ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گیاهان مقاوم

اگر از جمله افرادی هستید که وقت کافی برای نگهداری و رسیدگی به گیاهتان ندارید و یا دائم در حال مسافرت بوده ولی در عین حال می‌خواهید زمانی که به منزل برمی‌گردید با گیاهان زرد شده و خشک شده روبه رو نشوید ما برای شما راه حلی در نظر داریم.

در این مقاله می خواهیم شما را با ۱۰ گیاهی که با یکبار آبیاری در ماه نیز می توانند شاداب مانده و محیطی زیبا را برای خانه شما به تصویر بکشند آشنا کنیم.

۱- رشته مروارید یا سنسیو ( String Of Pearls )

در ایران با نام های کاکتوس دانه تسبیحی و کاکتوس رشته مرواریدی معروف است . گیاهی چند ساله و همیشه است که دارای رشد بسیار سریعی است و خیلی زود تمام سطح گلدان را می پوشاند و حتی از کناره های گلدان آویزان می شود و منظره زیبایی را به وجود می آورد.

گیاه رشته تسبیحی گیاهی گوشتی (ساقه و برگسار حاوی آب بیشتر از سایر گیاهان می‌باشند) است که ساقه‌هایی بلند دارد که برگهایی کروی و گوشتی در سراسر آن به چشم می‌خوردند که به دلیل وضعیت خاص ساقه‌ها بسیار مناسب نگهداری در سبدهای گل آویخته است.

۲- بگونیا ( Begonia )

این گیاه بسیار زیبا به عنوان یک گل آپارتمانی مقاوم و گلدار خریداری می‌شود. نکته مهم درباره بگونیا این است که به نور فراوان احتیاج دارد. بهترین مکانی که می توان این گیاه را قرار داد  پاسیو پر نور،پشت پنجره جنوبی، و راه پله پر نور است.

۳- پیچ شمعی یا هویا ( Hoya carnosa )

پیج شمعی گیاهی زیبا و مناسب برای سبد آویزان است چرا که برگها سبز و مومی،ساقه های خزنده و آویزان، و گلهای خوشه ای سفید رنگ با رنگ قرمز در وسط که با آویزان شدن از سبد، منظره زیبایی به گلدان می‌دهند. بومی قاره آسیا بخصوص کشورهای هند، چین ، تایلند، مالزی، فیلیپین و اندونزی هستند و و ارتفاع آن از حدود ۲۲ تا ۳۰ سانتی‌متر و گسترش آن به ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر، می رسد.

10 گیاه مقاوم

۴- تیلاندسیا ( Tillandsia )

نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی جدیدتر و ناشناخته‌تر هستند، در عین حال جذاب‌تر و دوست داشتنی‌تر از هر نوع گیاهی هستند. گیاهانی که نه لازم است نگران آبیاری‌اش باشیم، نه نگران حشره‌های پای گلدانش، چرا که این گیاه عجیب، نه به آب نیاز دارد و نه به خاک.

10 گیاه مقاوم

۵- بامبو ( Lucky bamboo )

اگر می‌خواهید در قسمت‌های تاریک و کم نور آپارتمان هم گیاهی سبز داشته باشید بامبو بهترین گزینه است. گیاه بامبو یا همان لاکی بامبو هر ۲ الی ۴ هفته یک بار نیاز به تعویض آب دارد. اگر برگ‌های گیاه‌‌تان در حال زرد شدن است و یا رشد کندی دارد از کود‌‌های مایع مخصوص بامبو برای غذا دهی به آن استفاده کنید.

10 گیاه مقاوم

۶- لیندا یا نخل دم اسبی ( Ponytail palm )

بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند.

حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است و به دلیل حالت برگسار “نخل دم اسبی” (Ponytail Palm)است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده لیندا به این خاطر است که آب را در خود ذخیره کند.

۷- کاکتوس گورخری یا هاورتیا گورخری ( Zebra haworthia )

گیاه گوشتی هاوارتیا گورخری نوعی زیبا از ساکولنت ها می باشد. این گیاه بخاطر گوشتی بودن آب را درون ساقه و برگهای خود ذخیره کرده و آبیاری زیادی احتیاج ندارد نیازی به ایجاد رطوبت نمی باشد . فقط لازم است هوای تازه در اطراف این گیاهان در جریان باشد.

Zebra haworthia

۸- سدم مورگانیانوم ( Sedum morganianum )

سدم ها حدود ۳۵۰ گونه گیاهی هستند که همگی گیاهان گوشتی و کوتاه اند و غالباً در سطح خاک گسترش می یابند و به صورت گیاهان دایمی می باشند. اگر محل کاشت آنها مناسب باشد در تابستان (از خرداد تا شهریور) به گل می نشینند و رنگ گل ها از سفید، زرد، صورتی، قرمز تا بنفش متفاوت است. این گیاهان در خاک های سبک و خشک و در زیر نور آفتاب شدید به خوبی رشد و نمو می کنند.

10 گیاه مقاوم

۹- گیاه عنکبوتی ( Spider plant )

ازجمله بومیان آفریقای که مناسب برای کسانی است که آبیاری به گیاه را فراموش می کنند زیرا دارای ریشه هایی است که مواد مغذی مهم را برای مدت طولانی ذخیره می کنند.

10 گیاه مقاوم

۱۰- فیکوس الاستیکا ( Ficus elastica )

فیکوس به خشکی مقاوم است اما رطوبت را ترجیح می‌دهد و نباید خاک گلدان خیس و غرقابی شود زیرا در اینصورت برگهای پایین گیاه به تدریج زرد شده و می‌ریزد. بنابراین در فاصله دو آبیاری بهتر است سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را اب دهید.

10 گیاه مقاوم

مطالب پیشنهادی:

۱۰ گیاه مناسب اتاق خواب

۱۵ گیاه مناسب برای محل کار

۸ گیاه مناسب دستشویی و حمام

۱۰ گیاه مناسب اتاق کودکان

۱۵ گیاه مناسب گلدان های آویز

معرفی گل های سایه دوست و مقاوم به نور کم

گیاهان رطوبت دوست برای حمام


نویسنده مطلب سعید برهانی