تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

حیاط، باغ و فضای بیرونی خانه زمانی می تواند زیبا و شاداب کننده باشد که سرسبزی در تمام طول سال فضای سبز را در بر بگیرد. استفاده از گیاهان همیشه سبز در طراحی محوطه باعث می شود حس و حال مثبت و فضای دلنشین همیشه حکم فرما باشد. در این پست چند نمونه از درختچه های همیشه سبز را معرفی می کنیم.

۱-زرشک زینتی


بوته ای برای همه ی فصول.گلهای زرد کوچک زرشک سرانجام به حبه های گرد کوچک سرخ براق در ریسه های کوچک و بزرگ تبدیل می شود.متداول ترین انواع زرشک تزیینی که پرورش داده میشود، درختچه ای با شاخ و برگ متراکم و گرد و خزان کننده به ارتفاع ۱ متر با پهنای زیاد و با خارهای تیز بر ساقه است.زرشک گیاهی پر دوام است.و حدودا پس از ۵ سال بالغ می شود،ولی از اوایل عمر گل میدهد.این گیاه دارای گلهای زرد رنگ کوچک درخشان است. زرشک در کاشت به صورت مخلوط با سایر گیاهان بسیار زیبا است. این گیاه در هر فصلی از سال زیبایی خاصی به باغ می بخشد.
مناسب مناطق گرمسیری نیست،ولی در بسیاری از مناطق دیگر می روید.نسبت به یخبندان بسیار مقاوم است. برای نشان دادن همه ی محاسن خود به آفتاب کامل نیاز دارد. در بسیاری از خاکها به خوبی می روید ولی بهترین رشد را در خاک تقویت شده با مواد آلی دارد

۲- آیلکس


درخت انبوه ایلکس با آن برگ های دندانه دار براق و میوه های سرخ زیبا واقعاً درخت خاصی است؛ خصوصاً زمستان بی برگ و بار با حضور سبز و قرمزش پر شور و حرارت می شود. این درخت با شاخ و برگ انبوهش در باغ و باغچه، چه کنار هم کاشته شوند و چه به صورت پرچینی متراکم هرس و کوتاه شوند و چه تکدرخت خوش نمای باغچه باشد، چه مهمان گلخانه شود فرقی ندارد؛ همه جا خاص و چشم گیر است؛ حتی با میوه های سرخش پرنده ها را به باغچه دعوت می کند.
در آفتاب کامل به خوبی رشد می کند. در مکان های نیم سایه یا کاملا سایه هم می تواند رشد کند. در مناطق با آب و هوای گرم بهتر است بعد از ظهر ها در سایه قرار گیرد. به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد. در اقلیم های خنک و مرطوب بهترین رشد را دارد.

۳- شمشاد معمولی


بومی نواحی غربی و جنوبی اروپا می باشد به ارتفاع ۱ تا ۹ متر می رسد . برگ ها کوچک به رنگ سبز تیره، چرمی، بدون دندانه، به شکل سرنیزه ای،گل ها بدون ارزش زینتی و به رنگ سبز روشن می باشند . در طراحی فضای سبز به عنوان پرچین و حائل مورد استفاده قرار می یگرد .نیاز های گیاه عبارتند از : نور آفتاب تا سایه، آبیاری متوسط که خاک همیشه مرطوب بماند. تکثیر: قلمه چوب نرم، چوب نیمه سخت و چوب سخت

۴- میخک هندی


گیاهی است کم توقع و مقاوم و همیشه سبز از خانواده پیتوسپوراسه و زادگاهش استرالیا،همیشه سبز و به عنوان گل بریده مورد استفاده است،در زادگاهش در هوای ازاد ارتفاعش گاه به ده متر میرسد،برگها سبز کمرنگ با حاشیه زرد و یا سفید کرمی و مانند برگ گیلاس موج دار و درخشنده،گل خوشبو و میوه ریز ان زینتی است،جهت خوش فرم نگهداشتن این گیاه هر ساله قبل از بهار نیاز به هرس شدید دارد و طول شاخه ها را باید به یک سوم کاهش داد. به نور کافی احتیاج دارد.در صورت تاریک بودن هوا برگها شروع به ریزش می نمایند.نور متسقیم افتاب به برگها صدمه میزنند. مقاومت خوبی نسبت به درجه حرارت پائین دارد،تا حدود ۴ درجه سانتی گراد مقاومت میکند،بهترین درجه حرارت در تابستان ۲۴ است،به هوای مرطوب و مملو از اکسیژن نیاز دارد.

۵- سه رنگ


این درختچه ی همیشه سبز،که غالباً برای ایجاد مرز وحایل به کار می رود،عزتش مرهون رنگ سرخ شاخ و برگ نورُسته آن است.گلهای بسیار کوچک سفید فوتینیا به صورت خوشه هایی در می آیند که در بهار بر بوته پدیدار می شوند. این درختچه در بهار و تابستان و پاییز دارای ۳ رنگ مختلف است برای همین به سه رنگ معروف می باشد. ارتفاع بوته های هرس نشده،بسته به گونه ی آنها،به ۴ تا ۵ متر می رسد.فوتینیا گیاهی پر عمر است که پس از ۱۰ سال به بلوغ می رسد،اگرچه از ابتدای زندگی گل می دهند.اغلب باغبانان به درختچه ها اجازه ی گل دادن نمی دهند و به محض پیدا شدن غنچه ها،در اسرع وقت،آنها را هرس می کنند تا رشد شاخه های جوان را برانگیزانند،زیرا علت عمده ی پرورش این گیاه سرشاخه های رنگین آن است.
آفتاب کامل را ترجیح می دهد.سایه ی بخشی از روز را نیز تحمل می کند،ولی البته خیلی متراکم نخواهد شد و شاخ و برگ تازه ی درخشانی تولید نخواهد کرد.

۶- کاملیا


درختچه ای همیشه سبز و زینتی با گلهای قرمز،صورتی،سفید که در محیط با پرورش ان معمول تر است،خانواده ان ته آسه و بومی چین و ژاپن است و کره است،برگهای سبز و تیره ان با گلهای زیبای قرمز رنگ تضاد رنگی ایجاد میکند که بسیار جذاب است،حتی الامکان از جابجا کردن و چرخاندن گلدان پرهیز کنید،در غیر اینصورت شکوفه های ان قبل از بازشدن میریزند،گلها در طول فصل پائیز تا اوایل بهار شکوفه میشوند،خاک اسیدی را دوست دارد و تکثیر ان در منزل مشکل است
نیاز به نور شدید دارد،ولی از افتاب بیزار است. در بهار و تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۱ و حداقل ان در زمستان ۱۳ درجه است. در بهار هفته ای دو بار گیاه را ابیاری کنید ولی در تابستان هفته ای یکبار کافی است،مجدا دفعات ابیاری را افزایش دهید و در پائیز به هفته ای دو بار برسانید،اب باید فاقد املاح باشد و حتی الامکان از اب باران استفاده کنید،زهکش را همیشه بازدید کنید.

۷- آکوبا


آفتابِ کم جانِ فصل های سرد، نور و حرارت را از باغچه دریغ می کند ولی گیاهان همیشه سبزی مثل آکوبا با میوه های سرخش در فصل پاییز، امیدهای باغچه را برای سرسبزیِ دوباره زنده نگه می دارند. شمشاد ژاپنی نه فقط خزان ندارد، برخی ارقامش با کک و مک های زرد درخشان نور گرم آفتاب را هم تداعی می کنند. زادگاه این گیاه همیشه سبز زیبا، چین، تایوان . جنوب ژاپن است ولی به خاطر سازگاری به انواع آب و هوا ها و مقاومت به سرما و شوری خاک، در کنار همیشه سبز بودن آن؛ امروزه آن را در بیشتر نقاط جهان می توان دید.
در یک خاک غنی با زهکش خوب می تواند رشدی سریع تر داشته باشد. با این وجود این گیاه نسبت به فقر غذایی خاک مقاوم است. این گیاه به خوبی در مکانی نیم سایه یا سایه کامل رشد می کند و این سایه موجب رشد انبوه گیاه می شود.مرطوب نگه داشتن بستر خاک گیاه، به رشد سریع و شادابی گیاه کمک می کند. با این وجود گیاهان چند ساله کاشته شده در خاک که به خوبی استقرار یافته اند مقاومت بالایی در مقابل کم آبی دارند. به یاد داشته باشید گیاهان کاشته شده در گلدان مقاومت کمتری نسبت به خشکی کشیدن دارند. همچنین از غرقابی کردن این گیاه بپرهیزید.

۸- پیراکانتا


پیراکانتا درختچه ای خشن ،زیبا و همیشه سبز بومی شرق آسیا و از خانواده ی روزاسه هستش که در نیمه اول سال با گل ها و نیمه دوم با میوه هاش زینت بخش باغچه های ما میشه.البته به خاطر تیغ های وحشی دم دست نباید کاشت. پیرا کانتا عمدتاً برای ایجاد حریم و حایل گیاهی مخصوصاً در نواحی سردتر پرورش داده می شود.ساقه های خار دار و برگ های سبز برّاق دارد.در زمستان خوشه های گل های سفید آن بسیار جذاب است و از ابتدای عمر گیاه بر شاخسارانش می شکفند.در طول پاییز و زمستان نمایش پُردوام میوه های خوشه ای و آلبالو مانندِ نارنجی یا سرخِ خار آتشین جلوه ی درخشانی به باغ می دهد و موجب جذب پرندگان می شود و این امر،خود موجب پراکنده شدن بذر گیاه می گردد.اقلام فراوان این گیاه با عمر طولانی در نواحی خنک در دسترس است.اگرچه غالباً برای ایجاد حریم و حایل به کار برده می شود،اما می تواند داربستی شود.ارتفاع آن بعد از ۵ تا ۱۰ سال به ۳ تا ۵ متر می رسد.
برای داشتن رشد کامل و متراکم به آفتاب کامل نیاز دارد و به باد تحمل نشان می دهد،لذا غالباً به عنوان بادشکن و پرچین و حایل پرورش داده می شود. به انواع گوناگونی از خاک ها تحمل نشان می دهد.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
  • سلام

  • علیک سلام

  • سلام برای آپارتمانای کوچیک که افتاب و نور زیادی ندارن چه نوع گل و گیاهی خوبه که میتونه با نور و افتاب کم رشد داشته باشه؟