تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل حشره کش یا پیرتروم یکی از گل های معجزه گر در طبیعت است که در کار دفع آفات بسیار حرفه ای و بی نقص عمل می کند. امروزه پیرترین (pyrethrin) به عنوان یک ماده موثر برای دفع آفات بسیار شناخته شده است و در حشره کش های خانگی استفاده فراوان دارد. کاشت گیاه پیرتروم با گیاهان دیگر باعث دور شدن آفات از منطقه می شود که این کار بسیار کاربردی و موثر است. در برخی موارد گیاه پیرتروم را دور مزرعه کشت می کنند. برای استخراج سم پیرترین ۵ تا ۹ روز پس از اولین گل، گل ها را جمع آوری می کنند.

نام فارسی: حشره کش
خاستگاه سواحل دریای دالمات یوگسلاوی و شبه جزیره بالکان
نام انگلیسی: PYRETHRUM
نام علمی: CHRYSANTHEMUM CINERARIAEFOLIUM
خانواده: ASTERACEAE – کاسنی
نامهای دیگر: mums ، chrysanths

مشخصات:

گل حشره کش گیاهی علفی و چندساله است. این گیاه ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کند و منشأ آن سواحل دریای دالمات یوگسلاوی و شبه جزیره بالکان گزارش شده است. این گیاه در نواحی کوهستانی و صخره ای (در نواحی شیبدار کوه ها) و همچنین مناطق بیابانی (با ضخامت کم خاک) دارای آب و هوای گرم می روید.
ریشه پیرتروم دارای ریزومی کوتاه است و ضخامت آن بین ۰٫۵ تا ۲ سانتیمتر می باشد. از این ریزوم ریشه های متعددی به طول ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر استوانه ای شکل و به رنگ قهوه ای تیره منشعب می شود. ریشه این گیاه سطحی و افشان است.از قسمت فوقانی ریزوم، ساقه های متعددی به ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر خارج می شود. ساقه شیاردار، پنج تا شش ضلعی و پوشیده از کرک های ظریف و خاکستری رنگ است. برگ ها بریدگی دار (هر برگ دو تا سه بریدگی دارد) و به صورت متناوب نسبت به یکدیگر روی ساقه قرار می گیرند.
گل ها در انتهای ساقه های اصلی و فرعی ظاهر می شوند. هر بوته معمولاً ۱۰۰ تا ۲۰۰ گل تولید می کند که در شرایط اقلیمی مناسب از نظر خاک، آبیاری، درجه حرارت و نور تعداد آنها به بیش از ۴۰۰ گل نیز می رسد. قطر گل های کاملاً باز شده بین ۲٫۵ تا ۵ سانتیمتر است. گل ها شبیه به گل های بابونه دارای گلچه های زبانه ای سفید رنگ و گلچه های لوله ای زرد رنگ هستند.
بذر پنج وجهی، به طول ۳ تا ۵ میلیمتر و به ضخامت ۱ تا ۱٫۵ میلیمتر و در ناحیه طولی آن شیارهایی وجود دارد. در سطح بذر نیز کرک های بسیار ظریفی مشاهده می شود. وزن هزاردانه ۱ تا ۲٫۱ گرم است. بذرها ۳ الی ۴ سال از قوه رویشی مناسبی برخوردارند.

شرایط نگهداری و پرورش گل حشره کش:

آبیاری: پیرتروم گیاهی است خشکی دوست و رویش آن در مناطق گرم و خشک با موفقیت انجام می گیرد. آب فراوان برای این گیاه مناسب نیست و سبب خشک شدن آن می شود.

دما: گل حشره کش در طول رویش به هوای گرم و نور کافی نیاز دارد. سرمای زمستان را به خوبی تحمل می کند ولی سرماهای شدید و طولانی برای گیاهان جوان مضر است. عده ای محققان معتقدند که سرمای زمستان برای این گیاهان مفید است و باعث افزایش عملکرد گل و همچنین بهبود در کیفیت مواد مؤثره آن می شود.

نور: پیرتروم نیازمند نور فراوان است. رشد و نمو این گیاه در سایه نه تنها سبب کاهش تعداد گل ها می شود بلکه سبب کاهش ماده مؤثره “پیرترین” به میزان ۵۰ درصد می شود.

خاک: تحقیقات نشان می دهد اگرچه کاشت گل حشره کش در خاک های شور با موفقیت امکان پذیر است ولی برای تولید انبوه این گیاه باید از زمین های غیرشور، آهکی، مسطح یا کمی شیبدار و از خاک های شنی با زهکش مناسب استفاده کرد. پی اچ خاک برای این گیاه بین ۵٫۵ تا ۵٫۷ مناسب است.

گل حشره کش

تکثیر گل حشره کش:

تکثیر این گیاه بوسیله ی بذر و تقسیم بوته امکان پذیر است.

تکثیر توسط بذر معمولاً به دو روش مستقیم یا غیرمستقیم صورت می گیرد. از آن جا که رشد اولیه این گیاه بسیار کند است و علفهای هرز می توانند بدون رقابت تمام زمین را بپوشانند و وجین علفهای هرز هزینه زیادی را تحمل می کند از این رو کشت مستقیم پیرتروم مناسب نیست مگر در سطوح کوچک کشت. چون رویش بذرها به کندی صورت می گیرد بهتر است همواره بذر پیرتروم با بذرهای گیاهان سریع الرشد مانند خردل (به صورت مخلوط) کشت شود تا با رشد آنها و شناسایی ردیف ها بهتر بتوان به وجین علف های هرز فواصل بین ردیف ها پرداخت.

اوایل پاییز یا اوایل بهار زمان مناسبی برای تکثیر این گیاه بوسیله ی تقسیم بوته است. برای اینکار پس از خارج کردن پایه های مادری سه تا چهار ساله از خاک، هر بوته را به ۵ تا ۱۰ قطعه تقسیم کرده و به زمین اصلی منتقل می کنند. بوته های انتخاب شده باید کاملاً سالم و عاری از هر گونه عوامل بیماری زای قارچی یا باکتریایی باشد. در این روش بوته ها در ردیف هایی به فاصله ۶۰ سانتیمتر و فاصله دو بوته در طول ردیف ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر باید کشت شوند.

 


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور