تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

پرورش کیوی از طریق بذر یک پروژه سرگرم کننده است که علاوه بر داشتن یک میوه پرخاصیت به شما یک گیاه زینتی زیبا نیز می دهد. کیوی، میوه درخت تاک چوبی و بزرگی است که در آب و هوای معتدل رشد می کند. کاشت کیوی در داخل خانه بسیار راحت تر از بیرون است، چرا که به آسانی می توانید شرایط مناسب رشدش را فراهم کنید. پرورش این گیاه تاکستانی مشکلی برای شما ایجاد نمی کند مشروط بر اینکه دانش کافی در مورد چگونگی پرورش آن داشته باشید.

کاشت درختان میوه

نحوه کاشت کیوی

کیوی را می توان از راه های گوناگونی تکثیر کرد: کاشت بذر، کاشت نهال‌های کیوی و تکثیر به روش قلمه از جمله این راه هاست.

برای کاشت کیوی از طریق بذر اول باید نوع کیوی را انتخاب کنید. گونه های مختلفی از کیوی وجود دارد که شرایط نگهداری آن ها کمی با هم متفاوت است. این تفاوت ها هر چند جزئی هستند اما دانستن آنها برای رشد سالم و مناسب گیاه ضروری است.

کیوی معمولی، این نوع کیوی که در بیشتر مغازه ها وجود دارد پوستی ضخیم، کرکی و قهوه‌ای رنگ دارد. این کیوی در مناطقی که دمای هوا در زمستان ۱۷- تا ۱- درجه سانتی گراد است به خوبی رشد می‌کند.

کیوی طلایی، این میوه از خانواده‌ی کیوی معمولی است اما شیرین تر و ظریف تر می باشد، کرک کم‌تری دارد و رنگش زردتر است. این کیوی در مناطقی که دارای زمستانی با دمای حدود ۱- تا ۱۲- درجه‌ی سانتی‌گراد است بهترین رشد را دارد.

کیوی بری یا کیوی هاردی، این میوه در مقایسه با کیوی معمولی و طلایی بسیار کوچکتر است و یک پوسته‌ی نازک و ظریف‌تر دارد. همان گونه که از اسمش مشخص است این نوع کیوی بیشترین مقاومت سرما را دارد و در مناطقی با زمستان سخت می‌تواند رشد کند. این گونه نسبت به سایر گونه‌ها که چندین سال برای بالغ شدن زمان می‌برند گاهی اوقات پس از یک فصل رشد قادر به تولید میوه است.

کاشت درختان میوه

تهیه بذر کیوی

شرایط تهیه یک بذر مرغوب این است که میوه آن کاملا رسیده باشد، برای این منظور میوه باید در دمای بالای ۱۲ درجه قرار داده شود تا نرم شده و بذر کاملا از میوه جدا گردد. بعد از آن که بذر گیری انجام شد بهتر است با آب شست و شو و با قارچکش ها ضدعفونی شود. علاوه بر این می‌توانید بذر انواع مختلف این میوه را از فروشگاه‌های مخصوص تهیه کنید.

جوانه زنی بذرهای کیوی

برای آن که دانه‌های کیوی جوانه زده و آماده کاشته شدن در گلدان شوند، بذرها را در یک حوله کاغذی مرطوب در کیسه‌ی پلاستیکی گذاشته و در یک مکان گرم قرار دهید. بذرها را هر روز تا زمانی که جوانه می‌زنند بررسی کنید. اگر متوجه شدید که حوله‌ی کاغذی قبل از جوانه زدنِ بذرها خشک شده است دوباره آن را مرطوب کنید زیرا بذرها برای جوانه زدن به محیط مرطوب نیاز دارند.

کاشت درختان میوه

کاشت بذرهای جوانه زده کیوی

در این مرحله از کاشت کیوی در گلدان، باید گلدان مورد نظر خود را آماده کاشت بذر‌ها کنید. برای زه کشی کف گلدان می‌توانید از مقداری ذغال یا سنگریزه استفاده کنید. همچنین برای خاک آن می‌توانید خاک‌هایی سبک مانند کمپوست و خاک برگ را به کار ببرید. خاک گلدان را مرطوب کنید و هر ۳-۴ بذر را با فاصله روی خاک قرار دهید. سپس با لایه‌ای نازک از خاک آن ها را بپوشانید.

گلدان را در یک مکان پر نور مثل پشت پنجره قرار دهید تا نور آفتاب را کاملا دریافت کنند. برای آبیاری گلدان بهتر است به آرامی با اسپری آبیاری کنید که دانه ها جا به جا نشوند.

انتقال نهال کیوی

درختان جوان به سرمای زمستان حساس هستند به همین دلیل بسیاری از پرورش دهندگان کیوی، گیاه را طی دو سال اول در مکان مسقف نگهداری می‌کنند.  به خاطر داشته باشید به محض اینکه گیاه بزرگ تر شد آن را به یک گلدان بزرگ‌تر منتقل کنید. در این مرحله باید به گیاه کود داد.

انتقال درخت کیوی تا حد زیادی شبیه به سایر گیاهان است. تفاوت عمده این است که شما باید برای درخت به منظور حفظ ساختارش فاصله بگذارید. سپس برای هر گیاه یک گودال کمی بزرگتر از گلدانی که در آن قرار دارد حفر کنید و سپس ریشه‌ها و خاک چسبیده به آن را در این گودال قرار دهید. در نهایت گودال را با خاک پر کنید. ریشه‌ها را به هم نریزید ، مواظب باشید آسیب نبیند. اگر ریشه آسیب ببینید باعث ایجاد شوک در گیاه می‌شود.

کاشت درختان میوه

مراقبت و نگهداری از نهال کیوی

آبیاری: یکی از مهمترین عملیات های باغداری کیوی آبیاری درختان به اندازه کافی است، کیوی از جمله درختانی است که به آب فراوانی نیاز دارد اما آبیاری بیش از اندازه هم می تواند به آن آسیب بزند، به همین علت ابیاری آن در تابستان بایستی با دقت کافی انجام شود. نهال های جوان کیوی در مواقع خشک سال نسبت به خشکی هوا حساس هستند به همین علت مسئله آبیاری و حفظ رطوبت خاک برای احداث باغات کیوی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

خاک: خاک مناسب برای کاشت و رشد کیوی، خاک شنی و دارای هوموس کافی است. کیوی به علت باردهی بالا و رشد رویشی فراوان نسبت به عناصر غذایی خاک بسیار پرتوقع و پرطمع است. سیستم ریشه این درختان گستردگی زیادی دارد. به کار بردن مخلوط کود های دامی و ماسه بادی با نسبت های مساوی بهترین نتیجه را داده است.

دما: کیوی خزان دار است و به یک دوره سرمایی جهت باز شدن جوانه ها نیاز دارد، در تابستان بهتر است دمای هوا از ۴۰ درجه بیشتر نگردد اما دمای زیر صفر زمستان را می تواند تحمل کند. کیوی برای داشتن یک کشت موفق نیاز به حدوداد ۲۲۰ روز عاری از یخبندان دارد.

هرس کردن: بهتر است که سالی یک بار درخت را هرس کنید. پوسته‌های اضافی و هر شاخه‌ای که توسط داربست پشتیبانی نمی‌شود را هرس کنید. درخت کیوی وزن این شاخه‌ها را نمی‌تواند تحمل کند مگر اینکه به بالای داربست برسد. زمان مناسب برای هرس درخت ماده اواخر زمستان یعنی زمانی که درخت اصطلاحاً خواب است می‌باشد. درخت نر می‌تواند زودتر یعنی درست بعد از گل دادن، هرس شود.

شناسایی نر و ماده درخت کیوی

درخت کیوی معمولا ۴ یا ۵ سال پس از کاشت گل می‌دهد. زمانی که گل داد شما می‌توانید درخت نر را با گل‌های دارای پرچم زرد کمرنگ در وسطش شناسایی کنید. درخت ماده به جای این پرچم در مرکز گل‌هایش کلاله‌ی چسبنده و یک تخمدان سفید در پایین گل دارد. چون فقط درخت ماده کیوی تولید می‌کند شما به یک درخت نر برای گرده افشانی ۸-۹ درخت ماده احتیاج دارید. درخت‌های نر اضافی را حذف کنید و بین درخت‌های ماده فاصله‌های برابری ایجاد کنید.

کاشت درختان میوه

برداشت میوه

بعد از چند سال درختان شروع به میوه دادن می‌کنند که برای کیوی هاردی معمولا در سال اول میوه تولید می‌شود. در ابتدا ممکن است محصول کم باشد اما با گذشت سال‌ها و بالغ شدن درخت، محصولش افزایش می‌یابد. میوه‌ها معمولا بین ماه‌های شهریور تا مهر می‌رسند و باید میوه‌ را قبل از رسیدن بچینید و ادامه‌ی فرآیند رسیدنش در سردخانه انجام شود. برای بررسی آماده بودن میوه جهت چیدن، زمانی که کیوی بر روی ساقه‌ی درخت در حال تغییر رنگ است (رنگ قهوه‌ای برای کیوی‌های معمولی) به آن ضربه بزنید. راه دیگر بررسی حضور دانه‌های سیاه در میوه است.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور