تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

شاید برخی گمان کنند که کاشت درخت موز کار سختی می باشد و نیاز به مهارت خاصی دارد در صورتی که این گونه نیست چرا که شما می توانید با کمی توجه و مراقبت آن را به سادگی در منزلتان پرورش دهید و صاحب یک درخت موز شوید. نکته ای که در مورد درخت موز وجود دارد این است که گونه هایی از این درخت وجود دارد که قادرند در گلدان و در محیط آپارتمانی هم به رشد خود ادامه دهند. معمولا این گونه ها تا ۳ متر رشد می کنند که اندازه ایده آلی برای محیط منزل می باشد. از مهم ترین نکات کاشت درخت موز نوری غیر مستقیم، دمای مناسب، خاکی زهکشی شده و آبیاری منظم می باشد. اگر به درخت موز علاقه مند هستید با ما همراه باشید تا با مراحل کاشت موز در خانه آشنا شوید.

نحوه کاشت درخت موز در خانه

مراحل کاشت درخت موز

کاشت موز از روش های مختلفی قابل انجام می باشد مانند کاشت از طریق بذر، کاشت از طریق ریزوم و کاشت از طریق پاجوش. توصیه ما به شما این است که برای کاشت درخت موز بهترین کار این است که نهال های کوچک درخت موز را انتخاب کنید زیرا کاشت موز از طریق بذر سالیان زیادی طول خواهد کشید. کاشت بذر موز چیزی حدود ۴ سال زمان می برد تا به مرحله جوانه زنی برسد.

تهیه مواد مناسب برای کاشت درخت موز

۱- خاک درخت موز باید کمی اسیدی باشد، و از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

درخت موز قادر به رشد در هر خاکی نمی باشد به خصوص اگر خاک قلیایی و آهکی باشد. بهترین خاکی که می توان برای کاشت و نگهداری درخت موز در نظر گرفت خاک هایی با حاصلخیزی بالا و اسیدی است. این خاک باید ترکیبی از پیت ماس و پرلیت و کوکوپیت باشد. پس در کل می توان گفت خاکی با قدرت زهکشی بالا می تواند بهترین خاک برای کاشت درخت موز باشد. میزان pH درخت موز باید بین ۵٫۶ تا ۶٫۵ باشد.

۲- یک گلدان عمیق تهیه کنید.

گلدان مناسب برای کاشت درخت موز باید دارای ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر عمق داشته باشد. در زیر این گلدان ها باید یک حفره زهکشی وجود داشته باشد. هرگز درخت موز را در یک گلدان که از زهکشی خوبی برخوردار نیست نکارید. وقتی که درخت موز به اندازه ی کافی بزرگ شد، باید هر دو یا سه سال، به میزان ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر، سایز گلدان را افزایش دهید.

نحوه کاشت درخت موز در خانه

۳- یک پیازچه یا درخت کوچک موز تهیه کنید. 

پیازچه درخت موز، دربردارنده ریشه های درخت موز است. اگر نمی خواهید پیازچه درخت موز را خریداری کنید و آن را بکارید تا بزرگ شود و ریشه بزند، می توانید یک درخت کوچک موز را خریداری کنید. برای تهیه یک درخت مناسب برای کاشت موز باید درختی که کوچک تر است را انتخاب کنید تا در گلدان به راحتی جا شود و رشد کند ارتفاع درخت موز در شرایطی که رشد کند به ۴ متر نیز می رسد.

نحوه کاشت درخت موز از طریق پیازچه

گلدان را با خاک مناسب پر کنید، سپس در وسط آن یک حفره به عمق ۷٫۵ سانتی متر ایجاد کنید. وقتی که پیازچه موز را در گلدان می کارید، باید ۲۰ درصد از بالای پیازچه، در بیرون از خاک قرار گیرد. همچنین آن را از گوشه های گلدان به اندازه ۷٫۵ سانتی متر فاصله دهید، تا ریشه های موز بتوانند به خوبی رشد کنند. تا زمانی که پیازچه درخت موز شروع به روییدن برگ نکرده است، باید ۲۰ درصد از بالای آن، بیرون از خاک باشد. به محض این که درخت موز را کاشتید، با استفاده از یک شیلنگ، به طور کامل به گیاه آب بدهید به طوری که خاک دور پیازچه درخت موز، به خوبی خیس شود. سپس گلدان درخت موز را به بیرون منتقل کنید تا آب های اضافی از طریق سوراخ های زهکشی خارج شوند. پس از آبیاری اولیه، با استفاده از یک آبپاش، همواره خاک گلدان را مرطوب نگه دارید اما آن را در آب غرق نکنید.

در زیر گلدان درخت موز، زیرگلدانی قرار ندهید، زیرا آب در آن جمع می شود و باعث ایجاد باکتری و خراب شدن ریشه موز می شود. البته با حفظ فاصله بین گلدان و زیرگلدانی می توان بنحوی عمل کرد که زمان خارج شدن آب اضافه از سوراخ های زهکش، ته گلدان در آب خارج شده قرار نگیرد. مثلا می توان چند تخته سنگ صاف در زیر گلدانی قرار داد و سپس گلدان را روی آنها قرار داد.

نحوه کاشت درخت موز در خانه

نحوه کاشت درخت موز از طریق پاجوش

پیش از این که شروع به کاشت موز از طریق پاجوش کنیم باید بدانیم کدام پاجوش برای کاشت مناسب‌تر است؟ از این رو باید با انواع پاجوش‌ها آشنا شویم. پاجوش‌ها نسبت به محل و عمق تشکیل و نیز ارتفاع و میزان رشد برگ‌ها با یکدیگر تفاوت دارند.

۱- پاجوش‌های کوچک و رشد نکرده
پاجوش‌های کوچک و رشد نکرده دارای ارتفاع بسیار کوتاه هستند. این پاجوش‌ها همچنین یا فاقد برگ هستند یا اینکه برگ‌های کوچک و فلسی دارند و در سطح خاک رشد می‌کنند.

۲- پاجوش‌های برگ پهن سطحی
یکی دیگر از انواع پاجوش‌ها، پاجوش‌های برگ پهن سطحی هستند که به ریزوم پایه مادری می‌چسبند.

۳- پاجوش‌های برگ شمشیری
پاجوش‌های برگ شمشیری نیز دارای برگ‌های باریک و شمشیری هستند. این پاجوش در مرحله‌ای که به ارتفاع ۷۵ سانتیمتری برسد از پایه مادری جدا می‌شود.

۴- پاجوش‌های بکر
پاجوش‌های بکر یا به ثمر نرسیده، پاجوش‌هایی هستند که هنوز خوشه گل نداده و دارای برگ‌های پهن و ارتفاع زیاد هستند. در این حالت بعد از جدا کردن، ابتدا مریستم انتهایی آن را حذف کرده و سپس در گلدان بکارید.

از انواع مختلف پاجوش‌ها به جز پاجوش‌های برگ پهن می‌توان برای کاشت موز در گلدان استفاده کرد. پاجوش‌های برگ شمشیری از دیگر پاجوش‌های مناسب برای کاشت موز هستند چون از جوانه‌های عمقی و قوی ریزوم به وجود می‌آیند و ریشه‌های زیادی را ایجاد می‌کنند. از طرفی دیگر این پاجوش‌ها به سادگی از پایه مادری جدا می‌شوند. دقت داشته باشید این پاجوش‌ها باید ریشه‌های سالم و بدون علایمی از قبیل زخم‌های درونی و برآمدگی‌های حاصل از نماتود باشند. برای کاشت پاجوش موز در گلدان، ابتدا با استفاده از بیلچه باغبانی وسط خاک گلدان را به اندازه انتهای پاجوش بردارید. سپس پاجوش را از انتهای آن درون گلدان قرار داده و اطراف آن را با خاک بپوشانید و سفت کنید. پس از کاشت حتماً گلدان را آبیاری کنید. فقط دقت داشته باشید که لازم نیست آبیاری را به صورت افراطی انجام دهید و مرطوب شدن خاک کافی است.

نحوه کاشت درخت موز در خانه

نحوه کاشت درخت موز از طریق نهال

برای کاشت موز در گلدان، نهالی را از مراکز مربوط خریداری کنید. همانطور که گفتیم گلدان مناسب برای کاشت نهال موز باید حداقل دارای عمق ۱۵ سانتیمتری باشد. با استفاده از بیلچه در درون خاک گلدان گودالی تعبیه کنید و نهال خود را به دقت در آن بکارید. توجه کنید که ریشه گیاه آسیبی نبیند. سطح خاک را با دست به دقت فشرده و گیاه را به طور کامل آبیاری کنید، به صورتی که آب از زهکش کف گلدان خارج شود. گلدان را به محلی با دمای مناسب و دریافت نور مناسب خورشید منتقل کنید.

شرایط نگهداری و مراقبت از درخت موز

آبیاری: هر روز بررسی کنید که خاک زیر درخت موز مرطوب باشد. برای انجام این کار، می توانید انگشت خود را در داخل خاک فرو کنید، تا بفهمید آیا خاک مرطوب است یا نه. خاک درخت موز باید تا عمق ۱ تا ۲ سانتیمتری مرطوب باشد. انگشت خود را در خاک گلدان فرو ببرید و اگر خشک بود آن را آبیاری کنید. در زمان آبیاری آب نباید به برگ‌ های موز برسد، چون روی برگ‌ها لکه سوختگی ایجاد می‌شود.

نور مناسب: موز برای رشد نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید دارد. اگر در مناطق با آب و هوای فصلی زندگی می کنید، می توانید در فصل تابستان وقتی که هوا گرم است، درخت موز را به بیرون از خانه منتقل کنید. گلدان درخت موز را در کنار شاخ و برگ درختان قرار دهید تا از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد. گلدان درخت موز را به طور منظم بچرخانید تا نور خورشید به تمام بخش های آن برسد. مطلوب ترین مکان برای نگهداری گلدان موز در منزل، پنجره‌های نورگیر جنوبی خانه هستند.

دمای مناسب: موز جزء درختان گرمسیری است و حداقل دمای قابل تحمل برای آن ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. مساعدترین دما برای نگهداری و کاشت موز در گلدان دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد خواهد بود. اگر دمای هوا، کمتر از ۱۴ درجه سانتیگراد باشد، در اکثر موارد، درخت موز رشد نخواهد نمود. وقتی که هوا سرد است، گلدان درخت موز را به داخل خانه بیاورید. بادهای سرد و سهمگین، برای سلامتی درخت موز مضر هستند و می توانند از میوه دادن درخت جلوگیری کنند. اگر اطلاع دارید که در حیاط خانه شما باد سرد می وزد، می توانید قبل از اینکه هوا سرد شود، گلدان درخت موز را به داخل منتقل کنید و یا می توانید آن را با شاخ و برگ درختان بپوشانید. همچنین اگر فصل در حال تغییر است، قبل از اینکه هوا سرد شود، گلدان درخت موز را به داخل خانه بیاورید.

کوددهی: هر ماه، یک بار به درخت موز کود بدهید. برای رشد درخت موز، از یک کود سرشار از منیزیم و پتاسیم و نیتروژن استفاده کنید. اگر بطور منظم به درخت موز کود بدهید، مواد مغذی و معدنی ریشه این گیاه تامین خواهد شد و باعث رشد این درخت می شود. اگر امکان تهیه کود محلول مخصوص گیاهان گرمسیری برای شما وجود ندارد، می توانید از یک کود متعادل با نسبت ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید.

نحوه کاشت درخت موز در خانه

هرس کردن: وقتی که درخت موز شروع به رشد می کند، در کنار آن تعدادی ساقه رونده (جوانه) ایجاد می شوند. تنها باید یکی از این ساقه ها را نگه دارید و بقیه را بچینید. بنابراین، ساقه ای که از همه بزرگتر و سالم تر است را انتخاب کنید و بقیه را با استفاده از قیچی باغبانی از پیازچه جدا کنید. همچنین وقتی که درخت موز شروع به رشد میوه کرد، دوباره باید آن را هرس کنید. پس از برداشت محصول درخت موز، آن را هرس کنید به طوری که ارتفاع آن از سطح زمین ۷۶ سانتی متر شود اما به ساقه اصلی آسیب نرسانید. پس از هرس کردن درخت موز در دوره بعد، محصول بیشتری تولید خواهد شد. اگر ساقه های اضافی درخت موز را مجددا بکارید، درخت های موز جدیدی پدید می آیند اما باید مقداری از ریشه های آن که به پیازچه متصل هستند را باقی بگذارید.

 

زمان برداشت موز

یک شاخه موز وقتی مهیا چیدن است که میوه آن گرد و چاق باشد. در این مرحله گلچه های گل خیلی خشک هستند و به سادگی از نوک میوه می‌شکنند. برای اینکه موز را برداشت کنید، ساقه شاخه موز می‌بایست از بالای روی دست موزها به خوبی بریده شود تا نگهداری موزها راحت شود.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور