نازبو
آموزش و مقالات

معرفی گیاه آلبوکا یا گل فنری

آلبوکا
نام  فارسی: آلبوکا
خاستگاه: جنوب و شرق آفریقا
نام انگلیسی:
Albuca
نام علمی: Albuca
خانواده:   مارچوبگان
نامهای دیگر: Albuca circinata , Albuca namaquensis , گل فنری , گل پیچی

توضیحات:

آلبوکا : این گل زیبا که در ایران به گل فنری یا پیچی نیز معروف است از گیاهان گلدار از خانواده مارچوبگان است. یکی از معروف‌ترین واریته های آن Albuca spiralis می‌باشد. به طور عمده در جنوب و شرق آفریقا پخش شده و برخی از گونه‌ها در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان یافت می‌شود. این گیاهان از جنس شناخته شده هستند و معمولاً به عنوان نیلوفرهای لجن از آنهن یاد میشود. این گیاهان چند ساله در حال رشد از پیاز می‌باشند و می‌توانند به بیش از یک متر برسند. این گیاهان به طور کلی گوشتی و لعاب دار هستند. همچنین گل برخی از گونه‌های معطر هستند، به خصوص در شب. گیاه آلبوکا روش نگهداری آلبوکا :  باید توجه داشته باشید این گیاهان بیرونی هستند و در سرمای زمستان هم در بیرون از منزل دوام می‌آورند اما به شرطی که از بعد از تعویض خاک و استراحت دو هفته‌ای به پیاز در اواخر فصل زمستان در بیرون قرار بگیرند و به شرایط محیطی عادت کنند.خاک باید خشک شود و بعد آبیاری کنید. نور کم باعث کشیدگی و نازک شدن برگها می‌شود و نور زیاد باعث ضخیم شدن و محکم‌تر شدنان. بهترین حالت برای نگهداری در بیرون از آپارتمان در تراس یا حیاط می‌باشد که البته بهتره از سرمای شدید زمستان در امان نگه داشته شود. رطوبت مورد نیاز رو در فصل گرما باید تأمین کنید. در اواخر پاییز و اوایل بهار گل می‌دهد و مجدد در زمستان برگها از بین می‌رود و در شروع بهار با تعویض خاک گیاه مجدد احیا می‌شود و از اواخر زمستان بعد از تعویض خاک کود ٢٠/٢٠/٢٠ هر دو هفته یکبار تا زمان گلدهی باید داده شود و در زمان شروع گلدهی تا پایان سال قطع شود. در صورت آبیاری زیاد قارچ گرفته و باعث پوسیدگی می‌شود و اکثراً بیماری رو از خاک می‌گیرند و به همین دلیل یکبار در هنگام تعویض خاک نیاز به آبیاری با سم کاربندازیم برای ایمن شدن بستر دارد و یکبار هم در اواخر تابستان. نگهداری آلبوکا نحوه کاشت بذر آلبوکا :
خاک مناسب برای آلبوکا خاک شنی است. بذر برای سبز شدن احتیاج به نور دارد. بنابراین آنرا درون خاک نمی کاریم بلکه روی خاک می ریزیم و با یک لایه نازک سنگریزه درشت بذر را می پوشانیم.
آب را بر روی گلدانمان اسپری می کنیم تا خاک گلدان و بذرمان به طور کامل مرطوب شود و بعد روی گلدانمان را با نایلون می پوشانیم تا رطوبتبذرها حفظ شود. گلدان را در جای پرنور و تقریبا سرد قرار می دهیم.
دمای مناسب برای سبز شدن بذرها حدود 22درجه سانتیگراد می باشد. مرتب چک می کنیم تا رطوبت گلدانمان از بین نرفته باشد و در صورت لزوم دوباره با آب روی آنرا مرطوب می کنیم به روش اسپری کردن.
حدود 30تا90 روز سبز شدن بذرها طول میکشد.
 

دیدگاه شما

کافی

1 سال قبل

سلام خسته نباشید آیا شما گل آلبوکارو دارید.منظورم بذرش نیست خود گل هستش. با سپاس فراوان.

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام فعلا خیر متاسفانه

دریچه کولر

4 سال قبل

با سلام برای کاشت بذر از نور مصنوعی میشه استفاده کرد؟

امیر

1 سال قبل

سلام بله دوست عزیز اما کاشت توصیه نمیشود چون جوانه زنی بذر ها یکم سخت هست

محمد

4 سال قبل

باسلام، ممنون از اطلاعاتتون، شما بذر آلبوکا را دارید؟