تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

زمانی که تصمیم می گیرید که بذرها را داخل خانه پرورش دهید، یکی از مهم ترین عوامل نور است. مطمئنا شما می خواهید یک ترکیب خوب از بذر اولیه را انتخاب کنید و یک برنامه آبیاری خوب ایجاد کنید، اما نورپردازی مناسب برای داشتن نهال های سالم و قوی بسیار حیاتی است. خبر خوب این است که وقتی از لامپ رشد به درستی استفاده شود، می تواند تمام نوری را که برای رشد لازم است به نهال بدهد. در اینجا نکات کلیدی برای کاشت نهال ها زیر لامپ رشد ذکر می کنیم.

شدت نور:

نهال ها به مقدار زیادی نور نیاز دارند و زمانی که نور مورد نیازشان تامین نشود ضعیف و دراز می شوند. در بیشتر موارد حتی نور لبه پنجره، شدت نور مورد نیاز را تامین نخواهد کرد. بهترین راه حل این است نهال های خود را زیر لامپ LED یا چراغ های رشد فلورسنت قرار دهید. رشد گیاهان زیر نور مصنوعی به شما اجازه می دهد که شدت نور را به دو روش کنترل کنید: روشنایی لامپ و چگونگی نزدیک شدن حباب به شاخ و برگ گیاهان. این بدان معنی است که شما می توانید با قرار دادن لامپ ها فقط ۵ تا ۷ سانتی متر بالاتر از شاخ و برگ شدت نور را فراهم کنید.

لامپ رشد LED به خصوص برای رشد بذرها مناسب هستند چرا که حرارت آن ها بسیار کم است. آن ها همچنین از نیمی از برق، یعنی ۵ برابر کمتر از لامپ های فلورسنت، استفاده می کنند، عاری از جیوه هستند و مانند شیشه خرد نخواهند شد. لامپ های رشته ای معمولی برای رشد جوانه ها به کار نمی روند، زیرا آن ها گرمای زیادی را تولید می کنند و می توانند شاخ و برگ های نازک را بسوزانند. همان طور که نهال های شما رشد می کنند یک بار در هفته چراغ ها را حدود چند سانت بالاتر از شاخ و برگ نگه دارید. استفاده از یک پایه نوری یا یک یا چند چراغ قابل تنظیم باعث می شود این کار آسان تر انجام شود.

مدت زمان نور:

اغلب سبزیجات روز طولانی هستند به این معنی که آن ها هر روز ۱۴ تا ۱۸ ساعت نور خورشید (نور مصنوعی) نیاز دارند. دوره استراحت برای رشد سالم به همان اندازه مهم است، بنابراین مطمئن شوید که نهال های شما نیز حداقل شش ساعت تاریکی را دریافت می کنند. استفاده از تایمر اتوماتیک بهترین راه برای اطمینان از این است که هر روز چراغ ها برای مدت زمان مناسب روشن بمانند.

رنگ نور:

نور طبیعی خورشید نور ایده آل برای نهال است اما با لامپ های حبابی کامل شما می توانید تقریبا به نور مناسب نزدیک شوید. هر دو لامپ LED و فلورسنت طیف کاملی از نور خنک و گرم را تولید می کنند که طیفی نزدیک به انرژی خورشید می باشد.

اگر این نوشته مورد توجه شما واقع شده است توصیه می کنیم مقاله انواع نور مصنوعی برای رشد گیاهان را نیز مطالعه نمایید.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور