نازبو
معرفی پاپيتال یا عشقه
 • آموزش و مقالات
 • باغبانی
 • گلها

معرفی پاپيتال یا عشقه

پاپيتال گياه پوششي و هميشه سبزي است كه نسبت به شرايط محيطي داراي قدرت سازگاري بالايي دارد و در حرارت بالا و پايين و روشنايي كم و زياد مي‌تواند رشد كند.
پاپيتال گياه پوششي و هميشه سبزي است كه داراي ساقه‌هاي دائمي چوبي و بالا رونده چسبنده مي‌باشد. زيستگاه اوليه آنها اروپا، آسيا و شمال آفريقا بوده است. اين گياه هميشه در بيشه‌ها، پرچين‌ها و محل‌هاي سايه رشد كرده و براي پوشش ديوارها و فنس‌ها ايده‌آل مي‌باشد. به طور كلي نسبت به شرايط محيطي داراي قدرت سازگاري بالايي مي‌باشد و در حرارت بالا و پايين و روشنايي كم و زياد مي‌تواند رشد كند. آن دسته از پاپيتال‌ها كه برگ‌هاي ابلق دارند، نسبت به سرما و خسارات ناشي از باد متحمل‌تر مي‌باشند. انواع ضعيف پاپيتال را مي‌توان در گلخانه و محيط‌‌های بسته پرورش داد. اين گياه پوششي تا هنگامي كه در كنار يك مانع عمودي قرار نگيرد، بالا نمي‌رود. اگر مانع عمودي يك درخت باشد بهتر است از بالاروي پاپيتال جلوگيري نمود و يا اينكه به صورت كنترل شده آن را هدايت كرد، زيرا تجمع آن روي تنه درخت سبب خشك شدن درخت مي‌گردد.

بیشتر بخوانید : معرفی درخت پالونیا

نام  فارسی: گیاه پاپیتال یا عشقه
خاستگاه: اروپا و غرب آسیا
نام‌های انگلیسی:
English Ivy
نام علمی: HEDERA HELIX
خانواده:   Araliaceae
نام‌های دیگر: عشقه ، پیچک، دار دوست، English Ivy
پاپيتال

برای  خرید بذر درخت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نیازهای پاپیتال

نور: محيطي نيمه سايه يا سايه بر روي ديوارهاي شمالي و شرقي مناسب است، اما ديواره‌هاي جنوبي روشن «آفتابگير» براي اين گياه بسيار گرم است. انواع پاپيتال كه داراي برگ سبز هستند قادر به تحمل محيط‌هاي سايه شديد مي‌باشند، در حالي كه انواع ابلق آن طالب نور بيشتري هستند و در نور آفتاب رنگ زيباتري دارند.
خاک: انواع مختلف خاك‌ها را به شرط آن كه زهكش خوبي داشته باشند تحمل مي‌كنند، اما در خاك‌هاي غني و آلي سريعتر ريشه دواني مي‌نمايند. خاك با اسيديته بين 7 ـ 6 براي آنها مناسب است، اما اغلب پاپيتال‌ها در شرايط كمي قليايي نيز رشد مي‌كنند. آبیاری: پاپيتال اگر به خوبي استقرار يافته باشد، مي‌تواند شرايط كم باران و درجه حرارت بالا را براي مدتي تحمل كند، اما اگر آبياري عميق صورت گيرد رشد گياه بهتر و انبوه تر خواهد بود. بهتر است فواصل آبياري طوري تنظيم شود كه خاك رطوبت متعادلي داشته باشد (يعني در فصل تابستان دور آبياري را كوتاه و در پاييز و زمستان زياد نماييد). بايد به اين نكته توجه داشت كه خشكي بيش از حد باعث كندي رشد و آبياري زياد سبب زردي برگ‌ها و ريزش آنها مي‌گردد.

برای خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


هرس: اين گياه به هرس خاصي نياز ندارد، اما در گياه جوان شاخه‌ها و ساقه‌هايي را كه ضعيف به نظر مي‌رسند، حذف مي‌نمايند تا رويش‌هاي قويتري رشد كنند. پس از تثبيت گياه نيز هر از چندگاهی آن را سر شاخه زني نماييد تا رشد آن كنترل شود. اما هيچگاه حذف شاخه‌ها و ساقه‌ها را تا محل ساقه‌هاي مسن تر از 4 تا 5 سال انجام ندهيد، زيرا ساقه‌هاي با اين سن، بسيار كند تجديد حيات مي‌نمايند. در مورد انواع ابلق نيز به محض ظهور شاخه‌هاي سبز يك دست آنها را حذف نماييد، چرا كه اين شاخه‌هاي سبز مقاوم‌تر هستند و اگر حذف نگردند، غالب شده و به تدريج شاخه ابلق در روي گياه ديده نمي‌شود. در مناطقي كه احتمال نشستن گرد و غبار بر روي شاخه و برگ اين گياه وجود دارد نيز هر چند وقت يكبار گياه را سرشاخه زني نماييد. اگر هدف شما از هرس، جوان نمودن يك گياه پير و نافرم است تمام شاخه‌ها و ساقه‌هاي گياه را در راستاي تكيه گاه به طور عمودي نگاه داريد و به كمك جاروي دستي آن را تميز نماييد و شاخه‌هاي اضافي را حذف نماييد. در طول مدت يك ماه يا در همين حدود شاخه‌هاي برهنه به وسيله برگ‌هاي سبز و تازه پوشيده مي‌شوند.

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

تکثیر: بهترین روش تکثیر این گیاه قلمه گیری است و بهترين زمان قلمه گيري از اواخر مرداد تا اواخر مهر مي‌باشد. قلمه‌هاي تهيه شده را بايد در مخلوط پيت و ماسه در مكان گرم و سايه قرار داد تا ريشه دهند (بين 4 تا 6 هفته) سپس آنها را جابجا نمود. بهترين زمان انتقال آنها به زمين اصلي از پاییز تا بهار است. عمليات هرس آنها را مي‌توان در بهار و تابستان انجام داد. پاپیتال را می‌توانید به آسانی از اواسط بهار تا اواخر تابستان تکثیر کنید. البته گیاهانی که در بهار تکثیر می‌شوند مقاومتر هستند. با یک چاقوی تیز قلمه‌های ساقه‌ای و یا انتهایی را به طول ۱۰تا ۱۲ سانتیمتر، از ساقه‌های رونده جدا کنید و به روش کشت مستقیم قلمه درون گلدان، آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. خاک را نسبتاً مرطوب کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف قلمه‌ها را بپوشانید. بعد از یک ماه ریشه دهی انجام می‌شود. شما می‌توانید کیسه پلاستیکی را برداشته و گلدان را در تور مناسب، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. قلمه ها در آب هم ریشه می‌دهند. پاپیتال‌ها در هوای خنک هم رشد می‌کنند اما سعی کنید در طول تکثیر، دمای محیط ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

همچنین بخوانید : مهمترین نکات در آبیاری گیاهان

پاپيتال

انواع پاپیتال

1- Hedera helix “Pedata” برگهاي اين گونه 5 لوبي، همانند پاي مرغ، به رنگ سبز. خاكستري متاليك با رگه‌هاي سفيد- خاكستري مي‌باشد. اين گونه براي پوشش زمين مناسب نمي‌باشد. ارتفاع آن به 4 متر مي‌رسد.
ويژگي‌ها: محيط نيمه سايه و خاك با زهكشي خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به سرما بسیار مقاوم است (تا 15ـ درجه سانتيگراد) 2- Hedera helix “Gracilis” اين گونه داراي برگ‌هايي با لوب‌هاي نوک تيز به رنگ سبز تيره مي‌باشد كه در زمستان تا حدودي ارغواني مي‌شود. اين گونه براي پوشش زمين مناسب نمي‌باشد. ارتفاع و ميزان گستردگي آن 5 متر است.
ويژگي‌ها: محيط نيمه سايه و خاك بازهكشي خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما نيز بسيار مقاوم است (تا 15 ـ درجه سانتيگراد)
3- Hedera helix “Woener” برگ‌هاي آن داراي لوب‌هاي ضخيم سبز خاكستري با رگه‌هاي كمرنگ بوده كه در زمستان ارغواني مي‌شوند. اين گونه براي ديوارهاي شمالي و شرقي بسيار مناسب است. ارتفاع آن به 4 متر و ميزان گستردگي آن به 3 متر مي‌رسد. ويژگي‌ها: محيط نيمه سايه و خاك با زهكشي خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما بسيار مقاوم است (15 ـ درجه سانتيگراد)
4- Hedera helix“ Nigra” برگ‌هاي اين گونه بسيار متراكم و كوچك و به رنگ سبز تيره هستند كه در زمستان ارغواني مايل به سياه مي‌شوند. اين گونه براي ديوارهاي شمالي كوتاه مناسب است. ارتفاع و ميزان گستردگي آن به 2/1 متر مي‌رسد.
ويژگي‌ها : محيط نيمه سايه و خاك با زهكشي خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما بسيار مقاوم است (تا 15 ـ درجه سانتيگراد)
5- Hedera helix “Atropurpurea” برگهاي آن بسيار متراكم ، 5 لوبي و به رنگ سبز تيره مي باشد كه در زمستان ارغواني مي‌شوند. اين گونه براي ديواره هاي سايه مناسب است. ارتفاع آن به 4 متر و ميزان گستردگي آن به 5/2 متر مي‌رسد.
ويژگي‌ها: محيط نيمه سايه و خاك با زهكشي خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما بسيار مقاوم است (تا 15 ـ درجه سانتيگراد)
6- Hedera helix “Adam” برگ‌هاي آن متراكم و كوچك و به رنگ سبز روشن مي‌باشند كه حاشيه آنها كرم مايل به زرد است. در گلخانه به صورت مداوم رشد مي‌كند و اگر در فضاي باز كاشته شوند، امكان دارد در زمستان آسيب ببيند كه خسارت آن جبران پذير است. ارتفاع آن به 2/1 متر و ميزان گستردگي آن به يك متر مي‌رسد.
ويژگيها : نور پسند بود و آفتاب كامل و خاک با زهکشی خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما نيمه مقاوم است (تا صفر درجه سانتیگراد را تحمل مي‌كند)
7- Hedera helix “Eva” برگهاي آن كوچك سه لوبي به رنگ سبز مايل به خاكستري با حاشيه كرم ميباشد. در گلخانه به طور مداوم رشد مي‌كند. در صورتي كه در فضاي باز كاشته شود، ممكن است در زمستان آسيب ببيند كه ضايعات آن جبران ناپذير است. اين گياه براي ديوارهاي گرم مناسب است. ارتفاع آن به 2/1 متر و ميزان گستردگي آن به يك متر مي‌رسد.
ويژگي‌ها : آفتاب كامل به همراه خاک با زهکشی خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما مقاومت نسبي دارد و تا 5ـ سانتیگراد را تحمل مي‌كند.
8- Hedera helix “Anne Marie” برگ‌هاي اين گونه در اندازه متوسط 6 لوبي به رنگ خاكستري مايل به سبز روشن با حاشيه كرم مي‌باشد. اين گياه اغلب در گلخانه و به عنوان گياه آپارتماني كشت مي‌شود و در فضاي باز در زمستان آسيب مي‌بيند كه ضايعات آن جبران ناپذير است از آن مي‌توان در محيط‌هاي سرپوشيده استفاده كرد. اين گونه براي ديوارهاي گرم مناسب است. ارتفاع آن به 2/1 متر و ميزان گستردگي آن به يك متر  مي‌رسد.
ويژگي‌ها: آفتاب كامل به همراه خاک با زهکشی خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما مقاومت نسبي دارد و تا دماي 5ـ درجه سانتیگراد را تحمل مي‌كند.
9- Hedera helix “Galcier” برگ‌هاي آن مثلثي به رنگ نقره اي، سبز مايل به خاكستري با يك حاشيه سفيد باريك مي‌باشد. اين گونه براي پوشش زمين و دیوارها مناسب است. ارتفاع آن به 3 متر و ميزان گستردگي آن به 2 متر مي‌رسد.
ويژگي‌ها: آفتاب كامل و خاك با زهكشي خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما بسيار مقاوم است (تا 15 ـ درجه سانتيگراد)
10- Hedera helix “Heise” برگ‌هاي اين گونه كوچك به رنگ سبز خاكستري با رگه‌هاي كرم مي‌باشد. اين گونه جهت پوشش زمين و محوطه‌هاي سرپوشيده و بسته مناسب است. ارتفاع آن به 30 سانتيمتر و ميزان گستردگي آن به 60 سانتيمتر مي‌رسد. ويژگي‌ها : محيط نيمه سايه با خاك زهكشي خوب را ترجيح مي‌دهد و نسبت به كاهش دما مقاومت نسبي دارد و تا دماي 5 ـ درجه سانتیگراد را تحمل مي‌كند.

پاپيتال  

بیشتر بدانید:
از گياه پاپيتال مي‌توان به عنوان يك گياه پوششي استفاده كرد. گياهان پوششي اين حسن را دارند كه:
اولاً : زمين را مي‌پوشانند و در نتيجه زمين برهنه نمي‌ماند.
دوماً : از رويش علف‌هاي هرز جديد جلوگيري مي‌كند البته بايد توجه نمود كه گياهان پوششي نمي‌توانند از رشد گياهان هرز استقرار يافته جلوگيري نمايند.
پرورش گياه پاپيتال بر روي ساختمان‌هاي يك طبقه و ويلايي به شرط آن كه ديوارهاي آن از نوع تو خالي باشد و ضخامت ديوار كم نباشد منظره زيبايي را ايجاد مي‌كند اما اگر ضخامت ديوار كم باشد، شاخ و برگ پاپيتال كه يك گياه هميشه سبز است و در چهار فصل سال بر روي گياه حضور دارند رطوبت را در يك بارندگي سخت در خود نگه مي‌دارد و به تدريج به گچ ديوار پس می‌دهد و موجب مرطوب شدن دیوارها و ايجاد مشكل مي‌شود.
اگر مي‌خواهيم پاپيتال را روي ساختمان‌هاي بلند پرورش دهيم بهتر است در پاي ديوار آن را پخش نموده و هرس كنيم و از رها كردن گياه به حال خود به نحوي كه رشد نمايد و شاخ و برگ آن تا لب پشت بام گسترش يابد بپرهيزيم.
این گیاه همچنین فعالیت کیسه صفرا و کبد را تحریک می‌کند. برگ‌های خرد شده تازه گیاه و جوشیده آن در کمپرس زخم‌هایی که به سختی خوب می شوند به کار می‌رود. همچنین برگ‌های خرد شده را برای از بین بردن پوست‌های مرده کف پا استفاده می‌کنند. این گیاه در عین حال می‌تواند باعث تحریک و آسیب پوست‌های حساس شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  محسن
  07 اردیبهشت 1402
  محسن

  ما یک پاپیتال چندین ساله داخل حیاط داریم که از یک درخت گردوی خشک شده به ارتفاع تقریبا ۱۰ متر بالا رفته و حالش خیلی خوبه. معضلی که داریم حجم زیاد برگ خشکی هست که در هر روز و در تمام فصول از لابلای شاخه‌ها روی زمین می‌رزه به طوری که هر هفته حدودا یک کیسه زباله بزرگ پر میشه. خواستم ببینم این طبیعیه و آیا راهی برای کاهش این حجم برگ خشک وجود داره. ممنون.

 • پاسخ
  سهراب
  04 شهریور 1401
  سهراب

  سلام / بهترین زمان تکثیر و چگونه قلمه بزنیم در آب بهتره یا در خاک ??

 • پاسخ
  علی هدایت
  14 خرداد 1401
  علی هدایت

  سلام خدمت عوامل نازبو چجوری میتونم گونه Hedera helix “Gracilis پاپیتال رو از شما بخرم ؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  25 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام متاسفانه ما نداریم دوست عزیز

 • پاسخ
  فاطمه از شیراز
  07 خرداد 1401
  فاطمه از شیراز

  سلام من یه گیاه پاپیتال حدود 7 الی 8 سال تو باغچمون کاشتم و خیلی خوب رشد کرد سال گذشته یعنی مهرماه 1400 شاخه هاش هرس کردم ولی متاسفانه الان از موقع هرس ش تا الان دیگه رشد نکرده و جوانه نمی زنه لطفا دلیلش بهم بگید بگید چیکار کنم تا دوباره رشد کنه ممنون میشم

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  11 مرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام موقع هرس کردن سعی کنید ساقه های 4-5 ساله رو قطع نکنید چون تجدید این بافت ها خیلی کند انجام میشه و فقط سرشاخه ها رو بزنید اگه خاک باغچه احتیاج به تغذیه داره کوددهی کنید و با یک باغبان منطقه خود مشورت کنید که گیاه رو از نزدیک بررسی کنه

 • پاسخ
  ابوذرحسنی
  19 فروردین 1401
  ابوذرحسنی

  سلام گل ما روی برگهاش خالهای سفید زده علتش چیه و راههای درنانش چیه ممنون

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 اردیبهشت 1401
  نازبو - یاوری

  سلام اگه حالت پودر داره، شپشک آرد آلوده، از سم مناسب مثل کنفیدور استفاده کنید

 • پاسخ
  فریباازکرج
  02 اردیبهشت 1399
  فریباازکرج

  سلام خداقوت،مطالب خیلی کامل و جامع است و برایم کارآمده ولی متاسفانه باغچه ای که داریم بناچارپای دیوارغربی کاشتیم۴ساله ولی مرداداوج گرماهرسال دوربرگها میسوزه هم نمای بدیه ومانع رشدکاملش میشه چه کنم؟سپاسگذارم??????

 • پاسخ
  حجازی
  21 فروردین 1400
  حجازی

  سلام ایاپاپیتال برا دیوارهای سیمانی محوطه جهت پوشش کامل مناسبه وچه نوعی پیشنهاد میدید ودرکرمان چگونه تهیه نمایم با تشکر

 • پاسخ
  کارشناس گل وگیاه
  29 تیر 1401
  کارشناس گل وگیاه

  سلام بله نوع مکزیکی رگه داریا هلیکس رو در کرمان خوب میشه بااستفاده ازهورمون ویا مدت زمان بیشتر تو اب هم ریشه مبده .

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  11 اردیبهشت 1400
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو پاپیتال نمیچسبه و برای رشد نیاز به سایه داره، موچسب درحالی که میچسبه ولی اونم برای رشد نیاز به سایه داره

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام فریبای عزیز، پاپیتال و موچسب (خرید بذر موچسب) به شدت از نور مستقیم فراری هستن، میتونین با فیلتر نور بوسیله توری های پلاستیکی شدت این نور رو کم کنید، تغذیه مناسب گیاه میتونه به شما کمک کنه که تاثیر شرایط محیطی رو کمتر کنه، جهت خرید کود میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

گزارش اشکال در سایت