نازبو
معرفی گل آنتوریوم
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی گل آنتوریوم

آنتوریوم با نام علمی "Anthorium scherzerianum" و از خانواده گلشیپوریان است. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی بوده و به علت دارا بودن گل‌های برجسته و بسیار زیبا و قرمز براق و مومی شکل، مورد توجه همگان قرار دارد. از وسط گل، دنباله زرد پرزداری خارج شده که با رنگ قرمز گل، هماهنگی زیبایی دارد. این گیاه به دلیل گل‌های بادوام و زیبایش علاقه مندان زیادی دارد. آنتوریم در شرایط ایده آل نزدیک به دو ماه گل را بر روی خود نگه می‌دارد. با آنکه بیش از پانصد گونه آنتوریوم شناخته شده است، ولی تعداد محدودی از آنها از جمله آنتوریوم چرزریانوم (فلامینگو) به راحتی در آپارتمان دوام آورده و رشد می‌کند. این گیاه زیبای آپارتمانی دارای برگ‌های کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می‌باشد، گل‌ها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر می‌شوند. این گل جزو گل‌های مورد تایید ناسا  NASA Clean Air Study بوده و برای تصفیه هوای منزل فوق العاده می‌باشد و با بکاربردن آن مواد آلاینده زائد از قبیل آمونیاک و.. را از بین برده و پاکسازی می‌کند.

برای خرید بذر گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نام فارسی: آنتوریوم
خاستگاه: آمریکای مرکزی وجنوبی (گواتمالا)
نام انگلیسی:
wax flower
نام علمی: ANTHURIUM SCHERZERIANUM
خانواده:     ARACEAE  - شیپوری
نام‌های دیگر: Pigtail Plant , Boy Flower , گل فلامینگو ، Flamingo Flower
 

 

آنتاریوم

بیشتر بخوانید : علت ریزش برگ گیاهان آپارتمانی

نیازهای آنتوریوم

نور: آفتاب،سایه یا نور فیلتر شده بهترین نوردهی می‌باشد، منظور از نور فیلتر شده همان پشت پنجره جنوبی یا غربی یا شرقی منزل می‌باشد، در نظر داشته باشید، خصوصاً در تابستان در معرض مستقیم نور قرار نگیرد، در صورت این عمل برگ‌ها به رنگ قهوه ای شده و خواهد سوخت.
آبیاری: آبیاری در حد متوسط و به طور منظم. خاک باید مرطوب بماند، اما نباید از اب اشباع شود. در واقع در فصل بهار و تابستان احتیاج به آب فراوان دارد، ولی نباید به هیچ وجه خاک گلدان را لجن کرد. در فصل زمستان با آب نیم گرم که سختی آن زیاد نباشد، یک مرتبه در هفته آن را آبیاری می کنند.
رطوبت: دوستدار محیط گرم و مرطوب است. آنتوریوم به جنگل‌های استوایی تعلق دارد، به همین دلیل گرما و رطوبت زیاد سبب رشد بهتر آن می‌گردد( رطوبت نسبی ۷۰ تا ۹۰  ) چنانچه رطوبت کمتر است با آب پاش غبار پاشی کنید.
خاک: این گیاه در تورب بسیار خوب رشد ونمو میکند.همچنین در مخاوطی از ۵۰٪تورب، ۵۰٪ماسه و یا ۵۰٪ خاک برگ پوسیده و ۵۰٪ ماسه می‌توانیم انتوریوم بکاریم.

برای خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

كود: در تابستان با استفاده از کود مصنوعی (کود شیمیایی) آن را تقویت کنید. كود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان 2 گرم در لیتر، هر 3 هفته یكبار، از اسفند تا آذر ماه مورد استفاده قرار داد. بهتر است از كودهای آلی نیز استفاده شود.
دما: تامین درجه حرارت ۲۱ درجه ی سانتیگرادی در تمام طول سال برای این گیاه مطلوب است، حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است، قبل از ظهور گل‌ها در بهار حدود ۶ هفته در زمستان به ان سرما بدهید. با درجه حرارت ۱۶ درجه ای در صورت وجود هوای گرم و خشک رشد متوقف می‌شود.
تکثیر:  تکثیر و ازیاد آنتاریوم هم از طریق بذر و هم از طریق پاجوش می‌باشد. روش بذر معمولاً روال بیشتری را دارد، در روش تکثیر در اطراف یک بوته آنتوریوم ده‌ها پاجوش رشد می‌کند که با بیرون آوردن بوته از خاک به آسانی پاجوش‌ها جدا می‌شوند. هرگز ریشه را با زور جدا نکنید و سعی کنید پاجوش‌ها را از کنار پایه مادری جدا کنید، که رشد فعال داشته و برگ‌های جدید تولید کرده اند. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید. مراقب باشید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. دمای محیط را روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و رطوبت را بالا نگه دارید. برای این منظور یا مرتب مه پاشی کنید و یا گلدان یا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

ANTHURIUM

آفات و مشکلات خاص آنتوریوم

 • نور تند آفتاب همراه با خشکی هوا سبب سوختگی نوک برگ‌ها می‌گردد. اسپری نمودن آب روی برگ‌ها را در تابستان و بهار فراموش نکنید.
 • در صورتی که گلدان شما برگ‌های جدید ریز و رنگ پریده‌ای می‌دهد و گل‌های آن ظاهر نمی‌شود. تغذیه مصنوعی را شروع کنید، چون ظاهراً خاک گلدان خیلی فقیر است.
 • برگ‌های خیلی پر پشت اما بدون گل بیانگر غنی بودن زیاده از حد خاک می‌باشد و باید در زمستان خاک گلدان را تعویض و تعدیل کرد.
 • حمله قارچ به این گیاه لکه‌های قهوهای روی برگ‌ها تشکیل می‌دهد و باید با محلول قارچکش نفوذی سمپاشی صورت گیرد و برگ‌های خیلی صدمه دیده، حذف شوند.
 • اگر در زمستان هوا خیلی سرد و مرطوب باشد برگ‌ها زرد شده و به سمت پایین می‌پیچد، بنابراین باید گلدان را به محل گرمتری منتقل نمود و آبیاری را کمتر کرد در صورتی که برگ‌های سبز می‌پیچد هوا سرد و خشک است.
  برگ‌های سیاه شده در نتیجه سرمای زیاد، ایجاد می‌شوند و برگ‌های نازک، کم آب و زرد رنگ معرف گیاه تشنه می‌باشد.

برای خرید هورمون و پودر ریشه زایی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

 • اگر زخم‌های سفید پنبه ای در زیر برگ و قاعده آن تشکیل شوند. یعنی حشرات آفت در حال فعالیت است، می‌توانید هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید و با پنبه آغشته به سم زخم‌ها را خیس نمایید.
 • عامل ایجاد رشته‌های تار عنکبوتی در سطح برگ کنه ریز قرمز است. باید با پارچه مرطوب برگ‌ها را تمیز کنید و با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.
 • اگر برگ‌ها براق بودن خود را از دست داده اند، روزانه با آب ولرم برگ‌ها را پاشی کنید، چون علت این امر می‌تواند هوای خشک باشد.
 • صدمات فیزیکی برگ‌ها را شکافدار و مریض نشان می‌دهد، بنابراین گلدان را از محل پر تردد دور کنید و برگ‌های صدمه دیده را قطع نمایید.
 • آنتوریوم گیاه حساسی است. باید خیلی ظریف با آن برخورد کنید، اما اگر کمی محبت ببیند و مراقبت آن را با دقت انجام دهید، گل‌های بادوامش طراوت بخصوصی خواهند داشت. به آرامش زیاد احتیاج دارد، در جاهای شلوغ و پررفت و آمد نشاط خود را از دست می‌دهد. اگر مرتب به آن دست بزنید یا آن را در محل تنگ قرار دهید، برگ‌ها دچار شکاف خواهند شد.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


گل آنتوریوم      

توجه :

 • در هنگام دست زدن به برگ‌های این گیاه دستکش بزنید، چون سوزش ایجاد می‌کند یا از بلعیده شدن گیاه خودداری شود، علت بخاطر برگ‌ها می‌باشد، برگ‌ها حاوی کریستال‌های اگزالات کلسیم است که باعث سوزش شدید در دهان می‌شود، پس به دور از کودکان و حیوانات نگهداری شود.
 • همیشه با یک دستمال تمیز برگ‌ها را از گرد و غبار تمیز نمایید، این عمل به رشد گیاه بابت تنفس کمک خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  ناشناس
  19 آذر 1399
  ناشناس

  سلام خسته نباشید نوک برگ های گم قهوه ای و سیاه شده سوخته چیکارکنم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  23 آذر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو سوختگی سر برگ آنتوریوم به دلیل کمبود رطوبت محیطی یا بیشبود آبیاری میتوته باشه

 • پاسخ
  ناشناس
  09 اردیبهشت 1399
  ناشناس

  من یک گلدان انتوریم یک ماه پیش خریدم الان گل‌های ام درحال لوله شدن و تعدادی ازبرگهاقسمتی ازسربرگ قهوه‌ای شده علت چیست

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  10 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست عزیز لوله ای شدن برگ ها میتونه به دلیل استفاده از آب کلردار برای آبیاری باشه، همچنین سوختگی سر برگ ها از رطوبت پایین محیطی یا رطوبت و خیسی بیش از حد خاک باشه، میتونین جهت کمتر کردن این عوامل از قطره محرک رشد هم استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  نوشين
  07 اردیبهشت 1398
  نوشين

  سلام خسته نباشيد ، ببخشيد علت ايجاد سوراخ روي برگ ها از چي ميتونه باشه ؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  10 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام نوشین عزیز رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید و گیاه رو از لحاظ وجود آفت بررسی کنید.

گزارش اشکال در سایت