تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

سبزیجات و صیفی جات مناسب برای کاشت در فصل تابستان کدامند ؟

با فرا رسیدن فصل گرما ممکن است فکر کنید زمان کاشت سبزی و یا صیفی جات از دست رفته است ولی باید به شما بگوییم شما می توانید در هر ماه گیاه مناسب آن را بکارید و در ماه های آینده از برداشت آن لذت ببرید. ضمن اینکه در نظر داشته باشید تقریبا تمامی بذر ها را میتوان در داخل منزل همواره کشت کرد و از محصولات و زیبایی آنها لذت برد. در این مقاله قصد داریم بذر های تابستانی را معرفی نماییم تا همواره باغچه ای سبز و رنگارنگ داشته باشید.

سبزیجات مناسب فصل تابستان

از جمله ماه هایی که هنوز می توان تعداد متنوعی از بذرها را در آن کاشت اواخر خرداد تا پایان تیر ماه است.

زمان کاشت بیشتر گیاهان در فصل بهار است ولی در فصل تابستان نیز می‌توان برخی از محصولات را کاشت. این بذرها در تابستان کاشته می‌شوند و در پاییز می‌توان آن‌ها را برداشت کرد.

اگر چه اغلب بذرها را میتوان در تمامی فصول سال بصورت داخلی کاشت، ما در این پست قصد داریم لیستی از بذر های تابستان که می توانید در ا بکارید در دو قسمت داخل خانه و خارج خانه به شما همراهان همیشگی «نازبو» معرفی کنیم.


۱-صیفی جات مناسب برای کاشت در تابستان کدامند ؟

بذر های تابستانی صیفی جات داخل خانه :

از جمله بذرهایی که در داخل خانه بعنوان سبزیجات تابستانی می‌توانید کشت کنید میتوان به  خیار گرد، خیار خاردار ، خیار راه راه و انواع دیگر خیار اشاره کرد. آنها را گلدان های داخل منزل خود بکارید. همچنین می‌توانید برای مصرف در فصل آینده انواع کلم را بصورت داخل منزل کشت نمایید.


چغندر برگ

بذر های تابستانی صیفی جات خارج از خانه:

کاشت بذر چغندر

از جمله بذر های سبزیجات تابستانی بذر چغندر است، می‌توانید برای آخر تابستان و پاییز چغندر های تقریبا کوچکی داشته باشید و یا به آن اجازه دهید که تا زمستان رشد کند. در آب و هوای گرم یا معتدل، مشکلات زیادی برای کاشت برگ چغندر از طریق بذر نخواهید داشت.

برای سرعت بخشیدن به فرایند رشد می توانید نشا آماده چغندر را نیز از بازار خریداری نمایید ولی کاشت چغندر از طریق بذر، ارزان تر است و شما معمولاً می توانید واریته های بسیار مختلفی را نیز انتخاب کنید.

می‌توانید بذر سوییس چارد را از فروشگاه نازبو تهیه کنید.

 

 


کاشت کلم بروکلی

می‌توانید کلم ها را بسته به اینکه چه زمانی می‌خواهید آن را مصرف کنید، پاییز یا زمستان،‌در خزانه یا در بیرون خانه بکارید. البته بسته به نوع آب و هوا اگر آن را خزانه می‌کنید بهتر است در هوای گرم به بیرون انتقال ندهید.

نکته مهم در کاشت بروکلی درجه دما است اگر در مناطقی زندگی می کنید که دمای هوا خیلی زیاد است بروکلی های خوبی برداشت نخواهید کرد تمامی انواع خانواده کلم ، محصول فصل خنک می باشند یعنی در زمان باردهی باید دما زیر ۲۵ درجه سانتیگراد باشد.

البته اگر بروکلی در گلدان و داخل خانه پرورش می دهید هنوز فرصت دارید که بذر بروکلی خودتان را بکارید.


کاشت بذر هویجکاشت هویج نانتس

از آنجا که هویج گیاهی است که در دو نوبت بهاره و پاییزه کاشته می شود این آخرین فرصت برای کاشت بذر هویج است که برای آخر تابستان یا اول پاییز محصول آن را برداشت کنید. مهمترین فاکتور زمانی که هویج در حال رشد است اطمینان از این است که خاک به خوبی نرم شده باشد.اگر خاک منطقه ی کاشت هویج شما بیش از حد رسی باشد، می توانید خاک را با اضافه کردن مواد آلی و ارگانیک شن و یا کمپوست به آن، نرم کنید.

همچنین اگر کاشت بذر هویج در گلدان را انتخاب کرده اید تقریباً مشابه با کاشت هویج در زمین یا جعبه کاشت است. شما فقط باید مطمئن شوید که گلدان به اندازه کافی عمیق است و اجازه ی گسترش ریشه ها را به گیاه می دهد. بذر هویج نانتس و هویج گرد را می‌توانید از فروشگاه نازبو تهیه فرمایید.

 


کاشت بذر کاسنی

اگر می‌خواهید در زمستان کاسنی داشته باشید، یکی دیگر از بذرهای تابستانی بذر انواع کاسنی است. ابتدا بذرها را به مدت ۱۲ ساعت در آب بخیسانید، سپس در عمق ۲ سانتیمتری کاشت بزنید و با آن را با لایه ای خاک بپوشانید. بذر را می توان در خزانه و یا در محل اصلی کاشت. در صورت کاشت بذر داخل خزانه، پس از آن که نهال ها چهار برگی شدند، آن را به محل اصلی منتقل کنید.

 


کاشت بذر کدو خورشتیکاشت بذر انواع کدو

اگر بذر های کدو را خزانه نکرده اید می توانید آنها را مستقیم در خاک بیرون بکارید، کدو هم یکی از سبزیجات تابستانی دو بذر را در یک جا بکارید و زمانی که جوانه زدند گیاه ضعیف تر را خارج کنید. دقت کنید که فاصله زیادی بین هر نشاء باشد.

هنگامی که بوته کدو سبز شروع به دادن محصول می کند، تا موقع برداشت زمان کمی باقی می ماند و این برای باغبانان تازه کار بسیار خوشایند است. در هر گودال دو یا سه بذر کدو سبز را در عمق ۳ سانتی متر با هم بکارید. بعد از آن که دانه ها جوانه زدند و برگ واقعی تشکیل دادند، بوته ها را تنک کنید. با گیاه جاگیری طرف هستید!


کاشت بذر انواع لوبیا

اوایل خرداد احتمالا آخرین فرصت برای کاشت بذر انواع لوبیاست! لوبیا گیاهی گرما دوست است و در مناطقی با شب های خنک و روزهای گرم پیوند عمیقی دارد. اگر می‌خواهید پایان تابستان لوبیای خودتان را داشته باشید دست بجنبانید ! 

البته اگر شما می خواهید گلدان لوبیا را در خانه نگه دارید در هر زمان از سال می توانید کاشت لوبیا را انجام دهید.

دانه های لوبیا را باید در عمق ۳ سانتی متری کاشت و فاصله دانه ها از هم باید ۱۵ سانتی متر باشد. برای پشتیبانی از نهال های لوبیا باید برای آن ها داربست تهیه کرد. مثلا می توانید از یک میله استفاده کنید. با این کار از گره خوردن بوته های لوبیا جلوگیری می شود همچنین برداشت لوبیا نیز آسان تر خواهد شد.

 

 

 


کاشت انواع خیار سبزکاشت بذر خیار سبز

خیار معمولا باید زودتر از این در داخل و در خزانه کشت میشد، اما اگر مقداری از آنها را بیرون بکارید احتمالا اواخر مرداد و در شهریور محصول خواهید داشت.

کاشت بذر خیار، اعم از خیار خاردار درختی،‌ خیار خاردار سفید، خیار هندوانه ای و یا خیار سبز قلمی و انواع دیگر آن در خانه به این معنی است که شما می توانید در تمام طول سال به این میوه دسترسی داشته باشید. زمانی که خیار خارج از خانه کاشته می شود، فضای زیادی را اشغال می کند. اما شما می توانید گونه ای از خیار را در خانه، در یک گلدان مناسب بکارید که تولید میوه کند و به گرده افشانی هم نیازی نداشته باشد. خیار،  زمانی  که  در تمام مراحل رشدش نور کافی دریافت کند، بهترین بازدهی را دارد.

 

 


کاشت بذر شلغم

از دیگر بذر های سبزیجات تابستانی بذر شلغم است. تیر ماه، آخرین فرصت برای کاشت بذر شلغم است و اگر در این ماه بذر شلغم را بکارید در ماه های آخر پاییز یا اوایل زمستان می توانید از محصول خود برداشت کنید.

گیاه شلغم را با توجه به درجه حرارت محیط از اول فروردین ماه تا اول تیرماه می کارند تا محصول پیش رس بدست آورند.

بهتر است شلغم را در زمین های با خاک سنگین که رطوبت را در خود نگه می دارند کاشت.

شلغم را در ردیف هایی به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از هم می کارند و فاصله بوته ها را ۵ تا ۱۵ سانتی متر در نظر می گیرند


کاشت بذر انواع تربچه

تربچه یکی دیگر از سبزیجات تابستانی خوشمزه ایست که طعم تند و رنگ قرمز آن، محبوبیتش را در سبزیجات باغچه بیشتر کرده و همیشه موقع کاشت سبزی از انتخابهای اول ماست. تربچه هایی نظیر تربچه دورنگ گرد، تربچه دو رنگ کشیده، تربچه نقلی را می‌توانید از فروشگاه نازبو تهیه نمایید.  

هنوز برای کشت تربچه فرصت هست. چرا که تربچه دوره رشد کوتاهی دارد و در فاصله زمانی ۲۰ تا ۳۰ روز بذر تربچه سبز خواهد شد و گیاه کوچک و خوشرنگ شما آماده برداشت می‌گردد. می‌توانید قسمتی کوچک از باغچه را به کاشت تربچه اختصاص دهید.

البته با کاشت تربچه در اواخر تابستان برای برداشت در اوایل پاییز، تربچه های بزرگتر و تندتری تولید می شود. جوانه زنی تربچه به هیچ چیز خاصی نیاز ندارد، و تنها باید دانه ها را در خاک قرار داد و لایه ای نازک خاک روی آن ها ریخت.

 

 


بذر کلم پیچ

در تیر ماه می توانید بذر کلم پیچ را برای ماه بعد خزانه کنید. برای محصول پاییزه ،در این ماه بذر کلم پیچ را در خزانه و در هوای آزاد کاشته و پس از آن که بوته ها رشد کافی کردند آنها را به محل اصلی منتقل نموده نشاء می کنند.

جوانه زنی بذرها به مدت ۴ تا ۷ روز طول می کشد. اگر قصد دارید کاشت کلم پیچ در گلدان را امتحان کنید گلدانی که برای کاشت کلم پیچ استفاده می شود حداقل باید ۳۰ سانتی متر ارتفاع و ۴۵ سانتی متر قطر داشته باشد.

همچنین بذر انواع دیگر کلم نظیر کلم قمری یا کلم سنگ، گل کلم بنفش سان مارتینو، گل کلم سبز ناتالینو، گل کلم سفید آریزونا را می‌توانید از فروشگاه نازبو تهیه فرمایید. 


کاشت ریحان در گلدان

انواع سبزیجات

تیر ماه آخرین اعلان است برای کاشت سبزیجات تابستانی نظیر گشنیز، ریحان، جعفری، رازیانه(البته بهترین زمان برای کاشت رازیانه همین وقت است) و شوید، قبل از آنکه هوا برای جوانه زنی خیلی گرم شود.


سبزیجات سالادی

از دیگر بذر های تابستانی بذر ذرت ، بذر کاهو، خرفه، کلم و سایر سبزیجات سالادی است که بایستی در تیر ماه کشت شوند. این سری از سبزیجات تابستانی را از دست ندهید.

 

 

 

 


۲-گل های مناسب برای کاشت در تابستان کدامند ؟

بذر های تابستانی گل های داخل منزل:

اگر در زمستان باغچه ای رنگارنگ را متصور هستید، تیر ماه زمان مناسبی است که گل های زمستانه خود را خزانه کنید و در سینی نشاء قرار دهید.

همچنین می‌توانید برای بهار سال آینده بذر گل های چند ساله ای را نظیر فراموشم نکن، انگشتانه، قرنفل ، تاج الملوک، مینای چمنی ، گل استکانی، زبان پس قفا و ترمس(باقلا قمصری یا لوپن) را از حالا خزانه کنید.


بذر های تابستانی گل های خارج منزل:

 

می توانید بذر گل های دیگری را مستقیم بیرون بکارید، برای کاشت بذرهایی نظیر گل همیشه بهار، ایبریس(شب بو)، گل ریحانی، زبان پس قفا، لیمنانتس(داود زرد) و دیدن گل های آنها در همین تابستان دیر نشده است.

لادن نیز گیاهی با رشد سریع است که می توانید زینت بخش گلدان های بیرون شما باشد. همچنین بذر سیاه دانه دمشقی را نیز می توانید بیرون بکارید.

در نهایت برای سرگرمی بچه ها می‌توانید بذر آفتابگردان را بکارید.


چه میوه ای بکارم؟

نشا های توت فرنگی ای که به تازگی خزانه کرده بودید را به بیرون منتقل کنید و تا ۸ هفته دیگر محصول آن را برداشت کنید.

از دیگر میوه ها که می توانید مستقیم به بیرون منتقل کنید گوس بری است که نشاء آن باید حدود ۲۰ سانتیمتر شده باشد، آن ها در خاکی با زهکشی خوب و در معرض نور کامل خورشید قرار دهید. گوس بری سبز و گوس بری بنفش را می توانید از فروشگاه نازبو تهیه کنید.

در آخر می توانید طالبی را در خاک تازه و غنی و در نیم سایه  بکارید.


سبزیجات برگ پهن

در این ماه هنوز میتوان به کشت بذر سبزیجات برگ پهن نظیر اسفناج و برگ چغندر و . . . ادامه دهید !


مطالب پیشنهادی:

اصول باغبانی در فصل گرم تابستان

گیاهان مقاوم به گرما را بهتر بشناسیم

گلهای مناسب فصل پاییز

تقویم باغبانی، آذر ماه


نویسنده مطلب مجتبی فلاح