مهمترین نکات در آبیاری گیاهان
  • آموزش و مقالات
  • گلها
  • آبیاری

مهمترین نکات در آبیاری گیاهان

آبیاری گیاهان گیاهان زینتی خانگی موجود در منزل آنچنان که باید شاداب نیستند، یکی از عوامل این بی طراوتی را باید در عدم اطلاع از نیاز آبی گیاهان به عنوان یکی از اساسی‌ترین عوامل موثر در بقا و رشد و به عنوان مهمترین ترکیبی که حدود 90 درصد از وزن گیاه را تشکیل می‌دهد جست و جو کرد.


نکاتی که درباره آبیاری گیاهان خانگی باید دانست

1- نیاز آبی گیاه خانگی را از فروشنده گل و گیاه سوال کنید، در منابع و مواخذ با روش اصولی ان آشنا شوید و به جمله‌ای هفته ای یک بار یا هفته ای دوبار به صورت تقریبی اکتفا نکنید، چون نیاز آبی با درجه حرارت و رطوبت و فصل رشد و استراحت رابطه نزدیک دارد.
2- در صورتی که از گیاه به عنوان سبد آویز استفاده می‌نمایید، ارتفاع سبد به آن میزان انتخاب کنید که بتوانید رطوبت خاک گلدان را مرتباً بازدید نمایید.
3- خاک گلدان را مرتباً بازدید کرده و با انگشت یا فرو نمودن یک مداد به داخل خاک و آزمایش میزان چسبندگی آن رطوبت را اندازه‌گیری نمایید.
4- فصل رشد و استراحت و درجه حرارت و رطوبت محیط را دقیقاً مدنظر داشته باشید.

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


5- در هنگام آبیاری دقت کنید که برگ‌های گیاه مخصوصا گیاهانی مانند آناناس که قاعده برگی همگی در یک نقطه به هم می‌رسند خیس نگردد، در غیر این صورت پوسیدگی برگ‌ها را به دنبال دارد. در صورت خیس شدن برگ‌ها با تکان دادن آنها پس از آبیاری قطرات آب را از آنها دور کنید.
6- آب زیادی باید حداکثر پس از 15 دقیقه در زیر گلدان جمع شود، در صورت عدم خروج و یا تاخیر در آن باید زهکش‌ها را بازدید نمود.
7- در صورت تشنگی مفرط گیاه و خشکی شدید خاک و در صورتی که برگ‌ها در مقابل خیس شدن مقاومت دارند، بهتر است گلدان را به مدت ربع ساعت درون تشت و یا سطل پر از آب قرار داد، سپس گیاه را خارج نمود تا آب اضافی از طریق زهکش دفع گردد، در این حالت آبیاری توام با غبارپاشی تجویز می‌گردد.
8- در صورت عدم مقاومت برگ‌های گیاه در برابر غرق شدن در آب، آبیاری گلدان با پر کردن زیرگلدانی و جذب تدریجی آب از طریق انتهای گلدان تجویز می‌گردد. بدیهی است پس از سیراب شدن گیاه، آب اضافی را از زیرگلدانی باید خارج نمود، مگر اینکه زیرگلدانی دارای سنگریزه بوده و ته گلدان هیچ گونه ارتباطی با آب نداشته باشد.

9- گلدان سفالی و نو را قبل از کاشت در آنها به مدت 15 دقیقه در آب بخوابانید وگرنه به میزان زیادی از آب آبیاری و رطوبت خاک قبل از اینکه نیاز آبی گیاه را برطرف نماید جذب خواهد شد.

بیشتر بخوانید  : 10 گیاه مقاوم که به یکبار آبیاری در ماه نیاز دارند.

10- با شروع فصل پاییز اکثر گیاهان به استراحت نسبی رفته و نیاز کمتری به آب دارند و در بعضی از گیاهان ریزوم دار پس از ریزش برگ‌ها باید آبیاری آنها متوقف گردد.
11- آبیاری با آب سرد باعث ایجاد شوک در گیاه می‌گردد همیشه با آب ولرم آبیاری نمایید.
12- بعضی از گیاهان حتی نسبت به املاح موجود در آب آبیاری هم حساس هستند، در صورت امکان از آب باران ذخیره شده و یا آب جوشیده سرد شده استفاده نمایید.
13- از کاشت گیاهانی که نیاز آبی آنها با بقیه گیاهان تفاوت چشمگیر دارد به صورت گروهی و درون گلدان‌های بزرگ پرهیز نمایید. در صورت نیاز یا اجبار گیاه را با گلدان خود درون گلدان بزرگ‌تر کاشت نمایید، تا آبیار آن به صورت مجزا صورت گیرد. 14- جهت پخش بهتر آب سطح خاک گلدان را با گیاهان پوششی دارای ریشه‌های سطحی بپوشانید.  

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

گزارش اشکال در سایت