نازبو
گلهای آپارتمانی محبوب و زیبا برای تزئین خانه شما
 • آموزش و مقالات
 • گلها
 • گیاهان داخلی

گلهای آپارتمانی محبوب و زیبا برای تزئین خانه شما

گلهای آپارتمانی زیبا و خیره کننده می‌توانند تغییر محسوسی را در دکوراسیون خانه ما ایجاد کنند. مزایای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی منازل بر کسی پوشیده نیست. گل‌های آپارتمانی این فرصت را در اختیار اغلب طبیعت دوستان قرار می‌دهد که گل‌های رنگارنگ و طبیعی را جایگزین گل‌های مصنوعی و بی‌روح منازل کنند. اگر به خانه‌های قدیمی مادربزرگ و پدربزرگ‌ها نگاهی بیندازید، خواهید دید که گل و گیاه همیشه با دکوراسیون ایرانی عجین بوده است. امروزه دیگر از آن حیاط و حوض و شور و حال خبری نیست و فقط در گوشه‌ای از ذهنمان خاطراتی از آن روزها باقی مانده است. فصل بهار فرصت مناسبی برای علاقمندان به طبیعت است تا آپارتمان‌های بی روح و پراسترس خود را با اختصاص قسمتی به گیاهان و گل‌های آپارتمانی به فضایی گرم و سرشار از آرامش تبدیل کنند و با کمک گل‌های آپارتمانی زیبا تغییری در دکوراسیون خانه‌مان دهیم و سر زندگی و نشاط را به فضای زندگی‌مان اضافه کنیم. در این مطلب از "نازبو" قصد داریم تا با معرفی زیباترین گل‌های آپارتمانی شما را در جهت زیباتر شدن منزلتان یاری کنیم. با ما همراه باشید.

برای خرید بذر گل و گیاهان زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

زیباترین گل‌های آپارتمانی برای خانه شما کدامند

1- گل کاملیا

گل کاملیا

گل کاملیا یا رز زمستان از جمله گل‌های آپارتمانی است معمولا ۶ یا ۷ گلبرگ دارد. این گل روی درختچه‌ای به ارتفاع ۵/۱ الی ۶ متر می‌روید. شاخه‌های این درختچه در جوانی به رنگ ارغوانی بوده و برگ‌های این درختچه ‌به رنگ سبز تیره و چرمی می‌باشند. این گل در نخستین روزهای زمستان در دمای تقریبی ۱۸ درجه شروع به جوانه زدن کرده و پس از رشد نسبی جوانه‌ها، آن را به مکانی خنک انتقال می‌دهند. زمان گل‌دهی گل کاملیا در فصل زمستان و بین ماه‌های ژانویه و مارس است.
شرایط نگهداری از گل کاملیا :

 • خاک مناسب مخلوطی از یک واحد ماسه و سه واحد خاک جنگلی است.
 • نور متوسط و دمای معمولی کفایت می‌کند.
 • آبیاری در فصل بهار دوبار در هفته و در فصل تابستان یکبار در هفته انجام می‌شود.
 • کود مورد نیاز از ۲ گرم سولفات آمونیوم و ۲ گرم کود معمولی تشکیل می‌شود.
 • نکته بسیار مهم دیگر اینکه، تا جایی که ممکن است از چرخاندن گلدان خودداری کنید، تا از ریزش گل‌ها قبل از باز شدن جلوگیری شود.
 • برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

2- گل داوودی

زیباترین گل‌های آپارتمانی گل داوودی به دلیل طول عمر زیاد آن، جزء گل‌های آپارتمانی پرطرفدار به شمار می‌رود. این گل، در رنگ‌های بنفش، سفید، زرد، قرمز و صورتی در طبیعت دیده می‌شود. قسمت زیرین ساقه به رنگ سبز تیره است. زمان گل‌دهی این گل فصل پاییز و در برخی گونه‌ها فصل تابستان می‌باشد. گل داوودی جزء گیاهان روز کوتاه است. یعنی برای گل‌دهی به شب بلند و روز کوتاه نیاز دارد. این گل گیاهی دایمی است که در فصل زمستان خشک شده و در فصل بهار دوباره سبز خواهد شد. گل آذین یا نحوه آرایش گل داوودی به شکل کلاپرک است. گونه مناسب برای نگهداری در منازل نوع پا کوتاه با بوته‌های متراکم می‌باشد.

 • این گل به نور متوسط با دمای متوسط نیاز دارد.
 • گل داوودی به خاک همیشه خیس و مرطوب احتیاج دارد. خاک مناسب برای رشد این گل، ترکیبی از خاک جنگلی، خاک باغچه و کود دامی به نسبت مساوی می‌باشد.
 • کوددهی بیش از اندازه به این گل سبب از بین رفتن بوته‌ها می‌شود.

3- اسپاتی فیلوم

 بهترین گلهای آپارتمانی

اسپاتی فیلوم یکی دیگر از زیباترین گل‌های آپارتمانی است که به نام مستعار گیاه کلوچه نیز نامیده می‌شود. این گیاه زیبا دارای گل‌های سفید و برگ‌های بلند نیزه‌ای و سبز رنگ است. گل‌‌های اسپاتی فیلوم روی سنبله سفید رنگ استوانه‌ای ظاهر می‌شوند. زمان گل‌دهی این گل، فصل بهار و تابستان است. اسپاتی فیلوم برای مکان‌های کوچک مناسب است.

 • این گل برای شاداب بودن به نور نیاز دارد، اما نور مستقیم و زیاد خورشید، به برگ‌های این گیاه آسیب می‌رساند.
 • اسپاتی فیلوم به هفته‌ای دو بار آبیاری نیاز دارد و ضرورتاً باید بین دو آبیاری خاک خشک باشد.
 • این گل از گیاهان گرمسیری است از این رو باید در مکان‌های گرم نگهداری شود. دمای مناسب برای این گل بالای ۱۳ درجه سانتیگراد است.
 • خاک مناسب برای این گل باید دارای PH اسیدی و غنی از مواد غذایی باشد.
 • رطوبت این خاک باید بیش از ۶۰ درصد باشد.

برای خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

4- ارکیده فالانوپسیس

گلهای مناسب آپارتمانی

ارکیده فالانوپسیس یا ارکیده شب پره در جنگل روی سنگ‌ها و تنه درختان رشد می‌کند و فصل گل‌دهی این گل نیز معمولا از فصل زمستان آغاز می‌شود. این گل حداقل یکبار و حداکثر سه بار در طول سال گل می‌دهد. گل ارکیده به رنگ‌های ارغوانی، ارغوانی رگه دار، زرد، سفید، صورتی و ترکیب سفید و صورتی مشاهده می‌شود.
این گل جزء گل‌های آپارتمانی است که در نقاط سایه شادابی بهتری دارد. محل قرارگیری آن‌ نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد.

 • گل ارکیده فالانوپسیس جزء گیاهان گرمسیری است و از این رو دمای مناسب برای نگهداری از این گل بین ۲۸-۱۲ درجه می‌باشد.
 • فاصله زمانی مناسب برای آبیاری گل ارکیده فالانوپسیس یکبار در هفته است. از خشک شدن تقریبی خاک در فاصله دو آبیاری اطمینان حاصل کنید.
 • به دلیل کم شدن عمر گل‌ها، از ریختن آب، روی غنچه‌ها و شکوفه‌ها خودداری نمایید.
 • برای حفظ رطوبت مورد نیاز گل ارکیده فالانوپسیس داخل خاک آن از سنگ‌های معدنی مانند پرلیت‌های درشت، لیکا یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده کنید.
 • تعویض خاک گلدان باید پس از پایان گل دادن انجام شود. خاک مناسب برای این گلدان از ترکیب مواد جذب کننده رطوبت و مواد سبک به علاوه خزه، مقداری ذغال چوب، کمی شن، مقداری بقایای چوب، کوکوپیت و پیت ماس به وجود می‌آید.

برای خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

5- بنفشه آفریقایی

گل های آپارتمانی

گل بنفشه آفریقایی از معدود گل‌های آپارتمانی می‌باشد که تمام اجزای آن، اعم از گل، ساقه و برگ آن، از زیبایی بسزایی برخوردار است. این گل از نظر رنگ و نوع، تنوع زیادی دارد. شرایط نگهداری بنفشه آفریقایی اصلی بسیار سخت است، اما با ایجاد بعضی از شرایط، می‌توان از واریته‌های دیگر این گل در آپارتمان نگهداری کرد.

 • این گل از دوستداران بسیار زیاد نور است، اما در فصل تابستان نباید در معرض مستقیم نور خورشید باشد. ولی در فصل زمستان نیز باید از آن به طور کامل استفاده کند.
 • برای جلوگیری از سوختگی برگ‌ها و گل بنفشه آفریقایی، می‌توانید آنرا زیر نور لامپ‌های مهتابی در فاصله ۴۰-۳۰ سانتیمتری قرار دهید.
 • نکته مهم در مورد زمان آبیاری این گل این است که ریشه بنفشه آفریقایی به آب حساس می‌باشد. از این رو بهترین زمان آبیاری وقتی است که خاک گلدان کاملاً خشک باشد. میزان آب مورد نیاز این گل به اندازه‌ای است که آب از زیر گلدان خارج نشود.
 • خاک مناسب برای نگهداری از بنفشه آفریقایی خاکبرگ آماده است.

برای خرید کود میکرو گیاهان آپارتمانی  به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

6- آنتوریوم

تکثیر گلهای آپارتمانی

گل آنتوریوم از یک اسپات، برگ‌های مخملی و پهن و سنبله‌ای به رنگ‌های قرمز یا زرد تشکیل شده است. اسپات گل آنتوریوم در رنگ‌های صورتی، سفید، قرمز و زرد در طبیعت وجود داشته و زمان گلدهی آنتوریوم نیز روزهای پایانی بهار و اوایل تابستان می‌باشد. از محاسن این گل می‌توان به طولانی بودن زمان گلدهی و پایداری گل آنتوریوم ‌اشاره کرد که این زمان گاهی به سه ماه هم می‌رسد.

 • نور مستقیم برای این گل مضر می‌باشد و بهترین نور برای آن نور غیرمستقیم است.
 • خاک مناسب برای این گل شامل تورب یا پوده و کمی ماسه می‌باشد.
 • فاصله زمانی مناسب برای آبیاری در فصل زمستان یکبار در هفته است و در فصول بهار و تابستان باید خاک گلدان خشک باشد. گل آنتوریوم به رطوبت محیطی بسیار زیادی نیاز دارد و بهتر است این رطوبت از طریق زیرگلدانی سنگریزه‌دار تأمین شود.

7- کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس: نام کاکتوس، تداعی کننده بیابان و گیاهان خشک می‌باشد. اما برخلاف همه تصورات، کاکتوس کریسمس دارای گل‌های صورتی زیباست و روی تنه درختان رشد می‌کند. این گل زیبا جزء گیاهان روز کوتاه محسوب می‌شود. ساقه کاکتوس کریسمس به شکل بریده بریده است.

 • نور مناسب برای شاداب ماندن کاکتوس کریسمس نور غیرمستقیم می‌باشد و نور مستقیم خورشید در در بلند مدت سبب کندی رشد گیاه و سوختن برگ‌ها می‌شود.
 • خاک مناسب برای این گل، خاک اسیدی است و از ترکیب سه واحد پیت ماس و دو واحد پرلیت ساخته می‌شود، به جای این مواد نیز می‌توان از خاک برگ یا ترکیب خاک کمپوست و پرلیت نیز استفاده کرد.
 • این گل همانند دیگر کاکتوس‌ها به آب کمی نیاز دارد ولی اگر در فصل رشد آن که از دی ماه تا خرداد ماه به طول می‌انجامد، بی‌ آب شود رشد مناسب خود را نمی‌کند. برای آبیاری این گیاه ترجیحا از آب معدنی یا جوشیده یا بهترین گزینه آب باران استفاده کنید.

برای خرید بذر گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

8- گلوکسینیا

گلوکسینیا

گلوکسینیا، یکی دیگر از زیباترین گلهای آپارتمانی است که برای فضاهای سربسته و داخل آپارتمان‌ها مناسب می‌باشد. این گل از تنوع زیادی برخوردار است و نوع آپارتمانی گلوکسینیا از گیاهان بومی برزیل می‌باشد. این گل ساقه بسیار کوچکی دارد که برگ‌های بزرگ و مخملی آن را احاطه کرده است. گل گلوکسینیا شبیه به گل‌های زنگوله‌ای می‌باشد. این گل زیبا در رنگ‌های بنفش، صورتی، قرمز و سفید خالص دیده می‌شوند. زمان گلدهی این گل از اواسط بهار تا پایان تابستان به طول می‌انجامد.

 • نور مورد علاقه این گل، نور غیر مستقیم و بیشتر سایه است. در زمان سبز شدن بذر تا زمان گلدهی باید به میزان ۵-۴ ساعت بعد از غروب آفتاب نور مصنوعی به آن تابانده شود.
 • میزان آب لازم برای شاداب بودن این گل بسیار زیاد است. دقت کنید در طول شب آب در طوقه گیاه باقی نماند.
 • از ریختن آب سرد با دمای زیر ۱۰ درجه روی برگ‌ها خودداری کنید که سبب به وجود آمدن لکه‌های سفید و زرد می‌شود.
 • خاک مناسب برای گلوکسینیا خاک اسیدی است. ترکیب دو واحد از خاک معمولی، یک واحد کود دامی پوسیده، یک واحد ماسه و یک واحد پیت نرم برای این گل مناسب می‌باشد.

9- گل شمعدانی

تقویت گلهای آپارتمانی

شمعدانی: احتمالا برای اکثر ما نوستالژی ترین گل، شمعدانی است؛ چرا كه در خانه مادربزرگ‌ها حضوری همیشگی داشت و شاید به همین خاطر یک گل پرطرفدار ایرانی است. شمعدانی یکی ار گل‌های آپارتمانی زیبا است که در رنگ‌های مختلفی موجود است و در ایران نوع خارجی آن بیشتر با نژاد هلندی کاشت می‌شود. این گل قدمت زیادی دارد و اصل آن به کشور آفریقای جنوبی باز می‌گردد. شمعدانی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و به همین خاطر اغلب در زمستان گل نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید : خاک مناسب گیاهان آپارتمانی چه خاکیست؟

10- گل بگونیا

گیاهان آپارتمانی گلدار

بگونیا هم مثل همه گل‌ها انواع مختلفی دارد. یکی از نژادهای این گل، بگونیای عروس یا واکسی است. این گل از آن دسته گیاهان مقاومی است كه احتمالا در نگهداری اش به مشکلی برنمی‌خورید. بگونیا اگر خوب تغذیه شود، مثل بنفشه آفریقایی بسته به نور و کودش تمام سال برایتان دلبری می‌کند. تنها مشکلی كه دارد این است كه نسبت به سرما حساس است و به همین خاطر از آن به عنوان گلی كه تنها یك سال ‌مهمان خانه‌هاست یاد می‌کنند. با این وجود اگر خوب از این گل مراقبت کنید، می‌توانید یك گل آپارتمانی مقاوم و گلدار داشته باشید.  

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  سیده کژال طهماسبی
  28 آذر 1400
  سیده کژال طهماسبی

  خیلی محشر

 • پاسخ
  سمیه
  26 مرداد 1400
  سمیه

  عالی عالی فقط ای کاش قیمت داشتند

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  14 شهریور 1400
  نازبو - یاوری

  سلام فعلا انواع بذر موجوده دوست عزیز

 • پاسخ
  ميثم
  08 اردیبهشت 1398
  ميثم

  بسيار ممنون از مطالبتون