تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

سانسوریای رنگی یا مخملی یا کاکتوس هلندی یکی از گیاهان آپارتمانی است که این روزها به دلیل زیبایی خاصی که دارد، در هر خانه‌ای وجود دارد. سانسوریای رنگی معمولاً به رنگ‌های قرمز، آبی، زرد، نارنجی، مشکی، سفید، سبز و … می باشد. در نگاه اول به نظر می‌رسد که این رنگ طبیعی گیاه می‌باشد ولی این تنها رنگ مصنوعی مخصوصی است که برای زیبایی و فروش بیشتر با دستگاه مخصوص زده شده است. خاصیت این رنگ به گونه‌ای است که با بزرگ شدن گیاه رشد کرده و به اصطلاح کش می آید.

نام  فارسی: سانسوریا
خاستگاه: آنگولا
نام های انگلیسی: AFRICAN SPEAR
نام علمی: SANSEVIERIA CYLINDRICA
خانواده: ROSACEAE – روساسه
نام های دیگر : شمشیری,سانسوریا استوانه ای مار

مشخصات

سانسوریا دارای گونه های متعددی است اما سانسوریای رنگی (نیزه آفریقایی) با نام علمی  Sansevieria Cylindrica بسیار پرطرفدار و پرفروش می باشد و به عنوان یک گیاه زینتی پرورش داده می شود. این گونه از سانسوریا گیاهی برگ زینتی است که دارای برگ های راست لوله ای به شکل نیزه و به رنگ راه راه سبز خاکستری است. این برگها تنها در حدود ۳ سانتی متر ضخیم شده و با ارتفاعی بین ۱ الی ۱/۵  متر هم مشاهده شده است. سانسوریای رنگی یک بار در سال در بهار یا اواسط تابستان شکوفه می دهد. اندازه آن ۳ سانتی متر و به رنگ سفید مایل به سبز است و گل آن لوله ای شکل بلوری با رنگ صورتی می‌باشد که گل آن جذاب نبوده ولی بصورت معطر می باشد.

سانسوریای رنگی

شرایط نگهداری و پرورش سانسوریای رنگی

خاک: خاک مناسب جهت کاشت و تغذیه سانسوریا رنگی باید دارای بافت متخلخل باشد تا موجب افزایش اکسیژن رسانی، زهکشی و جذب عناصر غذایی از طریق ریشه شود. خاک سنگین و متراکم مانند خاک باغچه باعث خفگی ریشه گیاه می گردد. خاک گیاه سانسوریا باید سبک باشد تا ریشه بتواند به راحتی رشد کند. متراکم بودن بافت خاک موجب عدم زهکشی مناسب در بستر گیاه می گردد که باعث پوسیدگی خود گیاه نسبت به پاتوژن ها و قارچ ها خواهد شد. خاک سبک با زهکش مناسب با ترکیبی از ماسه و پیت ماس و کوکوپیت مناسب این گیاه  زیبا می‌باشد.

آبیاری: این گونه از سانسوریا رنگی خشکسالی را خیلی خوب تحمل میکند و چندان به آب نیازی ندارد فقط یک بار در هر هفته در طول فصل تولید مثل آبیاری برای این گیاه کافی می باشد.. حتما اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک کاملا خشک شود و زمانی که خاک را بین انگشتانتان قرار دادید و به هم نچسبد زمان آبیاری گیاه شما فرا رسیده است.

نور: تابش مستقیم نور خورشید به سانسوریا رنگی باعث آفتاب سوختگی و در نتیجه پوسیدگی گیاه می شود. پس، از قرار دادن گیاه سانسوریای رنگی در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. این گیاه نور متوسط تا زیاد به صورت غیر مستقیم را به هر نور دیگری ترجیح می دهد اگر محیط نگهداری سانسوریا ،نور کم و ناکافی داشته باشد، برگهای این گیاه نقوش خود را از دست می دهد و رنگ پریده می گردند اما در سایه و آپارتمان هم قادر به ادامه زندگی هست.

رطوبت: در بهار و تابستان سانسوریای رنگی را به طور مساوی مرطوب نگه دارید، تا  گیاه به طور فعال رشد کند این گیاه بتدریج در طول پاییز و زمستان خشک می‌شود

کود و کوددهی : در فصل رشد می توان از کودهای npk ازت یک بار در پایان هر ماه یا کودهای مایع به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یکبار استفاده کرد بهتر است در طول زمستان به آن کود ندهید.

تعویض گلدان : هر سال یا هر یک سال درمیان در بهار باید گلدانش را تعویض کنید. آن‌ها با بستن ریشه‌هایشان زنده خواهند ماند. گیاه سانسوریا رنگی به طور معمول ظروف سفالی را می شکند.

سانسوریای رنگی (نیزه ای)

تکثیر

برای قلمه زدن سانسوریای رنگی، برگ هایی را انتخاب کنید که تازه و بلند باشند، برگ ها را هر ۸ سانت به ۸ سانت ببرید سپس ۲ یا ۳ روز کنار گذاشته تا آماده کاشت شوند به یاد داشته باشید که برگ ها را سر و ته نکارید،تعداد برگ ها در گلدان اهمیتی ندارد و می توان آن ها را به صورت فشرده در حدود ۱۰ عدد در یک گلدان با قطر دهانه ۲۰ سانت کاشت. گلدان را در محیطی رطوبتی با دمای  ۱۸-۲۰ درجه قرار دهید تا باعث زودتر ریشه دار شدن آنها شود، پس از گذشت ۳ هفته برگ ها به تدریج شروع به ریشه دار شدن می کنند و در هفته چهارم جوانه می زنند، در این زمان  می توان آن ها را جدا کرده و در گلدان های مجزا قرار داد. بهتر است این کار را در فصل بهار انجام دهید.

بیماری‌های مربوط به سانسوریای رنگی

سانسوریای رنگی بسیار مساعد پوسیدگی ریشه است و برای همین در آبیاری آن باید بسیار دقت کنید. کف گلدان حتماً سوراخ‌هایی برای خروج آب داشته باشد تا از گندیدگی جلوگیری شود . همچنین بیماری‌های قارچی این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند. در صورتی که برگها به صورت رنگ پریده درآمده و نقوش خود را از دست داده باشند علت آن کافی نبودن نور است و یا اینکه گیاه به تغذیه مصنوعی نیاز دارد.
وجود زخمهای قهوه ای روی برگها علت آبیاری بیش از اندازه بوده و برای علاج اجازه می دهیم سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری را انجام می دهیم همچنین زهکش ته گلدان باید بررسی شود.
در صورتی که برگها قهوه ای و خشک شود علت آن هوای گرم یا تشنه بودن گیاه است که آن را آبیاری کرده و گلدان آن را به محل خنک تر منتقل می کنیم.

اگر این نوشته مورد توجه شما واقع شده است توصیه می کنیم مقاله معرفی و نگهداری سانسوریا را نیز مطالعه نمایید.


نویسنده مطلب نازبو - یاوری
 • سلام
  سانسوریا مخملی دارم که از قسمت بالا زرد شده وداره به سمت پایین گسترش پیدا میکنه .چکار کنم.

  • سلام
   میتونه دلیلش آبیاری زیاد باشه، معمولا زردی گیاه از پوسیدگی قارچی و یا آبیاری زیاد هست، همچنین زهکشی خاک رو بررسی کنید که خوب باشه

 • سانسوریا لوله ای دارم که پاجوش آن سانسوریا معمولی است ،علتش را نمیدانم

  • طبیعیه دوست عزیز

 • سانسوریا دارم ریشه داره ولی هنوز نکاشتمش تو اب گذاشتمش تو اشکال نداره تو ماه مهر بکارمش؟ راستی میشه مخمل نداره ببرم گلفروشی مخمل بزنم؟

  • زیاد توی آب نگه ش ندارین، زود منتقلش کنین به خاک سبک، حوالی بهار خاک لوم و سنگین بزارین که زه کشی خوبی داشته باشه، بابت مخملش هم اطلاعی ندارم ولی فکر نمیکنم همه گلفروشی ها بتونن بزنن

   جهت خرید ابزار باغبانی مورد نیازتون می تونین از لینک های زیر اسنفاده کنید :

   خرید کود
   خرید خاک و بستر کشت
   خرید قطره رشد

 • گل سانسوریا دارم ولی نمی دونم که وقتی پا جوش می زنه پاجوشش مخملیه یا ساده هستش ؟

  • سلام
   پاجوش های سانسوریا همشون بدون مخمل هستن، اونا هم در اصل نداشتن، مخملی که دارن یه نوع رنگه که توی گلخونه تولید شده یا بعضی گل فروشی ها اضافه میکنن بهش و طبیعت خود گیاه نیست

 • بسیار مفید و آموزنده بود متشکر مهدی برادران

 • سلام من یه سانسوریای مخملی داشتم که یک سال ازش نگهداری میکردم تقریبا دوهفته پیش دیدم که یکیش از پایین داره رنگش زرد میشه سریع با چاقوی تیز برش دادم و بعد از پینه بستن کاشتمش بعد قسمت مخملی گل رو کندم فکر میکردم اون باعث پوسیدگی گل شده بعد از کندن مخمل قسمت سر سانسوریا هم زرد و خشک شده چکارش باید بکنم

 • سلام شما پیج برا فروش کاکتوس دارین؟؟

  • سلام
   خود کاکتوس خیر ولی برای خرید بذر کاکتوس میتونین به همین صفحه در سایت نازبو مراجعه کنید.

 • سلام سانسوریای من یک قسمتش زرد شده راهی برای نجاتش است

  • سلام
   اطلاعات بیشتری نیازه برای راهنمایی، ولی اگر پوسیدگی نداره مشکلی نیست، در صورتیکه که پوسیدگی داره، از قارچ کش استفاده کنبد و آبیاری رو منظم کنید.

  • سلام، اگر از پایین زرد شده، از خاک با زهکشی مناسب استفاده کنید و فواصل آبیاری را رعایت کنید.

 • سلام من سانسوریا دارم تو گلدون سفالی کاشتم ی مدته نازک شده و از خاک در آوردمش دیدم یکم بالای ریشه که داخل خاک زرد رنگ شده چی کار کنم درست شه؟

  • سلام، رطوبت ریشه بالاست، حتما از خاک با زهکشی مناسب استفده کنید و فواصل آبیاری هم رعایت کنید.

 • سلام.سانسوریای مخملی من ازقسمت بالاخشک شده تاتقریباوسط وازقسمت ریشه ویکم بالاترهم زردشده علتش چیه میشه نجاتش داد؟

  • سلام، زرد شدن از بالا به احتمال زیاد در مجاورت یه منبع گرمایی قرار داره، زرد شدن از پایین هم نشونه آبیاری زیاده و یا زهکشی بد.