گیاهان مقاوم به سرما
 • آموزش و مقالات
 • گلها
 • گیاهان داخلی

گیاهان مقاوم به سرما

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و همچنین گل‌های مقاوم به سرما از جمله عناصر زینتی و طبیعی مهمی هستند که ما ایرانی‌ها علاقه وافری به حضور همیشگی آنها در منزلمان داریم. حتی آنهایی هم که از گل‌های فصلی زمستانی دوست داشتنی و فرح بخش در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده نمی‌کنند، به زیبایی و تاثیرگذاری زیاد آنها در جسم و روح انسان واقف هستند.

اگر شما از جمله افرادی هستید که هنوز از این عنصر مهم در خانه یا اتاق خود استفاده نمی‌کنید این پست برای شما تدارک دیده شده است.

گیاهان آپارتمانی مقاوم درست مانند هر گل و گیاه دیگری باعث شادابی ما شده و در عین حال رنگ فرح بخش سبز را به خانه ما می‌آورند. بسیاری از مردم فقط به خاطر زیبایی گیاه نیست که از آن در خانه استفاده می‌کنند. در فصل سرما نیز با کاشت گیاهان گلدار زمستانی می‌توان از داشتن گل‌های زیبا در منزل لذت برد. گیاهان زیادی وجود دارند که می‌توانند در فصل سرما رشد کرده و گل‌های رنگارنگ و زیبایی بدهند. امروز شما را با انواع گیاهان زمستانی که مقاوم به سرما هستند آشنا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید : گل‌های مناسب فصل پاییز

 

 

معرفی انواع گل‌های زمستانی زیبا

1) گل کوکب (Dahlia)

مقاوم به سرما

شکوفه‌های قابل توجه این گیاه زمستانی در اواخر تابستان شروع به بازشدن می‌کند، اما بهترین زمان آن از آگوست تا سپتامبر است. اما برای پر کردن کامل شکاف‌های باغچه باید در تابستان به طور کامل از آفتاب و آب فراوان استفاده کرده باشد. گل کوکب‌، دامنه وسیعی از رنگ‌های غنی را دارد و برای خلق یک مجموعه رنگ‌های گرم واقعا مفید است. آن‌ها حتی طیف وسیعی از اندازه را دارا هستند، که شامل کوکب‌های کوچک مانند کوکب پا کوتاه می‌شود که نگاه‌های شگفت آوری را حتی در خارج از مرزها به خود جلب می‌کند. این گل کوکب می‌تواند حتی تا اندازه ۳۰ سانتیمتر رشد کند.

جهت خرید بذر گل کوکب یکساله پا متوسط الوان اینجا کلیک کنید.

جهت خرید بذر گل کوکب کوهی پا بلند اینجا کلیک کنید  

 

 

2) گل زعفران (Crocus)

مقاوم به سرما

این گل که از خانواده‌ زنبق است، معمولاً در اوایل بهار یا اواخر پاییز گل می‌دهد اما اگر پیاز آن را در فصل پاییز، در آپارتمان بکارید، در زمستان گل می‌دهد. بهتر است چندین پیاز را با فواصل هفتگی بکارید تا نتیجه‌ بهتری بگیرید. گل زعفران انواع مختلفی دارد که یکی از آنها زعفرانی است که در خراسان کاشته شده و از آن طلای سرخ ایران به دست می‌آید.

3) نرین (Nerine)

نرین

این گیاه یکی از ایده آل‌ترین گیاهان پاییزی برای خاتمه بخشیدن به فصل تابستان است ! مشاهده گل‌های صورتی رنگ و خیره کننده نرین، در یک صبح پاییزی می‌تواند نفس گیر باشد! این گل‌های پاییزی معمولا در سپتامبر و حتی دیرتر، شکوفه می‌کنند. تا زمانی که ساقه و شاخه‌های آن آسیب نبیند تا زمستان و فصل سرد می‌تواند پابرجا باقی بماند. 

 بیشتر بخوانید : تقویم باغبانی ماه آبان

4) کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

کاکتوس کریسمس

همان طور که از نام این گیاه پیداست، کاکتوس کریسمس در اواخر آذر و اوایل دی (نزدیک کریسمس) در گل‌فروشی‌ها موجود است. این گل آپارتمانی مقاوم ریشه‌ بزریلی دارد و به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کند. با این حال کاشت آن در خانه بسیار آسان است. این گل نیاز به نور غیر مستقیم دارد و تابش مستقیم نور آفتاب، برگ‌هایش را می‌سوزاند. همچنین به خاطر طبیعتش که در جنگل بارانی رشد می‌کند، نیاز به آب کافی دارد. دقت کنید که باید آب از خاکش به خوبی عبور کند.

 

5) گل استرنبرجیا (Autumn daffodil)

Autumn daffodil

این گل آپارتمانی مقاوم شبیه زعفران، یکی از گل‌های پیازی در پاییز است. پخش این گیاه یا گیاه‌های پیازی سخت در گروه‌های بزرگ در کل باغچه، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. این گیاه به طور شگفت‌آوری در موقعیت‌های سخت مقاوم است و از خاک ضعیف با زه‌کشی قوی نیز می‌تواند استفاده کند. ریشه آن‌ها به شدت در تابستان نیاز به آفتاب و گرما دارد.

 پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به معرفی گل جعفری را نیز از دست ندهید.

 

6) یاس ستاره‌ای (Fragrant Jasmine)

Fragrant Jasmine

این گل، بومی جنوب شرق آسیاست و در آنجا به عنوان گیاهی خارج از منازل می‌روید. برای کاشتن آن در منزل دمای اتاق باید کمتر از ۱۸ درجه باشد و نیاز به میزان کمی نور مستقیم خورشید دارد. البته بعد از غنچه دادن می‌توانید آن را به محل گرم‌تری منتقل کنید. این گل آپارتمانی مقاوم به شکل پیچک رشد می‌کند و شکوفه‌های ستاره‌ای شکل سفید رنگش جلوه‌ زیادی دارد.

 

7) گل سیکلامن (hederifolium)

سیکلامن

یک قالیچه عالی از گل‌های پاییزی در باغچه است که از دیدن آن به شدت می‌توان لذت برد ! این گیاه به شدت به ساقه وابسته است و در زمانی که گیاهان پیازی در تلاش برای رشد در پاییز هستند، در مناطق خشک و زیر درختان به رشد خود ادامه می‌دهد. این گیاه آپارتمانی مقاوم یکی از معمول‌ترین گل‌های پاییزی است. که در رنگ‌های نقره‌ای، با برگ‌های مرمری و شکوفه‌های سفید، در کل زمستان بدون هیچ صدمه ای باقی می‌مانند و قبل از آمدن بهار و تابستان، از بین می‌رود و پیاز آن باقی می‌ماند.

8) گل خورشیدی (Kaffir Lily)

 گل خورشیدی

این گیاه، هم‌خانواده‌ی گل آماریلیس (Amaryllis) است و گل‌های آن به شکل خوشه‌های شیپوری و در رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد یا سفید هستند. این گل را می‌توانید در گلدانی کوچک بکارید و در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.

 

9) گل گلایل سفید

گلایل سفید

بدون شک در پاییز، این نمونه گل یکی از زیباترین گل‌هاست. در اواخر تابستان این گل‌های زیبا و معطر شروع به بلند شدن می‌کند، ولی در اکثر مواقع، در ماه سپتامبر این گونه گل بیشتر شروع به بلند شدن می‌کند. شکوفه‌های گلایل سفید اکثر سفید است، ولی در قسمت پایه گلبرگ‌ها می‌توان لکه‌هایی را مشاهده کرد که قابل پنهان کردن نیست. در سراسر پاییز می‌توان از این نوع گل لذت برد، اما به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید این گیاه با ساقه سبز و پرگل ببینید، باید ترجیحاً در با سرمای زمستانی بیرون مواجه نشود.

 

10)  کالانکوئه (Kalanchoe)

کالانکوئه

گل کالانکوئه را می‌توانید در اواسط زمستان از گل‌فروشی‌ها تهیه کنید. این گل آپارتمانی مقاوم در روزهای کوتاه زمستان غنچه می‌کند و گل‌هایش تا چندین هفته دوام دارند. بهتر است آن را در سمت جنوبی خانه و در معرض نور کامل خورشید قرار دهید تا به شکل کامل گل دهد. همچنین میزان آب مصرفی آن بسیار کم است.

 

11)  گل داوودی (Chrysanthemum)

گل داوودی

از جمله گیاهان زمستانی باغچه‌ای است که هم بيروني و هم آپارتماني مي‌باشد. به طور مصنوعي در تمام فصول در گلخانه‌هاي با تجهيزات كافي به گل مي‌نشيند. يكي از گل‌هاي بسيار مهم است. در باغ ايراني رايج و متداول بوده است.

 

بذر گل داوودی پاکوتاه بسیار پر گل را از این لینک می‌توانید تهیه کنید. 

12) بنفشه آفریقایی (African Violets)
بنفشه آفریقایی

این نوع بنفشه که رنگ‌های متنوعی دارد، در تمام سال گل می‌دهد. نکته‌ مهم این است که این گل در زمستان باید به سمت پنجره‌ جنوبی باشد، اما در سایر فصول سال می‌توانید آن را در قسمت شرقی یا غربی منزلتان قرار دهید.

 

13) گل برفی (Galanthus)

گل برفی

این گیاه یک گل زمستانی کلاسیک است. اگر انواع مختلف از گل‌های برفی را انتخاب کنید، همه آن‌ها از محبوبیت و مشهوریت کافی برخوردارند و باید هزینه‌های زیادی بپردازید تا بتوانید که پیاز آن را خریداری کنید. اما نیاز نیست که برای لذت بردن از این گیاه زیبا، پس انداز خود را خرج کنید! می‌توانید گل‌های elwesii و یا گل برفی nivalis را امتحان کنید که پیاز آن در سراسر منطقه و در انواع زمین‌ها کشت می‌شود.

14) گل پنج پر (Pentas)

گل پنج پر

گل پنج پر گل‌هایی رنگارنگ به شکل ستاره‌ای دارد. این گل در بیرون از منزل، پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند. اما در فصل سرما باید آن را به داخل منزل بیاورید یا می‌توانید از ابتدا آن را در آپارتمان پرورش دهید.

15) ارکیده سیمبیدیوم (Cymbidium Orchid)

ارکیده سیمبیدیوم

این نوع ارکیده به خاطر خوشه‌های بزرگ رنگارنگش محبوب است و گل آن حدود ۱۰ هفته عمر می‌کند. ارکیده سیمبیدیوم معمولا در طول زمستان و بهار گل دارد.

16) گل زمستانی تاج الملوک (Eranthis hyemalis)

گل زمستانی تاج المولوک

این گل زمستانی توسط یک گل سبز رنگ فنجانی احاطه شده است که بسیار شبیه آلاله است. برای باغبان‌هایی که دوست دارند تا در کل زمستان باغچه آن‌ها مانند بهار پر گل باشد، کاشت این گیاه توصیه می‌شود. این گل عاشق یک خاک مرطوب و سایه است و مناسب‌ترین مکان برای رشد این گیاه در زیر درختان جنگلی است.

بیشتر بخوانید : مراقبت از گیاهان خزان دار در فصل پاییز

17) بگونیا (Begonia)

بگونیا

بگونیا گونه‌های مختلف و رنگ‌های متنوعی دارد، اما همه‌ گونه‌های آن در زمستان و در منزل گل نمی‌دهند. بگونیای زمستانی در طول شب‌های بلند زمستان گل می‌دهد. این گل نیاز به نور غیرمستقیم دارد و هر بار برای آب دادنش، حداقل باید نیمی از خاک خشک شده باشد. پس از اینکه بگونیا گل داد، به آن استراحتی داده و صبر کنید تا خاکش کامل خشک شود. سپس آن را آبیاری کنید.

18) استرپتوکارپوس (Streptocarpus)

استرپتوکارپوس

گل استرپتوکارپوس مشابه گل ارکیده است و در داخل آپارتمان عمری طولانی دارد. این گل از خانواده‌ بنفشه‌ آفریقایی است و مانند آن به نور غیر مستقیم نیاز دارد. برای آبیاری، حتماً بگذارید تا روی خاک خشک شود. زیرا آب بیش از حد این گل را از بین می‌برد.

 

19) آنتوریوم (Flamingo flower)

آنتوریوم

این گیاه استوایی دارای گل‌هایی خوشه‌ای، در درون غلافی است که معمولاً قرمز، زرد یا سبز است. این گل را در نور کم و در هوای گرم و مرطوب قرار دهید.

مطالب پیشنهادی: 

 

مراقبت از گیاهان خزان دار در فصل پاییز

گلهای مناسب فصل پاییز سبزیجات فصل پاییز

 تقویم کشت، ماه آبان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  بهار
  01 شهریور 1401
  بهار

  درود وقت بخیر تراس در شمال شرقی خونست خواستم بدونم چه گلی مناسب این قسمت هست همیشه گل داشته باشه به نظرتون شمعدونی خوبه؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  03 شهریور 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام وقت شما هم بخیر. شمعدونی نور زیادی نیاز داره و برای تراس های جنوبی مناسب تره البته اگه تراستون از نظر میزان نور خوبه مشکلی نداره. برای تراس های شمالی ناز یخی مناسبه گیاه مقاومیه بگونیا، زبان در قفا، زنبق هم می تونید نگهداری کنید گل هایی مثل بنفشه، حنا، گوشواره ای هم میشه ولی یکساله هستن

 • پاسخ
  الا
  02 آذر 1399
  الا

  سلام دوست عزیز. ممنون از مطلب جامعتون من خیلی استفاده کردم. یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنین. من تبریز تو آپارتمان طبقه 11 با تراس جنوبی زندگی میکنم که بعضی وقتا باد شدید داره. معمولا انواع گلهار و میکارم تو بقیه فصل ها اما زمستون نمیدونم چه گیاهی بکارم که تراس سرسبز تر بشه و گیاه خراب نشه. لازم نیست حتما گلده باشه.ممنون میشم راهنمایی کنین چی بکارم. همه نازی ها و شمعدونی ها و بقیه گلدونهارو آوردم داخل الان که یخ نزنن.

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 آذر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو یکم شرایط نگه داری سخته، با روشی باید از سرمای زیاد محافظتشون کنید، انواع بری ها رو هم میتونین تست کنید.

 • پاسخ
  mahboob
  26 مهر 1399
  mahboob

  سلام میخوام بدونم ایا میتونم با نور لامپ نور مورد نیاز گلهای خونگی رو تامین کنم ؟ گلهایی مثل انتوریون و هویا و دیفن باخیا سیکلامن و بگونیا و ....

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  27 مهر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام محبوب عزیز تمامی انواع گیاهان رو با نور مصنوعی هم میشه پرورش داد.

 • پاسخ
  رضاميري
  14 مهر 1399
  رضاميري

  گياه گلداني كه مناسب اب و هواي شمال كشور باشد و در هميشه سبز باشد و در فضاي بيرون خانه هم در فصل سرما دوام بياورد

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  17 مهر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام رضای عزیز اقلام زیاد هستن، یوکا و گل ناز یخی از انواع این موارد هستن.

 • پاسخ
  م .مهرابی
  27 شهریور 1399
  م .مهرابی

  سلام. ما یک باغچه شمال ساختمون داریم که در این فصل شاید حدود ۲ ساعت صبح فقط نور خورشید مستقیم داره می خواستم بدونم چه گل هایی رو پیشنهاد می کنید؟

 • پاسخ
  ناشناس
  12 مهر 1400
  ناشناس

  بهتر گونه مرکبات که به نور کم احتیاج دارند کشت کنید ترجیحا لیمو ترش چهار فصل اگر میخواهید رشد سریه داشته باشد نارنج یا لیمو شیرین پیشنهاد میشود

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  03 مهر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو انواع گل های یک ساله رو میتونین بکارین، جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  بابک
  15 مهر 1398
  بابک

  سلام دوست عزیز من دراپارتمان زندکی میکنم درتهران.برای تراس چه گلی میتونم داشته باشم که درپاییزوزمستان گل بده وسرسبزباشه.تراس منزل ما شرقی هست و از صب تا حدود دوازده افتاب داره.ممنونم از راهنمایی شما پیشاپیش.

 • پاسخ
  ناشناس
  09 شهریور 1399
  ناشناس

  گمونم بنفشه ی افریقایی در طول سال گل میده

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  16 مهر 1398
  ابوالفضل یاوری

  سلام بیشتر باید برین سمت گلهای پیازی مثل نرگس

 • پاسخ
  مهسا کلانتری
  13 مهر 1398
  مهسا کلانتری

  سلام ،چ گلی میتونم الان بذرشو بکارم تا زمستون و نوروز گلشو دلشته باشم ،ممنون از جوابتون

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  13 مهر 1398
  ابوالفضل یاوری

  سلام انواع گل های یک ساله رو میتونین کشت کنید، بسته به مهارتتون میتونین از لینک های زیر برای خرید کمک بگیرید، جزییات در صفحه تمام محصولات موجوده، سوالی داشتید در خدمتم :

  خرید بذر گل

گزارش اشکال در سایت