تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

برگ بیدی

نام  فارسی: برگ بیدی
خاستگاه: آمریکای جنوبی
نام های انگلیسی:
Wandering jew
نام علمی: Tradescantia fluminensis
خانواده:   Commelinaceae
تعداد گونه: ۶۰

توضیحات:

اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora ، از خانواده Commelinaceae میباشد اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora ، از خانواده Commelinaceae میباشد این جنس داری ۶۰ گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد.

انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شودند. گونه مذکور بومی، آمریکای جنوبی است و برگهای زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگها تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا کرم می باشند.

برگ بیدی

نیازها:

نور: این بوته زیبا نیاز به حداقل یک ساعت نور مستقیم افتاب در روزدارد و بهتر است بیش از ۴ ساعت در زیر نور مستقیم نباشد تا نیاز به ابیاری کمتری داشته باشد و بیش از حد در زیر افتاب بودن از جذابیت گل شما می کاهد.

دما: حداقل ان در زمستان ۱۰ درجه و در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق کفایت میکند،البته در تابستان بهتر است در بالکن در محل سایه نگهداری شود. در زمستان های سرد نیز بهتر است گیاه به داخل منزل آورده شود تا از یخ زدگی در امان باشد.

آبیاری: بین دو آبیاری باید خاک خشک شود ، اگه بصورت آویز نگهداری میکنید بخاطر بالا رفتن حرارت به بالا به و تبخیر بیشتر آبیاری بیشتری نیاز دارد

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاک مناسب برگ بیدی است.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگها کم رنگ می شود.

تمیز نمودن برگها : هر سه هفته یکبار غبارپاشی برگها را تمیز مینماید.از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: این گیاه به سرعت در آب و یا خاک ریشه می دهند. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که گیاه مادری تجدید رشد کرده و شاخه ها آن باید سرزنی و جوان شوند، می توانید شاخه های هرس شده را به طول ۵/۷ سانتیمتر جدا کرده و هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید.

خاک را نسبتا مرطوب کنید و گلدان را در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد و نور کافی نگه دارید. پس از ۲ تا ۳ هفته ریشه دهی انجام می‌شود و شما می توانید مقدار آبیاری را بیشتر کرده و با کود مایع آنها را تغذیه کنید. در شرایط مشابه، قلمه در آب نیز ریشه خوهند داد.

برگ بیدی

عوارض و در مان برگ بیدی:

اگر زمانیکه ازبرگ بیدی نگهداری می کنید، مشاهده کردید برگهای آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است.

برگهای این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن میشوند. تغذیه را متوقف کنید ، رنگ ابلق برگها، برمی گردد.

لکه های سوخته قهوه ای روی برگها در اثر مواد براق کننده را متوقف کننده شیمیایی حادث میشود.

اگر نوک برگها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط کرد حتما هوای محیط آن گرم وخشک بوده است. گلدان را به محل خنکتری ببرید و غبار پاشی را فراموش نکنید

قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آَبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب، می پوسد. در صورتی که برگها بد شکل وچسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یکبار با یک حشره کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد

اگر نوک برگها به طرف پشت برگ خم شد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت بود کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

دریک محیط خشک برگهای ترادسکانتیا قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگها رنگ پریده و دارای لکه های قهوه ای نشود.

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام وقت بخیر.برگ های گل برگ بیدی من خیلی ریز و بی جون شدند .لطلفا راهنمایی ام کنید

 • با سلام. بنده قلمه های برگ بیدی رو که داخل اب گذاشت و ریشه دار سدند داخل خاک که میذارم چند روز بعد اون قسمت از ساقه که داخل خاکه میپوسه علت چیه؟
  با تسکر

 • سلام ببخشید من سوالی داشتم گلدون من داخل پنجره اتاق هستش هروز بهش اب میدم ولی داره برگاش خراب میشه لطفا تا خرابتر نشده یه راهنمایی بکنید که چکار کنم ممنون از لطفتون

 • برگ های گل بیدی من دارن سوراخ سوراخ میشن ضعیف کم کم از بین میرن راهنماییم کنین

  • سلام
   دلایل متعددی میتونه داشته باشه، یکی از عواملش کنه قرمزه، باید سم مناسب براش تهیه کنید

 • سلام برگ بیدی من برگهاش بیحال وکمرنگ شده .چیکارش کنم ؟

  • سلام

   در نگه داری برگ بیدی باید به این نکته مهم توجه کنید که دمای پایین در زمستان میتونه باعث کمرنگ شدن و یخزدگی کیاه بشه، گیاه رو به جای پر نور تر و با دمای بالاتر منتقل کنید.

   باتشکر