معرفی درختچه های همیشه سبز برای تمام فصول سال
 • آموزش و مقالات
 • باغبانی

معرفی درختچه های همیشه سبز برای تمام فصول سال

 حیاط، باغ و فضای بیرونی خانه زمانی می‌تواند زیبا و شاداب کننده باشد که سرسبزی در تمام طول سال فضای سبز را در بر بگیرد. استفاده از گیاهان همیشه سبز در طراحی محوطه باعث می‌شود حس و حال مثبت و فضای دلنشین همیشه حکم فرما باشد. در این پست چند نمونه از درختچه‌های همیشه سبز را معرفی می‌کنیم.

معرفی درختچه‌های همیشه سبز

زرشک زینتی

بوته ای برای همه فصول گل‌های زرد کوچک زرشک سرانجام به حبه‌های گرد کوچک سرخ براق در ریسه‌های کوچک و بزرگ تبدیل می‌شود. متداول‌ترین انواع زرشک تزیینی که پرورش داده می‌شود، درختچه‌ای با شاخ و برگ متراکم و گرد و خزان کننده به ارتفاع یک متر با پهنای زیاد و با خارهای تیز بر ساقه است. زرشک گیاهی پر دوام است و حدودا پس از ۵ سال بالغ می‌شود، ولی از اوایل عمر گل می‌دهد. این گیاه دارای گل‌های زرد رنگ کوچک درخشان است. زرشک در کاشت به صورت مخلوط با سایر گیاهان بسیار زیبا است. این گیاه در هر فصلی از سال زیبایی خاصی به باغ می‌بخشد. مناسب مناطق گرمسیری نیست، ولی در بسیاری از مناطق دیگر می‌روید. نسبت به یخبندان بسیار مقاوم است. برای نشان دادن همه محاسن خود به آفتاب کامل نیاز دارد. در بسیاری از خاک‌ها به خوبی می‌روید، ولی بهترین رشد را در خاک تقویت شده با مواد آلی دارد.

بیشتر بخوانید : آشنایی با گیاه یاس هلندی

درختچه آیلکس

درخت انبوه ایلکس با آن برگ‌های دندانه دار براق و میوه‌های سرخ زیبا واقعاً درخت خاصی است؛ خصوصاً زمستان بی برگ و بار با حضور سبز و قرمزش پر شور و حرارت می‌شود. این درخت با شاخ و برگ انبوهش در باغ و باغچه، چه کنار هم کاشته شوند و چه به صورت پرچینی متراکم هرس و کوتاه شوند و چه تک‌درخت خوش نمای باغچه باشد، چه مهمان گلخانه شود فرقی ندارد؛ همه جا خاص و چشم گیر است؛ حتی با میوه‌های سرخش پرنده‌ها را به باغچه دعوت می‌کند. در آفتاب کامل به خوبی رشد می‌کند. در مکان‌های نیم سایه یا کاملاً سایه هم میتواند رشد کند. در مناطق با آب و هوای گرم بهتر است بعد از ظهرها در سایه قرار گیرد. به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد. در اقلیم‌های خنک و مرطوب بهترین رشد را دارد.

شمشاد معمولی  

بومی نواحی غربی و جنوبی اروپا می‌باشد به ارتفاع ۱ تا ۹ متر می‌رسد. برگ‌ها کوچک به رنگ سبز تیره، چرمی، بدون دندانه، به شکل سرنیزه ای، گل‌ها بدون ارزش زینتی و به رنگ سبز روشن می‌باشند. در طراحی فضای سبز به عنوان پرچین و حائل مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیازهای گیاه عبارتند از: نور آفتاب تا سایه، آبیاری متوسط که خاک همیشه مرطوب بماند. تکثیر این گیاه از طریق قلمه چوب نرم، چوب نیمه سخت و چوب سخت ممکن است.
 

4- میخک هندی

گیاهی است کم توقع و مقاوم و همیشه سبز از خانواده پیتوسپوراسه و زادگاهش استرالیا، همیشه سبز و به عنوان گل بریده مورد استفاده است، در زادگاهش در هوای ازاد ارتفاعش گاه به ده متر می‌رسد، برگ‌ها سبز کمرنگ با حاشیه زرد و یا سفید کرمی و مانند برگ گیلاس موج دار و درخشنده، گل خوشبو و میوه ریز آن زینتی است، جهت خوش فرم نگهداشتن این گیاه هر ساله قبل از بهار نیاز به هرس شدید دارد و طول شاخه‌ها را باید به یک سوم کاهش داد. به نور کافی احتیاج دارد. در صورت تاریک بودن هوا برگ‌ها شروع به ریزش می‌نمایند. نور متسقیم آفتاب به برگ‌ها صدمه می‌زنند. مقاومت خوبی نسبت به درجه حرارت پائین دارد، تا حدود ۴ درجه سانتیگراد مقاومت می‌کند، بهترین درجه حرارت در تابستان ۲۴ است، به هوای مرطوب و مملو از اکسیژن نیاز دارد.

درختچه سه رنگ (فوتینیا)

این درختچه همیشه سبز، که غالباً برای ایجاد مرز و حایل به کار می‌رود، عزتش مرهون رنگ سرخ شاخ و برگ نورُسته آن است. گل‌های بسیار کوچک سفید فوتینیا به صورت خوشه‌هایی در می‌آیند که در بهار بر بوته پدیدار می‌شوند. این درختچه در بهار و تابستان و پاییز دارای ۳ رنگ مختلف است، برای همین به سه رنگ معروف می‌باشد. ارتفاع بوته‌های هرس نشده، بسته به گونه آنها،به ۴ تا ۵ متر می‌رسد. فوتینیا گیاهی پر عمر است که پس از ۱۰ سال به بلوغ می‌رسد، اگرچه از ابتدای زندگی گل می‌دهند. اغلب باغبانان به درختچه ها اجازه گل دادن نمی‌دهند و به محض پیدا شدن غنچه‌ها، در اسرع وقت، آنها را هرس می‌کنند تا رشد شاخه‌های جوان را برانگیزانند، زیرا علت عمده پرورش این گیاه سرشاخه‌های رنگین آن است. آفتاب کامل را ترجیح می‌دهد. سایه بخشی از روز را نیز تحمل می کند، ولی البته خیلی متراکم نخواهد شد و شاخ و برگ تازه درخشانی تولید نخواهد کرد.
 

6- کاملیا

درختچه ای همیشه سبز و زینتی با گلهای قرمز، صورتی، سفید که در محیط با پرورش آن معمول تر است، خانواده آن ته آسه و بومی چین و ژاپن است و کره است، برگ‌های سبز و تیره آن با گل‌های زیبای قرمز رنگ تضاد رنگی ایجاد می‌کند که بسیار جذاب است، حتی الامکان از جابجا کردن و چرخاندن گلدان پرهیز کنید، در غیر اینصورت شکوفه‌های آن قبل از بازشدن می‌ریزند، گل‌ها در طول فصل پائیز تا اوایل بهار شکوفه می‌شوند، خاک اسیدی را دوست دارد و تکثیر آن در منزل مشکل است، نیاز به نور شدید دارد، ولی از افتاب بیزار است. در بهار و تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۱ و حداقل آن در زمستان ۱۳ درجه است. در بهار هفته ای دو بار گیاه را آبیاری کنید ولی در تابستان هفته ای یکبار کافی است، مجدداً دفعات آبیاری را افزایش دهید و در پائیز به هفته ای دو بار برسانید، آب باید فاقد املاح باشد و حتی الامکان از آب باران استفاده کنید، زهکش را همیشه بازدید کنید.

7- آکوبا

 آفتابِ کم جانِ فصل‌های سرد، نور و حرارت را از باغچه دریغ می‌کند ولی گیاهان همیشه سبزی مثل آکوبا با میوه‌های سرخش در فصل پاییز، امیدهای باغچه را برای سرسبزیِ دوباره زنده نگه می‌دارند. شمشاد ژاپنی نه فقط خزان ندارد، برخی ارقامش با کک و مک‌های زرد درخشان نور گرم آفتاب را هم تداعی می‌کنند. زادگاه این گیاه همیشه سبز زیبا، چین، تایوان . جنوب ژاپن است ولی به خاطر سازگاری به انواع آب و هوا و مقاومت به سرما و شوری خاک، در کنار همیشه سبز بودن آن؛ امروزه آن را در بیشتر نقاط جهان می‌توان دید. در یک خاک غنی با زهکش خوب می‌تواند رشدی سریع‌تر داشته باشد. با این وجود این گیاه نسبت به فقر غذایی خاک مقاوم است. این گیاه به خوبی در مکانی نیم سایه یا سایه کامل رشد می‌کند و این سایه موجب رشد انبوه گیاه می‌شود. مرطوب نگه داشتن بستر خاک گیاه، به رشد سریع و شادابی گیاه کمک می‌کند. با این وجود گیاهان چند ساله کاشته شده در خاک که به خوبی استقرار یافته اند مقاومت بالایی در مقابل کم آبی دارند. به یاد داشته باشید گیاهان کاشته شده در گلدان مقاومت کمتری نسبت به خشکی کشیدن دارند. همچنین از غرقابی کردن این گیاه بپرهیزید.

درختچه پیراکانتا (شیرخشتی) (سرده)


 

پیراکانتا درختچه ای خشن، زیبا و همیشه سبز بومی شرق آسیا و از خانواده روزاسه هستش که در نیمه اول سال با گل‌ها و نیمه دوم با میوه ‌اش زینت بخش باغچه‌های ما می‌شود. البته به خاطر تیغ‌های وحشی آن، نباید در محیطی نزدیک به محل رفت و آمد کاشته شود. پیرا کانتا ‌مدتاً برای ایجاد حریم و حایل گیاهی مخصوصاً در نواحی سردتر پرورش داده می‌شود. ساقه‌های خار دار و برگ‌های سبز برّاق دارد. در زمستان خوشه‌های گل‌های سفید آن بسیار جذاب است و از ابتدای عمر گیاه بر شاخسارانش می‌شکفند. در طول پاییز و زمستان نمایش پُردوام میوه‌های خوشه ای و آلبالو مانندِ نارنجی یا سرخِ خار آتشین جلوه درخشانی به باغ می‌دهد و موجب جذب پرندگان می‌شود و این امر، خود موجب پراکنده شدن بذر گیاه می‌گردد. اقلام فراوان این گیاه با عمر طولانی در نواحی خنک در دسترس است. اگرچه غالباً برای ایجاد حریم و حایل به کار برده می‌شود، اما می‌تواند داربستی شود. ارتفاع آن بعد از ۵ تا ۱۰ سال به ۳ تا ۵ متر می‌رسد. برای داشتن رشد کامل و متراکم به آفتاب کامل نیاز دارد و به باد تحمل نشان می‌دهد، لذا غالباً به عنوان بادشکن و پرچین و حایل پرورش داده می‌شود. به انواع گوناگونی از خاک‌ها تحمل نشان می‌دهد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  زارعین
  16 فروردین 1403
  زارعین

  سلام از یزد هستم یک باغ رستوران ساختیم که چسبیده به دیوارهای حیاط وبیرون درختهای کوچک همیشه سبز بکاریم وداخل باغ چندتا باغچه هست که میخاهیم نارنج وبید مجنون بکاریم به نظر شما خوبه شما چه پیشنهادی دارید که زیبا وبادوام باشه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  16 فروردین 1403
  نازبو - یاوری

  سلام اگه نور کافی داشته باشید مشکلی نداره، اگه سایه هست میتونید از پیچک بوستون هم استفاده کنید

 • پاسخ
  مهدی
  25 آذر 1402
  مهدی

  سلام وعرض ادب الان که آخر ماهه آذر هستش تو حیاط خونه چی بکارم که مقاوم باشه دربرابر سرما هم زود سبز بشه هم برای عید گل‌های قشنگ وخوش بویی بده حیاط خونم ۱۰۰متره چه گیاهانی معرفی میکنید ممنونم ازتون 🌹

 • پاسخ
  انوش
  18 بهمن 1402
  انوش

  همیشه بهار _ یاس زرد_ درختچه ارغوان_ پیچ امین الدوله _ سرو_ بنفشه.

 • پاسخ
  سعید
  15 فروردین 1402
  سعید

  سلام برای ورودی باغ جلوی یک ساختمان درخت یا درختچه که به گرما مقاوم باشه و در خاک رسی رشد بتونه بکنه ممنون میشم.

 • پاسخ
  محمد
  22 اسفند 1401
  محمد

  سلام برای باغچه با عرض ۷۰ س.م در ۱۰ متر چه درخت یا گیاهی مناسبه البته باغچه کنار دیواری هست برای استان یزد

 • پاسخ
  آرمان
  03 آذر 1401
  آرمان

  با سلام، برای محوطه سازی یک ساختمان اداری با ابعاد 7 در 25 متر که همیشه آفتابگیر هم هست چه درختانی مناسب هستند که در کنار شمشادها کاشته بشه؟

 • پاسخ
  تانیا
  02 مرداد 1401
  تانیا

  سلام من عاشق درخت بید مجنون هستم و خیلی دوستدارم یکی داخل حیاط کوچیک و کم آفتاب گیرم بکارم ، آیا امکانش هست ؟ آیا راهی هست که از رشد زیاد درخت جلوگیری کرد ؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  03 مرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام بید مجنون نور زیاد احتیاج داره روزانه باید 6 الی 8 ساعت نور مستقیم داشته باشه برای حیاط کوچک و کم نور گزینه مناسبی نیست

 • پاسخ
  تانیا
  02 مرداد 1401
  تانیا

  سلام لطف میکنید انواع درختانی که میشه در حیاط ۴×۷ کاشت رو معرفی بفرمایید ،البته با در نظر گرفتن این موضوع که حیاط خیلی نور گیر نیست و اطرافش با ساختماهای بلند پوشیده شده

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  03 مرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام شمشاد، زرشک زینتی، یاس زرد، سنجد زینتی مناسبن

 • پاسخ
  امید
  04 تیر 1401
  امید

  سلام. لطفا یک درخچه مقاوم در سرمای کوهستانی. که همیشه سبز وزیبا باشه و رشد نهایت دو متری داشته باشه معرفی کنید. مناسب گلدان بزرگ هم باشه.ممنون

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  18 تیر 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام درختچه هایی مثل انواع کاج، شمشاد، افرا، ژینکو

 • پاسخ
  ثمین
  31 خرداد 1401
  ثمین

  یه عکس از زرشک زینتی گذاشتید همیشه اونجوری هست؟ قرمز رنگ؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  08 تیر 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام بله رنگ برگهای زرشک زینتی با توجه به شرایط نگهداری، سبز تا قرمز و زرشکی رنگه

 • پاسخ
  ثمین
  30 خرداد 1401
  ثمین

  سلام قسمت ورودی باغ رو درست کردیم که گیاه بکاریم و زیبا دیده بشه و همیشه سبز باشه کدوم گیاه مناسبه؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  30 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام گیاهان زیادی هستن معمولا شمشادها گزینه مناسبی هستن

 • پاسخ
  ناشناس
  20 آذر 1400
  ناشناس

  سلام من گل درختی برای باغچه میخوام که برای گرمسیر بکارم میگردم میشه راهنمایی بکنین

 • پاسخ
  اکرم بهارزاده
  19 آذر 1400
  اکرم بهارزاده

  از راهنمایی وتوضیحات خوب شما سپاسگزارم

 • پاسخ
  زیبا
  09 بهمن 1399
  زیبا

  سلام ممنون خیلی مفید بود

 • پاسخ
  فرزانه
  27 فروردین 1401
  فرزانه

  سلام چه گیاهی با این شرایط سازگاری داره. برای شهر قم دمای هوا تابستان ها تا نزدیک پنجاه درجه. زمستان گاها تا زیر صفر. هوا کلا خشکه. گیاهی میخوام همیشه سبز باشه برای باغچه حیاط که قدش خیلی بلند نشه. به صورت بوته و درختچه باشه.

 • پاسخ
  ناشناس
  13 شهریور 1401
  ناشناس

  بوته پیراکانتا یا درختچه ی نارون

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  30 تیر 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام شمشادها گزینه مناسبین

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  14 بهمن 1399
  نازبو - یاوری

  سلام زیبای عزیز خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگه تجربه یا توصیه ای جهت استفاده سایر کاربران نازبو دارین با ما به اشتراک بگذارید.

 • پاسخ
  نوین لوله
  18 اسفند 1398
  نوین لوله

  سلام برای آپارتمانای کوچیک که افتاب و نور زیادی ندارن چه نوع گل و گیاهی خوبه که میتونه با نور و افتاب کم رشد داشته باشه؟

 • پاسخ
  ناشناس
  11 مهر 1400
  ناشناس

  سلام گیاه آگلونما بلک گیاهی مقاوم به نور کم برای محیط های اداری و خونه که نور کم دارن مقاومه

 • پاسخ
  علی جم
  19 دی 1400
  علی جم

  سلام یک پاسیوی مدرن چهار متری دارم که از سقف نور میگیره و سقف شیشه ای داره و بسته است. یک درخت چهارفصل سبز زیبا که نهایت ارتفاعش دومتر بشود چی را معرفی میکنید ؟

 • پاسخ
  ناشناس
  13 شهریور 1401
  ناشناس

  درختچه نارون

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 بهمن 1400
  نازبو - یاوری

  سلام انواع نخل، برگ عبایی، سانسوریا و...

 • پاسخ
  ناشناس
  02 مهر 1399
  ناشناس

  گیاهان سایه دوست.مثل آگلونما/سانسویریا/

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  19 اسفند 1398
  نازبو - یاوری

  سلام در این مقاله چند نمونه از این گلها رو معرفی کردیم معرفی گل های سایه دوست و مقاوم به نور کم

 • پاسخ
  خیراله نادری
  14 خرداد 1398
  خیراله نادری

  علیک سلام

 • پاسخ
  خیراله نادری
  02 خرداد 1397
  خیراله نادری

  سلام