در سالهای بعد به خوبی سال اول روی ندهد و به طور کل پرورش این گیاه به منظور گلدهی در محیط خانه و آپارتمان چندان آسان نیست.

• این گل زیبا دارای رنگهای مختلف می باشد و ریشه آن غده ای می باشد و برای تزیین تپه گل ها و حاشیه ها یک گل ایده آل است. از گل شیپوری برای مصارف گل بریده و دسته گل های عروس استفاده می کنند.

• گل شیپوری گیاهی چندساله است ، و اگر شرایط محیطی آن محیا باشد  می تواند همیشه سبز باشد این در وهله اول بر میزان بارش باران و خواب یک دوره زمانی که رطوبت کافی وجود دارد بستگی دارد. ارتفاع این گیاه از ۶۰ سانتیمتر تا ۱ متر میباشد و اندازه برگ های آن بستگی به مقدار نور دریافتی آن دارد.

با داشتن اطلاعاتی کافی در رابطه با عادات و نیازهای محیطی گل شیپوری می‌توان شانس خود را در پرورش این گیاه زیبا امتحان کرد و حتی در صورت عدم گلدهی زیاد، از آن می توان به عنوان گیاهی که برگهای زیبایی دارد استفاده کرد.

گل شیپوری

چندین گونه مهم گل شیپوری عبارتند از:

۱- Z.aethiopica متداول ترین و معروف ترین گونه گل شیپوری است که بیشتر سفید رنگ است و به راحتی به یک متر ارتفاع می رسد. طول برگ ها به ۴۵ سانتیمتر می رسد و در اواخر زمستان و طی بهار بیشترین میزان گلدهی روی می دهد.

۲- Z.elliottiana با نام لاتین ” Golden Arum lily” شناخته می شود که دارای برگواره های زرد رنگ می باشد و در طول تابستان گل می دهد.

۳- Z.rehmannii هم از گونه هایی است که در تابستان گل می دهد و رنگ گل ها آن صورتی رنگ مایل به ارغوانی است. ارتفاع آن ۴۰ سانتیمتر و ۳۰ سانتیمتر عرض دارد. این گونه به سرما بسیار مقاوم است و قادر به تحمل هوای سرد تا منفی ۲۵ درجه را دارد.

آبیاری:  آبیاری نامناسب گل شیپوری در طی فصل رشد، از جمله دلایل عدم گلدهی و باز نشدن غنچه های گل است. گیاه شیپوری در صورت دریافت آب به شکل مداوم رشد می کند اما در صورت وجود مقطعی کم آبی برگهای خود را از دست می دهد و در واقع به دوران استراحت خود فرو می رود اما از بین نمی رود.

در طی دوران استراحت که گیاه برگهای خود را نیز از دست می دهد خاک گلدان را فقط باید در حدی که کاملا خشک نشود آبیاری کرد. بعد از طی شدن دوران استراحت  و با دریافت آب کافی و مناسب مجددا از قسمت زیرزمینی رشد آن آغاز می شود که البته آب را نیز باید به تدریج افزایش داد یعنی هر مقدار که رشد گیاه افزایش یابد آب بیشتری را نیز باید بکار برد.

استفاده از حجم فراوان آب در اوایل شروع فعالیت ریزوم و رویش برگهای جوان از ریزوم گیاه، یکی از دلایل افزایش میزان پوسیدگی ریزوم و ریشه گیاه گل شیپوری توسط قارچهای مختلف بخصوص در شش هفته اول شروع فعالیت ریزوم است.
همچنین گل شیپوری در زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد اما این به معنی خشکی دادن به گیاه نیست و خاک آن در طی فصل زمستان باید همواره از رطوبت برخوردار باشد.
در واقع هر مقدار که هوای محیط سردتر باشد باید آبیاری را کم تر و هر مقدار که دمای هوا افزایش یابد باید  آبیاری را بیشتر کرد. محیط سرد و مرطوب از جمله دلایل اصلی پوسیدگی ریشه و ریزوم این گیاه است.
گل شیپوری

دما:  اکثر نمونه های گل شیپوری به سرما مقاوم هستند البته این به معنی سرسبز ماندن قسمت هوایی با وجود هوای سرد نیست بلکه در صورت افت دما به حدود ۱۲- درجه سانتگراد قسمت هوایی از بین می رود اما قسمت زیرزمینی زنده مانده و با مساعد شدن هوا رشد خود را آغاز خواهد کرد.

بهترین دما برای رشد این گیاه ۲۰-۱۸ درجه در طی روز و ۱۶-۱۳ درجه در طی شب است. پایین تر بودن دمای شبانه نسبت به دمای روزانه در گلدهی این گیاه نقش مهمی دارد و این موردی است که معمولا تنظیم آن در محیط خانگی ممکن است مشکل باشد.این مسئله حتی در بروز رنگ مناسب در ارقامی که گلهایی با رنگ صورتی و نارنجی دارند بسیار مهم است.
همچنین اصولا کاهش دمای شبانه بیش از این مقدار موجب سبز رنگ ماندن گلها می شود و اگرچه حداقل دمایی که به برگسار این گیاه آسیب وارد نمی اورد ۱۰ درجه سانتیگراد است اما کاهش دما به زیر ۱۲ درجه سانتیگراد موجب پریدگی رنگ گیاه و چروکیدگی گلها خواهد شد.
از طرف دیگر در دمای بالای ۲۳ درجه سانتیگراد گیاه دچار استرس گرما می شود و و حداکثر دما را تا ۲۵ درجه سانتیگراد تحمل می کنند و در دمای ۲۸ درجه سانتگراد رشد آن متوقف می شود .محیط گرم از جمله دلایل عدم گلدهی این گیاه است .

نور :  به مکانی روشن با حداقل ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد که البته بهتر است در طی روزهای گرم از آفتاب بعد از ظهر حفاظت شود. نور کم محیط یکی از دلایل عدم گلدهی گیاه و همچنین رنگ نامناسب گلها و رنگ پریدگی گیاه است و گیاه برای گلدهی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد.

توجه داشته باشید که در صورت تابش نور مستقیم آفتاب باید گیاه از آبیاری  و رطوبت مناسب خاک برخوردار باشد در غیر اینصورت به گیاه آسیب وارد خواهد شد.

گل شیپوری

خاک:  خاک این گیاه باید به گونه ای انتخاب شود که رطوبت را در خود نگهدارد و سریع خشک نشود بنابراین از مخلوط دو قسمت خاک باغچه +یک قسمت کود بسیار پوسیده گاوی و یا دو قسمت پیت موس  +دو قسمت خاک باغچه + یک قسمت شن یا پرلیت می توان استفاده کرد.

عمق گلدان حداقل باید ۳۰ سانتیمتر باشد. کمبود مواد غذایی از دلایل عدم گلدهی این گیاه است می توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو هفته و یا هر هفته البته با نصف غلظت معمول استفاده کرد.

تکثیر:  اصلی ترین روش تکثیر این گیاه تقسیم ریزوم  (ساقه زیرزمینی) گیاه است. زیرا به مرور زمان گیاهچه های کوچکی که در واقع پاجوش هستند در کنار گیاه مادری و از ساقه زیرزمینی شکل می گیرند موجب ازدحام بوته اصلی می شوند. ازدحام گیاه مادری یکی از دلایل عدم گلدهی گیاه نیز می تواند باشد.

در زمان استراحت گیاه و یا اگر گیاه همیشه سبز است در اوایل بهار ریزوم  بیرون آورده می شود و بعد از تمیز کردن خاک اطراف ریزوم و ریشه ها نسبت به تقسیم آنان و کاشت هر قسمت در گلدانی جداگانه اقدام کرد. بر روی هر قطعه از ریزوم باید حداقل یک عدد جوانه وجود داشته باشد.

عمق کاشت با توجه به اندازه آنان کمی متفاوت است و معمولا در عمق  ۱۰-۵ سانتیمتری کاشته می شود و باید تقریبا به شکل عمودی در خاک قرار گیرند.  عمق کم و یا زیاد ریزومها می تواند منجر به عدم گلدهی مناسب این گیاه شود. قبل از کاشت و قرار دادن قطعات ریزوم در بستر کاشت جدید، بستر کاشت را ابتدا به خوبی مرطوب کنید و اجازه دهید که آب اضافه از آنان خارج شود.

این گلدانها باید در مکانی خنک و بستر کاشتی مرطوب نگهداری شوند تا رشد خود را آغاز کنند. بذر  گیاه را نیز در تکثیر آن استفاده می کنند. میوه ها وقتی می رسند زرد یا نارنجی رنگ  می شوند و بذرها را می توان از داخل آن بیرون آورد و پوشش روی آنها را تمیز کرد و در فصل بهار کاشت.

عمق کاشت بسیار کم است و فقط لازم است تا لایه نازکی از بستر کاشت بر روی انان قرار گیرد. دمای مناسب سبز کردن بذر حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است و جوانه زنی طی چند هفته روی می دهد. حدود دو یا سه سال طول می کشد تا گیاه حاصل از رویش بذر به توانایی گلدهی برسد

گل شیپوری

بیماری‌ها و آفات:  از آفات این گیاه می توان به شته  اشاره کرد. تریپسها  می‌توانند موجب بدشکلی گلها و کاهش تشکیل گلها شوند. شپشک آردآلود  نیز از جمله دیگر آفات این گیاه محسوب می شوند. در بیماری پوسیدگی پیتیوم  Pythium rot ممکن است اول ریشه ها بپوسند و قسمت زیزمینی صورتی و یا زرد و بدشکل شود و بر روی آن زخمهایی آبدار شکل گیرند.

بر روی ریشه ها نیز زخمهای نامنظم و خاکستری شکل بوجود می آید. شرایط گرم و مرطوب و رطوبت بیش از اندازه خاک به همراه بافت سنگین خاک و زهکش ضعیف بستر کاشت از جمله دلایل شیوع این بیماری است. در پوسدگی ریشه با عامل فیتوفترا  Phytophtora root rot حاشیه برگها و یا تمامی پهنه آنان زرد می شوند و پژمرده می شوند که دلیل آن از بین رفتن سیستم ریشه گیاه به دلیل فعالیت قارچ فیتوفترا است.

رطوبت بیش از اندازه بستر کاشت نیز یکی از دلایل اصلی شیوع این بیماری است. پوسیدگی طوقه  با عامل ریزوکتونیا Rhizoctonia solani موجب پوسیدگی قسمت پایین ساقه و در نزدیکی سطح خاک و یا در زیر سطح خاک می شود و علائمی همانند پژمردگی و زردی برگها را بوجود می آورد.

شرایط گرم و مرطوب نیز از جمله موارد تحریک شیوع این بیماری است. پوسیدگی نرم  با عامل   اروینیا  Erwinia soft rot موجب پوسیدگی ریزومها می شود. البته بیماری پوسیدگی نرم توسط باکتری نیز ایجاد می شود . حاشیه برگها زرد شده می سوزند و از بین می روند و قسمتهایی از ریشه نیز می پوسد و قهوه ای رنگ می شود.

گل شیپوری

چرخه رشد و دوران استراحت گیاه شپیوری

 

از آنجاییکه این گیاه به محیطی خنک و مرطوب نیاز دارد بنابراین در طی فصل گرم و خشک تابستان به دوران خواب و استراحت فرو می رود. البته این مسئله ثابت و همیشگی نیست و در واقع چگونگی دریافت آب و به بیان دیگر خشکی کشیدن گیاه تعیین کننده اصلی دوران استراحت آن است و نه درجه حرارت محیط .

بنابراین اگر در طی تابستان به خوبی گیاه آبیاری شود اما در طی پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهیم، دوران استراحت گیاه را می توان از تابستان به زمستان تغییر داد. با طی شدن دوران رشد و نزدیک شدن به دوران استراحت، برگهای گیاه زرد می شوند و آبیاری گیاه  کاهش می یابد و با خشکیدن کامل برگها آبیاری را باید متوقف کرد و فقط به میزانی گیاه را آب داد که خاک به دلیل خشکی سفت و محکم نشود.

همگی برگهای خشکیده را از سطح خاک جدا می کنیم . در زمان استراحت گیاه می‌توان نسبت به تعویض گلدان و تقسیم ریزوم آن اقدام کرد.  لازم به ذکر است که اگر آبیاری گیاه ادامه یابد و گیاه خشکی نکشد به دوران استراحت نیز فرو نمی رود حالتی همیشه سبز را در سراسر سال حفظ می کند.

در دوران استراحت گیاه می توان ریزومها را از خاک نیز درآورد و در مکانی خنک و خشک با دمای ۱۰-۴ درجه سانتیگراد نگهداری کرد. بکارگیری این میزان درجه حرارت در طی دوران استراحت و حداقل به مدت ۱۲-۱۰ هفته موجب برطرف شدن نیاز استراحت ریزومهای این گیاه و برانگیختگی جوانه های گل و در نتیجه گلدهی بهتر گیاه در طی فصل رشد آینده خواهد شد.
گل شیپوری

 

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام چرا برگهای گل شیپوری من نوک شون سیاه و زرد میشه؟

 • سلام ببخشین گل شیپوری من فقط قدش بلند میشد گل نمیداد منم از ته هرسش کردم چنتا برگ داده خاکش سنگینه آیا این خراب میشه ؟؟؟؟؟خاکش رو عوض کنم ؟؟؟

  • سلام
   زهکشی خوب کمک میکنه به رشد گیاه، ولی صبر کنین شرایط گیاه کمی استیبل بشه بعد اقدام به تعویض خاکش کنید، برای گلدهی هم میتونین از کود گلدهی استفاده کنین

   خرید کود گلدهی

 • سلام چرا برگه های گل شیپوری جمع میشود با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   چروک شدن برگ ها میتونه به دلیل آبیاری گیاهان با آب کلر دار باشه.

 • سلام من حدود ۲ هفته که تعویض گلدون کردم گل شیپوری اما ۱روز بعد تعویض گلدون تمام برگ و گلش زرد شد میشه علتشو بگید و چکار کنم که مثل قبل شه

  • سلام ساناز عزیز
   اگر خاک مشکلی نداشته باشه و به ریشه ضربه نزده باشید، گیاه شوکه شده، معمولا بعد از مدتی این مشکل رفع میشه، کاور کردن و آبیاری منظم کمک میکنه به طی فرآیند، لطفا مطلب جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال را مطالعه کنید، همچنین استفاده از قطره محرک رشد رو پیشنهاد میکتم، جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • سلام.برگ های شیپوری من در حال زرد شدن هستن و
  و گل ها قبل از باز شدن خشک میشن و ساقه ها خم شدن.اوایل یک روز در میون آب دادم بهش .خودم فکر میکنم از آبیاری زیاده.نظر شما چیه و چه کار باید بکنم؟

  • سلام مریم عزیز
   آبیاری زیاد میتونه دلیل این امر باشه، همچنین پوسیدگی ریشه و مسمویت کودی، آبیاری رو منظم کنید و از قارچ کش مناسب استفاده کنید، جهت خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید، خوندن مقاله چگونگی درمان گیاهان آپارتمانی رو هم پیشنهاد میکنم

 • علت‌ اینکه گل شیپوری ما هر وقت یک برگ میکنه برگهای دیگر ان خشک می‌شود چیست ❔

  • سلام محدثه عزیز
   ممنون از اینکه نازبو رو دنبال میکنید، احتمال داره تغذیه گیاه مشکل داشته باشه، استفاده از قطره محرک رشد و کود پیشنهاد میشه، جهت خرید قطره محرک رشد و خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • سلام گل شیپوری من روی برگهاش چیزای خیلی ریز مشکی بوجود اومده اول فک کردم گردو خاکه ولی خوب ک دقت کردم دیدم راه میره و زندس!باید چیکار کنم!؟

 • سلام
  شیپوری من یک یا چند تا برگ میده دو سه تاش زرد میشه و میوفته و از اونموقع که خریدمشم اصلا گل نداده علتش چیه؟؟

  • سلام مریم عزیز
   آبیاری رو کمتر کنید و از کود مخصوص گلدهی استفاده کنید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.