ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

کاج مطبق گیاهی است همیشه سبز و از گران قیمت ترین درختچه های تزیینی و گیاهان آپارتمانی بسیار لوکس. علت گران قیمت بودن آن تکثیر مشکل و رشد بطنی آن است. رشد کاج مطبق در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد می‌نماید احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند .

نام  فارسی: نخل مطبق
خاستگاه: جزیره ی نورفک در اقیانوسیه
نام انگلیسی:
Norfolk island pine
نام علمی: Araucaria excelsa
خانواده: Araucariaceae
نامهای دیگر: نخل ساگو – نخل زینتی – سیکاد

مشخصات

کاج مطبق با نام علمی “Araucaria excelsa” گیاهی است همیشه سبز و دارای برگ های سوزنی و از خانواده «آراکرییاسه» با شاخه های مطبق، موطن اصلی جزیره نورفوک استرالیا رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد می نماید که ارتفاع آن ۱ تا ۲ متر و گسترش آن ۸۰-۹۰ سانتیمتر می باشد. یک واریته آن دارای قد کوتاهی است که در گلدان کاشته می شود.

در تابستان میتوان گلدان آن را در هوای آزاد و نیمه سایه یعنی در سایه سایر درختان قرارداد.به دلیل طالب بودن به آب و هوای خنک و مرطوب ، و نور زیاد، اصلا مناسب منازل نمی باشد ،احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمیکند،در شمال کشورمان این گل را در فضای بیرون و حیاط می کارند و بعد از چندساله تبدیل به درخت بزرگی می شود.

عکس کاج مطبق

نگهداری و پرورش کاج مطبق

کاج مطبق به نور معمولی، هوای خنک، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد . کود: ۲ گرم در لیتر سولفات آمونیوم ، هر سه هفته یکبار از فرودین تا شهریور ماه، احتیاجات غذایی این گیاه را بر آورده می کند.

نیازهای کاج مطبق:

نور: اگرچه سایه را تحمل می‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید البته قابلیت نگهداری در آفتاب را نیز دارد که بهتر است در بهار و تابستان آن را در خارج از آپارتمان نگهداری کنید. در نور کامل بدون تابش آفتاب سبزتر میماند ولی در آفتاب بهتر رشد می‌کند. هر چند وقت یکبار آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا به طرف نور منحرف نشود.

دما: کاج ها همگی عاشق هوای خنک هستند ، این گل هم علاقه ی خاصی به خنکی و تهویه مناسب دارد در تابستان حتما توی راه پله خنک یا تراس شمالی یا بالکن نگهداری کنید.در زمستان هم در راه پله بسیار مناسب هست زیرا داخل اتاق علی رغم خنکی هوا ولی تهویه مناسب وجود ندارد ، گرمی هوا و تهویه ناکافی باعث شل شدن و افتادگی برگها می شود.

آبیاری: باید سطح خاک همیشه مرطوب باشد. در تابستان می توانید هر دو روز یک مرتبه آبیاری کنید و این میزان را در زمستان به هر ۱۰ روز یک مرتبه کاهش دهید. برای طراوت هرچه بیشتر این گیاه و سبز ماندن برگهای زیبای آن لازم است روزی یکبار با آب پاش برگهای گیاه بویژه برگهای فوقانی آن را مرطوب نمایید.

رطوبت: هفته‌ای یکبار در زمستان و هفته‌ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد. اما اگر مشاهده کردید که برگ ها قهوه ای یا سیاه می شوند این کار را متوقف کنید و یک جزیره در زیر آن درست کنید.

خاک مناسب: خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک یا خاک هلندی است.

تغذیه و کود مناسب برای کاج مطبق : با شروع فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.

تعویض گلدان: قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان آن را با یک گلدان بزرگ‌تر تعویض نمایید؛ پس از آن سطح گلدان را به آرامی خارج نموده و با خاک کمپوست نو تعویض کنید. همچنین از گلدان پلاستیکی استفاده کنید گلدان سفالی برای آن مناسب نیست.

تمیز نمودن برگ‌ها: غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است. هرگز از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

عوارض و درمان

۱- برگها سبز هستند ولی می‌ریزند: آبیاری بیش از اندازه باعث این عارضه است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

۲- برگهای سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند : هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و آبفشان را فراموش نکنید.

۳- علت افتادگی برگهای کاج مطبق : هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

۴- برگهای شاخه های پایین می ریزد: گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد گیاه را بمحل روشن تری انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و با قیچی تیز حذف نمایید.

۵- رشد گیاه متوقف شده است: ریشه‌ها را بازدید کنید اگر متراکم شده‌اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

۶- زخمهای سفید پنبه‌ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکل شده است: حشره آفت باعث این نارسایی است هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره‌کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.

۷- برگها متمایل به سفیدی هستند: اشعه مستقیم آفتاب مخصوصاً از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.

۸- شاخه‌های باریک و علفی هستند: تغذیه مصنوعی تجویز می‌گردد، میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

۹- حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده‌اند: هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره‌کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

تکثیر کاج مطبق : 

تکثیر از طریق کاشت بذر و ریشه دار نمودن قلمه انجام می شود که بذر آن خیلی دیر جوانه می زند و پایه های بذری دارای طبقات نامنظم هستند. بنابراین بهترین راه برای تکثیر قلمه زدن می باشد. این گیاه را باید فقط از شاخه اصلی و عمودی قلمه گرفت چون این خاصیت را دارد که از هرجایی یا هر فرم شاخه ای قلمه بزنید به همان شکل رشد می کند.از شاخه های عمودی قلمه بزنید تا گلتان عمودی و زیبا شود.

هرس:

۱-شاخه های خشک پایینی را تا انتها قطع کنید
۲-پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع بمالید.
رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک قطعه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید،زیبایی این گیاه در داشتن برگهای سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است،برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگهای سوزنی و استفاده از مواد براق کننده جلوگیری و با آب فشان رطوبت گیاه را تامین کنید.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
  • ممنون از راهنمایی کامل و خوب شما

    • سلام مریم عزیز
      خوشحالیم که نازبو رو دنبال می کنید، لطفا اگر توصیه یا تجربه ای دارید در اختبار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدید.