شفلرا

شفلرا و نگهداری آن در خانه

در این مطلب خواهید خواند

شفلرا یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و پرطرفدار این روزهای دنیای گل و گیاه است. یکی از دلایل محبوبیت پنجه کلاغی مراقبت بسیار راحت آن است، اما در حالی که مراقبت از شفلرا آسان است، این گیاه نیاز به مراقبت های خاصی دارد.

شفلرا با نام علمی “Schefflera actinophylla” گیاهی زیبا و بومی استرالیا است که در موطن خود به شکل درختچه‌ای همیشه سبز می باشد که به ارتفاع ۶-۳ متر می‌رسد. این گیاه به خاطر تحمل شرایط بد نگهداری از جمله گیاهان محبوب گلدانی و آپارتمانی محسوب می‌شود. برخی از انواع آن برگهای ابلق دارند و برخی از انواع کوتاه قامتند همچنین از این گیاه در هنر “بونسای” می‌توان استفاده و آنرا به صورت گیاهی مینیاتوری پرورش داد. بر عکس اکثر گیاهان خانگی که با حذف جوانه‌های انتهایی شاخه‌های جانبی شروع به ظهور می‌نمایند در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است. برای خرید بذر بونسای به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

شکل ظاهری برگ: همیشه سبز، رشد آهسته ،تک ساقه ای و برگهای مرکب، پنجه ای که از پنج برگچه مستطیلی تا تخم مرغی به رنگ سبز براق تشکیل شده که از که از یک نقطه خارج می شوند و گاهی به صورت چماقی تولید می‌شود ولی در برگچه های جوان تعداد برگچه ها ۳ تا ۷عدد می باشد .

گل شفلرا : این گیاه به ندرت در محیط گلخانه ای و خانه به گل می نشیند.

شفلرا

نحوه نگهداری شفلرا و نیازها:

نور مناسب شفلرا : نور مورد نیاز شفلرا نور غیر مستقیم خورشید می باشد و درجات متفاوتی از نور را تحمل می‌کند و به سایه نسبتا مقاوم است. در نمونه‌هایی از این گیاه که برگها ابلق هستند، در صورت کمبود نور برگها رنگ خود را از دست می‌دهند که در چنین شرایطی می بایست گیاه را به مکانهای پر نورتر منتقل نمود. همچنین اگر نور شفلرا  کم باشد موجب زرد شدن برگها بخصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود. پنجره جنوبی یا پنجره شرقی روشن برای این گیاه مناسب است.نور بیش از حد سبب سوختگی برگ ها می شود.هر هفته یکبار گلدان را بچرخانید تا تمام قسمت های گیاه نور دریافت کنند.

نحوه آبیاری شفلرا : گرچه شفلرا خشکی را تحمل می‌کند اما بهتر است خاک مرطوب (اما نه خیس و غرقابی) نگه داشته شود بنابراین میزان آبیاری شفلرا در تابستان هفته‌ای ۳-۲ بار و در زمستان هفته‌ای یک بار است. در صورت کمبود آب و تشنگی شدید گیاه برگهای آن حالتی آویخته به خود می‌گیرد که در چنین شرایطی بهتر است گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار دهید . همچنین در صورت آبیاری بیش از اندازه گیاه، برگهای آن زرد می شوند می‌ریزند. بنابراین بهتر است تا بین هر دو آبیاری سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس به گیاه آب داد.

غبار پاشی شفلرا : در فصول گرم سال، برای عملکرد بهتر گیاه هفته‌ای یک مرتبه گیاه را غبارپاشی کنید.

رطوبت شفلرا : برای تامین رطوبت برگ های این گیاه بهتر است که یک بار در هفته، با اسپری برگ ها را مرطوب کنید. این کار به براق شدن برگ ها هم کمک می کند؛ اما استفاده از مواد براق کننده شیمیایی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

گیاهان مناسب محل کار

دفتر کار محیطی است که ساعت ها وقت خود را در آن می‌گذرانید و چند عدد گل و گیاه زیبا می‌تواند روحیه شما را به خوبی مثبت کند. اما چه گیاهانی برای محل کار شما مناسب هستند؟

گیاهان مناسب محل کار

دفتر کار محیطی است که ساعت ها وقت خود را در آن می‌گذرانید و چند عدد گل و گیاه زیبا می‌تواند روحیه شما را به خوبی مثبت کند. اما چه گیاهانی برای محل کار شما مناسب هستند؟

دمای نگهداری شفلرا : دمای مناسب شفلرا حداقل ۱۸ درجه و حداکثر ۲۷ درجه سانتی گراد است. اگر فضای محیط گرم تر از ۲۷ درجه باشد، ساقه های آن زیادی بلند شده و در نتیجه کج می شوند. در زمستان نیز بهتر است دمای محیط نگهداری گلدان به زیر ۱۸ درجه سانتیگراد نزول نکند. برگها را به طور مرتب غبارپاشی کنید و در صورت گردآلود بودن برگها با یک دست برگ را نگه داشته و با دست دیگر با اسفنج یا پارچه مرطوب آنها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

خاک مناسب شفلرا : خاک مخصوص شفلرا باید با بافتی متوسط به همراه پیت ماس باشد. خاک شفلرا می تواند مخلوطی از خاک معمولی + خاک برگ + پیت ماس باشد.

نحوه تعویض گلدان شفلرا : گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار، در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاکهای سطحی را با خاک نو و کمپوست تازه عوض کنید. در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از حد معمول است احتیاج به قیم دارد.

زمان تعویض گلدان شفلرا : تا زمانی که گیاه جوان است یعنی ۵ سال اول باید هر سال دو بار گلدان گیاه را عوض کنید. بعد از ۵ سال هر سال یک بار به تعویض گلدان با یک سایز بزرگ تر نیاز دارید .

کود مناسب شفلرا : در صورت کمبود مواد غذایی برگها زرد و رنگ پریده  می شوند که برای جلوگیری از این مسئله می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد البته در خصوص کود شفلرا بهتر است نصف میزان توصیه شده آنرا بکار برد. برای خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یکبار توصیه می‌شود. در صورت کمبود مواد غذایی برگها زرد و رنگ پریده  می شوند که برای جلوگیری از این مسئله می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد البته بهتر است که نصف میزان توصیه شده کود را بکار برد.

بیشتر بخوانید: چگونه برگ گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم؟

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

روش هرس شفلرا : برای کنترل ارتفاع گیاه شفلرا و مرتب کردن ظاهر آن می‌توان عملیات هرس را انجام داد. اگر می‌خواهید گیاهی با یک تنه اصلی داشته باشید ابتدا از ساقه  اصلی گیاه شروع کنید و تمامی ساقه‌هایی کوچکی که از آن بیرون آمده‌اند را تا قبل از اینکه طول آنان بیش از  ۵ سانتیمتر شود، از ساقه اصلی جدا کنید و این کار را با دست خود انجام دهید و نیاز به استفاده از چاقو نیست. البته به یاد داشته باشید که ساقه‌های ضخیم تر باید با کمک چاقو و یا قیچی‌های تیز باغبانی از گیاه جدا شوند.

حال تاج گیاه را بررسی باید کرد و ارتفاع ساقه‌هایی که به شکل افقی رشد می‌کنند را در نظر بگیرید تا همگی تقریبا مانند یکدیگر باشند. اگر ساقه‌ای بیش از اندازه رشد کرده است می‌توان آن را تا اندازه‌ای که مناسب است قطع کرد تا کل تاج گیاه به شکل کروی یا بیضوی باشد. عمل قطع را نیز از قسمت بالای محل اتصال ساقه فرعی به ساقه اصلی انجام دهید.

اگر می‌خواهید گیاهی با چند ساقه داشته باشید زمانی که گیاه جوان است ساقه گیاه را از ارتفاع ۱۵ سانتیمتری سطح خاک قطع کنید تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود. در طی عمل هرس کردن شفلرا شاخه‌های آسیب دیده را نیز حذف کنید. در مورد زمان هرس شفلرا باید گفت که اگر گیاه در محیط داخل خانه نگهداری می شود در هر زمانی می‌توان آن را هرس کرد اما هرس گیاه شفلرا در فصل پاییز و البته قبل از آمدن فصل سرما به آن اجازه می‌دهد که ریشه‌های جدید و در نتیجه رشدی جدید بعد از هرس داشته باشد.

هرس کردن شفلرا

روش های تکثیر شفلرا:

این گیاه به سه روش تکثیر می شود که در ذیل توضیح خواهیم داد:

۱- تکثیر شفلرا از طریق بذر:

در تکثیر گل شفلرا با بذر در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد،بذرها را در سینی بذر حاوی کمپوست،به صورت پراکنده بکارید. وقتی که نهال های بذری به طول ۲٫۵-۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آوردید.حال هر یک از نهال ها را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست بکارید. در نهایت گلدان را در نور مناسب و کافی قرار دهید.

۲- تکثیر شفلرا با قلمه زدن: 

در روش تکثیر گل شفلرا با قلمه زدن ، قلمه هایی به طول ۸-۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید.

همچنین برگ های اضافی و زائد قسمت پایین قلمه ها را جدا کنید.

انتهای آن ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶-۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید

روی گلدانها را جهت حفظ رطوبت و ایجاد شرایط گلخانهای با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. 

دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید.

خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود.

تا زمانیکه در بالای قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود، شرایط محیطی ذکر شده در بالا را حفظ کنید.

پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید.

سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

زمان مناسب قلمه زدن شفلرا اواسط بهار تا اوایل فصل تابستان است و بهترین فصول برای تکثیر است.

نکته: ریشه دار کردن شفلرا در آب و همچنین قلمه زدن شفلرا در آب مرسوم نیست و بهتر است آنرا داخل کوکوپیت بکارید و در جای نیمه سایه و خنک قرار دهید.

همچنین بخوانید: ریشه زایی قلمه در آب یا خاک؟

آموزش قلمه زدن گیاهان

قلمه زدن عبارت است از رشد و نمو و تکامل بعضی از قسمتهای گیاهی قطع شده از پایه اصلی. یک قلمه می‌تواند قطعه‌ای از ساقه، ریشه و یا برگ باشد. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

آموزش قلمه زدن گیاهان

قلمه زدن عبارت است از رشد و نمو و تکامل بعضی از قسمتهای گیاهی قطع شده از پایه اصلی. یک قلمه می‌تواند قطعه‌ای از ساقه، ریشه و یا برگ باشد. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

۳- تکثیر شفلرا از طریق خوابانیدن ساقه ها : 

این گیاه از طریق خوابانیدن ساقه‌ها نیز تکثیر می‌شود.

مزیت این روش این است که کلیه مواد غذایی و آب توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده ارسال شده تا شاخه مورد نظر ریشه دار شود و بعد از ریشه دار شدن آن را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدان جداگانه ای کشت می کنیم.

شاخه‌ها را می‌توان خم کرد و قسمتی از آنان را در خاک کاشت به نحوی که خاک به ارتفاع ۸-۶ سانتیمتر بر روی آنان قرار گیرد. برای جلوگیری از جابجایی ساقه‌ها می‌توان قطعه‌ای سنگ بر روی منطقه‌ای که ساقه‌ها به زیر خاک رفته‌اند گذاشت.

همواره خاک را باید مرطوب نگهداشت. در ناحیه تماس شاخه با بستر خاک ریشه حدود ۸-۶ هفته بعد از عمل خوابانیدن ریشه ها شکل می‌گیرند که در این زمان می‌توان گیاه جدید را از گیاه مادری جدا کرد و به طور مستقل آن را در گلدانی جداگانه کاشت.

۴- تکثیر گیاه شفلرا از طریق ریشه هوایی :

در این روش یک ساقه بلند از گیاه شفلرا را انتخاب می‌کنیم، در صورت داشتن برگ در نزدیکی محل برش ساقه، برگ را حذف کنید تا فضا برای کار کردن فراهم باشد. به وسیله کاتر یا چاقو مناسب که تیز، تمیز و استریل باشد، پوست ساقه گیاه را جدا کنید.

مراقب باشید تا به آوندهای آبکش و آوندهای چوبی گیاه آسیبی وارد نشود. سپس قسمتی از ساقه که خراشیده شده را به وسیله خزه اسفاگنوم بپوشانید، نکته مهم اینکه خزه اسفاگنوم را از قبل درون ظرف آب گذاشته تا خوب مرطوب شده باشد و قبل از گذاشتن روی ساقه گیاه کمی خزه اسفاگنوم را فشار داده تا آب اضافی تجمع شده در خزه خارج شود.

خزه را به دور ساقه گیاه گذاشته و روی آن را به وسیله کیسه پلاستیک محکم بپیچید، به گونه‌ای که هوا داخل کیسه نباشد و جوری با چسب بالا و پایین کیسه را محکم ببندید که تبادل هوایی صورت نگیرد. بعد از گذشت زمان حدود ۲۰ الی ۳۰ روز محل خراشیده شده روی ساقه گیاه ریشه خواهد داد.

بعد از گذشت مدت زمانی که ریشه قشنگ شکل گرفت، کمی پایین‌تر از محل ریشه داده شده را به وسیله قیچی جدا کرده و با انتخاب خاک خوب و مرغوب، گلدان مناسب، گیاه را به گلدان جدید منتقل نمایید.

آفات و علت ریزش برگ شفلرا:

علت ریزش برگهای شفلرا ابلق : آبیاری بیش از اندازه باعث ریختن برگ گیاه شفلرا می شود. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید فرمایید، آب زیر گلدانی را خارج نمایید.

علت زرد شدن برگ شفلرا : مهمترین عامل زرد شدن برگهای شفلرا آبیاری بیش از حد است. البته عوامل باکتریایی و قارچی نیز وجود دارد که ذکر شده است.

علت پژمرده شدن گل شفلرا :  نور و گرمای زیاد باعث پژمرده شدن برگهای شفلرا می شود.

علت ریزش برگهای سالم شفلرا : به طور طبیعی در گیاه شفلرا، برگ های پایینی برای تحریک رشد جدید، می ریزند. ولیکن اگر برگ های بالایی دچار ریزش شوند می تواند ناشی از آبیاری بیش از حد باشد.

علت ریزش برگهای سبز شفلرا : باید زهکشی خاک را بررسی کنید تا منافذ آن گرفته نباشد.

علت جمع شدن برگ شفلرا : در بعضی مواقع سرمای شدید هم باعث قهوه ‏ای شدن برگها و چروکیدگی آنها می‌شود عینا همین حالت ممکن است در گرمای بیش از حد اتفاق بیافتد.

سیاه شدن برگ شفلرا : گاهی لکه ‏های خاکستری مایل به قهوه ‏ای به دلیل حمله قارچهاست که درمان آن با قارچ کش میسر می‌شود.

علت قهوه ای شدن برگهای شفلرا : گاهی آفتاب شدید باعث ایجاد لکه ‏های قهوه ‏ای روی برگها می‌شود.- این لکه ها حالت سوختگی دارند  و علت آن خیس بودن برگها و یا  غبار پاشی برگها می باشد. باید دقت کنید این عمل را زمانی انجام دهید که آفتاب شدید نباشد. بهتر است آب پاشی گلدانها را صبح زود یا عصر انجام دهید. زیرا قطرات آب روی برگها مثل عدسی عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مرگ گیاهان آپارتمانی و علت پژمرده شدن آن ها

خرید قارچ کش

قارچ‌ها می‌توانند خسارت شدیدی به کشاورزی وارد نمایند. از قارچ کش برای کنترل و درمان بیمار ی های قارچی و همچنین ضد عفونی بذر و بستر خاک استفاده می شود. برای خرید قارچ کش کلیک کنید.

خرید قارچ کش

قارچ‌ها می‌توانند خسارت شدیدی به کشاورزی وارد نمایند. از قارچ کش برای کنترل و درمان بیمار ی های قارچی و همچنین ضد عفونی بذر و بستر خاک استفاده می شود. برای خرید قارچ کش کلیک کنید.

بیماری های گل شفلرا :

از جمله آفات این گیاه می توان به کنه تار عنکبوتی ، شپشک آرد آلود، شته و انواع شپشکهای سپردار نام برد .در صورت کم بودن تعداد آفات می‌توان با کمک غبار پاشی و یا تکه‌ای پنبه که آغشته با صابون است، آفات را از روی گیاه برداشت اما اگر تعداد آنان زیاد است می‌توان از سموم سیستمیک استفاده کرد.

قارچ پیتیوم : از بیماریهای این گیاه می‌توان به خشکیدگی قلمه‌ها و گیاهچه‌ های جوان آن اشاره کرد که نتیجه وجود قارچ پیتیوم در بستر ریشه زایی است. در مورد این بیماری ، پیشگیری نقش اصلی را ایفا می کند بنابراین باید از اولا از گیاهان مادری قلمه تهیه کرد که سالم و عاری از هر گونه بیماری هستند و دوما از بستر کاشت ضدعفونی شده استفاده کرد.

سوختگی برگ با عامل باکتریایی : بیماری دیگر گیاه شفلرا است که ابتدا بر روی برگها لکه های سیاه رنگی شکل می گیرد و در نتیجه آن تعداد زیادی از برگهای گیاه می‌ریزند و گیاه به شدت ضعیف می‌شود. در این بیماری نیز پیشگیری بهتر از درمان است.

شرایط مرطوب برگسار به شیوع این بیماری کمک می‌کند بنابراین سعی کنید خاک زهکش خوبی داشته باشد و برگسار نیز در زمان آبیاری مرطوب نشوند. برگهای آلوده را به محض مشاهده جدا کرده و حتما آنان را از بین ببرید.اصولا وجود برگهای آلوده به بیماری در روی خاک و باقی گذاشتن آنان برای مدتی می تواند یکی از عوامل شیوع عامل بیماری‌زا باشد.

بیماری لکه برگی قارچی : موجب ظهور لکه های قهوه ای روی برگ گیاه و ساقه می‌شود. لکه برگی فیتوفترا بیشتر بر روی برگهایی که در قسمت پایین گیاه و در نزدیکی سطح خاک هستند لکه ایجاد می‌کند. و لکه برگی سرکوسپورا در سطح زیرین برگ لکه‌هایی آبدار بوجود می‌آورد که در اثر آن برگ زرد و پژمرده می‌شوند.

زخم ها بعدا قرمز – قهوه‌ای می‌شوند و حاشیه آنها زرد رنگ است. مرطوب شدن برگها در طی آبیاری و تراکم بیش از اندازه برگسار و جلوگیری از تهویه مناسب هوا از جمله شرایط مناسب برای شیوع بیماریهای قارچی است. اگر آلودگی به چند برگ محدود شده است آن برگها را از گیاه جدا کنید اما در صورتی که بیماری در حال گسترش و شیوع است می توانید از سموم قارچکش برای از بین بردن این بیماریها استفاده کنید.

بیماری ادم(oedema) : زمانی ایجاد می‌شود که گیاه شفلرا بیشتر از آنچه که از طریق برگهایش آب از دست بدهد آب جذب می‌کند بنابراین زخمهای آبکی بر روی برگسار شکل می‌گیرد و برگها زرد می‌شوند و می‌ریزند. زمانی که هوا سرد است اما آبیاری را ادامه می دهید این مشکل ممکن پیش آید. بنابراین آبیاری را با توجه به شرایط دمای محیط انجام دهید.

سفیدک پودری : بیماری قارچی است که این گیاه را گرفتار می کند که پودری سفید رنگ بر روی برگسار ایجاد می‌شود . این بیماری بخصوص در هوای مرطوب ایجاد می‌شود و نتیجه آن ضعیف شدن گیاه است. برای مبارزه با این بیماری باید از قارچکش استفاده کرد.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

154 پاسخ

 1. سلام و خسته نباشین

  شفلرا من تقریبا نیم ساعتی تو ماشین بود. کولر هم روشن. البته باد مستقیم بهش نخورده.
  ولی تا رسیدندبه مقصد. تعدادی از برگ هاش پژمرده شده و حالت سوختگی داشت. تو اتاق پر نور و در قسمتی که نور غیر مستقیم بود گذاشتم و آب هم دادم. و بعد از دو روز که برگشتم. بیش از نیمی از برگهاش خشک شده و ریخته بودن.
  باید چیکار کنم که دوباره مثل روز اول سر حال بشه.

  ممنون

    1. سلام نگین عزیز
     از دلایل کوچک شدن برگ های شفلرا میشه به کمبود مواد غذایی، نور و رطوبت اشاره کرد، البته گلدونش هم میتونه کوچیک باشه، به نظرم اول کوددهی کنید و با روش جزیره رطوبت محیطی رو بالا ببرید، اگر مشکل حل نشد نور و گلدون رو بررسی کنید.

 2. سلام
  شفلرای من توی راه پله گزاشتمش از اولم اونجا بوده ولی الان ۳ ال ۴ روزه بی حال و آویزونه میشه برای گرما و رطوبت باشه چون ما طبقه بالا هستیم گرما همش گیاد بالا

 3. گیاه شفلر من برگهاش لکه قهوه ای گرفته بعد سیاه شده وخشک میشه و میریزه علتش چیه

 4. با سلام و درود
  گیاه شفلرای من کاملا صحیح و سالم است تنها وحشتم از رشد
  عجیب و غریب اش است و می ترسم که به سقف برسد و دیگر
  نتوانم ازش نگهداری کنم سوالم این است که چگونه ارشد اطولی گیاه را کم کنیم و در عوض بتوانیم به رشد عرضی گیاه کمک کنیم.
  ممنونم

 5. سلام وقت بخیر
  سپاس از شما بابت مطالب مفید

  شفلرای من حدودد۳ متر رشد کرده . گلدان بزرگ هست.
  پدرم به امور گل وارد هستن . حدود ۲ ماهه سفر رفتن . در این دوماه من هفته ای یک پارچ. به این گلدان اب دادم ، و بعدا متوجه شدم کم اب میدادم.
  حدود دوهفته هست دو پارچ اب میریزم داخل گلدان. و حتی گاها ۳ پارچ . هفته ای دو سه مرتبه.
  متعجبم از زیر گلدان اب خارج نمیشه . جمع نمیشه.
  سوالم این هست که ایا به خاطر اینکه اب کم میدادم سطوح پایینی خشک شده.
  و اینکه برگهای این درخت یا گل ، تک تک زرد و قهوه ای میشه و می‌ریزه.
  به دلیل اینکه امانت هست خیلی نگرانم که اسیب نبینه .به نظرتون اشکال از چی هست. تا پدرم بودن گیاه سرحال بود. الان حس میکنم سرحال نیست

  سپاس از شما

  1. سلام
   ریزش برگ ها به علت آبیاری زیاد میتونه باشه، بهتره بین دو آبیاری سطح خاک تا حدودی خشک بشه، هفته ای یک بار صبح زود غبارپاشی کنید برای تامین رطوبت مورد نیاز، هربار آبیاری باید به اندازه ای باشه که آب از انتهای گلدان خارج بشه، زهکشی خاک گلدان رو بررسی کنید، بعد از موارد فوق برای رفع تنش فعلی میتونین از قطره محرک رشد که توی کامنت های بالا لینک دادم استفاده کنید

   امیدوارم حال شفلراتون زود خوب بشه

 6. سلام این شفلورا که عکسش هست بالا چطور اینجوری شده خیلی خوشگل شده شفلورا من قشنگه ولی قدش اینقدر بلند نشده

 7. سلام،من یک گلدون با دو شاخه شفلرا داشتم، شاخه ها یکی یکی سیاه و خشک شدن از پایین و کم کم برگ ها پژمرد کاملا گیاه از بین رفت،هم کود دادم هم رطوبت و گرما براش فراهم کردم ولی هرکاری کردم فایده نداشت.علتش چی بوده؟! دیگه سبز نمیشه؟

  1. سلام
   احتمالا آبیاریتون زیاد بوده، باعث پوسیدگی شده، قارچ هم میتونه دلیلش باشه، اگه هنوز گیاهتون زنده س، اول زهکشی خاک رو بررسی کنید، در صورتی که خاکتون زهکشی خوبی نداشته باشه میتونین از صفحه خرید خاک آماده و بستر کشت مورد نیاز خودتون رو انتخاب کنید.
   بعد از شروع مجدد جوانه زنی هم می تونین از قطره محرک رشد که توی کامنت ها معرفی کردم استفاده کنید.

 8. وقت بخیر. ممنون از اطلاعات مفید.

  گیاه من لکه قهوه ای قارچی گرفته. قارچ کش زدم. همه کار کردم. اصلا خوب نشده. راه دیگه ای هست؟؟؟

  1. سلام
   اگر لکه قارچیه که خوب درمانش صرفا قارچ کشه، اما در صورتی که نوک برگ ها هم قهوه ای میشه میتونه از زهکشی نامناسب خاک هم باشه، در این فصل تا حدودی ریختن برگ گیاه طبیعیه ولی نه بیش از اندازه، رطوبت محیط رو کنترل کنید که قارچ گسترش پیدا نکنه، در صورتی که زهکشی خاک خوبه هفته ای ۲ مرتبه آبیاری تا اول سرد شدن هوا و بعد از اون یک بار در هفته کفایت میکنه

   جهت خرید قارچ کش و خرید خاک و بستر کشت میتونین کلیک کنید.

 9. سلام وقت بخیر
  شفلرا من چند وقتی است روی برگهایش لکه های قهوهای طاهر میشود بعد شروع به ریختن می کند من هفته ای یکبار گیر را الباری می میکنم لطفا اینجانب را در رابطه با بهبود گیاه و ابیاری ان راهنمایی می فرمایید
  با سپاس

  1. سلام
   اگر لکه قارچیه که خوب درمانش صرفا قارچ کشه، اما در صورتی که نوک برگ ها هم قهوه ای میشه میتونه از زهکشی نامناسب خاک هم باشه، در این فصل تا حدودی ریختن برگ گیاه طبیعیه ولی نه بیش از اندازه، رطوبت محیط رو کنترل کنید که قارچ گسترش پیدا نکنه، در صورتی که زهکشی خاک خوبه هفته ای ۲ مرتبه آبیاری تا اول سرد شدن هوا و بعد از اون یک بار در هفته کفایت میکنه

   جهت خرید قارچ کش و خرید خاک و بستر کشت میتونین کلیک کنید.

 10. سلام گل شفلرا من برگ های سبز آن پژمرد شده سه تا از شاخه ها پژمرده شده گیاهم کوچک هس

  1. تغذیه و رطوبت گیاه چک بشه، برای تغذیه گیاه میتونین از لینک هایی که توی کامنت های قبلی جهت کود و قطره محرک رشد دادم استفاده کنید

  1. سلام
   دوتا علت میتونه داشته باشه، زهکشی بد خاک و یا آبیاری بیش از اندازه، اگه گیاه هنوز زنده س، اول بهش قارچ کش بزنید، بعد از اون آبیاری رو کم کنید و اگر خاک زهکشی خوبی نداره، خاک رو تعویض کنید.

   جهت خرید ابزار باغبانی مورد نیازتون می تونین از لینک های زیر اسنفاده کنید :

   خرید کود
   خرید خاک و بستر کشت
   خرید قطره رشد
   خرید قارچ کش کاپتان

 11. سلام
  شفلرام خیلی بزرگ بود گلدونش را عوض کردم ولی باز هم شد که براش قیم گذاشتم پر ریشه هم بود، حالا بیشتر برگها قهوه ای شدن و ریختن و گلم داره کچل میشه، چیکارش کنم؟ حس میکنم هنگام گذاشتن قیم به ریشه آسیب زدم. ممنون میشم از پاسختون

  1. سلام
   خارج فصل گلدون رو تعویض کردید، از قطره محرک رشد استفاده کنید ایشالله که حالش خوب میشه

 12. سلام من طو ماه مهر یک دختر شفلر ابلق خریدم در همان گل فروشی خاکش عوضشد ودر گلدان نو گذاشتن اوردم خونه تا یک ماه خوب بود بعد از ساقه گیاه که به تنه وصل است ساقه یک لک قهوهای شد و ساقه ها به سمت زمین اویزان شد و تمام ساقها پلاسیده و به سمت زمین اویزان شد در نور جنوبی هست و هفته ای یکبار ابیاری میکنن و هفته ای دو تا سه بار هم غبار پاشی ولی هر روز بدتر شده ودر حال ریزش و ریختن برگها هست وهمگی به سمت زمین اویزان شده اند انگار که گیاه ابیاری نشده در صورتی که خاک گیاه مرطوب هست ممنون

  1. سلام
   غبارپاشی رو متوقف کنید، گیاه رو به جای پرنورتر و دمای بالاتری منتقل کنید، زهکشی خاک رو بررسی کنید و در صورتی که خاک زهکشی خوبی نداره، خاک رو عوض کنید، برای خرید خاک و ملزومات از لینک هایی که توی کامنت های بالا هست استفاده کنید

 13. ممنون با بت اطلاعات که در اختیارمون گذاشتید
  تقریبا ۸۰ درصد برگ های شفلرا ریخته از شاخه اصلی

  1. رطوبت محیطی رو بالا ببرین، گیاه رو به جای پرنورتری منتقل کنین

 14. سلام،شفیلر های من برگاش خیلی داره میریزه از قسمت پایین، برگاش قهوه ای شده، روش هم لکه های قهوه ای روشنه، فک میکنم نوعی قارچ باشه، یک شاخش کلآ خشک شده، شاخه ی بزرگش هم بالاش جوانه اش سیاه شده و داره میفته، کلآ داره از بین میره، چیکار میتونم بکنم باهاش، کاش میشد عکسش رو بفرستم و نظرتون رو بدونم

  1. سلام
   آبیاری رو منظم کنید، فکر میکنم آبیاری زیادی انجام دادین، گیاه رو به قسمت پرنورتری منتقل کنید، و از قارچ کش استفاده کنید، جهت خرید قارچ کش کاپتان میتونین از لینک هایی که در کامنت های بالا اومده استفاده کنید.

 15. سلام خسته نباشید شلفرای من چند روز برگ هاش قهوه ای شده و میریزه اکثر برگهاش هم سبز میریزه ساقه برگها حالت خشک شده در سورتی که بدگاش سبزه میریزه چی کارش کنم لطبا راهنماییم کنید

  1. سلام
   بخشیش مربوط به خزانه و موردی نداره، ولی جهت جلوگیری میتونین گیاه رو به جای پرنورتر و رطوبت محیطی بالاتر منتقل کنید، قطره محرک رشد که در کامنت های بالا هم معرفی کردم میتونه مفید باشه

 16. با سلام و خسته نباشد گیاه شفلرا من شطه های چوبی شکل رو تنه و برگهاش زده که باعث شده برگهاش بریزه روی کل تنه را گرفته من تقریبا همه را از روی برگها و تنه پاک کردم با یه محول طبیعی هم که شامل سیر و آب و مایع دستشویی میشه آفت کش طبیعی درست کرده بهش زدم آیا تاثیری تو بهبودیش داره

  1. باسلام
   مسلما تاثیر داره، سم پاشی میتونه تاثیربالاتری داشته باشه، از تجربه سایر دوستان در کامنت ها استفاده کنید، آفت کش های طبیعی چون قدرت و دوره اثر کمتری دارن باید به تعداد بیشتر و طولانی تر استفاده بشن تا اثر نهایی خودشون رو بزارن

 17. سلام من یه بونسای شفلر دارم برگاش زرد میشن و میوفتن قبلا جای کم نوری بود ولی الان پشت پنجرس و از صب تا ظهر افتاب میخوره ابیاری هم زیاد انجام نمیشه با فقط اب پاش ریشه بیرونی گیاه رو خیس میکنم ممکنه دلیل این باشه؟

  1. سلام
   دمای پایین و خزان میتونه دلیلش باشه، از آب گرمتر استفاده کنید

 18. سلام وقت بخیر
  شفلرا من برگاش زرد شدن و ریزش پیدا کردن
  ابیاریش زیاد نبوده ولی جاش سرد بوده
  الان ب جای گرم منتقل کردم
  میشه راهنمایی کنین لطفا

  1. سلام
   وقت به خیر، به دلیل خزان میتونه باشه تا حدودی، اگر به جای پرنورتر و گرمتر منتقل بشه کمتر میشه…

 19. سلام خسته نباشید.شفلرا من برکاش داره میسوزه وکم کم شروع به ریختن میکنن،ممنون میشم منوراحنمایی کنید

 20. سلام وقت بخیر
  یکی از شاخه های شفلرا رو چیدم و در گلدانی دیگه گذاشتم تا ریشه بزنه و بزرگ بشه بعد یک هفته الان برگاش رو به پایین آویزان شدن… بنظرتون خشک میشه یا مجدد برگهاشون زنده و سرحال میشن و رشد میکنه… قلمه رو چجوری آبیاری کنم تا خراب نشه و ریشه بزنه

  1. سلام
   بسترتون چیه ؟ احتمالا بستر کشت مشکلی داره، ولی یه مقدار شک در اثر انتقال طبیعیه

 21. سلام شفلرا حدود ا ماه خریدن الان برگهاش قهوهای میشه ومیریزه
  واکثر وقتها برگها حالت سوختگی دارن قسمت بالایی شفلرام کلا برگهاش ریخته من گیاه شفلرا هم خیلی دوست دارم این سومین شفلرای منه قبلیها همش همین طوری خراب شده ممنون میشم جوابمو بدید سپاس

 22. سلام وقتتون بخیر

  من این شفلرای دومم که حدود یه ماهی خریدم

  شفلرام مثل فبلی برگهاش قهوهای وسیاه میشه ومیریزه

  خیلی من کلافه شدم نمیدونم چه کار کنم البته روز اولی که خریدم همون جا گلدونشو عوض کردش الان قسمت بالایی شفلرام کچل شدهنمیدونم چه کار کنم لطفا راهنماییم کنید من خیلی شفلرا دوست دارم مننونم

  1. سلام
   ریختن برگ های شفلرا میتونه دلیلش آبیاری زیاد باشه، لطفا اجازه بدین بین دو آبیاری سطح خاک کاملا خشک بشه، همچنین قهوه ای شدن برگ ها یا به دلیل ریختن آب روی برگ ها یا غبارپاشی در زیر نور آفتابه، این کار رو عصرها انجام بدین، نور زیاد میتونه دلیل دیگه ای برای قهوه ای شدن برگ ها باشه، همچنین عواملی مانند قارچ و یا کودیاری زیاد هم از دلایل سوختن و قهوه ای شدن زیاد برگ های شفلراست، به نظرم برای قدم اول آبیاری رو منظم کنید، زهکشی خاک رو بررسی کنید، حتما بعد از آبیاری آب زیرگلدونی رو خارج کنید و بعد از اون اگر مشکل حل نشد میتونین سراغ موراد دیگه برین، اگر در تهیه خاک مناسب هم مشکلی داشتید میتونین به صفحه خرید خاک و بستر کشت تخصصی گیاهان برید و از اونجا خاک مورد نظرتون رو تهیه کنید.

 23. سلام خسته نباشید ببخشید من یه شفلرای سبز دارم مدل شبه بنسای یک ساله ک خریدم خیلی ام سرحاله فقط نوک برگهاش چندوقته زرد میشه ولی هیچ برگی نریخته میخواستم ببینم علتش چیه؟ خیلی میترسم خراب شه . و اینکه همیشه روی برگ و زیر برگها و روی ساقه ها ی چیزی ب رنگ قرمز قهوه ای هس ک همیشه با دستمال پاکشون میکنم ولی بازم بعد یک هفته همونطوری میشه و ی چیزی شیره ای مانند روی برگها هس البته ن زیاد .. میشه ی کم راهنماییم کنید لطفا

  1. میتونین از محلول آب و الکل سفید برای تمیز کردنشون استفاده کنید،سم داروی اساسی این مورده ولی برای داخل منزل پیشنهاد نمیکنم، برای زردی سر برگ ها هم اگه کم کم حالت سوختگی پیدا میکنه باید رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید

 24. سلام
  من ۲ تا شفلرا یکی ابلق و دیگری ساده در یک گلدان دارم .بعد از ۵ ماه برگهای شفلرای ابلق من شل و آویزون شده. لطفا کمکم کنید.

 25. سلام روزتون بخیر‌
  یک سال پیش یک گلدون شفلرا خریدم که دو پایه داره حدود یک ماه پیش گلدونش رو عوض کردم چون رشد کرده بود و ریشه هاش از زهکش گلدون زده بود بیرون امروز متوجه شدم که یکی از پایه ها به شدت بی حال هست و برگهاش در حال زرد شدن و ریختنه زیر گلدونی رو که در آوردم دیدم باز هم یکی از ریشه ها از زهکش زده بیرون و تعداد زیادی شته در زیر گلدونی هست. چه کاری می تونم برای گلم انجام بدم که حالش خوب بشه؟

  1. باسلام
   احتمالا پشه هست داخل زیرگلدونی، اولین راه برای از بین بردن پشه کم کردن رطوبته در محیطی که پشه وجود داره، آبیاری رو کمتر و منظم کنید، همچنین بعد از آبیاری آب داخل زیرگلدونی رو بعد از ۲۰ دقیقه خالی کنید وو مطمئن بشید که خشک میشه زیرگلدونی

 26. ممنون از پاسختون
  یعنی ممکنه پشه باعث شده باشه که شفلرا زرد بشه و برگهاش بریزه؟

  1. سلام
   خود پشه احتمالش کمه ولی توی محیطی که پشه وجود داشته باشه، احتمالا پوسیدگی هم وجود داره، خشکی دادن به هر دو مورد کمک میکنه

 27. سلام من حدود ١٠ روز یک بار شلرام رو ابیاری می کنم ولی بلافاصله بعد از ابیاری برگ ها بی حال و رنگ پریده می شن و می ریزن زهکشی هم درسته۴٠ روز پیش کود رو با اب مخلوط کردم و ریختم ممنون می شم کمکم کنید

 28. سلام ببخشید من روبروی پنجره شمالی شفلرا گذاشتم مناسب نیست؟واحدمون شمالیه.برای من هدیه آوردند و تمام سطح خاک سنگریزه سفید ریخته شده.جلوی تنفس خاک را نمیگیره؟این سنگها اشکالی نداره؟برگهای جدیدش خیلی کوچک هستند

  1. سلام
   از لحاظ نور به کم نوری نسبتا مقاومه، ولی نوع ابلق گیاه نیاز نوری بیشتری داره،در مورد سنگ ریزه ها اگر با مواد شیمیایی رنگ نشده باشن و خاک زهکشی خوبی داشته باشه موردی پیش نمیاد،
   برگ های کوچک یا پژمرده شدن گیاه
   دلیل: خاک زیاد خیس یا خشک است
   درمان: روتین آبیاری برای خودتان درست کنید که گهگاه ولی عمیق باشد تا رشد ریشه افزایش یابد و از فاسد شدن ریشه جلوگیری شود. اگر به فاسد شدن ریشه شک دارید، گیاه را از گلدان درآورید و سیستم ریشه ها را بررسی کنید و ریشه های عفونی (نوک سیاه شده ریشه ها با پوسیدگی چسبناک) را ببرید و با مخلوط گلدانی استریل و یک گلدان جدید، جای گیاه را عوض کنید.
   جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید :
   چگونگی درمان گیاهان آپارتمانی

 29. سلام .شفلرای من برگهاش اویزنه .. همه نکاتم رعایت میکنم ولی میترسم زهلکشی کنم خشک بشه ..ازکود۲۰۲۰۲۰استفاده کنم‌چطوره

 30. سلام گیاه شفلرا برگای بالایی بیحاله وافتاده شده برگای پایینی رنگ پریده و میریزه و ساقه هاش هم مقداری چروکیده شده …هفته ای یکبار آبیاری میکنم کود تا به حال بهش ندادم دو ماه خریدم مشکلش چی میتونه باشه؟

  1. باسلام
   زهکشی خاک و گیاه رو جهت آفت بررسی کنید، در صورتی که مشکلی وجود نداشت، کودیاری میتونه مناسب باشه همچنین بالاتر بردن رطوبت محیطی

   خرید کود

   خوندن این مطالب هم میتونه مفید باشه :
   مرگ گیاهان آپارتمانی و علت پژمرده شدن گیاهان
   نگهداری گلهای آپارتمانی و ۲۰ نکته طلایی

 31. سلام از. گلدان شفلرا من هزارپاهای کوچک بیرون میومد که سم بهش دادم و اونا مردن اما بازم برگ جدید. نمیداد. و. برگ هم زرد. میکرد کلا درش آوردم و خاکش رو عوض کردم خاک و. ماسه رو مخلوط کردم و ریختم تو گلدان و دوباره کاشتمش اما مرتب داره برگ میریزه و حالش اصلا خوب نیست خواهش میکنم جواب بدید ممنون

  1. باسلام
   ریختن برگ میتونه به دلیل شک وارد شده به گیاه باشه، گیاه رو کاور کنید، تنها راهی که به نظر بنده میرسه این مورده

 32. سلام من شفلراگرفتم هرروزبعداز۶ماه این گل کوچکترشدوبرگهاش ریخت و الان دوسه برگ کوچک داردچکارکنم

  1. سلام و عرض ادب
   در مورد شرایط محیطی چیزی نفرمودین، اگه پوسیدگی نداره،گیاه رو کاور کنید امیدوارم حال گیاهتون خوب بشه

 33. سلام خسته نباشید گیاه شفلرای من یک هفته است که کلی برگ می‌ریزه .از وقتی که خریدم حدود ۱۶ روزه کلا ۲ بار آب دادم علتش چیه چیکارکنم ممنون

  1. سلام
   زهکشی گلدان رو بررسی کنید که آب به راحتی خارج بشه و همچنین آب زیرگلدانی رو حدود نیم ساعت بعد از آبیاری حتما خالی کنید.

 34. سلام خسته نباشی شفلرا من ساقه اصلیش یکم حلالی شده بود یه نی گذاشتم کنارش با بست زیپی نسبتا محکم بستمش تا ساف بمونه حالا بعد یه ده روزکه گذشته برگهای بالایی داره می‌ریزه مشکل از بستن به نی بوده یا مال یه چیزه دیگه هست

 35. سلام علت ریزش برگ های سالم وسبز شفلرا چیست ؟روزی ۴تا برگ فقط چندتا هزارپا روی گلدان دیدم

  1. سلام
   اگه این تعداد توی فواصل زمانی خاصی باشه و همیشگی نباشه میتونه بی ضرر باشه، در صورت مشاهده هزارپا امکان اینکه آفت های دیگه ای هم داخل خاک باشن هست، با بررسی خاک اگر صرفا هزار وجود داره، میتونین سم پاشی کنین و ۲ تا ۵ سانتی متر خاک بالایی گلدان رو شن ریز بریزین، در صورتی که حشرات دیگه ای هم وجود داره، اول گیاه رو بررسی کنید که سالم باشه، در صورتی که گیاه سالم بود خاک گلدان رو بطور کامل عوض کنید و خاک جدید رو هم در فواصل منظم سم پاشی کنید، در صورتی که گیاه سالم نبود حتما سریعتر نسبت به تکثیر گیاه اقدام کنید تا کامل از بین نره
   جهت خرید خاک میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید
   خوندن مطلب زیر هم پیشنهاد میشه :
   ۱۰ روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک

 36. سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  من شفلر من خوب پر شده ولی قدش بالا نمیاد
  لطفا راهنمایی کنید

 37. سلام من یک گلدان شفلرادارم اما نمیدونم چرابرگهای بالاش هی میریزن من هر۴تا۵روزابش میدم اونم یک لیوان چون میترسم بپوسه باید چقدراب بدم وچیکارکنم که برگهای بالاش روش قهوای نشه ونریزه

 38. سلام گیاه من هر روز یک برگش میریزد الان هم دو روز است شاخه ای از ساقه می افتد آبیا یشم زیاد نیست . مشکلش چیست؟

 39. سلام وقت بخیر.
  گل شفلرا بعد یه مدت دست که بعش میزنم. برگ های سبزش میریزه. به نظرم یه لکه های خیلی ریز قهوه ای روی ساقه ها میبینم. باید چیکار کنم؟

  1. سلام
   اگر شرایط محیطی مناسب باشه میتونه به دلیل آلودگی قارچی باشه، یک قاشق چایخوری قارچکش رو توی یک لیتر آب حل کنید و گیاه رو با اون آبیاری کنید و به قسمت های آلوده گیاه اسپری کنید، توجه کنید که قارچ کش ها سمی هستند، جهت خرید قارچ کش کاپتان به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 40. سلام عزیزم شفلرای من خیلی بد شکل شده کلا برگهای پایینی به صورت سبز ریخته و فقط سرش برگ داره

  1. سلام
   ریزش برگ ها به دلیل آبیاری زیاد میتونه باشه، آبیاری رو منظم و نور محیطی رو بالا ببرید، خاک رو هم از لحاظ زهکشی حتما بررسی کنید، اگر نامناسب بود تعویض کنید، جهت خرید خاک به فروشگاه نازبو مراجعه کنید، همچنین جهت رویش مجدد برگ ها میتونین از اسپری قطره محرک رشد استفاده کنید.

 41. سلام وقت بخیر من ۴ ساله که گلدون شفلرا دارم و چند روز پیش تصمیم گرفتم گلدون رو تعوض کنم چون بزرگتر شده
  گلدونی که گرفتم ارتفاع زیادی داره ته گلدون سنگ های ریز ریختم و خاک برگ و هلندی رو قاطی کردیم، اولین ابیاری رو که انجام دادم اب از زیر گلدون خارج نمیشه با اینکه ته گلدون رو ۴ سوراخ کردم تقریبا ارتفاع گلدون نیم متره نگرانم که خراب شه و اب بمونه و ریشه خراب شه باید گلدون رو گوچیکتر کنم؟یا مشکلی نداره میتونم عکس بفرستم؟

  1. سلام بهناز عزیز
   چند مورد رو در نظر بگیرید، بهتره ته گلدان شن درشت و یا لیکا باشه نه شن ریز، دومین مورد تخلخل خود خاکه که بهتره با اضافه کردن ماسه شیرین شسته شده و یا پرلیت به خاک این اقدام انجام بشه، زهکشی گلدان مورد خیلی مهمیه، سعی کنید برای شاداب موندن گیاه این موراد رو حتما رعایت کنید. همچنین جهت خرید خاک میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 42. سلام من الان یک هفته هستش یه گل شفلرا ابلق گرفتم ولی وقتی دست به برگش میزنم میریزه برگاش دلیلش چیه

  1. سلام دوست عزیز
   رطوبت محیطی و نور رو بالاتر ببرید، همچنین میزان آبیاری رو کمتر کنید، بررسی زهکشی خاک رو هم حتما انجام بدین، از قطره محرک رشد هم جهت کم کردن شرایط شوکه شدن گیاه میتونین استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 43. سلام و درود.
  حدود یک ماه پیش شفلرای ابلق خریدم و همون موقع خاک و گلدانش رو عوض کردند. تقریبا ده روز هست که متوجه شدم برگ ها دارای لکه های قوه ای میشن و به محض دست زدن بهشون، می افتند. فکر کردم بخاطر نور زیاده. گیاه رو منتقل کردم به جایی که حدود ۴ الی ۵ متر از پنجره فاصله داره. لطفا بفرمایید علت این لکه ها چی میتونه باشه.

  1. سلام مهسای عزیز
   احتمالا به دلیل آبیاری زیاد این اتفاق افتاده، برگ های گیاه رو هم از لحاظ آفت بررسی کنید تا مطمئن بشید مشکلی وجود نداره

 44. سلام من یک هفته است یک گلدان شفلرا خریم بعداز یک هفته دیدم لک قهوهای ایجاد شده و سوراخ افتاده وسطش
  یکی از برگها هم سوراخ بزرگی وسطش ایجاد شده
  دلیلش چیه ؟

 45. سلام..گل شفلرخریدم دوتا باهم تویه گلدون بود حالا که ازهم جداکردم یکیش برگاش جمع میشه وپزمرده وزرد وبیحاله چکارش کنم که برگرده

  1. سلام جواد عزیز
   احتمالا به ریشه گیاه آسیب وارد شده، میتونه از شوک وارد شده هم باشه، گیاه رو کاور کنید، مدتی صبر کنید در صورتی که نشونه های بهتر شده گیاه رو دریافت کردید، از کود ریشه زایی یا قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید کود و خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 46. سلام وقت بخیر ..من چند روز پیش شفلرا خریدم و همونجا گلدان رو عوض کردم و گلدان بزرگتری تعویض کردم از لحظه ای کهگلدان رو اوررم روی نوک برگهای کوچک وتازه حالت سوختگی و سیاهی دیدم ولی دقیقا بعد از یک روز بعد از برگهای بالایی هم برگهای تازه و کوچک و هم برگهای بزرگتر داره بیشترشون تقریبا سیاه و سوخته میشن تو رو خدا بگید چکار کنم اعصابم بهم ریخته از دیدن این شرایط گل

  1. سلام سمانه عزیز
   نور زیاد و رطوبت پایین میتونه دلیل این موضوع باشه، نور رو فیلتر کنید، برای گیاه جزیره سازی کنید و آبیاری رو منظم کنید، بهتر بود ابتدا گیاه رو به خونه میاوردید بعد از ثابت شدن شرایط گیاه اقدام به تعویض گلدان میکردید، خوندن این مطلب رو پیشنهاد میکنم :
   جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال

 47. سلام ..شفلرا من با این ک یک هفته هم میش اب ندادم نورشم کمه بازم برگاش شرو ب زرد شدن میکنه و بعدم میریزه خاکشم عوض کردم ولی بازم تغییری نکرد چیکلر باید بکنم؟؟؟

  1. سلام ایمان عزیز
   اگر سطح خاک بین دو آبیاری خشک میشه مشکل خاصی از لحاظ آبیاری ندارید، نحوه صحیح آبیاری رو رعایت کنید و حتما آب داخل زیرگدانی رو خارج کنید بعد از آبیاری، موردی بود عکس گیاه رو برای همکاران ما ارسال کنید تا بهتر بتونن راهنمایی کنن.

 48. رضا
  سلام و خسته نباشید
  گیاه شفلر از اون موقع که(نزدیک به دوسال) خریدیم رشد زیادی نداشته و برگ‌هایش در حالت کاملا سبز میرزن بدون اینکه قهوه‌ای یا زرد شون
  ممنون

 49. سلام ببشخشید شلفرا من داشت رشد میکزد وعالی بود هوا گرم شد اوردم داخل به دوروز نکشیده که کله برگاش داره میریزه چیکازش کنم؟؟؟؟؟

 50. سلام

  شفلرا من دوهفته ای هست برگ هاش قهوه ای میسه بعد ریزش داره. الان چند روز برگ های جدید قسمت بالا حسابی شل شده و اویزون سده. توروخدا راهنمایی کنین . ممنون میشم

 51. سلام وقت بخیر
  ببخشید چیکارکنم که شلفرام برگاش پرشه مثه عکس مال من فقط قددراز کرده برگاش زیادنیستن

 52. سلام خسته نباشیدگل شلفرام نمیدونم چرافقط برگای بالای پژمرده شدن وقتی نگاهش میکنم فکر میکنم برگاش باساقه ازتنه می خوادجدابشه.

 53. سلام
  شفلرای من خیلی خوب و سرحال بود
  بعد از مدتی روی برگها لک های قهوه ای دیده می‌شد و برگهاش شروع به ریزش کرد
  راه حل بدین

  1. سلام علی عزیز
   اگر از سوختگی باشه رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید، همچنین از اسپری آب کلر دار و یا اسپری آب در زمان حضور نور خودداری کنید، همچنین گیاه رو از لحاظ وجود آفت بررسی کنید.

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

 54. سلام من دو ماهه گل شفلرا خریدم اول چند تا برگ داد حالا رشدش متوقف شده و برگهای تازه اویزون شدن و یسری برگها هم لک قهوه ای سوخته میزنه ابیاری منظمه و نور هم غیر مستقیمه اونم نو ر بعد از ظهر علتش چیه

  1. سلام دوست و همراه عزیز ناربو
   احتمال داره آبیاری شما زیاد باشه، لطفا آبیاری رو با توجه به میزان و نحوه آبیاری شفلرا که در مقاله ذکر شده تنظیم کنید و جهت رشد بیشتر از کود استفاده کنید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 55. شلفرای ما روز ب روز برگ هاش تیره شده و ریختن الان بدون برگ هستش..ساقه هاش سرسبزن باید چیکار کنیم؟

  1. سلام زری عزیز
   بیشترین دلیل ریزش برگ های شفلرا، آبیاری بیش از حد یا زهکشی نامناسب خاک هستش، آبیاری رو کمتر کنید و زهکشی خاک رو بررسی کنید در صورتی که مناسب نیست خاک رو تعویض کنید و از خالی بودن زیرگلدانی پس از آبیاری اطمینان حاصل کنید، اگر قسمت مرده داره هرس کنید در غیر اینصورت گیاه رو کاور کنید، رطوبت محیطی رو بالا ببرید و از قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد و خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 56. باسلام ،خداقوت . گیاه شفلرا رو اردیبهشت از گلدان مادر تعویض کردم ب گلدان داخل منزل . تا یک ماه خوب بود ،مشکلی نداشت ،داخل پذیرای با نور متوسط نگهداری میکنم ،دما اتاق ۲۵ تا ۲۷ درجه متغییر هست. با برودت کلولر گازی حدود پنج متر فاصله داره ،البته در روز زیاد کولر رو روشن نمیکنیم . هر پنج روز یک بار آبیاری میشه بطوریکه ذهکشی مناسب داره و اضافش خارج میشه . الان یک ماهه ،برخی برگهاش قهوه ای تیره میشه و ریزش پیدا میکنه . هم برگهای میانی و هم انتها . هر سه روز هم یک بار غبار پاشی میکنم . ممنون میشم اگر راهنمایی کنید منو . داخل منزل بخور سرد هم روشنه هر روز به مدت ۳ساعت .

  1. سلام حسن عزیز
   از طرفی اگه باد کولر گازی مستقیم بهش میخوره مضره، و از طرفی رطوبت محیطی خیلی بالا هم میتونه باعث بشه بیماری قارچی بوجود بیاد، که این احتمال رو بنده میدم، میتونین از قارچ کش استفاده کنید، جهت خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 57. سلام یه گلدون شفلرا حدوددوهفته هست خریدم ولی شروع کرده به ریختن برگ ولی برگاش بعضی خشکه ولی روی بعضی از برگا لکه قهوهای داره

 58. سلام خسته نباشید ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون
  من تقریبا ۱ماه میشه شفلرا ابلغ خریدم گلدونشو تو گلفروشی عوض کردم اولش خوب بود ولی بعد از چند روز شروع کرد به اویزون شدن برگاش از بالا. نور پشت پنجره شمالیه اب هم هفته ای ۲ بار میدم

  1. سلام فاطمه عزیز
   بهتر بود صبر میکردید برای تعویض گلدان، صبوری کنید احتمالا مشکل حل میشه تا حدودی، در حد امکان رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید، استفاده از قطره محرک رشد رو هم پیشنهاد میکنم.

 59. سلام من گل شفلرا در آپارتمان نگهداری میکنم الان تعداد زیادی از برگ هاش روی ساقه های پایین زرد و افتاده شدن آبیاریش به فاصله خشک شدن خاکش تقریبا هفته ای دوباره و آب پاشی برگهاش رو هم تقریبا هر دوشب انجام میدم تمیز کردن برگاش هم ماهی یه بار تقریبا با پنبه مرطوب…

  1. سلام نازنین عزیز
   حهت غبارپاشی از آب بدون کلر استفاده کنید، گیاه و ریشه رو هم از حیث پوسیدگی و آفت بررسی کنید، حتما حتما حتما آب داخل زیرگلدانی رو بعد از آبیاری (حدود ۲۰ دقیقه بعد) خالی کنید.

 60. سلام گیاه من اول پژمرده انگار که سوخته باشه و بعد الان کامل لخت شده بابد چیکارش کنم پایین ساقه قهوه ایی شده و داره میاد بالاتر

  1. سلام حدیث عزیز
   آبیاری زیاد باعث ریختن برگ ها میشه، آبیاری رو منظم و کمتر کنید، گیاه رو کاور کنید در صورت امکان و از قارچ کش جهت از بین بردن پوسیدگی و قطره محرک رشد بصورت مهپاشی جهت رویش مجدد جوانه ها استفاده کنید.

 61. سلام.
  شفلرای ابلق دادم رنگ برگ هاش پریده حس میکنم آویزون شدن !!
  مشکلش چیه وچه کاری براش انجام بدم؟؟
  آبیاری هفته ای دوبار انجام میشه گاهی غبارپاشی
  نورهم بهش میرسه

  1. سلام مریم عزیز
   با توجه به مواردی که فرمودین، دمای بالا یا ضعف خاک میتونه دلیلش باشه، کوددهی کنید، رطوبت محیطی رو بالا ببرید و ریشه و خود گیاه رو هم از حیث وجود آفت بررسی کنید.

 62. سلام روز بخیر و مرسی از سایت خوبتون
  ببخشید من شفلرا دارم که جاش گرم بود خیلی ولی هر یک شب درمیان و هفته ای ۳ بار آبیاری می شد الان برگهاش بی حال شده
  آوردمش جای بهتر و خنک تر و نور غیر مستقیم میخوره و کود مایع و آب هم بهش میدم ولی برگهاش صاف نشده و داره یواش یواش زرد هم میشه
  چکار کنم؟

  1. سلام محمود عزیز

   دلیل زردی و بی حالی برگ های شفلرا
   کمبود رطوبت
   کمبود آبیاری

   درمان زردی و بی حالی برگ های شفلرا
   گلدون رو ۱۰ دقیقه در ظرف آب قرار بدید بعد اگر مشکل حل شد میزان آبیاری رو بیشتر کنید
   زهکشی گلدون رو حتما بررسی کنید و در صورت مشکل خاک رو تعویض کنید
   غبارپاشی رو با آب جوشیده سرد یا آب دستگاه تصفیه آب انجام بدید

 63. سلام
  شفلرای من در منطقه گرم و مرطوبی بود هرچند که غبار پاشی یک روز درمیان داشت و هفته ای دوبار آب
  ولی بیحال شده اما برگی نمی ریزد و البته یواش یواش دارد برگهایش زرد می شود.
  چه کنم
  محل گلدان را در جایی که نور کافی نه زیاد و هوای بهتری دارد قرار دادم اما بهتر نشده

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو

   دلیل پژمردگی و بی حالی برگ های شفلرا
   کمبود رطوبت
   کمبود آبیاری

   درمان پژمردگی و بی حالی برگ های شفلرا
   گلدون رو ۱۰ دقیقه در ظرف آب قرار بدید بعد اگر مشکل حل شد میزان آبیاری رو بیشتر کنید
   زهکشی گلدون رو حتما بررسی کنید و در صورت مشکل خاک رو تعویض کنید
   غبارپاشی رو با آب جوشیده سرد یا آب دستگاه تصفیه آب انجام بدید

 64. شفلرا ابلق دارم بعد از قلمه زنی رشد خوبی داره ولی برگاش کوچیکن
  علتش چی میتونه باشه

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   دلایل کوچک بودن برگ های شفلرا :
   گلدان کوچک و عدم رشد ریشه ای مناسب
   کمبود مواد تغذیه ای خاک

   درمان کوچک بودن برگ های شفلرا :
   تعویض گلدان
   استفاده از کود (پیشنهاد نازبو : خرید کود سه بیست استاندارد – نحوه مصرف ۱ تا ۲ گرم محلول در آب بصورت آبیاری و برگ پاش هر ۲ تا سه هفته یکبار)

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   کود سه بیست مشکلی نداره، کود کوداکس هم میتونین تهیه کنید که بصورت تخصصی برای گیاهان آپارتمانی فرموله شده، جفتش از فروشگاه سایت قابل تهیه است.

   1. سلام و درود
    من یکساله شفلر سبز دارم، رشدش هم خوب بود و مشکلی نداشت اما تازگی برگ های جدیدش وقتی هنوز ریز هستن قهوه ای میشن و میوفتن تاحالا سابقه نداشته اینجوری بشه میخواستم بدونم دلیلش چیه؟
    حال عمومی گیاه خوبه و برگاش همه سبز و تازه هستن و مشکل من با برگ های جدیدش هست.

    1. سلام محمد عزیز
     دما رو کنترل کنید، اگر مشکل از دما نیست از قارچ کش مناسب استفاده کنید.

 65. سلام برگهای گیاه شفلرای من قهوه ای میشود و بعد میریزد دلیلش چیست لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام مجید عزیز
   قهوه ای شدن برگ های شفلرا چند دلیل میتونه داشته باشه :
   قارچ درمان : استفاده از قارچ کش مناسب
   سرما یا گرمای شدید درمان : متعادل کردن دما

   1. سلام
    ببخشید من حدود یک ماه میشه که یک بوته از گیاه شفلرا رو زدم تو یک گلدون دیگه الان سه هفته ای میشه بوته جدیدی ک زدم پژمرده برگهاش ولی هیچ زرد و ریزشی نداره امیدی هست ریشه بزنه و حالش خوب بشه

    1. سلام هادی عزیز
     بله صبوری کنید، میتونین از قطره محرک رشد هم استفاده کنید.

 66. سلام
  ببخشید شفلرا ابلق من برگاش لکه های قهوه ای زد و بعضی از برگاش قهوه ای شد و ریخت
  خاکشو عوض کردم قارچ کش هم دادم بهش ولی هنوز همونجوره برگهای سبزش هم می ریزه
  چکارش کنم؟

  1. سلام مجتبی عزیز
   آبیاری رو کمتر کنید و قارچ کش اسپری کنید روی برگ ها، زهکشی خاک رو هم بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.