ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

در این جا قصد داریم برخی از نشانه های رایج تنش و شرایطی که باعث به وجود آمدن آن ها می شوند را بیان کنیم.

پژمردگی: پژمردگی می تواند نشان دهنده وجود حشرات یا بیماری ها باشد، اما عمدتا به خاطر عدم رطوبت خاک است. فکر نکنید که گیاهان به اندازه کافی آب دارند اگر سطح خاک مرطوب باشد. برای بیشتر گیاهان و سبزیجات باید مطمئن شوید که تا عمق ۱۵ سانتی متر مرطوب است. اگر خاک بیش از حد خشک باشد به طور کامل آبیاری شود ظرف ۲۴ ساعت بهبود می یابند.

خاک بیش از حد مرطوب نیز باعث پژمردگی می شود زیرا آب بیش از حد منافذ را پر کرده و مانع از ورود هوا می شود و ریشه ها را خفه می کند. اگر خاک بیش از حد خیس است آبیاری را متوقف کرده و صبر کنید تا خاک خشک شود. اگر گیاهان بهبود نیافتند ممکن است آسیب بسیار شدید باشد.

همچنین پژمردگی یک واکنش طبیعی به گرمای شدید است. این واکنش فیزیولوژیکی نشان می دهد که گیاه به طور موقت بسته شده است تا رطوبت را به حداقل برساند. صبر کنید تا ببینید آیا گیاهان در هنگام خنک شدن دما در عصر احیا می شوند یا خیر.

نهال های تازه کاشته شده و گیاهان دیگری که به تازگی به فضای باز منتقل شده اند، هنگامی که برای اولین بار در معرض آفتاب و باد قرار می گیرند از بین می روند. آن ها را در یک منطقه حفاظت شده قرار دهید یا آن ها را با پارچه باغبانی پوشش دهید تا زمانی که به شرایط عادت کنند.

لکه های سفید: قسمت های سفید بر روی شاخ و برگ های پیوندهای جدید یا گیاهانی که از داخل خانه به فضای باز منتقل شده اند می توانند آفتاب سوختگی را نشان دهند. تغییر رنگ در برگ هایی که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند، بیشتر است. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، نهال ها و دیگر گیاهان حساس باید به تدریج و در طول یک دوره چند روزه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند.

لکه های سیاه: لکه های سیاه بر روی برگ ها می توانند نشان دهنده آسیب یخ زدگی باشد. شاخ و برگ هایی که از سرما آسیب دیده اند بهبود نخواهند یافت اما این گیاهان دوباره رشد خواهند کرد. اجازه دهید که شاخ و برگ های آسیب دیده باقی بمانند تا خطر یخ زدگی از بین برود و گیاه شروع به رشد جدید کند.

برگ های ناهموار: برگ های بریده بریده و ناصاف میتواند ناشی از بادهای شدید، باران یا تگرگ باشد. اگر چه این امر تا حد زیادی مربوط به مساله زیبایی می شود اما باعث می شود که گیاه نسبت به بیماری ها آسیب پذیر شود. به همین دلیل بهتر است که برگ های آسیب دیده را حذف کنید. در اغلب موارد برگ ها به سرعت جایگزین می شوند.

برگ های با رنگ غیر طبیعی: برگ های بی رنگ می تواند ناشی از کمبود مواد مغذی باشد. اگر رنگ سفیدتر از حد معمول باشد ممکن است کمبود نیتروژن را نشان دهد. اگر رگ برگ ها سبز باشند اما منطقه بین آن ها زرد است مشکوک به کمبود آهن است. گیاهانی که دچار کمبود فسفر هستند معمولا به رنگ قرمز یا بنفش متمایل می شوند.

رشد کم ممکن است به این معنی باشد که کمبود کلی مواد مغذی ضروری وجود دارد. PH خاک را بررسی کنید و در صورت لزوم برای گیاهانی که در حال رشد هستند تنظیم کنید (اکثر گیاهان و سبزیجات PH حدود ۶٫۸ را ترجیح می دهند). PH نامناسب می تواند از جذب مواد مغذی خاک، حتی زمانی که در خاک وجود دارند، جلوگیری کند.

حاشیه های خشک: حاشیه های خشک برگ می تواند نشانه سوختگی از کود زیاد یا سوختگی ناشی از باد باشد. برای جلوگیری از این موضوع همیشه کودهای شیمیایی را بر طبق اصول برچسب به کار ببرید. کودهای آلی به ندرت موجب سوختگی می شوند زیرا مواد مغذی به آرامی در طول زمان آزاد می شوند. گیاهان جوان باید باید به وسیله پارچه باغبانی یا گیاهان بزرگتر در برابر باد محافظت شوند.

مطالب پیشنهادی:

۱۰ بیماری گیاهی که باید مراقب آنها باشیم

تشخیص مشکلات گیاه از روی برگ آن به زبان ساده


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور