نحوه کاشت درخت موز در خانه

نحوه کاشت درخت موز در خانه

در این مطلب خواهید خواند

شاید برخی گمان کنند که کاشت درخت موز کار سختی می باشد و نیاز به مهارت خاصی دارد در صورتی که این گونه نیست چرا که شما می توانید با کمی توجه و مراقبت آن را به سادگی در منزلتان پرورش دهید و صاحب یک درخت موز شوید. نکته ای که در مورد درخت موز وجود دارد این است که گونه هایی از این درخت وجود دارد که قادرند در گلدان و در محیط آپارتمانی هم به رشد خود ادامه دهند. معمولا این گونه ها تا ۳ متر رشد می کنند که اندازه ایده آلی برای محیط منزل می باشد. از مهم ترین نکات کاشت درخت موز نوری غیر مستقیم، دمای مناسب، خاکی زهکشی شده و آبیاری منظم می باشد. اگر به درخت موز علاقه مند هستید با ما همراه باشید تا با مراحل کاشت موز در خانه آشنا شوید. جهت خرید بذر میوه های کمیاب به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

مراحل کاشت درخت موز

کاشت موز از روش های مختلفی قابل انجام می باشد مانند کاشت از طریق بذر، کاشت از طریق ریزوم و کاشت از طریق پاجوش. توصیه ما به شما این است که برای کاشت درخت موز بهترین کار این است که نهال های کوچک درخت موز را انتخاب کنید زیرا کاشت موز از طریق بذر سالیان زیادی طول خواهد کشید. کاشت بذر موز چیزی حدود ۴ سال زمان می برد تا به مرحله جوانه زنی برسد.

نکته: ریزوم به ساقه‌های زیر زمینی در برخی از گیاهان گفته می‌شود. این ساقه‌های زیرزمینی دارای رشد افقی هستند و به‌عنوان اندام تکثیر رویشی عمل می‌کنند. در بسیاری از گیاهان اگر قطعه‌ای از ریزوم را جدا کنیم و بکاریم قابلیت رشد و ریشه زدن خواهد داشت.

تهیه مواد مناسب برای کاشت درخت موز

۱- خاک درخت موز باید کمی اسیدی باشد، و از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

درخت موز قادر به رشد در هر خاکی نمی باشد به خصوص اگر خاک قلیایی و آهکی باشد. بهترین خاکی که می توان برای کاشت و نگهداری درخت موز در نظر گرفت خاک هایی با حاصلخیزی بالا و اسیدی است. این خاک باید ترکیبی از پیت ماس و پرلیت و کوکوپیت باشد. پس در کل می توان گفت خاکی با قدرت زهکشی بالا می تواند بهترین خاک برای کاشت درخت موز باشد. میزان pH درخت موز باید بین ۵٫۶ تا ۶٫۵ باشد. جهت خرید کیت سنجش اسیدیته یا ph متر کلیک کنید.

۲- یک گلدان عمیق تهیه کنید.

گلدان مناسب برای کاشت درخت موز باید دارای ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر عمق داشته باشد. در زیر این گلدان ها باید یک حفره زهکشی وجود داشته باشد. هرگز درخت موز را در یک گلدان که از زهکشی خوبی برخوردار نیست نکارید. وقتی که درخت موز به اندازه ی کافی بزرگ شد، باید هر دو یا سه سال، به میزان ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر، سایز گلدان را افزایش دهید.

۳- یک پیازچه یا درخت کوچک موز تهیه کنید. 

پیازچه درخت موز، دربردارنده ریشه های درخت موز است. اگر نمی خواهید پیازچه درخت موز را خریداری کنید و آن را بکارید تا بزرگ شود و ریشه بزند، می توانید یک درخت کوچک موز را خریداری کنید. برای تهیه یک درخت مناسب برای کاشت موز باید درختی که کوچک تر است را انتخاب کنید تا در گلدان به راحتی جا شود و رشد کند ارتفاع درخت موز در شرایطی که رشد کند به ۴ متر نیز می رسد.

نحوه کاشت موز در خانه

نحوه کاشت درخت موز از طریق پیازچه

گلدان را با خاک مناسب پر کنید، سپس در وسط آن یک حفره به عمق ۷٫۵ سانتی متر ایجاد کنید. وقتی که پیازچه موز را در گلدان می کارید، باید ۲۰ درصد از بالای پیازچه، در بیرون از خاک قرار گیرد. همچنین آن را از گوشه های گلدان به اندازه ۷٫۵ سانتی متر فاصله دهید، تا ریشه های موز بتوانند به خوبی رشد کنند. تا زمانی که پیازچه درخت موز شروع به روییدن برگ نکرده است، باید ۲۰ درصد از بالای آن، بیرون از خاک باشد. به محض این که درخت موز را کاشتید، با استفاده از یک شیلنگ، به طور کامل به گیاه آب بدهید به طوری که خاک دور پیازچه درخت موز، به خوبی خیس شود. سپس گلدان درخت موز را به بیرون منتقل کنید تا آب های اضافی از طریق سوراخ های زهکشی خارج شوند. پس از آبیاری اولیه، با استفاده از یک آبپاش، همواره خاک گلدان را مرطوب نگه دارید اما آن را در آب غرق نکنید.

در زیر گلدان درخت موز، زیرگلدانی قرار ندهید، زیرا آب در آن جمع می شود و باعث ایجاد باکتری و خراب شدن ریشه موز می شود. البته با حفظ فاصله بین گلدان و زیرگلدانی می توان بنحوی عمل کرد که زمان خارج شدن آب اضافه از سوراخ های زهکش، ته گلدان در آب خارج شده قرار نگیرد. مثلا می توان چند تخته سنگ صاف در زیر گلدانی قرار داد و سپس گلدان را روی آنها قرار داد.

معرفی درخت کاکائو

کاکائو یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین خوراکی ها در جهان محسوب می شود که به دلیل خواص کاکائو و نیز طعم خاص آن، افراد زیادی و کشور های مختلفی به کاشت درخت کاکائو روی آورده اند.

معرفی درخت کاکائو و نحوه کاشت آن

کاکائو یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین خوراکی ها در جهان محسوب می شود که در بین مواد غذایی از ارزش بالایی برخوردار است. به دلیل خواص کاکائو و نیز طعم خاص آن، افراد زیادی و کشور های مختلفی به کاشت درخت کاکائو روی آورده اند.

نحوه کاشت درخت موز از طریق پاجوش

پیش از این که شروع به کاشت موز از طریق پاجوش کنیم باید بدانیم کدام پاجوش برای کاشت مناسب‌تر است؟ از این رو باید با انواع پاجوش‌ها آشنا شویم. پاجوش‌ها نسبت به محل و عمق تشکیل و نیز ارتفاع و میزان رشد برگ‌ها با یکدیگر تفاوت دارند.

۱- پاجوش‌های کوچک و رشد نکرده (small sucker)

پاجوش‌های کوچک و رشد نکرده دارای ارتفاع بسیار کوتاه هستند. این پاجوش‌ها همچنین یا فاقد برگ هستند یا اینکه برگ‌های کوچک و فلسی دارند و در سطح خاک رشد می‌کنند.

۲- پاجوش‌های آبی (water sucker)

یکی دیگر از انواع پاجوش‌ها، پاجوش‌های برگ پهن سطحی هستند که به ریزوم پایه مادری می‌چسبند. این پاجوش ها منشا سطحی داشته، بیش از اندازه کوچکند و برگ های پهن قایقی شکل تولید می کنند. این پاجوش ها نزدیک بوته ها و از ریزوم های کوچک مریض و آسیب دیده تولید می شوند. این نوع پاجوش معمولاً در گیاه موز سالم تولید نمی شوند. بلکه در باغ های خیلی مسن و متراکم که به خوبی از آنها مراقبت نمی شود، زیاد تولید می شوند. پاجوش های آبی تولید میوه های نامرغوبی می کند بنابراین توصیه نمی شود.

۳- پاجوش‌های برگ شمشیری (sword sucker)

پاجوش‌های برگ شمشیری نیز دارای برگ‌های باریک و شمشیری هستند. این پاجوش بهترین وسیله برای تکثیر موز می باشند و زمانی که ارتفاع آنها به ۱/۲ تا ۱/۵ متر می رسد با یک بیل جدا می کنند و برگهای بزرگ آن باید قطع شوند و فقط برگهای جوان باقی نگه داشته یا اصلاً برگی نداشته و پاجوش ها باید ریشه های سالم و بدون علائمی از قبیل زخمهای درونی و برآمدگی های حاصل از نماتود باشد .

۴- پاجوش‌های بکر (maiden sucker)

پاجوش‌های بکر یا به ثمر نرسیده، پاجوش‌هایی هستند که هنوز خوشه گل نداده و دارای برگ‌های پهن و ارتفاع زیاد هستند.

پاجوش های درخت موز

از انواع مختلف پاجوش‌ها به جز پاجوش‌های برگ پهن می‌توان برای کاشت موز در گلدان استفاده کرد. پاجوش‌های برگ شمشیری از دیگر پاجوش‌های مناسب برای کاشت موز هستند چون از جوانه‌های عمقی و قوی ریزوم به وجود می‌آیند و ریشه‌های زیادی را ایجاد می‌کنند. از طرفی دیگر این پاجوش‌ها به سادگی از پایه مادری جدا می‌شوند. دقت داشته باشید این پاجوش‌ها باید ریشه‌های سالم و بدون علایمی از قبیل زخم‌های درونی و برآمدگی‌های حاصل از نماتود باشند. برای کاشت پاجوش موز در گلدان، ابتدا با استفاده از بیلچه باغبانی وسط خاک گلدان را به اندازه انتهای پاجوش بردارید. سپس پاجوش را از انتهای آن درون گلدان قرار داده و اطراف آن را با خاک بپوشانید و سفت کنید. پس از کاشت حتماً گلدان را آبیاری کنید. فقط دقت داشته باشید که لازم نیست آبیاری را به صورت افراطی انجام دهید و مرطوب شدن خاک کافی است.

بیشتر بخوانید: بهترین درخت برای حیاط منزل کدام است؟

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

نحوه کاشت درخت موز از طریق نهال

برای کاشت موز در گلدان، نهالی را از مراکز مربوط خریداری کنید. همانطور که گفتیم گلدان مناسب برای کاشت نهال موز باید حداقل دارای عمق ۱۵ سانتیمتری باشد. با استفاده از بیلچه در درون خاک گلدان گودالی تعبیه کنید و نهال خود را به دقت در آن بکارید. توجه کنید که ریشه گیاه آسیبی نبیند. سطح خاک را با دست به دقت فشرده و گیاه را به طور کامل آبیاری کنید، به صورتی که آب از زهکش کف گلدان خارج شود. گلدان را به محلی با دمای مناسب و دریافت نور مناسب خورشید منتقل کنید. جهت اطلاعات بیشتر مقاله نکات مهم در کاشت نهال را مطالعه کنید.

شرایط نگهداری و مراقبت از درخت موز

آبیاری: هر روز بررسی کنید که خاک زیر درخت موز مرطوب باشد. برای انجام این کار، می توانید انگشت خود را در داخل خاک فرو کنید، تا بفهمید آیا خاک مرطوب است یا نه. خاک درخت موز باید تا عمق ۱ تا ۲ سانتیمتری مرطوب باشد. انگشت خود را در خاک گلدان فرو ببرید و اگر خشک بود آن را آبیاری کنید. در زمان آبیاری آب نباید به برگ‌ های موز برسد، چون روی برگ‌ها لکه سوختگی ایجاد می‌شود.

نور مناسب: موز برای رشد نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید دارد. اگر در مناطق با آب و هوای فصلی زندگی می کنید، می توانید در فصل تابستان وقتی که هوا گرم است، درخت موز را به بیرون از خانه منتقل کنید. گلدان درخت موز را در کنار شاخ و برگ درختان قرار دهید تا از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد. گلدان درخت موز را به طور منظم بچرخانید تا نور خورشید به تمام بخش های آن برسد. مطلوب ترین مکان برای نگهداری گلدان موز در منزل، پنجره‌های نورگیر جنوبی خانه هستند.

دمای مناسب: موز جزء درختان گرمسیری است و حداقل دمای قابل تحمل برای آن ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. مساعدترین دما برای نگهداری و کاشت موز در گلدان دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد خواهد بود. اگر دمای هوا، کمتر از ۱۴ درجه سانتیگراد باشد، در اکثر موارد، درخت موز رشد نخواهد نمود. وقتی که هوا سرد است، گلدان درخت موز را به داخل خانه بیاورید. بادهای سرد و سهمگین، برای سلامتی درخت موز مضر هستند و می توانند از میوه دادن درخت جلوگیری کنند. اگر اطلاع دارید که در حیاط خانه شما باد سرد می وزد، می توانید قبل از اینکه هوا سرد شود، گلدان درخت موز را به داخل منتقل کنید و یا می توانید آن را با شاخ و برگ درختان بپوشانید. همچنین اگر فصل در حال تغییر است، قبل از اینکه هوا سرد شود، گلدان درخت موز را به داخل خانه بیاورید.

همچنین بخوانید: چند نکته مفید برای مراقبت از درختان

نحوه کاشت آناناس

آناناس جزء میوه های خاص و خوشمزه ای می باشد که طعم فوق العاده آن در کنار خواص دارویی فراوانش، این میوه استوایی را به یکی از میوه های پر طرفدار تبدیل کرده است. شما به راحتی می توانید این میوه خوشمزه را در منزلتان پرورش دهید.

نحوه کاشت آناناس در خانه

آناناس جزء میوه های خاص و خوشمزه ای می باشد که طعم فوق العاده آن در کنار خواص دارویی فراوانش، این میوه استوایی را به یکی از میوه های پر طرفدار تبدیل کرده است. شما به راحتی می توانید این میوه خوشمزه را در منزلتان پرورش دهید.

کوددهی: هر ماه، یک بار به درخت موز کود بدهید. برای رشد درخت موز، از یک کود سرشار از منیزیم و پتاسیم و نیتروژن استفاده کنید. اگر بطور منظم به درخت موز کود بدهید، مواد مغذی و معدنی ریشه این گیاه تامین خواهد شد و باعث رشد این درخت می شود. اگر امکان تهیه کود محلول مخصوص گیاهان گرمسیری برای شما وجود ندارد، می توانید از یک کود متعادل با نسبت ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید. جهت خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

هرس کردن: وقتی که درخت موز شروع به رشد می کند، در کنار آن تعدادی ساقه رونده (جوانه) ایجاد می شوند. تنها باید یکی از این ساقه ها را نگه دارید و بقیه را بچینید. بنابراین، ساقه ای که از همه بزرگتر و سالم تر است را انتخاب کنید و بقیه را با استفاده از قیچی باغبانی از پیازچه جدا کنید. همچنین وقتی که درخت موز شروع به رشد میوه کرد، دوباره باید آن را هرس کنید. پس از برداشت محصول درخت موز، آن را هرس کنید به طوری که ارتفاع آن از سطح زمین ۷۶ سانتی متر شود اما به ساقه اصلی آسیب نرسانید. پس از هرس کردن درخت موز در دوره بعد، محصول بیشتری تولید خواهد شد. اگر ساقه های اضافی درخت موز را مجددا بکارید، درخت های موز جدیدی پدید می آیند اما باید مقداری از ریشه های آن که به پیازچه متصل هستند را باقی بگذارید.

زمان برداشت موز

یک شاخه موز وقتی مهیا چیدن است که میوه آن گرد و چاق باشد. در این مرحله گلچه های گل خیلی خشک هستند و به سادگی از نوک میوه می‌شکنند. برای اینکه موز را برداشت کنید، ساقه شاخه موز می‌بایست از بالای روی دست موزها به خوبی بریده شود تا نگهداری موزها راحت شود.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

25 پاسخ

 1. سلام
  خیلی عالی فقط اگر اصطلاحات تعریف می شد (ریزوم ، مریستم )همرا باتصویر بیشتر از انواع(پاجوش برگ پهن وبرگ شمشیری)انواع خاک با ترکیبات مختلف . برای افراد مبتدی خیلی بهتر بود

 2. سلام من در حیاط خانه موز دارم ،قبل از عید سال شروع کرده به میوه کرده اما بعد سه الی چهار ردیف موز بقیه گلهای موز باز میشه اما خود به خود می ریزه علت دقیقش نمی دونم البته برادرم زده دو سه تا بچه ش در اورده کسی در این مورد اطلاعات داره متشکرم

  1. سلام زینب عزیز
   مشکلی با دمای جنوب نداره ولی از لحاظ خشکی نیازمند رطوبت متوسط و بالاس، می تونین داخل منزل ازش نگه داری کنید و مشکلی نخواهد داشت.

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   موز از لحاظ دمایی نیاز به دمای مناطق گرمسیری داره و احتمالا زمستان های استان شما برای گیاه آزار دهنده باشه، ولی میتونین داخل منزل ازش نگه داری کنید.

 3. سلام من کاشتم مرسی از توضیحات تو
  راستی در کرمان رشد می‌کند
  لطفا جواب دهید برام مهمه آخه نمیخوام
  خشک بشه

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   برای داخل باغچه باید نور رو فیلتر کنید و زمستون بپوشونید گیاه رو، داخل خونه و گلدان مورد خاصی نداره، ولی کوددهی رو باید مرتب انجام بدید و رطوبت رو براش بالا ببرید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 4. سلام وقت شما بخیر

  میشه بگید از زمانی که پیازچه بکاریم
  تا اون زمانی که میشه نهال
  و تا زمانی که درخت میوه بده
  چقدر زمان میبره؟

  کلا فرایند چقدر زمان بر هست

  1. سلام سعید عزیز
   به نهال تبدیل شدن گیاه معمولا توی سال اول اتفاق میفته ولی به بار رسیدن معمولا ۲ تا ۳ سال طول میکشه بسته به نوع نگه داری و تغذیه گیاه، اگر گیاه رو داخل گلدان کشت میکنین لطفا حتما حتما به تغذیه و کوددهی گیاه توجه کافی کنید، جهت خرید کود میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 5. سلام من کرج زندگی میکنم از کجا میتونم نهال موز یا پاجوش رو گیر بیارم ممنون میشم زودتر راهنمایی کنین

  1. سلام رضای عزیز
   معمولا گل فروشی ها و گلخونه ها دارن، ولی خوب کم گیر میاد معمولا

   1. سلام من دوتا گلدون نهال موز دارم، اما مدام نوک و کناره‌های برگهاش زرد میشه و برگها خشک میشن و همت برگهاش داره خشک میشه، راهنمایی کنید لطفا 🙁

    1. سلام شهاب عزیز
     برگ های پایینی مشکلی ندارن، اگه همه برگ های موز زرد میشن زهکشی خاک و رطوبت محیطی رو بررسی کنید.

 6. با سلام اگر امکان دارد خاستم بدانم در شاهرود هم موز به عمل مامی ایید وپا جوش را از کجا تهیه کنیم گلدانی

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   نیاز به آب و هوای گرم و مرطوب داره، داخل منزل میتونین نگه داری کنید، جهت خرید هم به گل خانه های محل زندگی خودتون باید مراجعه کنید، معمولا کم هست ولی پیدا میشه

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   کود نیترات کلسیم بعد از گلدهی و بعد از میوه دهی کود پتاس بالا کوددهی کنید، رطوبت محیطی روهم بالا ببرید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 7. سلام میشه از دانه موز که در داخل موز قرار دارد استفاده کنم و ان را بکارم وچقدر طول می کشه تا رشد کنه و جوانه بزنه

  1. سلام محمد عزیز
   در فضای باز خیر ولی در شرایط داخل منزل میتونین نگه دارش کنید

 8. با سلام.. ممنون به خاطر اطلاعات مفیدی که در اختیار ما میذارین..
  من به تازگی گلدان درخت موز خریداری کردم.. به نظر میرسه قبلا به خوبی نگهداری نشده و برگ‌های زیادی از دست داده، انتهای برگهای بریده شده قبلی سیاه شدن و در حال پوسیدن هستن.. تا جایی که تونستم این قسمت‌ها رو جدا کردم ولی نگرانم این پوسیدگی به تنه اصلی صدمه بزنه.. میشه لطفا راهنماییم کنین.. با تشکر 🙏🏻🙏🏻

  1. سلام سیپده عزیز
   از قارچ کش مناسب استفاده کنید و شرایط محیطی رو براش تامین کنید، معمولا گیاه مقاومیه جهت نگه داری در شرایط منزل فقط نور، رطوبت بالا و کود پتاس بالا براش تامین کنید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.