نازبو
آموزش و مقالات

همه چیز درباره گلدان وارونه

گلدان وارونه چیست؟

همه ما از نقش شگفت انگیز گیاهان در سلامتی و آرامش خود آگاه هستیم. می‌دانیم که این موجودات زیبا، انرژی مثبت بسیاری به ما و محیط زندگی ما می‌بخشند و تنها نگاه کردن به آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی تنش‌های روزانه‌مان را از بین ببرد. با این حال، گل‌ها و گیاهان هنوز در خانه بسیاری از ما جای خود را باز نکرده‌اند. یک راه برای حل این مشکل استفاده از گلدان وارونه است. دلیل پرهیز ما از نگهداری گل و گیاه، معمولاً کمبود فضا و البته کمبود زمان است. خانه‌ها و دفاتر کار کوچک هستند و نمی‌توان گلدان‌های زیادی در آن‌ها قرار داد. از سوی دیگر، زمان کافی برای رسیدگی روزانه به گل‌ها و گیاهان نداریم. بسیاری وقت‌ها، فراموش می‌کنیم به آن‌ها آب بدهیم و پس از مدتی خشک می‌شوند و هیچ چیز غم انگیز تر از منظره گیاهی که در اثر بی‌توجهی خشک شده باشد نیست! بیایید بررسی کنیم گلدان وارونه چطور می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. گلدان آویز پدیده جدیدی نیست. از قدیم آن را در بسیاری از خانه‌ها دیده بودیم.

جهت خرید گلدان وارونه بنشاد کلیک کنید خرید گلدان وارونه

این گلدان‌ها معمولا در تراس خانه‌های حیاط دار آویزان می‌شدند و منظره بسیار زیبایی نیز داشتند. با این اوصاف، گلدان وارونه را می‌توان یک پدیده پست مدرن به حساب آورد! گلدانی که از سقف آویزان می‌شود اما به صورت برعکس و وارونه. یعنی گیاه بر عکس همیشه، به سمت زمین رشد می‌کند و تصور کنید چه منظره جذاب و جدیدی ایجاد خواهد کرد. همان طور که احتمالا حدس می‌زنید، چالش اصلی، جلوگیری از ریزش خاک است. این گونه گلدان‌ها هم به صورت آماده در بازار موجود هستند و هم به صورت خانگی ساخته می‌شوند. در هر دو صورت، ساز و کاری برای جلوگیری از بیرون ریختن خاک وجود دارد. طبیعتا گلدان وارون را باید از بالا آب داد.

خرید گلدان های وارونه

فواید کاشتن گیاه در گلدان وارونه

ممکن است بپرسید اساسا چرا باید گیاهان را برعکس بکاریم!؟ خب، دلایل متعددی برای این کار وجود دارد که در ادامه آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

ظاهر خلاقانه، جذاب و جدید

همه ما همیشه به دنبال خلاقیت و تازگی هستیم، این طور نیست؟ به همین دلیل هر کاری بتوانیم می‌کنیم تا جلوه جدیدی به محیط کار و زندگی خود ببخشیم. گلدان های وارونه هم گامی در همین راستا به شمار می‌روند. پس می‌توانیم بگوییم مهمترین فایده کاشتن گیاه در گلدانهای وارونه، ظاهر جدید و منحصر به فرد آن‌ها است. ظاهری بر خلاف تصورات همیشگی ما و دور از کلیشه‌های رایجی که در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد. مدت‌ها است که از گل و گیاه در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. چند گلدان زیر پنجره اتاق‌ها، یک گلدان روی پیشخوان آشپزخانه، یک گلدان وسط میز غذاخوری و ... . هیچ چیز جدیدی در مورد این ایده‌ها وجود ندارد. چرا این بار گلدان را از سقف آویزان نکنیم!؟ به جای پر کردن پیشخوان آشپزخانه با گلدان‌ها، چند گلدان وارون را به سقف متصل کنید یا به جای قرار دادن یک گلدان روی میز غذاخوری، آن را بالای میز آویزان کنید. به این ترتیب، می‌توانید در عین استفاده از زیبایی آرامش‌بخش گیاهان، ظاهر جدید و خلاقانه‌ای به محیط کار و زندگی خود ببخشید.

قیمت گلدان یاسکی

استفاده بهینه از فضا در دکوراسیون داخلی و خارجی

فایده کاشت گیاه در گلدان وارون به زیبایی و ظاهر جدید محدود نمی‌شود. یکی از مهمترین فواید این گلدان‌ها این است که فضای کمتری اشغال می‌کنند. با توجه به کوچک و محدود بودن فضای خانه‌ها و دفاتر کار امروزی، طراحان همیشه به دنبال استفاده بهینه از فضا هستند. بسیاری از اتاق‌های کوچک، حتی فضای کافی برای وسایل ضروری را نیز ندارند چه برسد به گلدان های کوچک و بزرگ و به همین دلیل، طراحان داخلی همیشه سعی می‌کنند از فضاهای مرده استفاده کنند. پر کردن خانه‌ها و اتاق‌های کوچک، با وسایل متعدد به هیچ وجه ایده خوبی نیست و آشفتگی بصری ایجاد می‌کند. در چنین فضاهای باید از مبلمان کوچک و کم حجم استفاده کرد و معمولاً جای چندانی برای گل و گیاه وجود ندارد ولی با استفاده از گلدان های وارونه می‌توان این مشکل را حل کرد. این گلدان ها روی زمین فضایی اشغال نمی‌کنند. به راحتی می‌توانید آن‌ها را از سقف آویزان کنید و فضایی را برای نگهداری از گل و گیاه به کار ببرید، که همیشه عملا بدون استفاده می‌ماند.


فروش گلدان وارونه

مزیت کاشت در گلدان وارون برای دکوراسیون خارجی

گلدان‌های وارونه در دکوراسیون خارجی نیز کاربرد زیادی دارند. در ساختمان‌های امروزی، فضای باز چندانی وجود ندارد. مثل گذشته نیست که هر خانه‌ای یک حیاط داشته باشد و بتوانیم در باغچه‌های آن گل و گیاه پرورش بدهیم. به همین دلیل، فضای سبز مورد نیاز خود را در تراس و پشت بام ایجاد می‌کنیم. طراحی فضای سبز بخش مهمی از دکوراسیون خارجی است. با وجود گلدان های وارون ، می‌توان حتی در یک تراس کوچک نیز، فضای سبز دلنشینی ایجاد کرد. گلدان‌های متنوعی که از سقف تراس آویزان هستند هم نمای بیرونی ساختمان را زیبا می‌کنند هم یک محیط کوچک آرامش‌بخش برای ما می‌سازند. این روزها، بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، به دنبال راهی برای افزایش بازدهی کارمندان خود هستند. طبیعتا یک محیط زیبا و آرام نقش موثری در این زمینه خواهد داشت. حتی اگر یک دفتر کوچک در مرکز یک شهر شلوغ داشته باشید، می‌توانید تراس آن را به فضای سبزی برای مدد اعصاب کارمندان تبدیل کنید و گلدان‌های وارونه در این راه به کمک‌‌تان می‌آیند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد، تقسیم وزن است. یکی از نگرانی ‌‌هایی که معمولا در طراحی فضای سبز تراس وجود دارد، فشاری است که وزن گلدان‌ها به کف تراس وارد می‌کنند. در واقع همیشه گفته می‌شود که باید ابتدا مقاومت کف را در نظر بگیریم و بعد درختچه‌ها و گلدان‌ها را در تراس قرار دهیم. وقتی از چند گلدان وارونه در تراس استفاده کنید، وزن تقسیم می‌شود. تعدادی از گلدان‌ها و البته میز و صندلی روی زمین قرار می‌گیرند و چند گلدان هم از سقف آویزان می‌شوند. به این ترتیب فشار تقسیم خواهد شد.

خرید گلدان وارونه

سیستم خود آبیاری و آبیاری آهسته

مسئله دیگر نگهداری از گل و گیاه‌ها است. البته باغبانی و رسیدگی به گیاهان، یکی از آرامش ‌‌بخش‌‌ ترین کارهای جهان است اما هر کسی وقت و حوصله آن را ندارد. در حقیقت در خانه بسیاری از ما، گلدان‌های خشکیده‌ای روی لبه پنجره‌ها دیده می‌شوند. گیاهانی که فراموش کرده‌ایم به آن‌ها آب بدهیم و به تدریج خشک شده‌اند. جالب است بدانید که یک فایده استفاده از گلدان وارونه این است که رسیدگی کمتری نیاز دارد. البته منظورمان گلدان های وارونه‌ای است که به صورت آماده از بازار خریداری می‌کنید نه آن ‌هایی که در خانه ساخته می‌شوند. این گلدان‌ها یک مخزن آب دارند و یک نشانگر که میزان آب موجود در مخزن را نمایش می‌دهد. هر دو هفته یک بار مخزن آب را پر می‌کنید و گیاه به تدریج و قطره قطره آبیاری می‌شود. تا زمانی که مخزن پر باشد، نیازی نیست هر روز گلدان را آبیاری کنید. بنابراین خود آبیاری یکی از فواید گلدان وارونه است. آبیاری آهسته و قطره‌ای، هم برای سلامت گیاه مفید است و هم به صرفه‌جویی در مصرف آب می‌انجامد. همان طور که می‌دانید، صنعت کشاورزی در جهان به سمت آبیاری قطره‌ای رفته است و ما می‌توانیم با استفاده از گلدان وارون همین سیستم را در خانه‌های خود نیز پیاده کنیم.


عکس گلدان وارونه

کشت ارگانیک و کمتر شدن آفت‌های گیاه

وقتی از گلدان وارون استفاده کنیم، محصولات تماس کمتری با خاک دارند. مثلا گوجه فرنگی را در نظر بگیرید. وقتی این گیاه را به صورت وارونه می‌کاریم، گوجه‌ها تماس کمتری با خاک دارند. ساقه‌ها سنگین نمی‌شوند و روی خاک نمی‌افتند و به همین دلیل محصول نهایی سالم‌تر خواهد بود. نکته دیگر، کاهش آفت‌ها در کشت وارونه است. یکی از آفت‌های رایج گیاهان، شته‌ها هستند که توسط مورچه‌ها حمل می‌شوند. در کشت وارونه، مورچه‌ها دسترسی کمتری به گیاه دارند و بنابراین، احتمال آفت زدن گیاه نیز کمتر می‌شود.

نحوه استفاده از گلدان وارونه

مخزن آب در بالای گلدان قرار دارد و آب پر شده در آن به آرامی خاک را مرطوب می‌کند. طراحی گلدان به نحوی است که خاک از آن به بیرون نمی ریزد و نشانگر سطح آب، میزان آب موجود در مخزن را نشان می‌دهد. نصب این گلدان به سقف بسیار آسان است. پیچ، رول‌پلاک و دو کابل مخصوص آویز (30 سانتی‌متری و 70 سانتی‌متری) در جعبه محصول وجود دارد. با استفاده از این دو کابل، نصب گلدان در ارتفاع دلخواه امکان‌پذیر است. طراحی گلدان به گونه‌ای است که پس از مدتی (بسته به نوع گیاه کاشته شده در گلدان) گیاه به آرامی به سمت بالا (جهت خلاف جاذبه زمین) رشد کرده و زیبایی طبیعی خاص و متفاوتی را به وجود می‌آورد. از مزایای چنین گلدانی علاوه بر زیبایی خاص آن، میتوان به عدم نیاز به آبیاری تا دو هفته، در دسترس بودن میزان مورد نیاز آب ریشه های گیاه به میزان نیاز گیاه، نشانگر سطح آب و پلاستیک بازیافتی (جهت کمک به حفظ محیط زیست) اشاره نمود. البته  علاوه بر تولید گلدان وارون پلاستیکی مدل سرامیکی آن را نیز تولید شده است که بدلیل وزن بالا و به تبع آن مسائل جانبی که این مورد پیش می‌آورد چندان توصیه نمی‌شود. مبدع این گلدان‌ها برنده جایزه طراحی REDDOT در سال 2011 شده است.

گلدان وارونه

چه نوع گیاهانی مناسب کاشت در گلدان وارونه هستند؟

عملا هر نوع گیاهی را می‌توان در این گلدان‌ها کاشت. در واقع، آن‌ها تنها جنبه تزیینی ندارند و حتی می‌توانید در این گلدان‌ها، گوجه فرنگی و فلفل بکارید! اگر قصد پرورش چنین گیاهانی را داشته باشید، باید به وزن محصولات هم دقت کنید و در نظر بگیرید که مثلا وقتی گوجه فرنگی ها بزرگ شوند، فشار بیشتری به خاک و سیم اتصال گلدان وارد می‌شود. بنابراین باید از قبل اقدامات احتیاطی را انجام داده باشید. در گلدان‌هایی که در آشپزخانه آویزان می‌شوند، می‌توانی گیاهان مورد نیاز خود را بکارید. گیاهانی مثل رزماری و آویشن که نه تنها فضا را زیبا و معطر می‌کنند، بلکه در آشپزی هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. مطمئن باشید که با استفاده از این گیاهان تازه، طعم غذاها به شدت بهتر خواهد شد. بعضی از گیاهان، تمایل به مبارزه با جاذبه را دارند. در این صورت گیاه در گلدان آویز وارونه سعی می‌کند خلاف جهت زمین رشد کند و منظره عجیب و زیبایی ایجاد می‌شود.

گلدان برعکس

نکات پایانی

  • گلدان وارونه در سایزهای مختلف و با دو جنس پلاستیک و سرامیک در بازار وجود دارد. البته انواع پلاستیکی به دلیل وزن کمتری که دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • سایز گلدان را با توجه به حجم گیاهی که قصد دارید در آن بکارید انتخاب خواهید کرد. در زمینه انتخاب سایز، میزان رشد گیاه را نیز باید در نظر بگیرید و گلدانی را انتخاب کنید که تحمل رشد گیاه را داشته باشد.
  • اتصالی را که با سقف برقرار می‌شود به دقت بررسی کنید تا خطر افتادن گلدان وجود نداشته باشد.
  • هنگام نصب گلدان وارونه در فضای باز، باید عنصر باد را نیز در نظر بگیرید. اگر در محل زندگی‌تان بادهای شدیدی می‌وزد، لازم است احتیاط بیشتری به عمل آورید.

در ذیل می‌توانید دموی گلدان وارونه بن شاد را مشاهده کنید:

   

جهت خرید گلدان وارونه بنشاد کلیک کنید خرید گلدان وارونه

دیدگاه شما

بهناز شریف

2 سال قبل

سایت خوبی دارید مطالب هم عالی هستش

شیرینی سرای آیسل

1 سال قبل

از این گلدان ها در شیرینی سرای خودمون داریم و خیلی شیک هستند،البته چند تا دیگه میخواستم

ناشناس

2 سال قبل

بخاطر تنوع در دیزاین... گیاهان را آزار میدهید...???

الهام درویش

1 سال قبل

نظر منم همینه

ناشناس

1 سال قبل

منم احساس میکنم گل ها اذیت میشن

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید، ولی گیاهان آزاری نخواهند دید صرفا با شرایط محیطی ارتباط برقرار میکنند و وفق می دهند.

خرم دل

3 سال قبل

عالی عالی قشنگتر از این نمیشه

ناشناس

3 سال قبل

بسیارزیبا ازکجا میتونم تهیه کنم

علی باوندپور

1 سال قبل

از کجا میشه تهیه کرد؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام در حال حاضر در نازبو موجوده دوست عزیز

پرنیان

3 سال قبل

بسیارجالب وزیباس

بهشته فتحی

3 سال قبل

عالیه.من در یک رستوران دیدم میخوام برای خودم بگیرم متاسفانه نیست و با گل میفروشن که مقرون به صرفه نیست

حسام

4 سال قبل

بسیار عالی

کیارش نوزاد

5 سال قبل

در رابطه با خرید گلدان های معکوس سوال داشتم.