اطلاعیه: خرید بالای 4۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

ریحان یا نازبو

نحوه کاشت و خواص دارویی ریحان یا نازبو

ریحان یا نازبو به دلیل رایحه خوشایند و خواص درمانی خود طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد. رشد ریحان آسان است و از گیاهانی است که در خانه هم به سادگی رشد می کند تا به صورت تازه مصرف شود. همچنین نازبو می‌تواند در گلدان‌های کوچک، بخشی از بالکن یا حیاط خانه‌تان را اشغال کرده و به این گونه از زندگی سالم شما پشتیبانی نماید.

نام  فارسی: ریحان – نازبو
خاستگاه: هند
نام انگلیسی: basil
نام علمی: Ocimum basilicum
خانواده:   LAMIACEAE  – نعناعیان
نامهای دیگر: sweet basil

مشخصات:

نازبو با نام علمی “Ocimum basilicum”گیاهی یکساله و علفی از تیره نعناع است که به عنوان گیاهی دارویی، ادویه ای و همچنین به عنوان سبزی تازه استفاده می شود.  دو نوع ریحان وجود که یک نوع آن برگ های سبز و نازکی دارد و نوع دیگر برگ های بنفش رنگ دارد.

این گیاه بومی هند است. این گیاه هیچ گونه ترشح زیان آوری ندارد و تمام بخش های آن مثل برگ ، گل و حتی ساقه آن بسیار معطر و خوشبو است. از این رو در تمام دنیا به عنوان یک طعم دهنده و عطر دهنده به غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

نام دیگر ریحان، “نازبو” است که معادل فارسی آن است.

نازبو

انواع ریحان

سبز-زرد یا دارچین که بوی شبیه ادویه شیرین دارد و دارای گل های زیبا و معطر می باشد.  (خرید بذر ریحان دارچینی)

لیمویی که بویی شبیه مرکبات دارد. (خرید بذر ریحان لیمویی

بنفش که عطر و طعم بسیار خوبی دارد و گاهی اوقات برای دکوراسیون در خانه ، از این نوع ریحان استفاده می شود.(خرید بذر ریحان بنفش)

 چندساله که هر سال بدون کاشت مجدد، رشد می کند. در حالی که گونه های دیگر یک ساله هستند.

 یونانی که رشد مشکل تری دارد ولی بوته آن قوی تر هستند و ماندگاری خوبی دارد.

همچنین بذر ریحان های محلی، بذر ریحان مقدس تایلندی کاپرائو، بذر ریحان ایتالیایی گنووس را می توانید از فروشگاه نازبو تهیه نمایید.

آموزش کاشت ریحان در خانه

اگر در یک جای سرد زندگی می کنید چهار تا شش هفته قبل از آخرین سرما، گیاه را در یک جای گرم نشاء کنید و بعد آن ها را به زمین منتقل کنید، زیرا این گیاه برای رشد به آب و هوای گرم نیاز دارد، البته این کار برای کاشت در سطوح کوچک انجام می شود. اگر در یک جای گرم زندگی می کنید می توانید دانه ها را مستقیما در زمین بکارید، به این صورت که بعد از آخرین سرمای منطقه دانه ها را در زمین بکارید.

خاکی که گیاه نازبو در آن کاشته می شود باید حاصلخیز باشد و زهکشی خوبی داشته باشد. بذر ریحان را باید در عمق 0/5 سانتی متری کاشت و فاصله بوته ها باید 15 سانتی متر باشد. زمانی که گیاه جوانه زد، اجازه ندهید خاک خشک شود و هر روز آبیاری انجام دهید.

اگر گیاه نازبو را در گلدان می کارید بعد از این که جوانه زد و چند سانتی متر بلند شد به صورتی که برگ حقیقی در آن شکل گرفت، آن را به گلدان بزرگتر منتقل کنید. خاک را مرطوب نگه دارید ولی به گونه ای که خیس نشود. هر روز صبح به ریحانها آب بدهید. گلی که در نوک گیاه رشد می کند را قطع کنید.

هنگامی که گل را قطع می کنید، دو برگ پایینی گل را هم قطع کنید. اگر گل قطع نشود در طعم گیاه تغییر ایجاد می کند و همچنین گیاه دراز و باریک می شود.

برداشت ریحان

گیاه نازبو را معمولا در اوایل تابستان برداشت می کنند و در اواخر تابستان و اواسط پاییز مجددا می توان آن را برداشت کرد. ریحان باید با فاصله چند سانتی متری (5 تا 7 سانتی متر) از سطح زمین چیده شود. برگ های بالایی ریحان را بچینید و برگ های پایینی را قطع نکنید، زیرا این کار باعث پرپشت شدن برگ های آن می شود.

خواص ریحان برای پوست

فواید و خواص گل ریحان :

1- ریحان، آرامش دهنده ی اعصاب است و برای درمان سردردهای عصبی بسیار مؤثر است. اگر 20 تا 50 گرم ساقه ی ریحان که دارای برگ و گل است را در یک لیتر آب جوش بریزید و 12 دقیقه دم کنید . سپس آن را صاف و شیرین نمایید و پس از هر غذا 1 فنجان بنوشید که غم و اندوه و افسردگی را برطرف می کند.

2- این گیاه نشاط آور است. دم کرده ی 50 گرم ریحان که شیرین شده باشد پس از هر غذا برای معالجه ی سردردهای یک طرفه (میگرن ) و سردردهای عصبی مفید است . حتی استنشاق بوی ریحان له کرده سردردهای ناشی از سفر را برطرف می کند.

3- دم کرده ی 50 گرم نازبو که با عسل شیرین شده باشد برای برطرف کردن گلودرد و آنژین مؤثر است. برای درمان آسم نیز می توان جوشانده ی غلیظی از ریحان تهیه کرد و روزی چند مرتبه دهان را با آن شستشو داد. جوشانده ی سرد آن نیز تب بر است. پس در بیماری های تورمی گلو و سرما خوردگی حتماً از ریحان استفاده کنید.

4- دانه ی این گیاه نیز به علت داشتن لعاب فراوان نرم کننده است و در رفع ورم کلیه و ترشحات زنانگی مفید است.

5- این گیاه ضد دل پیچه است ، پس چه خوب است افرادی که دستگاه گوارش حساس دارند و سریع نفخ می کنند با غذا ریحان مصرف کنند.

6- این گیاه در درمان اسهال هم مؤثر است . خوردن تخم بو داده ی ریحان برای درمان اسهال اثر شفا بخش دارد.

7- جوشانده ی نازبو گرفتگی دستگاه گوارش را رفع می کند و ضد تهوع و استفراغ است.

خواص ریحان برای پوست :

قرار دادن خمیری از برگ‌های نازبو بر روی نقطه آسیب دیده می‌تواند به درمان اختلالات مختلف پوستی همچون، لکودرما، خارش، جوش‌های پوستی و یا عرق سوز شدن پوست کمک کند. شست و شوی صورت و یا ناحیه دارای مشکل با مخلوط آب و آب ریحان به از بین رفتن عفونت‌های رایج پوستی کمک می‌کند.

فواید دانه ریحان

از مهمترین خواص تخم ریحان، خاصیت ضد نفخ این دانه است که به رفع مشکلات و ناراحتیهای ناشی از نفخ شکم، گرفتگی عضلات شکم، سوء هاضمه و یبوست کمک می کند. از دانههای نازبو در بسیاری مناطق دنیا برای تهیه نوشیدنی استفاده می شود.

محصولات فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.