تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل پامچال

نام  فارسی: پامچال
خاستگاه: کوه های گرمسیری در اتیوپی ، اندونزی و گینه نو و مناطق معتدل جنوب آمریکا
نام انگلیسی:
Primrose
نام علمی: PRIMULA HORTENSIS
خانواده:       PRIMULACEAE  – پامچال
تعداد گونه: ۴۰۰ الی ۵۰۰
نام دیگر: پریمولا

توضیحات:

گل پامچال با نام علمی “Primula Hortensis” دارای ۴۰۰-۵۰۰ گونه مختلف بوده و از آنجایی که فصل گل دهی آن، بهار است در ایران به گل نوروزی معروف است.. بسیاری از گونه ها ی آن برای مصارف زینتی افزایش یافته اند. این گل بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی ، از جنوب به کوه های گرمسیری در اتیوپی ، اندونزی و گینه نو و مناطق معتدل در جنوب آمریکا است.

از انواع معروف آن می توان به پامچال چینی، پامچال گوشی، پامچال گل درشت، پامچال باغی، پامچال زرد و پامچال سرما دوست اشاره کرد. همچنین چند گونه بومی در ایران دارد از جمله آن ها پامچال لرستانی و پامچال هفت رنگ هستند.

پامچال گیاهی زودرس، بهاره و چندساله است اما به دلیل کاهش کیفیت گل ها در سال های بعد در سطح تجاری به صورت گیاهی یک ساله پرورش داده می شود اما در محیط طبیعی خود یا در باغچه به صورت گیاهی دائمی و چند ساله رشد می کند.

گل ها منفرد، درشت، فشرده و در وسط برگ ها به رنگ زرد، صورتی، سفید، آبی، قرمز، ارغوانی، قرمز مسی، زرد با لکه نارنجی است و در برخی گونه ها گل ها معطرند در صورت مدیریت خوب و توجه کافی تمام طول سال گل دارد . البته توجه کنید برای داشتن گل مداوم باید گل و برگ های خشکیده را جدا کنید.

پامچال در رویشگاههای اصلی اش به طور خودرو در مناطق کوهستانی و مرطوب و نقاط صخره ای رشد می کند. بسیار مناسب باغچه هایی است که با سنگ تزیین شده اند.

پامچال گیاهی مقاوم به سرما و جابجایی ودر واقع گیاهی  نشائی است در صورتی که قصد خرید نشاء آماده دارید و مقصودتان انتقال آن به باغچه است، بهتر است پامچالهایی را انتخاب کنید که فقط یک ماه از عمرشان گذشته و سه یا چهار سانتی متر رشد کرده اند.

پامچال در گلخانه های سرد که درجه حرارتش معادل ده درجه سانتی گراد باشد، تولید جوانه های گل نموده و در این صورت در زمستان به گل می نشیند. هر قدر که بعد از تشکیل غنچه ها هوا گرمتر شود گلهایش زودتر باز می شوند.

پریمولا

نیازهای گل پامچال

دما: پامچال به سرما مقاوم است ولی دمای مناسب برای رشد آن به طور متوسط ۱۵-۱۲ است. آنها را تا زمانی که ۳ تا ۴ جوانه گل دیده شود در دمای ۵ تا ۷ درجه پرورش می دهند و زمانی که جوانه های گل دیده شدند (دی- اسفند)، می توان در دمای ۱۳درجه پیش رس کرد.

آب و هوای خنک را بسیار دوست دارد و دمای هوا را تا ۲۶ درجه می تواند تحمل کند و گرما که زیاد شود کم کم گلها و برگهای خود را از دست می دهد.

مدت پیش رس کردن به طور معمول بین ۲ تا ۴ هفته است. اگر این عمل پیش از نمایان شدن جوانه های گل انجام شود به تشکیل گل های ضعیف و برگ های زیاد می انجامد. پیش رس کردن در دمای بالاتر از ۱۳ درجه باعث بلند و ضعیف شدن ساقه گل می شود. به طور کلی برای گل دهی به دمای کم نیاز دارد و دمای بالا از گل دهی جلوگیری می کند.

آبیاریآبیاری این گیاه خیلی زیاد است. به گونه ای که هیچ گاه نباید اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.

نور: گل پامچال نور کامل و غیر مستقیم نیاز دارد و محیط نیم سایه با نور کافی بسیار مناسب است؛ البته در زمستان چون نور پخش و کم است باید ۲ تا ۶ ساعت نور مستقیم دریافت کند ولی بیشتر نه چون گیاهی روز کوتاه است و روز بلند و نور زیاد و شدید مانع گل دهی آن می شود. نور خیلی کم هم ضرر دارد و باعث ریزش گل، عدم شکوفایی غنچه ها و رنگ پریدگی کلی گیاه می شود.

رطوبت: نیاز آبی این گیاه بالاست و هرگز نباید خاک گلدان خشک شود. از نظر رطوبت نسبی، گیاه به رطوبت بالا (۹۰-۷- درصد) نیاز دارد.

خاک و کود: بهترین خاک برای پامچال خاک سبک، غنی، با تهویه و زهکش مناسب و مرطوب نه خیس نیاز دارد و به خاک آهکی و قلیایی حساس است.

ترکیب مناسب خاک می تواند ۱) خاک باغچه + خاکبرگ پوسیده + پیت ماس  ۲) خاک باغچه + خاکبرگ + پیت ماس + کود دامی پوسیده + پرلایت + کوکوپیت باشد.

تعویض گلدان بعد از فصل گل دهی انجام گیرد. به نیتروژن، فسفر، یتاسیم و آهن نیاز دارد و در فصل رشد هر ماه یکبار با کود مایع کودهی انجام دهید. البته در شرایط آبیاری زیاد خیلی زود دچار کمبود منگنز می شود و باید از ریزمغذی ها همراه با کود اصلی استفاده کرد.

پامچال

تکثیر گل پامچال

تکثیر این گیاه به ۲ صورت انجام می‌شود: ۱- بذر ۲- تقسیم بوته

۱- بذر: در مورد روش اول می‌توان گفت قبل از کشت، گلدان‌ها را از خاک غنی از شن خاکبرگ و کود‌های گیاهی پر کرده و دانه‌ها را در عمق ۵ میلیمتری خاک بکارید. بوته این گیاه را در اوایل پاییز در گلدان بکارید، گل پامچال برای رشد نیازمند رطوبت و درجه حرارت خنک است.

گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. ph مناسب خاک برای رشد گیاه ۶.۵ است. خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد، برای زه‌ کشی بهتر است در کف گلدان ۲ یا ۳ سوراخ ایجاد کنید. آبیاری گیاه باید حداقل ۳ بار در هفته انجام گیرد و خاک گلدان قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد.

توجه شود که بذر گیاه پامچال به سرعت به خواب می‌رود و قوه نامیه (قدرت جوانه‌زنی‌ و به وجود آمدن گیاه از بذر) خود را از دست می‌دهد، پس تکثیر به روش بذر روش مناسبی برای تکثیر این گیاه نیست.

۲- تقسیم بوته: در روش دوم که تقسیم بوته نام داشت، گیاه را از درون گلدان خارج کرده و ریشه‌های آن را تقسیم می‌کنند و در گلدان‌های جداگانه می‌کارند که این کار بسیار متداول است. برای انجام این کار، گلدان را آبیاری کرده تا خاک و ریشه‌های گیاه به طور کامل خیس شوند، سپس گیاه را از درون گلدان بیرون کشیده و با استفاده از دست و اگر لازم بود چاقو، ریشه‌ها را به تعداد دلخواه تقسیم می‌کنیم و در گلدان‌های جدید می‌گذاریم.

شرایط گلدان‌ها برای تکثیر گل پامچال به روش تقسیم بوته همانند گلدان‌هایی می‌باشد که بذر در آنها کاشته می‌شود، با این تفاوت که گلدانی که بوته تقسیم شده در آن است به نسبت آبیاری و مواد غذایی مقداری نیاز بیشتری دارد.

آفات و مشکلات خاص: مشکلات متعددی مانند زردی، سوختگی حاشیه برگ ها و سوختگی می تواند در اثر آبیاری بیش از حد، PHبالا (کلروز آهن)، و کمبود منیزیم ایجاد شود. سمیت آمونیوم، نیتروژن زیادی . EC  بالا می تواند منجر به آسیب دیدگی ریشه و نیز مشکلات برگی شود. برگ های بزرگتر از حد، در اثر نیتروژن زیادی یا دمای بالا ایجاد می شود.

اگر برگ ها بیش از اندازه بزرگ شوند، یا بر اثر نیتروژن زیاد است و یا دمای بالای هوا اسن و در صورتی که برگ های گیاه زرد شد، کمبود آهن علت ان است. با کود آهن تغذیه کنید.

گل پامچال هورتنسیس

خواص گیاهی گل پامچال:

• برگ های این گل درمان کننده زکام است.

• کرم کش قوی می باشد و انگل های روده را از بین می برد.

• دارای خاصیت ضدعفونی کننده می باشد.

• دمنوش پامچال مسکن میگرن است.

• حالت تهوع را برطرف می کند.

• در درمان کوفتگی ها از کمپرس گل پامچال استفاده می کنند.

 

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • باسلام ممنون از مطالب عالیتون
    میخواستم بدونم آیا بذر پامجال برای رشد نیاز به سرمادهی اولیه داره؟
    آیا میشه براحتی در منزل گل پامچال تولید کرد از طریق بذر؟