نازبو
معرفی گیاه پوتوس
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی گیاه پوتوس

گیاه پوتوس از خانواده گل‌شیپوریان و ارزش تزئینی آن مرهون رنگ‌های ابلق مرکب زرد تند و سفید مایل به کرم است. اين گياه زيبا توانايي اين را دارد كه اتاق شما را تبديل به يك جنگل كوچك كند. برگ‌هاي قلبي شكل سبز تيره يا ابلق پوتوس روي شاخه‌هايي مي‌رويند كه بسيار سريع رشد مي‌كنند و خاصيت بالا رونده دارند. این گیاه مقاوم به نور کم، گزینه بسیار خوبی برای دفاتر کم نور و ادارجات و کارخانه ها است که با توجه به قدرت تصفیه کنندگی بالا، در این هوای آلوده بسیار مناسب و پرکاربرد می باشد. پتوس رطوبت کم محیط را تحمل و تکثیر آن ساده است و به طور کلی گیاهیست که به نور و آب کمی نیاز دارد. اين گياه زيبا توانايي اين را دارد كه اتاق شما را تبديل به يك جنگل كوچك كند. برگ‌هاي قلبي شكل سبز تيره يا ابلق پوتوس روي شاخه‌هايي مي رويند كه بسيار سريع رشد مي‌كنند و خاصيت بالا رونده دارند.

برای خرید بذر گیاهان آپارتمانی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نام  فارسی: گیاه پوتوس
خاستگاه: جنوب شرقی آسیا
نام های انگلیسی:
Devils Ivy
نام علمی: Scindapsus aureus
خانواده:   Araceae
نام های دیگر: Pothos
پوتوس

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نیازهای پتوس

نور: این گیاه طیف وسیعی از نور محیط را تحمل می‌کند اما در محیطی پر نور رشد بهتری دارد و برگ‌ها حالت ابلق خود را به خوبی نشان می‌دهند. البته پر نور بودن محیط به معنی تابش نور مستقیم آفتاب نیست. نور مستقیم آفتاب در زمانی از سال که دمای هوا خنک است، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما زمانی که دما افزایش می‌یابد وجود چنین مسئله ای می‌تواند منجر به سوختن نوک و حاشیه برگ‌ها و یا ظهور نواحی خشکیده و سوخته و کرم-سفید رنگ بر روی پهنه برگ شود. بنابراین در طی فصول گرم سال این گیاه را در مکانی با نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. با کاهش نور محیط برگها نیز به رنگ سبز یکدست در می‌آیند. نور شدید نیز موجب رنگ پریدگی برگ‌ها می‌شود.
دما: این گیاه در دمای 30-15 رشد مناسب دارد. اگر دما به پایین‌تر از 12-10 درجه سانتیگراد نفوذ کند برگ‌ها زرد می‌شود و لکه‌هایی قرمز - نارنجی بر روی آن شکل می‌گیرد. با افزایش دما به آبیاری این گیاه بیشتر توجه نشان دهید (البته در این عمل زیاده روی نکنید!) و حتی در روزهای گرم و داغ میانه تابستان گیاه را با آب بدون املاح اسپری کنید.
آبیاری: به محیط مرطوب نیاز دارد بنابراین در طی فصل رشد به خوبی این گیاه را آب دهید به عنوان مثال هفته‌ای 5-4 مرتبه. البته در فاصله بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را اب دهید. حتی برخی از پرورش دهندگان توصیه می‌کنند سطح خاک کاملاً خشک شود و سپس گیاه آبیاری شود.  با سرد شدن هوا تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید و هر 8-7 روز یک بار گیاه را آب دهید. اگر گیاه در هوای گرم برای مدت زمانی نسبتاً طولانی تشنگی ببیند برگ‌ها و ساقه آن خم می‌شود و بعد از مدتی می‌خشکد. اگر خاک گلدان بسیار خیس و باتلاقی شود در ابتدا ساقه ها استحکام خود را از دست خواهند داد . با ادامه این وضعیت گیاه حالتی پژمرده می‌یابد و شاخه‌ها خود را می‌اندازند. همچنین حاشیه برگ‌ها سیاه می‌شود و بر روی آنان نیز لکه‌های قهوه‌ای رنگی شکل می‌گیرد.

برای خرید ورمی کمپوست با کیفیت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

خاک مناسب: بستر خاکی غنی و مرطوب برای این گیاه مناسب است و از مخلوط خاک، پیت موس و پرلایت می‌توان استفاده کرد. زیادشدن فاصله برگ‌ها و ریز ماندن برگهای گیاه نشانه کمبود مواد غذایی بستر کاشت است. برای تغذیه مصنوعی این گیاه می‌توان در طی فصل رشد هر دو هفته یکبار از کودهای مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.
تمیز نمودن برگها: جهت تمیز نمودن برگ‌ها از غبارپاشی یا مالش پارچه یا اسفنج مرطوب بر روی سطح برگ‌ها استفاده کنید. غبارپاشي: تابستان 3-2 بار در هفته، زمستان 2 بار در هفته با آب ولرم.
تغذیه: 3 گرم در ليتر کود محلول در آب و يا کود مايع هر 2 هفته یک بار از فروردين تا آبان ماه
عوض کردن گلدان: زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد، نگاهی به کناره‏‌های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏‌های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏‌های سطح خاک بیرون می‌‏زنند در این صورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد. گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاه آب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏‌ای به ته گلدان بزنید. گیاه با ریشه و خاک‌های اطرافش از گلدان خارج می‏‌شوند. مقداری از خاک‌های نامرغوب و ریشه‌های ضعیف را جدا کنید، حالا به گلدان جدید قدری خاک اضافه نموده و گیاه را منتقل کنید و با خاک مرغوب اطراف را پر کنید، گیاه را آبیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

برای خرید خاک و بستر کشت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تکثیر: این گیاه بالا رونده و زیبا، یکی از گیاهانی است که تکثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. زمانی که ریشه دهی صورت می‌گیرد تحمل گیاه در مقابل آشفتگی کم می‌شود. بنابراین بهتر است قلمه‌ها از ابتدا در گلدانی کشت شوند که در آینده در آن رشد کافی کنند. همچنین بهتراست قلمه‌ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. برای تکثیر شما می‌توانید قلمه‌ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و یا هر۳تا ۵ قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه، بکارید. خاک را مرطوب کنید و گلدانها را در نور مناسب و دمای ۲۰درجه سانتیگراد نگاه دارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. ریشه دهی یکماه یا بیشتر طول خواهد کشید. گیاهانی که در بهار تکثیر شده‌اند، انبوه‌تر و شکیل‌تر می‌باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه نابجا می‌کند. پس می‌توان از محل همین گره‌ها قلمه گرفت و در ماسه قرار داد تا ریشه دار شوند. از تقسیم بوته هم می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد و در آب نیز ریشه دار می‌شود. برای ازدیاد پوتوس به روش قلمه می‌توانید قطعاتی از قسمت‌های ضخیم ساقه را به طول ده سانتی‏متر جدا نموده و در آب قرار دهید، وقتی قلمه‏‌ها ریشه زدند آنها را به گلدان منتقل کنید. هر چند بهار مناسبترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما در داخل آپارتمان هر زمانی می‏‌توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارت برای ریشه‏ زایی قلمه‌ها 21 درجه سانتی‏گراد است.

برای خرید هورمون و پودر ریشه زایی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نحوه تکثیر پتوس در آب 

قلمه زدن پتوس در آب نیز یکی دیگر از راه‌های ازدیاد این گیاه است. در ذیل می‌توانید کلیپ تکثیر پوتوس در آب را مشاهده نمایید.

قلمه زدن پتوس در اب تصویری  

عوارض و درمان پتوس 

 • کنه ریز قرمز و شپشک‌ها آفاتی هستند که گیاه را تهدید می‌کنند. وجود تار عنکبوت بر سطح زیرین برگ‌ها از علائم وجود کنه است.
 • در صورتی که بستر آن طولانی مدت خیس بماند، دچار پوسیدگی ریشه می‌شود، فو برگ‌ها حالت افتاده و بی رمق می‌گیرند.
 • اگر نوک و یا حاشیه برگ‌ها حالت سوختگی پیدا کردند به دلیل زیاد بودن نور است.
 • وجود لکه زرد می‌تواند دلایل متعدد داشته باشد از جمله : آفت، کمبود نیتروژن، استفاده از مواد براق کننده برای برگ‌ها و …
 • زخم‌های پنبه مانند سفید رنگ می‌تواند عامل آن حشره آفت است، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی یا با پنبه آغشته به محلول سم لکه‌ها را خیس کنید.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

 • برگ‌ها و ساقه‌ها خم شده و خشک می‌تواند بخاطر هوا خیلی گرم باشد و یا گیاه تشنه است، گلدان را به محل خنک تری منتقل و فورا آبیاری نمایید، غبارپاشی فراموش نشود.
 • برگ‌های کم رنگ به خاطر کمبود نور می باشد، گیاه را به محل روشن‌تری با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.
 • برگ‌ها رنگ پریده می‌تواند بخاطر شدت نور زیاد باشد، گلدان را به محلی با شدت نور کمتر ببرید.
 • اگر رشد گیاه کند است احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یکبار در طول سال و نصف میزان توصیه شده جبران کنید.  

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  زهرا
  10 آذر 1399
  زهرا

  سلام من یک گلدان پوتوس دارم که به خاکش مورچه زده بود من مقداری نمک ریختم روی خاکش تا مورچه ها بمیرن اما گلم پژمرده شده و شاخه هاش افتادن اگه خاکشو عوض کنم درست میشه؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  12 آذر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام زهرای عزیز شوری گیاه رو اذیت میکنه، خاکش رو عوض کنید، ریشه رو بشورید کامل، احتمال داره مشکلش حل بشه، برای مورچه هم میتونین از یک قاشق غذاخوری دارچین یا فلفل در یک لیتر آب استفاده کنید.

 • پاسخ
  ناشناس
  01 اسفند 1398
  ناشناس

  سلام ساقه کیاهم یک خط باریک از دو طرف لکه قهوای دارد و بعضی جاهای که جوانه زده بعد خشک میشود و برگ ها زرد میشود

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  06 اسفند 1398
  نازبو - یاوری

  سلام اگر کوددهی منظم و متناسب دارید، موردی از لحاظ زردی برگ ها نیست، فقط برگ های زرد رو حتما جدا کنید، هرس گیاه و کوددهی مناسب رو فراموش نکنید

 • پاسخ
  الناز
  12 آذر 1400
  الناز

  سلام ، وقت تون بخیر. من یک گیاه پوتوس دارم که روی بعضی از برگ هاش( بیشتر روی نوک و خط وسط برگ ها ) حشره های خیلی ریز سفیدی هستند ، میخواستم بدونم گیاهم آلوده شده؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  13 آذر 1400
  نازبو - یاوری

  سلام احتمالا مگس سفیده