نازبو
آموزش و مقالات

معرفی گیاه برگ بیدی

برگ بیدی یکی از بهترین گیاهانی است که به سادگی در آپارتمان رشد کرده و برگ هایی آویزان و زیبا دارد. برای نگهداری این گیاه نیازی به شرایط ویژه ای ندارید و نوع علفی آن به سادگی می تواند زینت بخش خانه شما باشد. برگ های برگ بیدی نوک تیز هستند، که بر روی آنها دو رگه از رنگ های متفاوت نیز قابل مشاهده هستند، این دو رگه اغلب و در بیشترین مدل به رنگ سبز، سفید و کرم هستند و اما رنگ بنفش آن نیز موجود است، که زیبایی بیشتری داشته و طرفداران خاص خود را دارد. جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

مشخصات گیاه برگ بیدی

اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora ، از خانواده Commelinaceae می‌باشد اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora ، از خانواده Commelinaceae می‌باشد این جنس داری ۶۰ گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد.

انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شوند. گونه مذکور بومی، آمریکای جنوبی است و برگهای زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگها تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا کرم می باشند.

برگ بیدی می‌تواند آزادانه در تمام طول سال گل بدهد. معمولا گلهای آن صورتی، بنفش یا سفید هستند. برگ بیدی برای گلدان‌های آویزی بسیار مناسب است.

همچنین بخوانید: 15 گیاه مناسب گلدان های آویز

معرفی گیاه برگ بیدی

برگ بیدی گیاهی سریع الرشد، کم توقع و ارزان است به طوری که از یک گلدان آن در یک سال متوالی میتوان ۵ گلدان جدید تهیه و تکثیر کرد. همچنین گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ و کاشت گروهی است، ساقه ها رونده و برگها بیضی شکل می باشند. گاهی ممکن است برگی رشد نکند و فقط گیاه قد بکشد، در چنین شرایطی در صورت بلند شدن بیش از حد ساقه کمی آن را ببرید تا مشکل را حل کند. گیاه برگ بیدی همچنین از گیاهان تصفیه کننده هوا می‌باشد و شما می‌توانید با خرید گیاهان تصفیه کننده هوا به سلامت هوای محیط اطراف کمک کنید.

معرفی گیاه موسی در گهواره

موسی در گهواره یا رهوئو گیاهی است زیبا از خانواده برگ بیدی است که به دلیل وضعیت خاص قرارگیری گل ها در میان برگ ها حتی در انگلیسی هم به آن موسی در گهواره گفته می‌شود. معرفی گیاه موسی در گهواره

معرفی گیاه موسی در گهواره

موسی در گهواره یا رهوئو گیاهی است زیبا از خانواده برگ بیدی که بومی کشور مکزیک می‌باشد. به دلیل وضعیت خاص قرارگیری گل ها در میان برگ ها حتی در انگلیسی هم به آن موسی در گهواره گفته می‌شود. معرفی گیاه موسی در گهواره

نیازهای گیاه برگ بیدی

نور: این بوته زیبا نیاز به حداقل یک ساعت نور مستقیم آفتاب در روز دارد و بهتر است بیش از ۴ ساعت در زیر نور مستقیم نباشد تا نیاز به آبیاری کمتری داشته باشد و بیش از حد در زیر آفتاب بودن از جذابیت گل شما می کاهد.

دما: حداقل ان در زمستان ۱۰ درجه و در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق کفایت میکند،البته در تابستان بهتر است در بالکن در محل سایه نگهداری شود. در زمستان های سرد نیز بهتر است گیاه به داخل منزل آورده شود تا از یخ زدگی در امان باشد.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاک مناسب برگ بیدی است و برای این خاک باید زهکشی مناسب ایجاد کنید تا آب اضافی منجر به گندیدگی ریشه ها نشود. جهت خرید خاک و بستر کشت مناسب به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

آبیاری: اگر خاک گیاه را مرطوب (و نه غرقاب) نگه دارید، بدون شک برگ بیدی رشد سالمی خواهد داشت. غرقاب شدن ریشه برگ بیدی باعث از بین رفتن گیاه می‌شود پس تنها هنگامی به آن آب بدهید که خاک کاملا خشک شده باشد. اگه بصورت آویز نگهداری می‌کنید بخاطر بالا رفتن حرارت به بالا به و تبخیر بیشتر آبیاری بیشتری نیاز دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگها کم رنگ می شود. جهت خرید کود مناسب به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تمیز نمودن برگها : هر سه هفته یکبار غبار پاشی برگها را تمیز می‌نمایید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: این گیاه به سرعت در آب و یا خاک ریشه می دهند. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که گیاه مادری تجدید رشد کرده و شاخه ها آن باید سرزنی و جوان شوند، می توانید شاخه های هرس شده را به طول ۵/۷ سانتیمتر جدا کرده و هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و گلدان را در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد و نور کافی نگه دارید. پس از ۲ تا ۳ هفته ریشه دهی انجام می‌شود و شما می توانید مقدار آبیاری را بیشتر کرده و با کود مایع آنها را تغذیه کنید. در شرایط مشابه، قلمه در آب نیز ریشه خواهند داد.

بیشتر بخوانید: ریشه زایی قلمه در آب یا خاک

خرید انواع کود

یکی از مهمترین کارها و ابزارهای لازم برای باغبانی و پرورش گیاهان خرید کود است. برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید. خرید کود

خرید انواع کود

برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید. خرید کود

عوارض و درمان برگ بیدی

اگر زمانیکه از برگ بیدی نگهداری می کنید، مشاهده کردید برگهای آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است.

برگهای این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن می‌شوند. تغذیه را متوقف کنید ، رنگ ابلق برگها، برمی گردد.

لکه های سوخته قهوه ای روی برگها در اثر مواد براق کننده را متوقف کننده شیمیایی حادث می‌شود.

اگر نوک برگها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط کرد حتما هوای محیط آن گرم و خشک بوده است. گلدان را به محل خنکتری ببرید و غبار پاشی را فراموش نکنید

قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آَبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب، می پوسد. در صورتی که برگها بد شکل و چسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یکبار با یک حشره کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد

اگر نوک برگها به طرف پشت برگ خم شد و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت بود کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

در یک محیط خشک برگهای ترادسکانتیا قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگها رنگ پریده و دارای لکه های قهوه ای نشود.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

نگهداری از انواع گل آپارتمانی بنفش

گل آپارتمانی در رنگ های مختلفی وجود دارد، ولی از میان همه این گل ها، رنگ بنفش زیباترین است. که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار می باشد. کلیک کنید تا با انواع گل های آپارتمانی بنفش آشنا شوید.

شرایط پرورش گیاهان زینتی در آب

در شرایط نگهداری گیاه در آب وقتی یک گیاه در آب می‌روید شبیه یک گلدان با شاخه های گل بُریده می باشد با این تفاوت که هم عمر گیاه در آب طولانی است و هم ریشه های گیاه دیده می‌شوند.

چه گیاهانی مناسب بالکن هستند؟

گیاهانی که در بالکن‌ها استفاده می‌شوند باید مقاومت به گرما را داشته باشند چون نه فقط آفتاب بلکه گرمای خروجی از ساختمان، گرمای کولر و انعکاس نور خورشید فضای آنها را گرم می‌کند.

معرفی گیاهان مناسب برای اتاق کودک

دقت در انتخاب نوع گیاه مناسب اتاق کودک بسیار مهم است چراکه کوکان علاقه بیشتری به گلها و گیاهان رنگارنگ و آنچه در تلویزیون یا کتاب های مخصوص کودک دیده اند دارند. کلیک کنید.

دیدگاه شما

زهرا

1 سال قبل

برای تقویت برگ بیدی چه خاکی از فروشگاه تهیه کنم؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام خاک گیاهان آپارتمانی میتونین استفاده کنید

صادقی

2 سال قبل

سلام وقت بخیر برگ بیدی سبز دارم سر برگاش یهویی سیاه شده لطفا راهنماییم کنید

امیرحسین

2 سال قبل

سلام روزتون به خیروخوشی گلدان برگ بیدی بنفش دارم از پشت پنجره جنوبی نور دريافت میکنه ولی خیلی ضعیف است وگاهی اوقات پشه ها ی کوچکی توش دیده می شود. ممنون میشم پاسخ بدین درمورد پتوس هم سوال دارم گلدانش رو بردم واسم عوض کردن رشدش خوبه هر برگی درمیاد انگار زده داره یه چیزی خوردتش ?

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام امیرحسین عزیز گیاه رو از حیث آفت بررسی کنید و از سم متاسب استفاده کنید.

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو سیاه شدن سر برگ ها اگه محدود به سر خود برگه از آبیاری زیاده ولی اگه به کل برگ میرسه معمولا قارچه

مرصاد

2 سال قبل

سلام وقت بخیر نمیدونم چرا بعضی از ساقه های برگ‌بیدی من از پایین یعنی قسمتی که توی خاک خشک میشه ولی بالای ساقه سالم البته به تدریج این روند خشک شدن به همه جای ساقه میرسه لطفا راهنمایی کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام مرصاد عزیز گیاه و ریشه رو از حیث وجود آفت و پوسیدگی بررسی کنید.

نرگس

2 سال قبل

با سلام گیاه برگ بیدی من رنگ‌بنفش خودش رو از دست داده و سبز کمرنگ شده. نور مستقیم نداره ولی جای پر نور هست.منتها خونه ی ما غربیه و نور صبح از شرق رو داریم.مال اونه؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام نرگس عزیز معمولا این مشکل به دلیل کمبود نور و یا دمای خیلی بالا یا خیلی پایین بوجود میاد، دما رو کنترل کنید و نور مورد نیاز گیاه رو تامین کنید.

زهره

1 سال قبل

سلام گلم تاحالا حیاط بوده حالا میخوام بیارمش خونه چکارکنم که خراب نشه آیا دارویی هست که جایگزین خواص نورخورشیدبشه

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام میتونین از نور مصنوعی استفاده کنید

زهره

9 ماه قبل

نور مصنوعی چیه

نازبو - زلفی پور

9 ماه قبل

چراغ رشد، لامپ های ال ای دی و اس ام دی می تونید استفاده کنید

ناشناس

2 سال قبل

برگ بیدی سبز من رنگشون داره میپره ،سبز کمرنگی که انگاری به زردی بخوره ،علتش چی میتونه باشه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و عزیز همراه نازبو نور مستقیم و زیاد و هوای سرد میتونه باعث این موضوع بشه، نور و دما رو کنترل کنید، آبیاری رو هم بالاتر ببرید.

مرجانی

2 سال قبل

سلام من برگ بیدیم رشدش خوبه منتها یکم جدا شده بوده چجور بکارم یا داخل اب بزارم ریشه میزنه یا داخل خاک بکارم؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست همراه عزیز نازبو مستقیما داخل بستر کشت سبک کشت کنید، جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید

عشق

2 سال قبل

غبار گیاه را باید از کجا خرید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو متوجه منظورتون نشدم متاسفانه

م

2 سال قبل

سلام چرا گل من پر پشت نمیشه لطفا رانماییم کنین

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام تغذیه مناسب از طریق کوددهی و همچنین هرس گیاه میتونه مفید باشه، مطالعه مطلب هرس درختان و آموزش کاربردی آن پیشنهاد میشه همچنین جهت خرید کود میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

فاطیما

3 سال قبل

سلام برگ بیدی من برگهاش بیحال وکمرنگ شده .چیکارش کنم ؟

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام در نگه داری برگ بیدی باید به این نکته مهم توجه کنید که دمای پایین در زمستان میتونه باعث کمرنگ شدن و یخزدگی کیاه بشه، گیاه رو به جای پر نور تر و با دمای بالاتر منتقل کنید. باتشکر

ناشناس

3 سال قبل

برگ های گل بیدی من دارن سوراخ سوراخ میشن ضعیف کم کم از بین میرن راهنماییم کنین

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

سلام دلایل متعددی میتونه داشته باشه، یکی از عواملش کنه قرمزه، باید سم مناسب براش تهیه کنید

روزبه غندی پور

3 سال قبل

سلام ببخشید من سوالی داشتم گلدون من داخل پنجره اتاق هستش هروز بهش اب میدم ولی داره برگاش خراب میشه لطفا تا خرابتر نشده یه راهنمایی بکنید که چکار کنم ممنون از لطفتون

Moamadi

3 سال قبل

با سلام. بنده قلمه های برگ بیدی رو که داخل اب گذاشت و ریشه دار سدند داخل خاک که میذارم چند روز بعد اون قسمت از ساقه که داخل خاکه میپوسه علت چیه؟ با تسکر

ناشناس

2 سال قبل

منم این مشکل رو دارم

ناسناس

10 ماه قبل

سلام و خسته نباشیدنوک برگای برگ بیدی من خشک شدن و اینک رشت نمیکنه و فقط جوانه میزنه میشه بگید دلیلش چیه

نازبو - زلفی پور

8 ماه قبل

سلام سلامت باشید اگه محیط نگهداری خیلی گرم و خشک باشه این مشکل پیش میاد یا خشکی کشیدن بیش از حد گیاه آبیاری باید بطور منظم انجام بشه و برای رفع خشکی محیط از دستگاه بخور سرد می تونید استفاده کنید زیر نور مستقیم آفتاب هم نباشه نور زیاد غیر مستقیم احتیاج داره برای رشد ماهی یکبار با کودها کامل کوددهی کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو زیاد داخل آب میمونه و به آب عادت میکنه ریشه گیاه برگ بیدی، مستقیم داخل بستر سبک بگذارید برای ریشه دار شدن برگ بیدی

سحر

7 ماه قبل

سلام چه خاکی،واسع برگ بیدی بگیرم خودتون دارید و اینکه بع اگولنما چه گودی بدم چندتا از،برگای پاینش زرد شد

نازبو - زلفی پور

7 ماه قبل

سلام خاکی که برای برگ بیدی استفاده می کنید نباید خیلی سنگین باشه بله خاک گیاهان زینتی موجوده آگلونما اگه برگهای پایین زرد میشه احتمال داره که میزان آبیاری زیاد باشه حتما اجازه بدین بین دو آبیاری خاک در عمق 6-7 سانت خشک بشه بعد مجدد آبیاری کنید و توی فصل رشد می تونید هر ماه از کود 20-20-20 یا کود 36-12-12 استفاده کنید

فاطمه

1 سال قبل

خب الان چی کار کنیم وقتی گذاشتیم تو خاک پژمرده شده یعنی قلمه بوده تو آب بعد الان تو خاک اینطوری شده لطفا میشه بگین

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام بله

ابوالحسنی

3 سال قبل

سلام وقت بخیر.برگ های گل برگ بیدی من خیلی ریز و بی جون شدند .لطلفا راهنمایی ام کنید