معرفی گیاه گندمی ، برگ گندمی یا گیاه عنکبوتی
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی گیاه گندمی ، برگ گندمی یا گیاه عنکبوتی

گیاه گندمی گیاهی است زیبا و ارزان و سریع الرشد از خانواده «گندمیان و برای افراد مبتدی و ناآشنا به نگهداری گیاه آپارتمانی بسیار مناسب است.

نام  فارسی: گیاه گندمی یا برگ گندمی
خاستگاه: جنوب قاره آفریقا
نام های انگلیسی:
spider plant - گیاه عنکبوتی
نام علمی: CHLOROPHYTUM COMOSUM
خانواده:   Asparagaceae
تعداد گونه: 215
نام های دیگر: کلروفیتوم ,سنجاقی, برگ گندمی ، Ribbon Plant , Airplane Plant , Spider Plant

برای خرید بذر گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

گیاه گندمی مناسب برای محیط‌های آپارتمانیست و همچنین گیاهی کم توقع با رشدی سریع برای افراد تازه کار است. گیاه گندمی به خاطر دارا بودن برگ‌های بلند و خمیده گیاه مناسبی برای گلدان‌های آویز می‌باشد. ارتفاع این گیاه در حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر می‌رسد. برگ‌های خطی و باریک آن حدود ۲۵ سانتیمتر طول دارد و به صورت نوار‌های سبز‌ی به نظر می‌رسد که در میان هر یک نوار سفید رنگی مشاهده می‌شود، در بعضی از گونه‌ها به برگ‌ها سفید و قسمت میانی سبز می‌باشد. در تابستان گیاه گندمی به گل رفته و که دمگل طویلی به طول ۶۰ سانتیمتر دارد. گل آذین آن به شکل پانیکول بوده و گل‌های سفید و ستاره‌ای آن دارای قطری حدود ۵/۲ سانتیمتر هستند.  

گیاه گندمی

نیازهای گل گندمی

نور : نزدیک پنجره بهترین محل برای آن است،از تابش مستقیم آفتاب به آن به خصوص در ظهر جلوگیری کنید. بهترین وضعیت این گل قرار دادن در کنار گلدان‌های دیگر در حیاط در نقطه ای سایه است، گندمی را باید نزدیک پنجره قرار داد، زیرا چنانچه دور از نور قرار بگیرد، برگ‌هایش طویل می‌شوند که چندان زیبا نیست.

تابش مستقیم خورشید موجب آسیب دیدن برگ‌های آن می‌شود، گل گندمی به نور زیاد و غیر مستقیم نیازمند است. اگر در حیاط گل گندمی را نگهداری می‌کنید، در سایه قرار دهید و اگر در منزل نگهداری می‌کنید، گیاه را در کنار پنجره قرار دهید تا از نور کافی برخوردار شود. اگر گیاه را در سایه قرار دهید، خط سفید قسمت وسط آن محو می‌شود و برگ‌های آن بیش از حد رشد می‌کند و زیبایی خود را از دست می‌دهد.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

دما: بی اندازه مقاوم است تا درجه حدود صفر مقاومت می‌کند. این گیاه بیش از اندازه به هوای سرد مقاوم است و تا چیزی حدود دمای صفر درجه را هم تحمل می‌کند.

آبیاری : بین دو آبیاری باید خاک خشک شود

رطوبت : در صورتی که درجه حرارت بیش از ۱۵ درجه باشد، غبارپاشی روزانه در تابستان توصیه میشود.

تغذیه : تغذیه مصنوعی با کودهای شیمیایی محلول در آب مخصوص گل‌های زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور لازم است

خاک مناسب: یک قسمت ماسه و یک قسمت پیت ماس ترکیب مناسبی براب خاک گیاه گندمی می‌باشد.

تعویض گلدان : گندمی رشد زیادی دارد و باید گلدان آن را حداقل سالی یکبار تعویض کنید.

تعویض گلدان برای رشد بهتر گیاه شما الزامی است، به این نحو که هر وقت احساس کردید رشد گیاه شما متوقف شده و برگ‌های جدید به رنگ سبز روشن رشد نمی‌کنند گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد.

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تکثیر گل گندمی

گیاه گندمی را می‌توان به روش‌های مختلف تکثیر کرد. گیاه مادری، ساقه‌های بلند و رونده‌ای تولید می‌کند که دسته‌های کوچک برگ را با خود دارد، این گیاهچه‌های کوچک می‌توانند با قرار گرفتن در مجاورت خاک ریشه بدهند.

برای اینکه موفقیت عمل تکثیر بیشتر شود، گیاهچه را روی سطح خاک، در یک گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بخوابانید و به آرامی فشار دهید. زمانی که ریشه دهی به اندازه کافی انجام شد و گیاه توسعه یافت، می‌توانید ارتباط ساقه را با پایه مادری، قطع کنید تا مستقل شود.

این گیاهچه‌ها، در آب نیز می‌توانند ریشه دهند و به تنهایی و جدا از پایه مادری، در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده شده و در خاک قرار بگیرند. بهترین زمان تکثیر، فصل بهار و تابستان است و گیاهچه‌ها باید در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب، ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری شود.

برای خرید هورمون و پودر ریشه زایی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

گیاه گندمی

عوارض و درمان

وسط گیاه از قاعده برگ‌ها پوسیده است : این نارسایی مربوط به آبیاری زیاده از اندازه است، آبیاری را قطع کنید، ممکن است گیاه شما تلف شود.

برگ‌ها نرم و شفاف هستند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید.

نوک برگ‌ها قهوه ای می‌شوند: گیاه تشنه است و یا اشعه مستقیم آفتاب عامل آن است، فورا آبیاری کنید و یا محل گلدان را عوض کنید.

برگ‌ها ضعیف، لاغر، دراز هستند، رنگ خود را از دست داده و خشک می‌شوند: درجه حرارت خیلی بالاست،گلدان را برای مدت ۱۵ دقیقه دروت تشت پر از اب قرار دهید و سپس به محل خنک تری منتقل نمایید.

برای خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

لکه‌های قهوه ای روی برگ‌ها ظاهر شده اند: این عارضه مربوط به اثر مواد براق کننده است، با پارچه خیس آن را تمیز کنید، تا لکه‌ها محو شوند، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

حشرات سبز رنگی حاشیه برگ‌ها را می‌خورند: هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش تماسی سمپاشی کنید

برگ‌ها پژمرده و گیاه ضعیف است: تغذیه مصنوعی نیاز دارد ،طبق دستور عمل کنید

برگ‌ها خاکستری رنگ و پژمرده و سطح زیرین آن‌ها پر از تار عنکبوت است: عامل آن کنه قرمز ریز است، با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید تا افات از بین بروند

برگ‌ها سبز تیره هستند و نوار سفید در وسط برگها در حال محو شدن است: محیط تاریک است، به محل روشن‌تری منتقل کنید، از تابش مستقیم افتاب به دور نگه دارید.

گیاهچه‌های ظاهر شده گیاه را به یک طرف کشانده اند:نیاز به تعویض گلدان و تکثیر با گیاهچه‌ها دارد.

تقسیم بوته: به تعداد گیاهچه‌ها گلدان استکانی تهیه، در آن خاک بریزید، کنار گلدان مادر قرار دهید و انتهای گیاهچه را روی سطح خاک قرار دهید، کمی خاک روی آن بریزید، پس از جوانه زدن گیاهچه پایه مادری را قطع کنید.

در موقع خرید دقت کنید گیاه فاقد آفت و نوک برگ‌ها سوخته و قهوه ای نباشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  زهرا
  14 آذر 1400
  زهرا

  سلام گل گندمی من هیچ رشدی نداردونوک برگهای ان میسوزدزمان ابیاری ان وقتی است که سطح خاک خشک میشودولی روی گلدان ازماسه است به همین دلیل من هفته ای دوبارانرا اب میدهم ونمیدانم چگونه این مشکل وحل کنم ممنون

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  14 آذر 1400
  نازبو - یاوری

  سلام بستر کشت رو عوض کنید البته بهتره زمان بهتری براش انتخاب کنید، رطوبت محیطی بالا و زهکشی مناسب خاک از نیازهای اولیه هر گیاهیه جهت خرید خاک به فروشگاه نازبو مراجعه کنید

 • پاسخ
  ارجمند
  09 آبان 1400
  ارجمند

  گلدان گندمی من خط ها سفیدش از بین رفته درصورتی که داخل حیاط هست یکی در سایه و دیگری در آفتاب نور کافی به هر دو می‌رسد ولی دیگر خط سفید ندارد و سبز شده علتش چی می‌تونه باشه غیر از نور چون به حد کافی نور دارد

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  28 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام تغذیه هم میتونه تاثیر داشته باشه

 • پاسخ
  پارسیا
  27 اسفند 1397
  پارسیا

  ممنون از اطلاعاتتون.گیاه بسیار زیبایی هست.