نماتانتوس

معرفی گیاه نماتانتوس

نماتانتوس

نام  فارسی: نماتانتوس
خاستگاه: برزیل، گواتمالا، کاستاریکا
نام انگلیسی:
goldfish plant
نام علمی: Nematanthus gregarius
خانواده: Gesneriaceae
نامهای دیگر: گل کریسمس

توضیحات:

نماتانتوس با تام علمی “Nematanthus gregarius” از خانواده گل های بنفشه آفریقایی است. جالب است بدانید که گل نماتانتوس دارای برگ های گوشتی است و به همین دلیل نیاز به آبیاری کمی دارد نحوه رسیدگی و نگهداری به این گیاه در خانه های آپارتمانی بسیار راحت بوده و شاید یکی از دلایلی مهم در محبوبیت این گیاه در میان گل‌های آپارتمانی همین امر باشد.

گل کریسمس

نیازهای گل نماتانتوس

آبیاری: چنین گل هایی که دارای برق و حالت چرمی بر روی برگ های خود دارند، در مقابل کم آبی مقاومت بوده و به میزان آبیاری کمی نیاز دارد  و تنها دلیل آن وجود برگ های گوشتی است.. پس آبیاری این گیاه را زمانی انجام دهید که خاک آن کاملا خشک باشد، آب را نیز به قدری به گیاه بدهید که از زهکش پایین گلدان خارج شود.

نور: این گل به مانند دیگر اعضای گل بنفشه نیاز به نور زیاد برای رشد دارد. دقیقا به مانند گل کوهلریا بهتر است در کنار پنجره جنوبی گذاشته شود.

دما: این گیاه علاقه ای شدید به هوای خنک دارد، از این رو گلدهی گیاه فقط در هوای خنک و پاییز انجام می شود. از این رو گیاه را در هوایی یکسان و گرم قرار ندهید. بهترین جا برای قرار دادن گیاه داخل راهرو، تراس و یا پشت پنجره بوده که گردش روز و شب و خنکای هوا را حس کند. توجه داشته باشید در فصول سرد و یخبندان گیاه به هیچ عنوان در فضای باز قرار نگیرد، زیرا احتمال یخ زدگی و از بین رفتن آن را در بر خواهد داشت.

خاک: بهترین خاک برای این گیاه همان خاک کاکتوس می باشد، زیرا جذب بالایی از رطوبت نداشته و دارای زهکشی مناسبی نیز می باشد. از خاک بنفشه آفریقایی با درصد پرلیت درشت بیشتری نیز می توانید بهره بگیرید.

کوددهی: این گیاه در فصل تیر و مرداد در خواب فرو رفته و نیاز کمتری به کود دهی دارد، از این رو از اواخر تابستان، یک هفته در میان شروع به دادن کودهای کامل گلدهی با فسفر بنفشه آفریقایی کنید، زمانی که گل ها درآمد کود دهی را به ماهی یکبار کاهش دهید.

گل نماتانتوس

هرس: بهترین زمان برای هرس نماتانتوس فط تابستان می باشد. شاخ و برگ آنرا هرس کنید تا در اواخر تابستان به گلدهی برسد.

تکثیر: تکثیر این گیاه به سادگی انجام شده و برای آن سه راه پیش رو دارید، می توانید در قدم اول یکی از برگها را کنده و داخل خاک بنفشه آفریقایی کنید و روی آن را یک نایلون بکشید تا رطوبت آن حفظ گردد، پس از آن گلدان را در هوایی خنک قرار داده و منتظر برای ریشه دهی بمانید، در تکثیر دقت داشته باشید که خاک باید حتما دارای پیت ماس باشد.

راه دوم به این شکل است که ده سانت از ریشه سال جاری را زده و مستقیما داخل خاک فرو کنید و منتظر ریشه دادن بمانید، راه سوم این است که یکی از ساقه ها را بدون جدا کردن خم کرده و داخل خاک فرو کنید و پس از آن منتظر ریشه دهی بمانید و پس از ریشه زدن ساقه اصلی را جدا کنید.

آفات: این گل سوژه مورد علاقه برای شپشک ها می باشد و راه مبارزه با آنها استفاده از اسپری کونفیدور می باشد، در طول نگهداری از گیاه اگر رطوبت محیط را بالا نگه دارید تا کنه ها و شپشک ها به آن آسیبی وارد نمی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *