اطلاعیه: خرید بالای ۲۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

زبان گنجشک

معرفی کامل زبان گنجشک

درخت زبان گنجشک

نام های دیگر: لسان العصفور، لسان العصافیر، دردار، وان، وند، ونو، بناو، بنو، بینو، نباوج، اهر، قوش دیلی، تلک، تلکوچی، خوش تباخ.

مشخصات کلی: این گیاه دارای چند گونه است، به طور کلی درختی است از خانواده Oleaceae جنس Fraxinus، دارای قامتی متوسط با جوانه های سیاه رنگ، پوست تنه آن خاکستری تیره و برگ های آن شانه ای مرکب دارای ۹ تا ۱۵ برگچه بیضی شکل و کمی نوک دار با دانه های ریز، پشت برگ ها صاف و عاری از کرک است. گل های آن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و معمولا قبل از برگ ها در بهار ظاهر می شود. میوه آن خوشه ای و هر میوه دارای بال بیضی شکل، انتهای آن تیز ولی قاعده آن قوسی و در آن یک دانه قرار دارد، هر دانه باریک، طویل و شبیه به زبان گنجشک و قهوه ای رنگ. این درخت در نواحی معتدل زمین می روید.

برگ زبان گنجشک

خواص درمانی: معرق، ملین، مسهل، ادرارآور، درمان ورم و سنگ کلیه و مثانه، درمان تب های دایره ای، درمان نقرس و روماتیسم

تخم زبان گنجشک

نام دیگر: حب الوز

خواص درمانی: درمان لکنت زبان، ادرارآور، رفع ورم و سنگ کلیه و مثانه،

تذکر: برای افراد گرم مزاج مضر است.

پوست درخت زبان گنجشک

خواص درمانی: اشتهاآور، تب بر، خلط آور و نرم کننده سینه

از انواع دیگر این گیاه می توان به زبان گنجشک کاذب که گیاهی است از خانواده نارنج، چندساله و به بلندی ۴۰ تا ۱۰۰ سانتی متر و دارای ۷ تا ۱۵ برگچه بیضی نوک تیز و بسیار معطر، این نوع به دلیل گل های بسیار زیبا در برخی باغ ها کاشته می شود و زبان گنجشک تلخ که درختچه ای کوچک و بوته گونه است، این گیاه هندی است، دارای گل های سفید رنگ است و در سرتاسر هند می روید اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.