نازبو
آموزش و مقالات

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و همچنین گل های مقاوم به سرما از جمله عناصر زینتی و طبیعی مهمی هستند که ما ایرانی ها علاقه وافری به حضور همیشگی آنها در منزلمان داریم. حتی آنهایی هم که از گلهای فصلی زمستانی دوست داشتنی و فرح بخش در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده نمی کنند، به زیبایی و تاثیر گذاری زیاد آنها در جسم و روح انسان واقف هستند.

اگر شما از جمله افرادی هستید که هنوز از این عنصر مهم در خانه یا اتاق خود استفاده نمی کنید این پست برای شما تدارک دیده شده است.

گیاهان آپارتمانی مقاوم درست مانند هر گل و گیاه دیگری باعث شادابی ما شده و در عین حال رنگ فرح بخش سبز را به خانه ما می آورند. بسیاری از مردم فقط بخاطر زیبایی گیاه نیست که از آن در خانه استفاده می کنند. در فصل سرما نیز با کاشت گیاهان گلدار زمستانی می توان از داشتن گل های زیبا در منزل لذت برد. گیاهان زیادی وجود دارند که می توانند در فصل سرما رشد کرده و گل های رنگارنگ و زیبایی بدهند. امروز شما را با انواع گیاهان زمستانی که مقاوم به سرما هستند آشنا می کنیم.

معرفی انواع گل های زمستانی زیبا

1) گل کوکب (Dahlia)

مقاوم به سرما

شکوفه های قابل توجه این گیاه زمستانی در اواخر تابستان شروع به بازشدن  می کند ، اما بهترین زمان آن از آگوست تا سپتامبر است . اما برای پر کردن کامل شکاف های باغچه باید در تابستان به طور کامل از آفتاب و آب فراوان استفاده کرده باشد. گل کوکب ، دامنه ی وسیعی از رنگ های غنی را دارد و برای خلق یک مجموعه رنگ های گرم واقعا مفید است. آن ها حتی طیف وسیعی از اندازه را دارا هستند که شامل کوکب های کوچک مانند کوکب پا کوتاه می شود که نگاه های شگفت آوری را حتی در خارج از مرزها به خود جلب می کند. این گل کوکب می تواند حتی تا اندازه ۳۰ سانتی متر رشد کند .

جهت خرید بذر گل کوکب یکساله پا متوسط الوان اینجا کلیک کنید. جهت خرید بذر گل کوکب کوهی پا بلند اینجا کلیک کنید  

مقاوم به سرما

2) گل زعفران (Crocus)

این گل که از خانواده‌ی زنبق است، معمولا در اوایل بهار یا اواخر پاییز گل می‌دهد اما اگر پیاز آن را در فصل پاییز، در آپارتمان بکارید، در زمستان گل می‌دهد. بهتر است چندین پیاز را با فواصل هفتگی بکارید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید. گل زعفران انواع مختلفی دارد که یکی از آنها زعفرانی است که در خراسان کاشته شده و از آن طلای سرخ ایران به دست می‌آید.

نرین

3) نرین (Nerine)

این گیاه یکی از ایده آل ترین گیاهان پاییزی برای خاتمه بخشیدن به فصل تابستان است ! مشاهده ی گل های صورتی رنگ و خیره کننده نرین ، در یک صبح پاییزی می تواند نفس گیر باشد ! این گل های پاییزی معمولا در سپتامبر و حتی دیرتر ، شکوفه می کنند. تا زمانی که ساقه و شاخه های آن آسیب نبیند تا زمستان و فصل سرد می تواند پابرجا باقی بماند. 

 

کاکتوس کریسمس

   

4) کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

همان طور که از نام این گیاه پیداست، کاکتوس کریسمس در اواخر آذر و اوایل دی (نزدیک کریسمس) در گل‌فروشی‌ها موجود است. این گل آپارتمانی مقاوم ریشه‌ی بزریلی دارد و به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کند. با این حال کاشت آن در خانه بسیار آسان است. این گل نیاز به نور غیر مستقیم دارد و تابش مستقیم نور آفتاب، برگ‌هایش را می‌سوزاند. همچنین به خاطر طبیعتش که در جنگل بارانی رشد می‌کند، نیاز به آب کافی دارد. دقت کنید که باید آب از خاکش به خوبی عبور کند.

Autumn daffodil

5) گل استرنبرجیا (Autumn daffodil)

این گل آپارتمانی مقاوم شبیه زعفران ، یکی از گل های پیازی در پاییز است. پخش این گیاه یا گیاه های پیازی سخت در گروه های بزرگ در کل باغچه ، می تواند بسیار تاثیر گزار باشد. این گیاه به طور شگفت آوری در موقعیت های سخت مقاوم است و از خاک ضعیف با زهکشی قوی نیز می تواند استفاده کند . ریشه آن ها به شدت در تابستان نیاز به آفتاب و گرما دارد.

 پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به معرفی گل جعفری را نیز از دست ندهید.

Fragrant Jasmine

6) یاس ستاره‌ای (Fragrant Jasmine)

این گل، بومی جنوب شرق آسیاست و در آنجا به عنوان گیاهی خارج از منازل می روید. برای کاشتن آن در منزل دمای اتاق باید کمتر از ۱۸ درجه باشد و نیاز به میزان کمی نور مستقیم خورشید دارد. البته بعد از غنچه دادن می‌توانید آن را به محل گرم‌تری منتقل کنید. این گل آپارتمانی مقاوم به شکل پیچک رشد می‌کند و شکوفه‌های ستاره‌ای شکل سفید رنگش جلوه‌ی زیادی دارد.

سیکلامن

   

7) گل سیکلامن (hederifolium)

یک قالیچه ی عالی از گل های پاییزی در باغچه است که از دیدن آن به شدت می توان لذت برد ! این گیاه به شدت به ساقه وابسته است و در زمانی که گیاهان پیازی در تلاش برای رشد در پاییز هستند ، در مناطق خشک و زیر درختان به رشد خود ادامه می دهد. این گیاه آپارتمانی مقاوم یکی از معمول ترین گل های پاییزی است . که در رنگ های نقره ای ، با برگ های مرمری و شکوفه های سفید ، در کل زمستان بدون هیچ صدمه ای باقی می مانند و قبل از آمدن بهار و تابستان ، از بین می رود و پیاز آن باقی می ماند.

 گل خورشیدی

8) گل خورشیدی (Kaffir Lily)

این گیاه، هم‌خانواده‌ی گل آماریلیس (Amaryllis) است و گل‌های آن به شکل خوشه‌های شیپوری و در رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد یا سفید هستند. این گل را می‌توانید در گلدانی کوچک بکارید و در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.

گلایل سفید

9) گل گلایل سفید

بدون شک در پاییز ، این نمونه گل یکی از زیباترین گل هاست. در اواخر تابستان این گل های زیبا و معطر شروع به بلند شدن می کند ولی در اکثر مواقع ، در ماه سپتامبر این گونه گل بیشتر شروع به بلند شدن می کند. شکوفه های گلایل سفید اکثر سفید است ولی در قسمت پایه گلبرگ ها می توان لکه هایی را مشاهده کرد که قابل پنهان کردن نیست. در سراسر پاییز می توان از این نوع گل لذت برد اما بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید این گیاه با ساقه ی سبز و پرگل ببینید ، باید ترجیحا در با سرمای زمستانی بیرون مواجه نشود.

کالانکوئه

10)  کالانکوئه (Kalanchoe)

گل کالانکوئه را می‌توانید در اواسط زمستان از گل‌فروشی‌ها تهیه کنید. این گل آپارتمانی مقاوم در روزهای کوتاه زمستان غنچه می‌کند و گل‌هایش تا چندین هفته دوام دارند. بهتر است آن را در سمت جنوبی خانه و در معرض نور کامل خورشید قرار دهید تا به شکل کامل گل دهد. همچنین میزان آب مصرفی آن بسیار کم است.

گل داوودی

11)  گل داوودی (Chrysanthemum)

از جمله گیاهان زمستانی باغچه ای است که هم بيروني و هم آپارتماني مي باشد. به طور مصنوعي در تمام فصول در گلخانه هاي با تجهيزات كافي به گل مي نشيند. يكي از گلهاي بسيار مهم است. در باغ ايراني رايج و متداول بوده است.

بنفشه آفریقایی

بذر گل داوودی پاکوتاه بسیار پر گل را از این لینک میتوانید تهیه کنید. 

12) بنفشه آفریقایی (African Violets)

این نوع بنفشه که رنگ‌های متنوعی دارد، در تمام سال گل می‌دهد. نکته‌ی مهم این است که این گل در زمستان باید به سمت پنجره‌ی جنوبی باشد، اما در سایر فصول سال می‌توانید آن را در قسمت شرقی یا غربی منزلتان قرار دهید.

گل برفی

13) گل برفی (Galanthus)

این گیاه یک گل زمستانی کلاسیک است. اگر انواع مختلف از گل های برفی را انتخاب کنید ، همه ی آن ها از محبوبیت و مشهوریت کافی برخوردارند و باید هزینه های زیادی بپردازید تا بتوانید که پیاز آن را خریداری کنید. اما نیاز نیست که برای لذت بردن از این گیاه زیبا ، پس انداز خود را خرج کنید ! می توانید گل های elwesii و یا گل برفی  nivalis را امتحان کنید که پیاز آن در سراسر منطقه و در انواع زمین ها کشت می شود .

گل پنج پر

14) گل پنج پر (Pentas)

گل پنج پر گل‌هایی رنگارنگ به شکل ستاره‌ای دارد. این گل در بیرون از منزل، پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند. اما در فصل سرما باید آن را به داخل منزل بیاورید یا می‌توانید از ابتدا آن را در آپارتمان پرورش دهید.

ارکیده سیمبیدیوم

 

15) ارکیده سیمبیدیوم (Cymbidium Orchid)

این نوع ارکیده به خاطرخوشه‌های بزرگ رنگارنگش محبوب است و گل آن حدود ۱۰ هفته عمر می‌کند. ارکیده سیمبیدیوم معمولا در طول زمستان و بهار گل دارد.

گل زمستانی تاج المولوک

 

16) گل زمستانی تاج الملوک (Eranthis hyemalis)

این گل زمستانی توسط یک گل سبز رنگ فنجانی احاطه شده است که بسیار شبیه آلاله است. برای باغبان هایی که دوست دارند تا در کل زمستان باغچه آنها مانند بهار پر گل باشد ، کاشت این گیاه توصیه می شود. این گل عاشق یک خاک مرطوب و سایه است و مناسب ترین مکان برای رشد این گیاه در زیر درختان جنگلی است.

بگونیا

17) بگونیا (Begonia)

بگونیا گونه‌های مختلف و رنگ‌های متنوعی دارد، اما همه‌ی گونه‌های آن در زمستان و در منزل گل نمی‌دهند. بگونیای زمستانی در طول شب‌های بلند زمستان گل می‌دهد. این گل نیاز به نور غیرمستقیم دارد و هر بار برای آب دادنش، حداقل باید نیمی از خاک خشک شده باشد. پس از اینکه بگونیا گل داد، به آن استراحتی داده و صبر کنید تا خاکش کامل خشک شود. سپس آن را آبیاری کنید.

استرپتوکارپوس

 

18) استرپتوکارپوس (Streptocarpus)

گل استرپتوکارپوس مشابه گل ارکیده است و در داخل آپارتمان عمری طولانی دارد. این گل از خانواده‌ی بنفشه‌ی آفریقایی است و مانند آن به نور غیر مستقیم نیاز دارد. برای آبیاری، حتما بگذارید تا روی خاک خشک شود. زیرا آب بیش از حد این گل را از بین می‌برد.

 

آنتوریوم

19) آنتوریوم (Flamingo flower)

این گیاه استوایی دارای گل‌هایی خوشه‌ای، در درون غلافی است که معمولا قرمز، زرد یا سبز است. این گل را در نور کم و در هوای گرم و مرطوب قرار دهید.

مطالب پیشنهادی:  مراقبت از گیاهان خزان دار در فصل پاییز گلهای مناسب فصل پاییز سبزیجات فصل پاییز تقویم کشت، ماه آبان

دیدگاه شما

بهار

5 ماه قبل

درود وقت بخیر تراس در شمال شرقی خونست خواستم بدونم چه گلی مناسب این قسمت هست همیشه گل داشته باشه به نظرتون شمعدونی خوبه؟

نازبو - زلفی پور

5 ماه قبل

سلام وقت شما هم بخیر. شمعدونی نور زیادی نیاز داره و برای تراس های جنوبی مناسب تره البته اگه تراستون از نظر میزان نور خوبه مشکلی نداره. برای تراس های شمالی ناز یخی مناسبه گیاه مقاومیه بگونیا، زبان در قفا، زنبق هم می تونید نگهداری کنید گل هایی مثل بنفشه، حنا، گوشواره ای هم میشه ولی یکساله هستن

الا

2 سال قبل

سلام دوست عزیز. ممنون از مطلب جامعتون من خیلی استفاده کردم. یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنین. من تبریز تو آپارتمان طبقه 11 با تراس جنوبی زندگی میکنم که بعضی وقتا باد شدید داره. معمولا انواع گلهار و میکارم تو بقیه فصل ها اما زمستون نمیدونم چه گیاهی بکارم که تراس سرسبز تر بشه و گیاه خراب نشه. لازم نیست حتما گلده باشه.ممنون میشم راهنمایی کنین چی بکارم. همه نازی ها و شمعدونی ها و بقیه گلدونهارو آوردم داخل الان که یخ نزنن.

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو یکم شرایط نگه داری سخته، با روشی باید از سرمای زیاد محافظتشون کنید، انواع بری ها رو هم میتونین تست کنید.

mahboob

2 سال قبل

سلام میخوام بدونم ایا میتونم با نور لامپ نور مورد نیاز گلهای خونگی رو تامین کنم ؟ گلهایی مثل انتوریون و هویا و دیفن باخیا سیکلامن و بگونیا و ....

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام محبوب عزیز تمامی انواع گیاهان رو با نور مصنوعی هم میشه پرورش داد.

رضاميري

2 سال قبل

گياه گلداني كه مناسب اب و هواي شمال كشور باشد و در هميشه سبز باشد و در فضاي بيرون خانه هم در فصل سرما دوام بياورد

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام رضای عزیز اقلام زیاد هستن، یوکا و گل ناز یخی از انواع این موارد هستن.

م .مهرابی

2 سال قبل

سلام. ما یک باغچه شمال ساختمون داریم که در این فصل شاید حدود ۲ ساعت صبح فقط نور خورشید مستقیم داره می خواستم بدونم چه گل هایی رو پیشنهاد می کنید؟

ناشناس

1 سال قبل

بهتر گونه مرکبات که به نور کم احتیاج دارند کشت کنید ترجیحا لیمو ترش چهار فصل اگر میخواهید رشد سریه داشته باشد نارنج یا لیمو شیرین پیشنهاد میشود

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو انواع گل های یک ساله رو میتونین بکارین، جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

بابک

3 سال قبل

سلام دوست عزیز من دراپارتمان زندکی میکنم درتهران.برای تراس چه گلی میتونم داشته باشم که درپاییزوزمستان گل بده وسرسبزباشه.تراس منزل ما شرقی هست و از صب تا حدود دوازده افتاب داره.ممنونم از راهنمایی شما پیشاپیش.

ناشناس

2 سال قبل

گمونم بنفشه ی افریقایی در طول سال گل میده

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

سلام بیشتر باید برین سمت گلهای پیازی مثل نرگس

مهسا کلانتری

3 سال قبل

سلام ،چ گلی میتونم الان بذرشو بکارم تا زمستون و نوروز گلشو دلشته باشم ،ممنون از جوابتون

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

سلام انواع گل های یک ساله رو میتونین کشت کنید، بسته به مهارتتون میتونین از لینک های زیر برای خرید کمک بگیرید، جزییات در صفحه تمام محصولات موجوده، سوالی داشتید در خدمتم :

خرید بذر گل