ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

آیا در نگهداری از گیاهان خانگی شانسی ندارید یا دوست دارید یک گیاه جدید داشته باشید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم یک گیاه هوازی را امتحان کنید. این گیاهان استوایی احتیاجی به خاک گلدان ندارند و به حداقل مراقبت نیاز دارند. بر روی برگ این گیاهان مویک و کرک های کوچکی می باشد که از طریق آن ها آب و مواد غذایی را مستقیما از هوا جذب می کنند و حتی مانع از آفتاب سوختگی گیاه می شوند. ریشه این گیاهان تنها برای چسبیدن استفاده می شوند و آب و مواد مغذی را مانند گیاهان زمینی جذب نمی کنند.

تزئینات با استفاده از گیاهان هوازی

گیاهان هوازی برای پروژه های هنری، زندگی فضایی کوچک و ساخت تراریوم ها بسیار مناسب هستند. آن ها را می توان داخل صدف ها، داخل شکاف تکه های چوب، بطری های شیشه ای و سبدهای سیمی قرار داد و یا ریشه آن ها را به سنگ یا چوب چسباند. آن ها همراهان خوبی برای گل ارکیده، کاکتوس و بروملیا می باشند. می توان آن ها را روی هر سطحی مانند لبه پنجره یا طاقچه آفتابی قرار داد و یا حتی در جایی آویزان کرد.

شرایط نگهداری از گیاهان هوازی:

نور و درجه حرارت:

همه گیاهان هوازی از مناطق استوایی می آیند که در این مناطق سرما و یخبندان هرگز اتفاق نمی افتد. بنابراین باید آن ها را در محیط هایی با دمای مناسب نگهداری کنید که بهترین دما برای زیست گیاهان هوازی بین ۲۵ الی ۳۲ درجه سلسیوس می باشد. از قرار دادن این گیاهان در نزدیکی دریچه های تهویه هوا و پنجره های سرد زمستانی پرهیز کنید.

گیاهان هوازی حداقل با چند ساعت نور غیر مستقیم خورشید بهترین رشد را خواهند داشت. قرار دادن در فاصله ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر از پنجره شرقی یا غربی و یا زیر یک منبع نور مصنوعی به فاصله ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر ایده آل می باشد. اگر آن ها را به خوبی آبیاری کنید می توانند به مدت بیشتر و طولانی تر در معرض نور خورشید قرار بگیرند. از قرار دادن در مکان های کم نور اجتناب کنید.

آبیاری و کوددهی:

ظاهر برگ های گیاهان هوازی می توانند به شما نشانه هایی در مورد نحوه مراقبت از آن ها بدهند.
برگ های فازی با پوشش پر مانند، سفید، نقره ای رنگ و گرد و خاکی نوعی از گیاهان هوازی را نشان می دهند که از مناطقی با آب و هوای آفتابی و خشک که بارندگی کمتر است، می آیند. آن ها در هنگام بارندگی حداکثر آب را در خود جمع می کنند و آن را برای استفاده در طول دوره های خشک نگه می دارند. آن ها فقط یک یا دوبار در هفته به آبیاری نیاز دارند و می توانند نور خورشید بیشتری را تحمل کنند. 
برگ های براق و جلادار نوعی از گیاهان هوازی را نشان می دهند که از مناطقی سایه دار، باران های مرطوب و جنگل های ابری می آیند که آب فراوان است. آن ها نیاز کمتری به خشک شدن و نور خورشید دارند و به آبیاری بیشتری احتیاج دارند.
بهترین راه برای پرورش گیاهان هوازی به گیاه، موقعیت آن و تنظیمات خودتان بستگی دارد. برای آبیاری از آب دستگاه تصفیه و یا آب جوشیده سرد، که با دمای هوای اتاق هم دما شده باشد، استفاده کنید.

روش مناسب برای آبیاری گیاهانتان را انتخاب کنید:

اسپری کردن برای گیاهان داخل حباب ها یا ویترین ها و برای افرادی که هر روز با گیاهانشان تعامل دارند مناسب است. هفته ای ۳ الی ۷ بار بسته به نوع گیاه اسپری کنید و سعی کنید تمام سطوح را مرطوب کنید.

غوطه ور کردن در آب برای گیاهانی مناسب است که به چوب متصل هستند و یا آزادند همچنین آن هایی که برگ های بسیار متراکم و مجعد دارند به طوری که به سختی می توان آن ها را غبارگیری کرد. تمام گیاه را در یک ظرف آب یا تنگ ماهی آب شیرین فرو کنید یا زیر شیر آب قرار دهید. از این روش دو تا چهار بار در هفته برای گیاهانی که به رطوبت بیشتری احتیاج دارند و هفته ای یک بار برای گیاهانی که به خشکی بیشتری احتیاج دارند استفاده کنید.

خیساندن باعث احیای گیاهان خشک می شود. کل گیاه را به مدت ۱ تا ۳ ساعت به صورت وارونه در آب قرار دهید. از این روش یکبار در هفته یا بعد از یک دوره فراموشی استفاده کنید.

بعد از آبیاری گیاه را خوب تکان دهید تا آب اضافی در مرکز باقی نماند. اجازه دهید گیاهان در یک محل با تهویه خوب خشک شوند تا مرطوب باقی نمانند. اغلب آن ها در مکان هایی با تهویه مطبوع، آب و هوای گرم و آب و هوای بیابانی به آب بیشتر و در آب و هوای سرد و ابری به آب کمتری نیاز دارند.

نکته: زمان کاشت از قرار دادن آن ها در خزه جلوگیری کنید چرا که رطوبت را در خود نگه می دارد و ممکن است موجب پوسیدگی گیاهان هوازی شود.

گیاهان هوازی را یک یا دوبار در ماه با کود ارکید محلول در آب یا کود تیلاندسیا طبق دستورالعمل روی بسته بندی کود دهی کنید. برای کود دادن به گیاهان هوازی از روش اسپری کردن یا فرو کردن در محلول استفاده کنید. این کودهای مخصوص شامل نیتروژن اوره نمی باشند چرا که گیاهان هوازی نمی توانند از آن استفاده کنند.

نکته: اگر گیاه شما خیلی خشک است ابتدا آن را خیس کنید سپس روز بعد به آن کود بدهید.

اگر این نوشته مورد توجه شما واقع شده است، توصیه می کنیم مقاله تیلاندسیا گیاهی هوازی و بی دردسر را نیز مطالعه نمایید.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور