تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل مرجان گیاهی سرسخت است که نگهداری نسبتا آسانی دارد و می توان برای مدت طولانی آنرا در محیط خانه نگهداری و از زیبایی آن بهره مند شد.

نام  فارسی: گل مرجان
خاستگاه: جزیره ماداگاسکار
نام انگلیسی:
Milk weed – Crown of thorns
نام علمی: Euphorbia milii
خانواده:   Euphorbiaceae – فرفیون – افوربیاسه
نامهای دیگر: Christ Thorn – شیرسگ

توضیحات:

گل مرجان با نام علمی “Euphorbia milii” بومی ماداگاسکار است و نوعی گیاه گوشتی (آبدار) است. این گیاه در سراسر سال می تواند گل دهد و اگر نیازهای این گیاه بر آورده شود در مقاطعی از سال گل‌دهی بیش از سایر زمان ها خواهد بود. شیره این گیاه سمی است و در هنگام دست زدن به این گیاه باید مراقب پوست دست خود باشید.

گیاه مرجان زمانی که به قدر کافی نور دریافت کند گل خواهد داد. مرجان مینیاتوری نسبت به خشکی مقاوم است و خاک شنی و کمی خشک را ترجیح می‌دهد. مرجان مینیاتوری نیز مانند کاکتوس آب را داخل ساقه‌های ضخیم خود ذخیره می‌کند، بنابراین نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی باید به دفعات کمتری آبیاری شود.

بر اساس برخی از روایت ها این گیاه همان گیاهی است که به عنوان تاجی از خار بر روی سر حضرت مسیح گذاشته شد

انواع گل مرجان

گل مرجان دارای ۲۰۰۰ گونه از واریته های مختلف از سراسر جهان است. که در ذیل برخی از آنها را نام می‌بریم.

 • Golden Gem
 • Paradise Lady
 • Red Bouquet
 • Dreamland
 • Golden Gem

نگهداری گل مرجان و نیازها :

نحوه آبیاری گل مرجان : زمانی آبیاری گل مرجان را انجام دهید که سطح خاک تا عمق ۵-۲٫۵ سانتیمتر خشک شده باشد. در طی فصول سرد و زمانی که گیاه رشد چندانی ندارد آبیاری هر ۳-۲ هفته یکبار انجام می شود. زمانی که به گیاه آب می دهید مقدار آب باید به اندازه ای باشد که حتما آب از منافذ زیر گلدان خارج شود زیرا این کار علاوه بر رسیدن رطوبت کافی به ریشه ها منجر به خروج عناصر و املاح اضافی از اطراف ریشه ها خواهد شد.

در زمان آبیاری گیاه از آب ولرم با دمای حدود ۲۰ درجه استفاده کنید.  همچنین آب را روی ساقه و برگهای گیاه نپاشید، زیرا اگر آب برگها و ساقه‌ها را بیش از اندازه خیس کند می‌پوسند.

• اگر از طرفداران گیاهان آپارتمانی هستید از مقاله فیکوس الاستیکا و نحوه مراقبت از آن نیز دیدن فرمایید.

نور مورد نیاز گل مرجان : این گیاه نور مستقیم آفتاب و محیط روشن و پر از نور را دوست دارد به شرطی که در این مسئله بخصوص در روزهای گرم سال زیاده روی نشود. به بیان دیگر هر مقدار که هوا خنک تر باشد ، بیشتر می توان از نور مستقیم آفتاب بهره گرفت و در سراسر روز گیاه در زیر نور مستقیم افتاب باشد  اما در روزهای گرم تابستان بهتر است که گیاه را از آفتاب بعد از ظهر محافظت کرد.
کمبود نور در محیط منجر به کم رنگ شدن گلها و می تواند علت زرد شدن گل مرجان باشد و همچنین باعث عدم شکل گیری گلها و ریزش برگها می شود. توجه داشته باشید که وجود نور در طی شب(وجود لامپهای با شدت نور زیاد در مکان نگهداری گیاه در طی شب) می توان منجر به شکل گیری خارهای فراوان در قسمت بالای گیاه و عدم گل‌دهی مناسب این گیاه شود.

رطوبت: اگرچه وجود رطوبت در هوا به رشد و لطافت این گیاه کمک می کند اما غبار پاشی و ماندگاری آب بر روی برگهای گیاه احتمال شیوع بیماری قارچی را افزایش می دهد و لزومی به انجام این کار نیست اما در روزهای گرم تابستان و برای افزایش رطوبت هوا می توان  از روش زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب استفاده کنید.

یک زیرگلدانی را از سنگ ریزه(قلوه سنگهای کوچک ) پر کنید و سپس تا نیمه آن آب بریزید. گلدان را بر روی سنگریزه ها قرار دهید اما توجه کنید که هرگز کف گلدان با آب موجود در زیرگلدانی در تماس نباشد. آب موجود در زیرگلدانی به تدریج  تبخیر شده و موجب افزایش رطوبت هوا می شود.

 

دما مناسب گل مرجان : به طور کل این گیاه محیط گرم را دوست دارد و در چنین محیطی رویش برگها و گلدهی صورت می گیرد. دمای نگهداری گل مرجان در حالت ایده آل ۳۲-۲۴ درجه سانتیگراد است. هر مقدار که دما بیشتر باشد از گل‌دهی گیاه کاسته می‌شود و برای زنده ماندن گیاه بهتر است که بخصوص در قسمت بعداز ظهر از مقداری سایه بهره مند شود. با پایین رفتن دما نیز ریزش برگهای گیاه شدت می یابد.

خاک مناسب گل مرجان مینیاتوری : در مورد خاک سخت گیر نیست اما بهتر است که خاک زهکش مناسب داشته باشد تا مانع از ماندگاری طولانی مدت آب در اطراف ریشه های گیاه شود مثلا مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+ شن به نسبت مساوی می تواند خاک مخصوص گل مرجان باشد. همچنین می توان از یک قسمت شن درشت+ نصف قسمت کوکوپیت + نصف قسمت ورمی کمپوست برای ترکیب خاک گل مرجان استفاده کرد.

کوددهی : این گیاه را با تقویت کننده مایع که آن ‎را به نصف غلظت رقیق کرده‌اید، هر دو هفته یکبار از بهار تا تابستان، تقویت کنید.

تعویض گلدان گل مرجان : زمانیکه رشد رویشی گیاه در وضعیت خوبی است .  بعد از تعویض گلدان این گیاه را تا حدود ۲ روز آب ندهید.

زمان هرس گل مرجان : برای هرس آن می توان شاخه هایی که نزدیک سطح خاک می باشند را قطع کرد. به یاد داشته باشید که این گیاه به هرس سالیانه نیاز ندارد و هر ۳-۲ سال یکبار برای هرس این گیاه باید اقدام کرد.

 

قیمت گل مرجان

طرز تکثیر گل مرجان :

تکثیر گل مرجان به دو روش امکان پذیر است:

۱- قلمه زدن گل مرجان : استفاده از قلمه این گیاه یکی از راه های تکثیر آن است . در طی فصول بهار و تابستان می توانید از قسمت انتهایی ساقه های جوان قطعاتی به طول ۱۰-۷ سانتیمتر جدا کنید و انتهای قلمه ها را در آب قرار دهید تا جریان شیره سفید از قلمه ها متوقف شود سپس قلمه ها را برای ۴-۳ روز در مکانی خشک و به دور از نور آفتاب قرار دهید تا خشک شوند.

روش دیگری هم وجود دارد و آن این است که بعد از جدا کردن قلمه برای چند دقیقه انتهای آن را در آب گرم قرار دهیم تا جریان شیره متوقف شود و بعد یک روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهمی تا رطوبت اضافه خشک شود و سپس آنرا در بستر ریشه زایی بکاریم.سپس این قلمه را در بستری بسیار سبک همانند شن + پرلایت که کمی مرطوب است بکارید  و گلدان محتوی قلمه ها را در مکانی روشن اما به دور از نور خورشید و دمای حدود ۲۰ درجه قرار دهید.

۲- کاشت بذر گل مرجان : کاشت بذرها روش دیگر تکثیر این گیاه است البته اگر گیاه بعد از تولید گل بذر نیز تولید کند. زیرا برای انجام عمل گرده افشانی و تولید بذر شما به دو یا چند گیاه احتیاج دارید.

چرا که گلهای این گیاه در چند روز اول زندگی خود یعنی زمانی که جوان هستند نقش گل ماده را دارند و قسمتهای ماده فعال است و بعد که سن گل بیشتر می شود قسمتهای نر گل که مسئول تولید گرده هستند فعال می شوند.

بنابراین برای گرده افشانی یک گل در زمانی که قسمت مادگی آن فعال است نیاز به گلهای مسن تر داریم که باید در مجاورت این گل قرار داشته باشند به همین دلیل داشتن چندین گیاه در کنار هم که گلهایشان از نظر زمانی در مقاطع مختلفی هستند

برای انجام عمل گرده افشانی و تشکیل شدن بذرها لازم است در این روش تکثیر گل مرجان گرده افشانی یا باید دستی انجام شود و یا فعالیت حشراتی مانند زنبور عسل انجام گیرد.  نحوه تکثیر گل مرجان بدین صورت است که بذر را باید در شن مرطوب در بهار کاشت. حرارت خاک باید ۱۶-۱۳ درجه سانتیگراد باشد. از زمان کاشت بذر تا گل‌دهی گیاه ۸-۵ ماه طول می کشد.

 

آفات گل مرجان و بیماری ها :

آفات زیادی به این گیاه حمله نمی کنند و گاهی شته ، شپشک و یا کنه های تارعنکوبتی و تریپس مشاهده می‌شوند که امکان فعالیت دو مورد آخر بیش از سایرین است. در مورد این گیاه بیماریها بیش از آفات مشکل ساز هستند و زمانی شیوع می یابند که شرایط نگهداری گیاه مناسب نباشد.

علت ریزش برگ مرجان مینیاتوری : اگر برگهای پایینی و قدیمی زرد شده و می ریزند کاملا طبیعی است چون به مرور زمان و با رشد گیاه مواد غذایی به صورت مرتبط به گیاه نرسد مواد از برگ های پیر به برگ های جوان منتقل می‌شود و برگ های قدیمی زرد شده و می‌ریزند. برای اینکه این روند ریزش برگ ها را به تاخیر بیندازید باید گیاهتان رو خوب تغذیه کنید.

علت زرد شدن گل مرجان مینیاتوری : اگر برگهای باهم زرد شده و می‌ریزند به احتمال خیلی زیاد یا آبیاری زیاد بوده و یا آبیاری خیلی کم بوده است.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام من این گل رو دارم ولی الان یک ساله دیگه گل نمیده و برگاش خیلی خیلی کم شده علت چیه

  • به خاطر اینکه خاکش مناسب نیست

 • روز بخیر گیاه مرجان من یک گل کوچیکداد ۳ روز بعد گلش افتاد خیلی بی جون بود چکارش کنم ؟ سپاس

 • وای چه سخت

  • هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد

 • سلام
  وقت بخیر
  من این گل رو دارم قسمت پایین یه ساقه بلند بدون برگ خادار باقی مونده که ظاهر جالبی نداره لطفا راهنمایی کنین چکار کنم؟

  • باسلام و عرض ادب، معمولا رشد علفی و ساقه ایه گیاه به دلیل کم نوری ایجاد میشه، ولی رطوبت محیطی رو بالا ببرید، نور مناسب ایجاد کنید و گیاه رو تغذیه مناسب کنید

 • بسیارراهنمائی های ارزنده مکفی واطلاعات جالب وخوبی بود.صمیمانه متشکرم