تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل و گلخانه باعث طراوت و شادابی فضای خانه ما می گردد که گیاه سپر فارسی هم یکی از این گیاهان است. سپر فارسی به علت داشتن شاخ و برگی زیبا و رنگین کمانی شکل بسیار محبوب می باشد. این گیاه مناسب برای کاشت در گلدان، نگهداری در گلخانه، کاشت در باغ های گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده و برای مرزبندی کردن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نام فارسی: سپر فارسی
خاستگاه مناطق گرمسیری آسیا و ماداگاسکار
نام انگلیسی:  PERSIN SHIELD
نام علمی: STROBILANTHES DYERIANUS
خانواده:   ACANTHACEAE  – آکانتاسه
نامهای دیگر:

مشخصات:

گیاه سپر فارسی، گیاهی همیشه سبز به صورت یک ساله و یا چندساله است. این گیاه ارتفاعی بین ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر و گستردگی بین ۹۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر دارد. برگ ها بزرگ بوده و به صورت مخالف هم قرار می گیرند طول برگها بین ۱۰ تا ۱۸ سانتیمتر است و دارای بافتی راه راه و رنگین کمانی شکل می باشند. از ترکیب رنگی برگ های آن می توان به سبز تیره، نقره ای، ارغوانی، صورتی و بنفش اشاره نمود. حاشیه برگ ها دارای دندانه هایی کوچک هستند وگل های این گیاه به رنگ بنفش کمرنگ بوده و در اواخر بهار تا اوایل تابستان شکوفا می شوند. گل ها ،قیفی شکل دارای ۵ لوب و دارای سنبله های کوتاه هستند. (این گلها جنبه زینتی خاصی ندارند) و تبدیل به میوه می شوند.

گیاه سپر فارسی

شرایط نگهداری و پرورش گیاه سپر فارسی:

آبیاری: بر خلاف سایر گیاهان که توصیه می شود بین دو آبیاری حتما خاک گیاه خشک شود گیاه سپر فارسی نیاز به خاک مرطوب دارد و حتما بین دو آبیاری خاک گیاه خشک نشود. پس گیاه را به طور مرتب آبیاری کنید، اما از آبیاری بیش از حد آن هم پرهیز کنید.

دما: دمای بین ۲۱ تا ۲۸ درجه برای رشد این گیاه مناسب است. این گیاه در برابر سرما مقاوم نیست و حداقل دمایی که تحمل می کند ۱۸ درجه است بهتر است در زمستان، گیاه را به گلخانه منتقل کنید.

خاک: خاک شنی، ماسه ای، غنی از مواد آلی و یا خاکی غنی، با پایه پیت و با زهکشی خوب، خاکی مناسب برای پرورش گیاه سپر فارسی است.

نور: گیاه سپر فارسی می تواند در شرایط نوری آفتابی و یا نیمه سایه رشد خوبی داشته باشد. میزان آفتاب مورد نیاز گیاه به شرایط محیطی نگهداری شما برای این گیاه و منطقه ای که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. اگر بعد از گذشت مدتی از نگهداری سپر فارسی احساس کردید برگ های آن بی رنگ شده است، گیاه را به مکانی با سایه بیشتر و یا نور ضعیف تر انتقال دهید.

کوددهی: ۲ بار در سال صورت پذیرد.

تکثیر: این گیاه به روش قلمه ساقه که در بهار و یا تابستان گرفته شده است می باشد.

گیاه سپر فارسی

تعویض گلدان گیاه سپر فارسی:

سپر فارسی گیاهی نسبتا سریع رشد است و به صورت بوته‌ای چوبی و چند ساله درمی‌آید. اگر گیاه را در درون خانه کاشته اید، باید با هرس مرتب اندازه آن را در حدی قابل کنترل نگه دارید و از رشد بی‌رویه و شلخته گیاه جلوگیری کنید.
گلدان گیاهان جوان تر را، تا زمانی که گیاه به حداکثر رشد خود برسد، به صورت سالانه عوض کنید. بعد از این زمان تعویض گلدان را یک سال در میان انجام دهید. بهتر است در هنگام تعویض گلدان ریشه گیاه را هم هرس کنید، این به کوچک ماندن اندازه گیاه کمک شایانی می‌کند. اگر درمورد هرس ریشه گیاه تجربه‌ای ندارید، ابتدا به خوبی راجع به آن مطالعه کنید و سپس اقدام به هرس کنید.
اگر گیاه‌تان شروع به دراز و بدشکل شدن کرد، از آن قلمه تهیه کنید و بقیه گیاه را هم به شدت هرس کنید.
برای تعویض گلدان گیاه به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را به آرامی از آن خارج کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید، گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

آفات و امراض:

گیاه سپر فارسی در معرض بیماری پوسیدگی ریشه، کنه های عنکبوتی و شته ها و شپشک ها می باشد.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور