نازبو
آموزش و مقالات

آووکادو و شرایط نگهداری و پرورش آن

آووکادو یا گلابی تمساح میوه‌ای است که درخت آن در مناطق گرم و استوایی می روید. این میوه گلابی شکل، دارای پوست سبز تیره با هسته ای درشت و قهوه ای رنگ است. آووکادو غنی از مواد مغذی مختلف نظیر ویتامین ها و مواد معدنی است که به عنوان یک "سوپر غذا" محسوب می‌شود.
نام فارسی: آووکادو
خاستگاه آمریکای مرکزی و مکزیک
نام انگلیسی: AVOCADO
نام علمی: PERSEA AMERICANA
خانواده:   LAURACEAE - برگ بو
نامهای دیگر: alligator pear ، گلابی تمساح

معرفی آووکادو

مشخصات:

آووکادو با نام علمی "PERSEA AMERICANA" میوه ای است که درخت آن در مناطق گرم و استوایی می روید. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است. این میوه در گونه گیاهان گل دار طبقه بندی می شود و رشد خیلی سریعی دارد و تا ۲۰ متر رشد می کند. این گیاه همیشه برگ های سبزی دارد که طول آنها به ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر می رسد. گل های آن ناپیدا و به رنگ زرد مایل به سبز و به عرض ۵ تا ۱۰ میلیمتر است. این میوه گلابی شکل از نظر گیاه شناسی یک سته یا شفت است که ۷ تا ۱۰ سانتیمتر طول دارد. همچنین این میوه دارای پوست بسیار ضخیمی است که از آفت کش ها محافظت می کند. به همین دلیل این میوه یکی از امن ترین و سالم ترین محصولات کشاورزی از لحاظ قرار گرفتن در معرض آفت کش هاست. در حدود 400 نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آنها دارای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آنها سیاه و خشن است.

شرایط نگهداری و پرورش آووکادو:

آبیاری: خاک این گیاه باید همواره مقداری مرطوب باشد ولی خیس نباشد. یعنی زمانی که سطح خاک نسبتا خشک شد می توان نسبت به آبیاری آن اقدام کرد. آبیاری بیش از حد سبب زرد شدن برگ ها و در نهایت سبب مرگ گیاه خواهد شد. خاک: آووکادو قابلیت و توانایی رشد در انواع مختلف خاک را دارد.خاک های لومی شنی و آتشفشانی و آهکی می توانند محل رشد مناسبی برای این درخت باشند. خاک آووکادو باید به خوبی زهکشی شده باشد و املاح در آن تجمع نداشته باشند. زیرا آووکادو از جمله گیاهان حساس به تجمع املاح و خاک های شور است. نور: کمبود نور سبب می شود که گیاه به سمت منبع نور خم شده و برگ های زیرین آن ریزش کند. علاوه بر آن نور شدید نیز به این گیاه آسیب می رساند زیرا پوست تنه این درخت نازک است. در موطن این گیاه نیز، درختان آووکادو در سایه نسبی سایر درختان بزرگتر رشد می کنند. به همین دلیل مکان کشت آن باید به گونه ای باشد که پرنور و روشن بوده ولی نور مستقیم آفتاب در ساعات اولیه روز که شدت و گرمای کمتری دارد به گیاه بتابد. دما: درخت آووکادو حداقل به وجود 150 روز با دمایی بیش از 30 درجه نیاز دارد تا بتواند بهترین رشد و میوه دهی را داشته باشد. این گیاه دما را تا حدود 37 درجه نیز می تواند تحمل کند. آووکادو در مناطقی بدون یخبندان و یا بدون وزش بادهای شدید رشد می کند. وزش بادهای شدید سبب ریزش گل ها و در نهایت کاهش میوه دهی می شود. کوددهی: درختان جوان تا 1 تا 2 سال اول نیاز به کوددهی ندارند ولی بعد از آن می توان از کودهای کامل به نسبت های 10-10-10 هر سه ماه یکبار استفاده کرد. معرفی آووکادو

تکثیر آووکادو:

تکثیر آووکادو به روش های کشت بذر، ریشه دار کردن قلمه و پیوند صورت می گیرد. برای کشت بذر بهتر است پس از برداشت میوه و قبل از خشک شدن هسته به کشت آن در خاک یا آب اقدام کرد. این هسته ها در آب نیز جوانه می زنند. گیاهان حاصل از کشت بذر پس از 6 تا 7 سال به باردهی می رسند که این زمان نسبت به روش های دیگر تکثیر طولانی تر است. در روش های دیگر، گیاهان حاصل زودتر به باردهی خواهند رسید. در تکثیر از طریق قلمه می توان برای افزایش ریشه زایی از هورمون های ریشه زایی نیز استفاده کرد. تکثیر آووکادو از طریق پیوند، اکثراً به منظور افزایش کیفیت و کمیت میوه های تولید شده مورد استفاده قرار می گیرد. گیاهان پیوندی نسبت به گیاهان تولید شده از طریق بذر (هسته)، میوه دهی بهتری دارند. معرفی آووکادو

خواص آووکادو:

آووکادو خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند و باعث سلامت سیستم عصبی می شوند. فشارخون را کاهش می دهد و مانع بروز سکته و بیماری قلبی می شود. برای بهبود هضم غذا، درمان معده درد، زخم معده و مشکلات گوارشی مفید است. پیشگیری از پوکی استخوان یکی از مهمترین خواص آووکادو می باشد. برای پیشگیری و درمان دیابت مفید بوده و به کاهش سطح قند خون کمک می کند. خون ساز است و افرادی که مبتلا به کم خونی هستند باید از آووکادو استفاده کنند. برای سلامت چشم مفید بوده و از بروز بیماری های چشمی مرتبط با سن مانند آب مروارید جلوگیری می کند. آووکادو در کنترل وزن بسیار موثر است و به کاهش وزن کمک می کند. مصرف منظم آووکادو درمان طبیعی و خانگی آکنه می باشد و پوست را مرطوب و درخشان می کند.

دیدگاه شما